Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

PachoSK

Gratulujem bratři, toto sa vám fakt podarilo - nádherný životopisný film o Zátopkovi a jeho žene! Obdiv patrí i skvelému Václavovi Neužilovi, ktorý nielenže famózne herecky stvárnil Emila Zátopka, ale sa aj fyziologicky do neho prevtelil. ()

Megahead

Podarený film o Česko-Slovenskej bežeckej legende Emilovi Zátopkovi. Páčilo sa mi, že film sa hlavne zameriaval na jeho športové odhodlanie, tréningy a preteky, pričom pekne to prepojil s jeho manželkou a ich radosťami alebo problémami. Taktiež sa mi páčilo, že sa príbeh dotkol doby, ale nevŕtal sa v nej až príliš. ()

Vosnik

Běžecké scény jsem si užil tak, jako bych běžel se Zátopkem a to opravdu nepatřím k nějakým velkým fanouškům běhu a jeho sledování. Prostřihy mezi tréninkem a závodem, gradace každého finále, tohle se opravdu povedlo. Neužil táhne film stejně jako Zátopek československou výpravu v Helsinkách, role mu neuvěřitelně sedí, věřím mu každý krok a každé slovo, dynamická a autenticky působící  je i vztahová linka s Danou, tohle skutečně funguje a divák ve chvíli kdy Ťopek dostává zlatou je stejně jako on zároveň nervózní, jak to vezme Dana. Ale ten Australan, to je přátelé opravdu herec? Čím déle je na plátně tím jsem raději, že už musí letět domů. Tenhle film jinak opravdu výrazně vybočuje nad průměr domácí produkce a I přes několik šmouh se může pravém zařadit na seznam toho nejlepšího co u nás bylo natočeno. ()

Dannyss

Příjemné dílo o legendárním sportovci české historie se povedlo, a to je moc fajn. Drží si to svou formu po dobu celého snímku, po herecké stránce se zde trefilo do černého. Trochu mě však mrzí střih a délka stopáže, jelikož by si film zasloužil o něco více minut, ono totiž některé situace jsou ukázány, jenže rychle nahrazeny dalšími a střihově mi to párkrát nedávalo tolik smysl, co se týče návaznosti. Krátké a úderné pasáže s humorem zde fungují dobře. Zátopek je zcela zaslouženě povedeným snímkem, který vkusně uchopil skutečnou postavu atleta a dokázal ji vystihnout na poměrně vysoké úrovni a v mnoha napínavých okamžicích, které umí u diváka vybudovat skutečné emoce. 7,5/10. ()

P_Soar

Pro mě bezesporu jeden z nejlepších českých filmů všech dob a moc nechápu zdejší filmové znalce, mezi něž se nepočítám, proč tak škudlí s pátou a někteří dokonce i se čtvrtou hvězdičkou! Protože k dokonalosti, a tedy k 100% filmovému Zátopkovi moc nechybí: určitě ne výborný scénář čerpající z pohnutého životního osudu, humor, skvostná výprava, vynikající soundtrack...to vše korunované brilantním Neužilovým hereckým výkonem. Jediné, co by se dalo vytknout, je občas ne zcela přehledné přepínání mezi dvěma časovými rovinami. Na druhou stranu samotná dějová linka s návštěvou Rona Clarka dodává filmu druhý plán, oživuje ho a poskytuje další úhel pohledu na Zátopkovu osobnost a v jedné ze závěrečných scén možná i recept na jeho úspěchy. Při svém slavném maratonském vítězství nosil Zátopek číslo 903 a já tomu filmovému dávám 93%. ()

Diaganá

Životopisné filmy jsem nikdy nějak nesledoval, nelíbily se mi. Ale tento jsem shlédl, protože jsem o Zátopkovi často slýchal. Film mě zaujal a ukápla i slza, což se mi stává výjimečně. Hlavní hrdina - herec Neužil se docela i Zátopkovi podobal. ()

fajntomas

Byla to propaganda, zátopek to věděl a pokračoval. Sobeckej komoušskej zmrd. Jinak herci a celý film super, ale pro mě muka, sledovat film který ukazuje na jeho úspěchy, je to jako by někdo natočil film, jaký byl hitler dobrý malíř, akorát trošku pokřivenej. ()

Cyklojaryn

Silný příběh poctivě zpracováný, Václav Neužil naprosto fenomenální. Pro mě je to  srdeční záležitost, protože sám jsem závodní běžec , spoustu běžců z filmu znám osobně nebo alespoň podle vidění . Zátopek zůstane navždy nepřekonanou legendou. ()

Firuz

Teda čekal jsem životopisný film o sportu, a ona to byla spíš politikařina a tahanice. Věci tam byly nejasné, podobně i postava Rona. Mě dojem sráží taková ta nejasná příběhová a vztahová mlha okolo. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)