Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje jedenáctý odvysílaný díl Hipsteři. Bohémové současného digitálního světa, kteří se snaží stát nad konzumní společností. Pravdu často hledají na jednom ze svých oblíbených blogů a svou identitu korigují podle trendů. Zároveň se u toho tváří, že je trendy nezajímají. Z Prahy by nejraději měli volnomyšlenkářský Berlín, ale přesto jde o kmen, který se obejde bez ideologie a přesně vymezených hranic. V módě kombinují trendy posledních šedesáti let a poslouchají kapely, které nikdo nezná. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Hipsteři odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

GrungeChild

Za sto dvacet si v sekáči kupuju okýnko do světa subkulturních identit. Já tyhle lidi, co přesně věděj, co jsou, prostě miluju. Zajdi si na Pho do vietnamskýho plechovýho ráje, pokecej se zastydlým adidaskovým podnikatelem o subjektivním vnímání vlivu vybledlýho svetru na ztotožnění se se svou osobností, vášnivě obdivuj uměleckou instalaci květináčů (i když médium zkrátka neodpovídá), nebo zalez do prvního špinavýho skladu, kde duní melancholická neonová párty za rytmů ambientního elektra. Dělej si prostě co chceš, ale když se tě někdo zeptá, nezapomeň to hezky na rovinu definovat přes transparentní brejle. Výchova dívek a chlapců v Čechách, kam se hrabe Forman... (A stejně budu mít nakonec nejvtipnější komentář já, - retročuráci -, heč!) 4* ()

johny89

Nic extra dokument, spíš jen zvláštní zpověď zvláštních lidí. Při některých scénách jsem měl chuť vstát ze židle a raději vyhodit monitor z okna než se dívat na ty pozérská gesta lidí, jejichž nějvětší starost je sehnat dostatečně obnošený svetr a kostěné brýle po pradědečkovi. Nejvíc mě ale ranila scéna s ženou, kde hodnotí náhodnou kompozici květináčů a přijde jí fascinující. ()

Mona07

Už dlouho se snažím přijít na to, kdo je to vlastně hipster. S velkým nadšením a očekáváním si pouštím dokument a čekám, že konečně najdu odpověď. Chyba...... jsem zmatenější ještě víc, než předtím. Tak aspoň vím, že zas nevím. ()

bubun odpad!

"Líbí se mi to květinový zátiší." -"Máte super hodinky." - Jsi spokojená, rybí žárovko? - Tak mám dojem, že se v tom, hipsteři, nějak ztrácíte... Musím souhlasit s Jaroslafem, taky jsem se docela nasmála, např.když ta slečna obdivovala shluk pokojových kytek v květináčích, ale celé je to cekem vtipné. Zwanzig Herz. ()

Sfinkter

Myslím si, že nikdo netuší, o čem tento díl a celá hipsterská "komunita" vlastně je. Pokud se hipsteři obléknou stejně jako většinová společnost, nikdo je od ostatních nerozezná i kdybychom je poslouchali dva dny vkuse. Punkáče poznáte po pěti větách, i kdyby měl montérky. A to je ten zásadní obraz hipstera - "punker" zvenku, ale uvnitř nezajímavý vágní myšlenkový normcore. Nicméně Řezník to vystihl přesně:https://www.youtube.com/watch?v=GkmePAcaJCU. ()

Koryntos odpad!

Ó mein Gott, já se mám. Právě jsem zjistila, že v 9 letech jsem patřila k hipsterům, nevědíc o tom jak jsem in jsem si vždy v té asexuální šusťákovce připadala jako idiot a já vlastně byla kjůůůl. Děkuji tvůrcům pořadu, nevím jak jsem bez tohoto zjištění mohla celý život vůbec žít. Je to kryptofašistickej buržoázní škvár. Slečna s bakelitovými brýlemi by mohla z fleku dělat nástěnkářku, mužské osazenstvo, které je tak cool v Práglu, by zapadlo mezi vidlácké joudy, na každé druhé vesnici, no a slečna v šusťákovce, jakmile se o ní začne snažit týpek z nějaké jiné subkultury, tak přeřadí klidně k náckům, když její milej bude fakt boreček. Nejlépe to vystihl ten pán, který říkal, že za mlada byl mánička, ale že to už odfoukl čas. Tak nějak mi přijde, že někam radikálně patřit je výsadou mládí, časem z toho převážná většina vyroste. Tedy teď myslím hlavně tu vizuální stránku. Názory si buď udržíte, nebo holt zjistíte, že jste byli fakt idioti a že pravda je někde jinde. Také jsem byla za mlada radikálnější, teď už jsem radikální jen tím klapáním hubou. Příklad: Kdyby Hipster z videa dostal, vzhledem ke své inteligenci nabídku na místo vrcholového manažera v nadnárodní firmě, opravdu by tam přišel oblečený, jako vesnický burda? Př. 2. Použiji (mého milého Kulyka) Za předpokladu, že Kulykovi vlivem postupného stárnutí organismu vypadají vlasy ( nebude mít to své roztomilé čírko, se kterým samozřejmě vypadá vela šukatelně) a bude mít holou lebku, tak to také neznamená, že se hned od dalšího dne dá k náckům, bo bude pankáč srdcem navždy. Vždy si pojede ten svůj beat, no ni voe. Jak vždycky říkávala moje matka: ,, Kdybys radši koukala na to co máš v hlavě, než na hlavě." Nevím jestli to u hipsterů jde, bo jak se říká. ,, Kde nic není, ani smrt nebere." Kde zůstala kreativita ducha, hm? Nůdlofffku, by si ten apartní štramák jistě zvládl doma vyrobit i sám, slečně bych i 5 korun na vodovky přidala, aby se mohla začít kreativně rozvíjet a slečně modelíně pošlu epesní vaťák z naší půdy, to je teprv kousek pro fajnšmekry a co na to Jan Tleskač? Dodatek k dodatku pro RedAKa. S tím lepším vkusem i u bezdomovců, máš recht. Dneska jsem potkala mého oblíbeného lineckého bezdéčka a co nevidím nové na dálku zářící modré sportovní Nike botasky, které dokonale ladí s jeho sportovním dress codem, před 3 rokama, když jsem ho poprvé viděla jsem si myslela, že ten typos jen trénuje na nějaký výlet na severní točnu. Jestli chcete vidět super hipstery, dostavte se v pátek, či sobotu večír do vepříkovské knajpy. Tam uvidíte hipsterů, kteří ani netuší, že jsouc hipstery. ()

