Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

scarlet

V porovnání s těmi slátaninami, které se tu točí, opravdu silně nadprůměr, i když lehce rozvláčné, některé scény by se daly klidně vyměnit za nějaké užitečnější, více vypovídající o životě, době, sportu. 2h10 bylo až příliš. I když se velká část filmu věnovala olympiádě v Helsinkách, ani se nenamáhali nám sdělit, že Zátopek vyhrál 3 zlaté...!!!  Vzpomněli si na to až v závěrečných titulcích... První půlka mně opravdu bavila, pak se to nějak rozpadalo. Taky neustálé střídání a přeskakování z jedné časové linie do druhé bylo trochu matoucí a pak i únavné. ()

lazyman

Film byl velmi dobře natočen, autenticky vystihl danou dobu... Skvělé herecké výkony předvedl Václav Neužil jako Zátopek, ten se v tom našel a byl velmi přesvědčivý, a taky Marta Issová jako Dana Zátopková... Co se týče osudu Zátopka, tak to nebyl úplný klaďas, jak nám bylo vždy prezentováno, vlastně vše podřídil kariéře, jak vztahy, tak i manželství... Jak říkám, skvěle natočeno, ale něco mi na tom filmu nesedělo... Ale nevím přesně co... Za mě dávám 4 hvězdičky... Ovšem doporučuji film zkouknout... ()

Hanka_M

Jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední roky z české distribuce viděla. Herecké výkony, scénář i střídmá režie byla na vysoké úrovni a skvěle zvládnutá byla i skladatelská práce. Bravo! ()

MatyRock

Český film světového ražení o české sportovní legendě světového formátu. Zátopek je kvalitní podívaná, které se nedá mnoho vytýkat. Ondříček, režisér a scénárista filmu, přirozeně a nevyumělkovaně vypráví příběh slavného sportovce. Nejvíce to však stojí na Neužilově herectví, který do toho dal maximum. 8/10 ()

Charliesed

Zvláštní film. Příliš jednoduché a divně přímočaré konverzace mezi postavami. Sice Zátopek takový asi očividně byl, ale oni se takhle spolu bavili snad všichni. Komunista se za ničím neskrýval, nic si jakoby neospravedlňoval a narovinu přistupoval, že dělá špatné věci. Všechno je řečené narovinu bez jakékoliv hloubky – jako z dětského filmu. Kromě komunisty tu byl cizokrajný přítel Zátopka, kterému Zátopek dával životní moudra, které byly ale tak jednoduché a základní, že to bylo směšné a pro mě nepochopitelné – copak v tom filmu nikdo neumí žít, a tak musí přijít Zátopek a ke konci vlastně ani nic neříct? Byli tam divné části, které nebyli nijak vysvětlené a vlastně byli jen matoucí: Zátopek má vidiny, že běží v Africe a potkává domorodého obyvatele, přitom je ale celá situace zvláštní a podaná do snového filtru atd. Moc se toho ve filmu nestalo, nedělo a hloubku to moc nemělo. Až na tyto nedostatky a divnosti, je to ale docela v pohodě film, který je koukatelný a nudit by jste se u něho nemuseli. Nazval bych ho odpočinkový. Vlastně je i milý, díky neobvyklé postavě Zátopka. JAKŽTAKŽ DOPORUČUJI, ODPOČINKOVÝ, POHODOVÝ FILM, JEN SI HO ASI MOC DLOUHO PAMATOVAT NEBUDETE. ()

natynebul

“Natáčeli jste o ničem,” řekla bych tvůrcům Zátopka. Ťopek a Dana samozřejmě nejsou “nic”, ovšem je až absurdní jak málo se jim tvůrci ve skutečnosti pověnovali na úkor vizuální okázalosti. Vypadá to nádherně, scéna, kostýmy, masky, kamera, střih… Ale o čem to je? Kde je téma? Proč se do příběhu právě tohoto sportovce pouštět právě teď? Když už film o něm nevypovídá nic (zvoleno tady bylo zcela nedotaženě na deset Zátopkových tváří přes opuštěného manžela, socialistickou loutku, bojovníka s režimem, vtipálka až po filozofa), proč něco nevypovídá alespoň o nás? A jestli má být to poselství, že má každý desítky tváří, tak pak… nemusel stát tolik peněz a nemuselo se ve všem vizuálním a emočním tak tlačit na pilu. Ty tři hvězdy asi za skvělé herecké projevy Neužila, Issové a Frechevilla a scénu ve vrbičkách. ()

mike7777

Skvělý film, viděno ve Varech, což zážitek znásobilo a pro běžce absolutní nutnost to vidět. Václav Neužil vypadá jako běžec velmi věrohodně. ()

