The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

DarweyD

Moc moc cenim snahu přetvořit videoherní příběh do seriálový podoby, poprvé v životě si myslim, že je tady seriál, který dává naději ostatním videohrám vstoupit do hranýho audiovizuálního světa. Rozhodně byly chvíle kdy jsem byl nadšen. PP a BR oba skvělý herci jejichž chemie na mě začla kupodivu po mnoha dílech působit. ALE....... Uspěchaná linka dvou hlavních postav, neustálý zaměřování se na nepodstatný vedlejší příběhy, tlačení na pilu v mnoha směrech, občas dialogy jak vytažený z popelnice. Joel je v tomhle seriálu kompletně záporák, kterej zabíjí lidi (mnoho z nich je naprosto nevinnejch) jenom aby se dostal k Ellie, která je tři čtvrtiny seriálu rozmazlenej klející spratek. K dokonalé adaptaci to má víc než daleko. Obávám se, že v dnešním světě, kdy jsou seriály i filmy líně napumpovány korektností, čistě za účelem kontroverze a jakéhosi štítu proti kritice, se už moc kvalitních adaptací v budoucnu nedočkáme, ikdyž bych byl moc rád. 3 hvězdy za očividnou snahu a skvělou kameru, převážně pak v šestém díle. Druhou sérii už velice pravděpodobně neuvidím. ()

JosefTomas

V TLoU je hodně fajn věcí, některé přímo geniální a některé bohužel i hodně mimo. Momenty, kdy se antologicky příběh "osvětlí" nějakou vsuvkou v podobě flashbacku jsou fajn, ale zdržují (v 7 díle až moc) od hlavního děje a hlavně ho díky tomu dost krouhají, rozmělňují a celkově ruší. Raději bych si dal nějakou samostatnou antologii bokem a hlavní příběh tím neotravoval, protože z těch devíti hodin jsem sice poznal postavy ze všech stran, ale právě díky těmto úhybům jsem si to pouto od nich přetrhnul a musel ho pracně hledat znovu. Pořád to je v rámci serošů někde úplně jinde, casting a herecké výkony jsou excelentní, ale to měřítko je na můj vkus malé a zbytečně skromné. Akce je pomálu, výprava se schová do interiérů a rozpočet 12 mega za epizodu mě nepřestává udivovat. The Last of Us asi není špatná adaptace a už jen fakt, že na ní dělá tvůrce hry, je sám o sobě potěšující, ale jako seriál se mi nejeví dostatečně uspokojivý. Těžko říct, kde byl onen limit, ale 9 zhruba hodinových epizod je na hru s délkou 15 hodin dost velké oseknutí. PS: Druhý díl by se dle dostupných zdrojů do jedné série nevešel a mluví se o dalších dvou sériích, což mě naplňuje trochou optimismu, ale kdo ví, čemu se v nich dá přednost. ()

Rayen1

Rozhodně to byla jedna z nejlepších herních adaptací, ale... to "ale" patří dvěma věcem: a) na Bellu jsem si jako na Ellie nikdy nezvyknul, i když hrála celkem dobře (ne skvěle, ale dobře), nejlepší výkon podala v osmé epizodě, ale prostě jsem si na ní nezvyknul, b) na to, že je to post-apo zombie svět, těch nakažených tam bylo fakt zoufale málo... jakože kolikrát jsme viděli v seriálu Clickera? Runnera? Nebo Bloatera? Toho můžu říct s čistým svědomím - jen jednou... a to je sakra škoda. Zajímalo by mě, jestli budou mít odvahu na druhou sérii zpracovat Rat Kinga... Prostě za mě skvělá adaptace se dvěma opravdu slabejma dílama (třetí, kde byl promarněnej potenciál města plnýho pastí, a sedmá, kde i samotný DLC byla celkem nuda, pokud se to hrálo podruhý... nevadila mi gay tématika, ale ta strašná děj nikam neposouvající nuda, místo toho, abychom viděli akci s nakaženejma, tak máme strašně řídkej obsah se strašnou vztahovou nudou po stylu béčkovejch seriálů z Prima LOVE), která působí spíš než profi seriál jako fan-made projekt s větším budgetem. ()

inmax

Za vrchol považuju první půlku prvního dílu a (narozdíl od většiny) epizodu Long Long Time. Ne, nejsem gay ale týhle epizodě se jako jediné ve mě povedlo vyvolat nějaké emoce. Jak se blíží finále, jakoby docházely peníze, poslední hordu nakažených jsme viděli někde v půlce sezóny. Oceňuju, že v seriálu narozdíl od hry nestřílí cestou stovky nakažených a lidí ale tohle mi přišlo až moc nuda. Nicméně seriál jsem dokoukal, víceméně mě bavil a těším se na pokračování. Pedro jako Joel super, na Bellu jsem si zvykl, nehraje špatně, ale její Ellie byla na mě až moc nesympatická co se týče chování, poslední dva díly byla ok. ()

