Sběratelka

• Francúzsko La Collectionneuse

Třetí část šestidílného „cyklu moralit“ natočil francouzský režisér v roce 1967 a poprvé v této sérii zde užil rozměr celovečerního filmu. Jeho hrdinou je pak mladý, sebestředný playboy Adrien v podání Patricka Bauchaua, který přijíždí na prázdniny do Středozemí. A hned si zde, v St. Tropez, najde i objekt letního zájmu. Přitažlivá Haydée s tváří Haydée Politoffové ale není jen tak snadno k mání. Sice je její smýšlení značně svobodomyslné a „sbírá“ muže jednoho za druhým, o Adriena však nemá zájem. Naneštěstí čím více mladíka odmítá, tím více po ní Adrien touží. A není třeba připomínat, že zamilovat se do takovéto ženy může přinést jen slzy a bolest. Lidé jako ona se totiž nemění. Eric Rohmer si za studii destruktivity špatného zacílení při výběru objektu touhy odvezl dvě ceny z mezinárodního filmového festivalu v Berlíně. (oficiálny text distribútora)

Karin.Kiss

Radosť. Krásne čistá filmárčina. Pútavý slovný príbeh, zaujímavé charaktery, krásni ľudia a nádherná minimalistická kamera. Filozofické myšlienky o morálke zrkadľujúce život. Najčistejší dôvod konania, ktorým bola prostá nuda. Hlásim sa k rovnakým hodnotám: sloboda, sloboda, sloboda. Atmosféra, ktorá ma dostala. Radosť. ()

hygienik

Rohmer jakožto môj najnovší objav ma fascinuje 1. večnou témou (láska krása, sex a to okolo) 2. výbornými dialógmi, ktoré sú analitické až do špiku kosti a 3. zaujímavými/peknými hercami/čkami. Lenže v tomto filme bolo príliš ťažko intelektuálnych pseudoúvah, proste som sa v tom intelektuálne utopil. A anglické titulky výrazne prispeli k môjmu duševnému vyhoreniu v snahe pochopiť tento film. ()

Stegman

Nevím, co si mám o tom filmu myslet. Buď měl vyznít tak, že je hlavní hrdina dětinský a naivní (pak bych to ještě bral), anebo - a podle infa a zdejších komentářů to spíš vypadá na to druhé - bylo míněno všechno to filosofování vážně. (Pokud bylo, tak to tedy potěš.) Ať tak či tak, v kratším provedení by to bylo lepší. Sice jsem se nenudil, ale že bych měl z filmu zážitek, to také ne. Aspoň že ta sběratelka (Haydée Politoff) byla moc pěkná. ()

Courtemanche

Na pohled není tak zajímaví, spíš potřebuje diváka který podrobně zajímá o věci. Kdo rád čte, tady je podrobný popis tohoto filmu, jak se to točilo, jak to psali a to až na jednotlivé záběry rozebraný. Je to dost zajímavý. Píše se tam taky že jen v jediném kině promítali, ale půl roku v jednom kuse to opakovali a prodali 70 tisíc lístků! odkaz http://sensesofcinema.com/2010/feature-articles/la-collectionneuse-dandies-on-the-cote-d%E2%80%99azur/ 3/5 ()

Radko

Dekadencia, nihilizmus, indolencia a áno aj starosvetská morálka. A keď sa zdá, že vplyv tradícií začína pôsobiť na nymfomanské správanie, vyvstane zrazu pochybnosť: nie je niekoľkodňová sexuálna abstinencia len pascou pre neskoršie úplné ovládnutie partnerových citov a vôle? Takýchto drobných úvah ponúka Rohmer v každom svojom filme za priehrštie. Navyše tak elegantným spôsobom, že až na výnimky ide o skvelé popozeranie toho typu, kde kvalitu filmu a jeho tému istí meno režiséra. ()

• Film byl zařazen do festivalového výběru v Cannes a tak režiséra Rohmera zviditelnil. (Hwaelos)
  • Sám režisér říká, že slang, kterým ve filmu mluví postavy je natolik bohatý, že některým dialogům nerozumí. (Hwaelos)