Eridan_

Zátopek mě překvapil. Krásně natočený (vizuál i hudba). Naznačí spoustu témat - touha po slávě, obětování rodiny, život v totalitě, přátelství i manželství. Divák si sám může vybrat, co ho osloví. Žádná rovina příliš nevyčnívá ani neruší. U filmu jsem prožil celou škálu emocí - radost, napětí, strach i dojetí. Úplně mě vtáhl do doby a reálií ČSSR. Obdiv za výkon hlavních protagonistů. Bravo. ()

dusantrestik

Na české poměry určitě kvalitní biják - režii, kameře, střihu, výkonu Václava Neužila nelze nic vytknout. Neumím se ale ubránit zklamání hloubce vykreslení charakteru postav - zejména Zátopek mi (s výjimkou boční linky se Stanislavem Jungwirthem a "problematickým" původem Dany Ingrové) přijde nedotažený a vyvolává víc otazníků než odpovědí. I když vezmu v potaz, že scénaristé nechtěli hovořit o 50. a 60.letech jako takových, ale o Zátopkovi, tak složitá osobnost si dle mého zasloužila víc. O Zátopkovi dlouho asi nikdo nic nenatočí, tak si budeme pamatovat řemeslně pěkně zpracovaný film, ale nic víc. Myslím, že to málo. ()

Frankie86

Krásný, něžný, smutný i veselý životopisný film dvou velkých osobností. Myslím, že právě tohle českým filmům chybí - životopisné filmy našich velkých osobností, které jdou příkladem. ()

Fever

I když to ke konci možná trochu ztrácí rytmus, tak filmařsky, herecky a vůbec postprodukční práce s obrazem a zvukem - paráda. Má to lesk Bijáku, což u nás poslední roky moc filmů bohužel nemá. ()

Lucy39

jistě celkově GJ !! vysoce Neužil i Marta ! jak ten hrál - božsky... ALE ty časové roviny a političnost čpící z každé věty... určitě nutno vidět, patří mezi nejlepší české novodobé filmy, ale i tak je tam jakási pachuť... snad ten jejich nemocný vztah bez dětí, snad měli být k sobě více otevření .. dali sebe a svůj život i manželství všanc sportu, no... co k tomu dodat.. asi že je mi nejvíc líto, že se premiéry paní Marta nedožila. Bývala bych jí to přála. ()

adaben

Zdařilý film, který jistě dal hodně práce. V první třetině jsem se trochu lekl, že film až příliš nadbíhá zámořskému publiku a případnému úspěchu, ale dál se mé obavy naštěstí úplně nenaplnily. Úplně ztotožnit se s postavami, které mají reálný obraz, není ovšem lehké. Z prostředí atletiky se mi snad proto ještě více líbil film A. Sedláčkové Fair play. Záběry z olymp. soutěží, z běhu maratónu apod. sugestivní byly, přesto si myslím, že si nejvíce z filmu zapamatuji dialogy Dany a Emila na lyžích či Emila s Ronem Clarkem v jejich bytě, nebo jejich společné běhání v pražském nočním parku. ()

zuzanicee

Kdo o Zátopkovi něco málo ví, tak se bude divit, že ve filmu je toho sakra  málo. Kdo o něm nic neví, tak se ani nic nedozví. To, jak dopadly jeho závody na olympiádě v Helsinkách, víme všichni.  Že žil s Danou Zátopkovou, to víme taky všichni. A nic moc navíc se ani nedozvíme, jen střípky, které nedají dohromady celkový obraz člověka. Všechno tak nějak plave po povrchu, nic není rozvedeno. Nevím, co nám chtěli autoři říct. Zátopka nevykreslil vlastně nijak: nedozvíme se pořádně nic o jeho tréninku, nedozvíme se pořádně nic o jeho životě, o vztahu s Danou, jak to nakonec dopadlo s těmi dětmi..  A nechápu proč je to vyprávěno prostřednictvím flashbacků? To fakt nebylo potřeba, když to nic navíc nepřináší. Lituju promarněné příležitosti filmařů. Herci super, Martha Issová civilní a velmi uvěřitelná. Václav Neužil skvěle napodobuje styl jakým Zátopek mluvil. Ale jak už bylo řečeno v jiném komentáři, jeho namaskování není dobré. Když má hrát 20letého Zátopka, tak mu to nevěříte. (Podobně rozpačitá jsem byla u filmu Stoletý stařík, tam mi maska hlavního hrdiny taky kazila celý dojem.) Zkrátka film (ne)urazí, nenadchne, což je teda dost chabý u filmu, který má být kandidátem na Oscara. ()

pavala

David Ondříček naservíroval filmovým fajnšmekrům a sportovním nadšencům vynikající laskominku. Po dlouhé době tu máme opět kvalitní český film, který rozhodně stojí za to vidět. Václav Neužil bravurně zvládl roli Emila Zátopka, Martha Issová v roli Dany Zátopkové také exceluje. David Ondříček zraje jako víno, kvalita jeho filmů postupně roste, životopisné drama Zátopek je vrcholem jeho tvorby. Ve filmu divákovi sdělil vše potřebné, jeho otec Miroslav by měl určitě radost, kdyby se toho dožil. ()

milos.bradik

Hodně jsem se na tento film těšil. Je opravdu dobře natočený a i herecké výkony jsou kvalitní, ale čekal jsem víc. Většina kontroverzních témat je pouze naznačena a nic se nedovíme. Takže za mne zklamání. ()