Mire

Nedávno som začal aj pod vplyvom hajpu z tohto seriálu po dlhom čase opäť hrať The Last of Us a opäť som sa utvrdil, že je to určite jedna z najlepších videohier všetkých dôb. Jej dej sa podarilo dostať do televíznych obrazoviek v obstojnom prevedení, ale zďaleka nie bez výkyvov. Bella Ramsey nesiaha hernej Ellie ani po päty, dej častokrát odbočoval tam, kde hra vôbec nebola, primálo akcie s infikovanými... Chválim aspoň parádne zobrazené postapokalyptické prostredie, Pedro Pascal v úlohe Joela tiež dobrý a seriál ako taký ma slušne vtiahol do deja. Uvidíme, aká bude druhá séria, potenciál tam stále je. ()

adamix

Seriálové The Last of us prekvapilo nejedného hráča, ale i klasického seriálového konzumenta. Nie len po vizuálnej stránke, ale predovšetkým jeho postavami, ktoré sú dominantné a k veľkému prekvapeniu veľkú starostlivosť prenechali scenáristi aj tým vedľajším (viď epizódu ,, Long long time"). Zo začiatku sa seriálu darilo, prekvapoval na všetkých frontoch a aj keď zmenil občas súvislosti oproti hre, stále mal čím prekvapiť a zaujať. Približne od šiestej epizódy to začalo stagnovať a začal sa príliš orientovať na nepodstatné veci (to sme vážne potrebovali už druhú homosexuálnu romancu?), dej sa nikam neposúval a dôležité udalosti (Joelovo zranenie, stret s Davidom a jeho skupinou, finále v laboratóriu) prešli príliš rýchlo a nedoprial im viacej času a priestoru. Veľmi krátka minutáž niektorých epizód, logika občas bola na obednej a nakazení spoločne s akciou úplne ušli do úzadia, pričom trailer lákal práve na nich a hra, povedzme si na rovinu, okrem postáv a originálneho deja bola aj predovšetkým práve o tej akcii a stretoch so zmutovanými. Tu všetky strety môžeme narátať na prstoch jednej ruky, čo je za mňa veľká škoda. Svet, v ktorom sa Joel a Ellie pohybujú, je bezpečný, pretože takmer nikde nepobehujú hordy nakazených alebo jednotlivci, nehovoriac o tom, že všetky postavy vyzerajú úplne čisto a uhladene - presný opak oproti špinavému a drsnému svetu, ktoré kedysi Walking dead znázorňoval. Na jednej strane plusy, na tej dobre mínusy. Ide o kvalitný seriálový počin a po dlhej dobe bolo zase na čo pozerať, ale dobré stránky sa bijú celkom dosť s tými zlými. Pre snahu tvorcov a hlavne hercov nechám tie 4*, menej by si to asi nezaslúžilo ale plne sa stotožním aj s horšími hodnoteniami. Bella Ramsey prekvapila, nakoľko som jej od začiatku absolútne nefandil (a nie len kvôli diametrálne odlišnému vzhľadu). ()

strachon

O existenci herní předlohy jsem sice věděl, ale nikdy ji nehrál, takže věrnost předloze nemůžu dostatečně posoudit. Jsem ovšem rád, že seriál klade větší důraz na drama, charaktery a vývoj postav a že hororovými prvky šetří, že v něm nejsou přítomné jen tak na efekt a přemíru akce, nýbrž naopak jen tam, kde příběhově dávají smysl. Že každý díl flashbackově uvede nové postavy nebo vysvětlí další kontext a vytváří tak trochu epizodický nový a relativně samostatný příběh, kterým se jen pomalu posouvá dál a dál hlavní linka putování ústřední dvojice, je vlastně fajn. Toto postupné budování jejich vztahu vede v posledním dílu k závěru, který na první dojem může trochu zklamat, ale vlastně se ve zpětném pohledu jeví nevyhnutelný, nebo přinejmenším velmi dobře opodstatněný. Kdyby snad produkce nepočítala s pokračováním, mohla mít série nějaký velkolepý efektní závěr, ale místo toho holt si počkáme, jak se ten příběh bude odvíjet dál. Dobře natočeno, dobře obsazeno, dobře odvyprávěno. A hvězdičku navíc si zaslouží za inkluzi a vykreslení LGBT témat. ;) ()