Mr.KarlAdler

Myslím, že to pan Látal dostal, kam měl. Nechal dojít lidi k vysvětlení podstaty toho - proč a s jakým cílem to dělám. Ve výsledku je tam celkem prázdno, a ani se není čemu divit. Svou vymezeností si masírovat ego sobě i mezi sebou navzájem Až se nakonec přijde na fakt, že většinová populace se vymezuje a má potřebu se vymezovat. Jenom to tam nezaznělo na plnou hubu - že jde vlastně tak trochu dost o mainstream (stačí se rozhlídnout po ulici). Závěrečný Chinaski perfektní. ()

ghatos

Cival to popsal přesně. Víte co je hipsterský? Když jdete do restaurace a tam si zaplatíte půst. Podpoříte majitele a přitom nejíte (očistíte organizmus). Tady se tedy jen řešila móda, ale jídlo je pro ně také důležité. Zmínka o normcoru mě obohatila. 61%. ()

Babous

Už jenom kvůli Dívce s transparentními brýlemi a kvůli těm úžasným hláškám stojí za to to vidět. Nebojím se napsat, že to je klenot mezi Kmeny. Hezky hipstery pojmenoval ten týpek na začátku: "jako hippies, ale neutíkají do přírody, nýbrž do centra velkých měst". ()

M.Niccals

Hipsterství samo o sobě je tak neurčité, že tvorba dokumentu o tomto tématu musí zákonitě stát a padat na této neurčitosti. Ale místo toho se tvůrci zaměřili na tu nejpovrchnější stránku věci. V dokumentu vidíme několik lidí, kteří by se spíš dali zařadit mezi pozéry, než mezi hipstery. Co dělá hipstera? Jsou to hadry ze sekáče a k tomu co nejšílenější jejich kombinace? Nebo snad brýle ray ban, raw-vegan-fair strava a pseudointelektualismus? Scéna, kde dívčina uvažuje zda je shluk květináčů umělecká instalace nebo jen prostě náhodný shluk květináčů, je opravdu vypointovaná až na doraz (a dost možná jde jen o kouzlo nechtěného). Sám sebe nepovažuju za nic, ale pokud bych měl k nějakému směru mít blízko, byli by to právě hipsteři. Ale asi ne tihle hipsteři. Podstata hipsterství přece neleží v těch hadrech ani v nekonečném čtení Sartra či Hesseho aniž by člověk vůbec rozuměl, o čem to vlastně je. Podstata hipsterství je v tom myslet jinak, nově a svěže, a především VĚDĚT proč si to myslím a proč to dělám. A ne ze sebe dělat pitomce nebo někoho, kým nejsem. ()

Speedy01 odpad!

Absolutně nic neříkající, nic neformulující a nic nepředávající hovadina. Pár lidí, kteří se za každou cenu snaží být jiní, půl dokumentu o této "subkultuře" je o tom, že borec nakupuje staré oblečení v second handu. Sečteno podtrženo: zbytečná sračka. ()

Burdock

Tenhle díl se povedl. Vzhledem k tomu, že režisér Látal je součástí pražský hipsteriády, tak se v tématu dobře orientuje. Pro nezorientovaného diváka ale připravil trošku matoucí polívku. Ukazuje tu jednak ty "pravý" hipstery, který nějakým způsobem myslej a žijou. Ale taky ty pozérský jakože hipstery, který maj potřebu to jen hrát svým stylem oblíkání, označováním něčeho za "normcore" nebo tvářením se, že rozuměj modernímu umění (protože každej správnej hipster tomu přece rozumí, že :) Takže Látal nám tu vlastně předložil takovou hru "Uhodni, kdo z nich je hipster a kdo si na něj hraje." A nebo hipsteři neexistujou a jen si na ně některý lidi hrajou? Tak teď fakt nevim :) ()

BuddyO

Poměrně trefný výlet za Hipsterskou subkulturou, během kterého zazní pár dobrých myšlenek. Třeba myšlenka transparentních brýlí, nebo bezmyšlenkovité následování Hip kultury mě pobavilo. Možná mi trochu vadilo, že je dokument zaměřený hodně na tu materiální část této subkultury - oblečení. Ale je pravda, že oblečení je součást osobnosti, tak si to možná zbytečně moc beru. Každopádně za mě palec hore, chtělo by to celovečerák. :) ()

f7r

Takhle nějak jsem si to představoval - a i když mi "subkultura" hipsterů nesedí, šlo rozhodně o jeden z lepších dílů. Pobavil - hlavně "Dívka s transparentními brýlemi". ()