Rene.Artois

Na tento film jsem se těšil opravdu moc. Přípravy bylo v našich krajích možno sledovat takřka online, takže jsem si mohl projít celým tím procesem od fáze "Neužil?!? To jako vážně???" (za což se velmi omlouvám, neměl jsem tolik představivosti jako David Ondříček, Václav Neužil Zátopka nezahrál, on se jím stal) přes výběr lokací, přeměny Lužánek na dva olympijské stadiony, až po ukázky již natočeného, z nichž bylo jasné, že film je natočen vskutku velkolepě. Po technické stránce jsem byl naprosto spokojen. Jako člověk, který v deseti letech dostal pod stromeček knihu Olympijské hry v obrazech, abych z ní následující cca. 3 roky nevystrčil nos, znám prakticky nazpaměť všechny dostupné fotky ze Zátopkových olympijských závodů, vím jak vypadali jeho soupeři jako Gastón Reif, Alain Mimoun či Němec Shade. Tuto část jsem si opravdu užil, všechno bylo přesné, navíc jsem jako bonus v rolích Emilových soupeřů poznával některé kamarády a známé. Jak jsem již řekl, Václav Neužil byl výborný castingový tah, zvláště u scén z v období vrcholné slávy jsem chvílemi chvílemi zapomínal, že se nejedná o skutečného Zátopka. Ve starší verzi ta podoba nebyla až tak perfektní, no a patnáctiletého kluka asi na čtyřicátníkovi nenamaskuje ani kouzelník. Na jedničku bylo i ztvárnění Zátopkova způsobu běhu. Martha Issová se své role rovněž zhostila se ctí. Podoba byla sice na druhé koleji, pořád jsem v ní viděl Marthu a ne Danu,ale narozdíl od početného tábora haterů ji považuji za velmi dobrou herečku. Při jejích oštěpařských pokusech jsem sice poněkud trpěl, z toho odhodu z jedné nohy bolely oči, ale ono se tenkrát asi opravdu takhle házelo. Jediné, co se v oblasti castingu opravdu nepovedlo byl Stanislav Jungwirth. Sorry, ale takhle běžec opravdu nevypadá. Tohle byly aspekty, se kterými jsem byl opravdu spokojen.  Ovšem teď se dostáváme k samotnému příběhu a tady jsem vážně na rozpacích. Rozhodnutí jít na to jinak, než jen mechanicky převyprávět notoricky známý životní příběh manželů Zátopkových bylo jistě správné, uchopit jej z pozice návštěvy Rona Clarka v roce 1968 vypadalo nadějně a slibovalo trochu jiný vhled. Bohužel, připadá mi, že David Ondříček si s tímto motivem už od začátku tak trochu nevěděl rady a v závěru se mu úplně rozpadl pod rukama. Rovněž jeden z hlavních rozporů mezi manželi Zátopkovými, který si divák z filmu odnáší, tedy neshoda zda mít či nemít děti, je irelevantní, Dana ve skutečnosti děti mít nemohla a věděla to. Moje hodnocení je tedy na třech hvězdách, i když jsem si vědom, že film je po profesionální stránce na úplně jiné úrovni, než zbytek české produkce posledních let s výjimkou Nabarveného ptáčete. Ke čtvrté hvězdě nemá daleko, možná to ještě časem přehodnotím. Víte co, já tam tu čtvrtou hvězdu přece jenom hodím, kvůli Beatě Hlavenkové a její hudbě! ()

slatkakuca

Část s Australanem byla hrozně dlouhá a zbytečná, vlastně by tam nemusela být vůbec, ač se na něj pěkně koukalo. Občas jsem byla časově mimo, skákalo to sem tam až moc a vlastně jsem se orientovala na základě Zátopkových vlasů. Moravšitina Dany byla úplně zbytečně na sílu, vůbec tam být nemusela, ale v Dukle jsem s tím u K.Issové bojovala taky. I přes vítky je to fajn film, kterému fandím. ()

Slabko

Ó ano, přesně tohle česká kinematografie potřebovala. Z promítání jsem odcházel s takovým nadšením a budoucí nadějí, že se konečně po letech dočkáme i nějakého mezinárodního uznání. A že tenhle snímek na to vážně má potenciál, minimálně nominace na Oscara by byla naprosto zasloužená.  Produkční hodnota je naprosto nepopiratelná, na české poměry hotový zázrak. Všechno od efektů, přes kameru až po kulisy na vás udělají skutečně dojem a místy máte pocit že se díváte na velkorozpočtový Hollywoodský film. Herecké výkony jsou skvělé, samozřejmě extrémně vyčnívá Neužil, pro nějž je toto životní role. Jediná slabší část filmu jsou pasáže ze současnosti, které ale stejně zajímavě obohacují a dokreslují Zátopkovu osobnost po konci jeho aktivní kariéry. Samozřejmě to že z něj dělají vševědoucího mudrce, je přehnané, ale glorifikace hlavní postavy v rámci životopisných dramat už tak nějak k tomu žánru patří. Za tohle prostě Ondříček zasluhuje nejvyšší uznání. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)