hrumsrt

Sluší se říct, že hru jsem nikdy nehrál a ten příběh je pro mě spíše neznámou.. Ale rozhodl jsem si to užít jako seriálový kus a neohlížet se na kontroverze, jak je něco podobné nebo není. K samotnému obsazení vlastně není co vytknout.. Pedro Pascal je neskutečná klasa a když zrovna nemusí nosit helmu, nemůžu si ho vynachválit. Jeho v ústředním duo doplnila Bella Ramsey, která samozřejmě kdysi hláškovala a válela v Game of Thrones a zkrátka díky postavě Lyanny Mormont ji zná svět, jež už mi tolik nesedí avšak když opravdu hraje takové ty nadřeň scény, kdy kvičí atd., tak už je daleko zajímavější... Jsem velký fanda jiného postapokalyptického světa, kde taky hrají úlohu zombíci, tedy TWD, a bohužel jsem se neubránil porovnávání a takovému nostalgickému pofňukávání.. HBO ví, co dělá a ty jejich seriály vypadají ztraceně dobře! Za zmínku stojí třeba právě vychvalovaný Černobyl nebo loňská pecka Tokyo Vice, kdy oba tyhle kousky stojí za ten čas. Právě s Černobylem to má společného i tvůrce, tedy Craiga Mazina, který i podruhé potvrzuje, že je minimálně šikovný chlapík.. Zkrátka vypadá to vážně dobře! A co teda příběh? První epizoda je podle mě vrchol seriálu, a to teda i bohužel, jelikož tak dobře navnadila, že se už nedokázalo nic vyrovnat.. Pak se první půle seriálu hledá, příběh není nijak pevně ukotven a spíše každá epizoda představuje nějakou myšlenku, která se v dané epizodě pomocí novým postav nějak ventiluje našim dvěma hrdinům. A jak je některá dobrá (viz. setkání s Samem a Henrym), tak jiná mě vyloženě serou a přetrhávají rozvíjející příběh (viz. zase setkání, ale s Billem a Frankem). Nepůsobí to tak celistvě jako jeden vyprávěný příběh, nýbrž právě jako jen další chapter uvnitř příběhové hry, a to je pro mě na seriál málo.. Samotný svět působí docela mrtvým dojme, kde sice možná máte mít pocit, že ti nakažení jsou všude (jak to obhajují fanoušci), ale prostě dokud na někoho nemají tendenci skákat, já je tam necítím. Finále seriálu je takové zvláštní, sice prozrazuje něco důležitého o postavách do budoucna, ale jinak toho zase tolik neuzavírá. Možná naprosto boží videoherní adaptace, ale jako seriálový kus to není kdovíjaká jízda. Není to špatné ale já si to zkrátka zase tolik neužil a už jsem docela rád, že ta mánie okolo utichá. 75% ()

Sebule

S první sérii jsem velice spokojen. Začátek seriálu opravdu skvělý, některé díly byly trochu slabší. Seriál se naprosto věrně drží předlohy a přidává něco navíc a naopak taky něco ubírá. Pedro s Bellou naprosto skvělé obsazení a vlastně s nikým jsem neměl problém. Fantastická hudba, která je stejná jako ve hře. Nějaké ty problémy se tam najdou, tempo je jednou pomalé a pak zase moc rychlé... Minimálně jeden díl by mohl jít pryč a nahradit ho normální díl, který rozvíjí příběh. Taky tam mohlo být více infikovaných, tvůrci se rozhodli trochu pro jinou cestu a jsem schopný to akceptovat. Haters gonna hate, ale to už tady tak bývá. Pro mě je důležité, že se to velmi přesně drželo předlohy. Byly tam emoce a hlavně jsem se skvěle bavil. Hodnocení: 9/10 ()

