Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (7)

Cudzinka (2014)

75/91 Základní premisa je hodně atraktivní, bohužel s přibývajícími díly je to jen čistý fan servis. První tři série jsou věnované Claire a Jamiemu, později přichází na scénu nová generace. A pak už je na každém, jestli chce sledovat původně skotský příběh v Americe. ()

Season 1 (2014) (S01)

Emancipovaná hrdinka se syndromem Dr. Quinn je ve skutečnosti jen sestřička, která si prošla 2. světovou na francouzský frontě a těší se na manžela, kterej na ní způsobně celou válku čekal a solitérně si taky hrál na hrdinu. Když se konečně dají znovu do kupy, aby si dopřáli druhé líbánky, prožijí pár skvělých chvilek, cestování a studování jeho pokrevní linie až do 18. století. Ona od něho dostane orální sex na nejméně očekávatelných místech jejich rozkošného reunionu... Ale co se nestane, nebohá Claire se ocitá v minulosti! A právě tehdy začíná cesta naší moderní hrdinky, která je v mnohém odvážnější, než ženy 21. století. Hrdinně se vypořádává se Skotskem krátce před Jakobitským povstáním. Neotřelé, kvalitně vyprávěné dobrodružství cele v dobré tradici Starz. Mohu jen doporučit. Ale pozor, pokud jste jemnější povahy, finále pro vás bude náročnější. ()

Season 2 (2016) (S02)

2. série Vážka v jantaru přináší velmi příjemnou změnu lokací, Claire a Jamie přesidlují do Paříže, kterou hraje velice fotogenická Praha. Drama stíhá drama, intriky na královském dvoře jsou jen pro velmi zkušené. A samozřejmě i vztah našich hrdliček prochází četnými zkouškami, Claire čeká dítě a Jamie bojuje se svými démony s tváří Randalla... Druhá polovina série je bohužel opět jen blátivé Skotsko a můj zájem upadá. Musela jsem si od seriálu v této fázi odpočinout. Čím dál tím víc vidím v Outlanderové mix Highlandera, Angeliky a Xeny, ačkoli autorka se odkazuje na jeden starý díl Doctora Who. Opravdu není nutné přidávat další dějové linky ze 60. let 20. st. a rozvíjet tehdejší popkulturu ve stylu seriálových Avengers, později bude čas i na Dark Shadows. ()

Season 3 (2017) (S03)

3. série Mořeplavec pokračuje v tom nejnapínavějším. Sledujeme na střídačku několik dějových linií, 20 let ze života Jamieho po bitvě u Cullodenu 16. dubna 1746, a 20 let ze života Claire a její dcery Brianny do roku 1968. Je prostor také dovyprávět Frankův příběh. Materiálu je nekonečně, popkulturní odkazy stíhají jeden za druhým, ostatně Diana Gabaldon s přibývajícími díly své ságy přidává i na počtu stran. Cizinka si vystačila s pouhými 700+ stranami, Vážka v jantaru už měla 900+ stran, Mořeplavec 1100+ stran, stejný rozsah mají i Bubny podzimu, Hořící kříž netroškaří se 1400+ stranami, Ledový dech se nezastavuje na 1500+ stranách a stále nekončíme. Paměť kostí se už krotí jen na 1100+ stranách a o rozsahu Vepsáno krví vlastního srdce se zatím můžeme jen dohadovat, zahraniční vydání jsou opět kolem tisícovky stran. A to nemluvím o 4 knihách věnovaných Lordu Johnovi, pak je tu prequel, povídky, behind the scenes... Nicméně tempo dějových zvratů směřujících ze Skotska do Ameriky je čím dál tím absurdnější ve své gradaci, v pravidelné sinusoidě se Claire a Jamie sami sobě ztrácí, jeden druhého nalézá, jeden pro druhého umírá a v mezičase samozřejmě velmi aktivně souloží. Kouzlo původního námětu je pryč, s návratem Geillis se vedle sci-fi linie podařilo přidat ještě horor v podobně koupání v krvi. Příští série s hlavním tématem rodinného reunionu bude opět silné kafe. ()

Season 4 (2018) (S04)

4. série Bubny podzimu přináší příběhy Claire a Jamieho z Ameriky. Není úplně snadné si zvyknout po těch evropských útrapách na úplně nové prostředí. Nehledě na to, že to celé dřív stavělo na feelingu ženského Highlandera, teď je to ouplná Angelika (v Quebeku). A hlavně první roli má Brianna a ten její Roger, Claire a Jamie už jsou v rolích generace, která má to nejlepší za sebou a nic moc vyhlídky před sebou. Takže ta jejich výrazná romance nemůže být tím, proč se k Outlanderové vracet. Škoda. Ale sága samozřejmě pokračuje dál. ()

Season 5 (2020) (S05)

5. série Hořící kříž je už zcela jiný seriál, než jakým byla Outlanderová na počátku. Pokud člověk přežil tento díl i v knižní podobně, tak už zřejmě zvládne od Gabaldonové všechno. Ale představa, že jsme teprve v polovině, je fakt náročná. Sice mám pořád zájem i do budoucna o všechny ty komiksy a audioknihy, nicméně po zkušenosti s touto sérií se seriál stává tou nejméně zajímavou částí celého rozvětveného světa o dynastii Fraserových. Problémy života v Severní Karolíně před rokem 1772 jsou lemovány tolika fatálními situacemi, takže na závěr, kdy už to bylo skutečně maso, jsem naprosto otupěla. Pomalu každý díl jde někomu z hlavních hrdinů o život, znásilnění a jiné extrémní násilí je na denním pořádku a do toho se Claire snaží o takové legrácky jako je výroba penicilinu nebo vynález injekční stříkačky. O naprosto chybném užití němého filmu ani nemluvě. Ale tak hlavně, že smlouvy jsou podepsané už na 7. sérii... ()

Season 6 (2022) (S06)

Covidovou 6. sérii podle knihy Ledový dech je nutné brát jako takový kompromis, aby se tzv. něco natočilo, show mohla pokračovala dál a zároveň, abychom se hlavně mohli těšit zase za rok. Protože je určitě lepší realizovat jednu zkrácenou nezajímavou sérii, než to celé zabalit a odpískat tak celou ságu příliš brzy. Několik dílů je opravdu slabých, ale závěr už zase dává tušit, že se příští rok vrátí zase do starých kolejích. Minimálně na způsob Mořeplavce. ()