Kinofil

|| TV-MA || HBO Max || Rozpočet: N/A || Herní předlohy mají konečně právoplatného filmového krále, či vlastně televizního, ovšem na filmové úrovni. The Last of Us (TLoU) se po této stránce povedlo na jedničku a dokonale převedlo jednu z nejlepších her vůbec (kterou jsem stále nehrál) na televizní obrazovky tím nejdůstojnějším možným způsobem. Avšak tento mnohdy převod 1:1 se pochopitelně neobešel bez rozpačitých momentů, odklonů od předlohy a slabších chvilek tak, jak to u každé adaptace např. knih bývá. Divák neznalý hry je tu v obrovské výhodě a věřím, že právě na ně chtěli tvůrci Mazin s Druckmanem cílit, protože...ti ostatní prostě hráli tu hru. Když pak ve hře něco funguje na 100%, proč to v seriálu měnit. Jenomže! Hra se hraje. A to je obrovský rozdíl v zážitku, kde na hráče působí daleko více vjemů než u filmu a tuplem u knih. No takhle by se dalo špekulovat do nekonečna. Podstatné je, že kmenové postavy Joela a Ellie prošli během 9 epizod jednou z nejsilnějších a nejradikálnějších proměn v historii televize. Zatímco počáteční Ellie byla dost na facku (snad i víc než ve hře), divák si k ní (i k Belle Ramsey) postupně nacházel cestu, až předčila samotného Joela v podání téměř vždy fantastického Pacala. Zatímco Ellie dozrávala v nebojácnou ženu, z Joela se postupně stávala lidská tragédie, která v závěru zaplatí jakoukoliv cenu za svůj nový ideální život, o který kdysi přišel. Problém jsem měl s vedlejšími postavami, které prakticky sloužili jen k vyplnění jednotlivých epizod, z nichž nejproblematičtější 3 a 6 ep. jako samostatné byly takřka zbytečné a tvůrci je měli shrnout do krátkého flashbacku. Chápu ale proč jim chtěli dát větší prostor. Celé TLoU je o velmi silných momentech ztráty milovaných, kde by každý z nich vystačil na celý film. Zde je jich ale tolik až mě to ke konci otupovalo aneb Murphyho zákon v plné síle. Přišlo mi to jako přehlídka všech možností lidské životní tragédie, aniž by to mělo zásadní vliv na hl. příběh. V něm totiž šlo o jediné - dovést Ellie do laboratoře a nadělat z ní vakcínu. Na rozdíl od hry tu ale na naše postavy nečekolo až tak moc zákeřných situací, pramálo "zombíků" alias clickerů a jiných konfliktů, proto se zřejmě seriál uchýlil k emocím, které živí herci lépe prodají (a taky, že jo). Bohužel 1. sérii ublížila proměnlivá stopáž a příliš mnoho epizod. První půlku bych totiž jednoznačně ohodnotil 9-10/10, zatímco samostatnou druhou 7-8/10. Urychlené finále považuji za celkem zklamání, byť je totožné s hrou, jelikož bylo cítit, že se spěchá. Po filmařské stránce je to však lahůdka vždy a všude a Mazin je po Černobylu jednoduše mistr minisérií, které se před filmy neztratí. Udělal maximum, aby se hra nemusela za seriál stydět a zároveň přinesl i pár vítaných změn a úprav. Vždy to bude o kompromisech něco za něco. Věřím, že TLoU poslouží do budoucna jako funkční šablona, jak dělat seriály/filmy podle her. 85%. ()

DonBraso

Craig Mazin. Ano tento pán stál za seriálem Černobyl, který u mě určitě nebodoval. Neil Druckmann je zase ten pán co tuhle hru vlastně stvořil. A pak je tu samozřejmě hra, která lámala emoce a rekordy na Playstationu. Výhoda i nevýhoda je, že jsem hru nehrál. V jádru jsem měl volnou ruku a bral to jako z dalších seriálů, kde mě hlavně oslovil Pedro Pascal. Chlapík co mě bavil už v Narcos a zde tomu nebylo jinak. Ve výsledku i ta holka byla fajn a jako dvojka si v tomhle dramatu sedla. Bohužel co seriál moc nemá, že atmosféru větví do určitých epizodek a tak ztrácí tu atmosféru a drajf hlavních dvouch postav, kterou natáhne na devět dílů. Jakoby nebylo dostatek času a místy až zkráceně jste o kus dál. Nejdřív se tu mluví o virusu, takže lidi napadnou houby, ale to máte bratru dva díly, aby se pak tvůrci k tomuhle už nikdo z nich nevrátil. To je přesně ono. Třetí trochu teplejší epizoda je vlastně bez toho kontextu jaká je a jak je dlouhá vlastně ukazuje dramatickou sondu, která je vlastně skvělá. Tvůrcům se daří i za epizodu hodně, ale jako celek to prostě skáče. Akci tu samozřejmě máte taky, ale je tak ve třech dílech nebo po kouskách a hlavně hlavní dvojce postupem času připadá, že to zlo už vlastně nikde nečíhá, jen se cestuje a možná někde vybafne či nikoliv. S tímhle prostě tvůrci jsou hodně na štíru. Jo výpravda je fakt parádní, hudební instrument taky skvělé. Na herce bych taky neměl moc asi víc co říct, ale k žádným ostatním kromě dvou moc nehraje roli, protože jsou ze seriálu pryč, ač tedy na jednu., která zahraje prim do určité mozaiky. Je to spíše psychologické drama o dvouch, který si k sobě hledají cestu.Když už si jí najdou, tak postupem času a že je delší chybí ten skok k tomu,aby to doklaplo. Emoce nejsou určitě zde veliké. Masky a nestvůry jsou spíše do počtu a tak vlastně vyzní tento seriál. Je to všechno moc dobře myšlené, ale podle mě nedotažené. Opět vzpomenu The Walking Dead, který než psychologií se roztáhnul už do 11 řady. To fakt nemůže fungovat.Chápu, že tvůrci si snad byly jisti druhou řadou, protože konec první tomu rozhodně nasvěčuje. Popravdě se jako nehráč bojím s čím chtějí přijít dál. Na první dobrou bych čekal, že přibude mnohem více akce, protože dramatickou linku už máme vlastně za sebou. Takže jestli chtějí pokračovat tak na drama 80% a 20% pro akční složku, tak už se bojím, že seriál se stane úplně stejným jen v jiných lokacích. Snad těch vedlejších postav je více a hlavně s hlavní dvojkou, i když je jasný, že je to hlavně o ní. ()

AnthropOcean

Vskutku nevyrazny serial, ktoreho postapokalypticky namet nie je nicim objavnym a okrem plejady uz davno existujucich filmov (The Road, Children of Men, The Quiet Place etc.) je to nieco co velmi obdobne robil uz The Walking Dead, minimalne v prvych dvoch, troch seriach, kym neskoncil v uplnych srackach.  Ak ste hrali videohru (akukolvek videohru), tak viete, ze unikatny pocit z hrania vyplvya z faktu, ze je zintenzivneny o vasu priamu interakciu, ktora vas vtiahne do deja na uplne inej urovni v porovnani s pasivnym sledovanim deja. (Z tohoto titulu podla mna akakolvek herna adaptacia do filmu/serialu sa musi sakramenstky snazit aby fungovala pre cloveka, ktory danu hru hral). Kazdopadne toto je len vedlajsi efekt, ktory nema priamy vplyv na kvalitu serialu a najma scenara, ktory v siedmej epizode padol na same dno. Celkovo serial zapasi s prebytkom zbytocnej vaty, ktora serial brzdi a skodi mu. A finale celkovemu dojmu urcite nepomohlo. Ano, videohry funguju tak, ze vystrielate vsetkych nepriatelov aj keby ich bolo 200, date si fight s finalnym bossom a "idete domov". Ale ak sa pokusate vytvorit v hranom serialy urcitu formu realizmu (co sa zrejme snazite, ked vam skoro umrela hlavna postava po bodnuti nozom), tak z hlavnej postavy nemozete v poslednej epizode spravit Johna Wicka. To je jednoducho sprostost a nemoze to fungovat. Pozitiva: Bella a Pedro a tretia epizoda, najlepsia v serii. ()

Scanerior

The Last of Us mě poměrně odradilo první epizodou, která je zpočátku dobrá, ale po skoku do současnosti se jedná o absolutní nudu, která představuje různé "organizace" a hodně jsem se bál, že další epizody budou dosti o tom, to se však naštěstí nestalo a my sledujeme poměrně zajímavý příběh dvou postav protloukajících se apokalyptickým světem. Občas slušné drama, postupné navázání pouta s postavami funguje a atmosféra je fajn. Na to, že se jedná o apokalypsu "houbo-zombíků" tu mohli být na jednu stranu ty zombie více, na tu druhou je super, že příběh dokázal být zajímavý i s minimem těchto zombie. ()

Cringy_Tommy

Už to srhnu rychle. Nejlepší serialová adaptace hry? Ano, bezpochyb ale má to své mouchy a ta největší je určitě málo zombíků (až na jeden díl , kde jich je kurva moc) a absecnce akce. Jinak s malýma změnama jsem neměl téměř žádný problém a díl s Billem je bezpochyb stále jeden z nejlepších ze série. Za mě velice dobré a zfilomvání hry muselo být obtížne. Ale jako fanoušek originální hry jsem uspokojen 8/10 ()