Šťastní spolu

(festivalový názov)
  • Česko Šťastni spolu (viac)

Byli dva a kromě nich nebylo nic důležité. Vydali se na dlouhou cestu a najednou není, co bylo, a naopak je, co nikdo nechtěl. A na druhém konci světa, v pronajatém pokoji uprostřed Buenos Aires přemýšlí Lai Yiu-Fai, co tu vlastně chtěl? Film Šťastni spolu znamenal pro Kar-Wai Wonga první skutečný vstup na mezinárodní filmové scény, když za něj na MFF v Cannes 1997 získal Cenu za režii. Příběh homosexuální dvojice, jejíž láskyplný a zdánlivě pevný vztah se rozpadne, aniž by jeden nebo druhý věděli proč, částečně šokoval svou otevřeností a zároveň fascinoval originálním způsobem filmového vyprávění, okázale ignorujícím jakákoliv známá pravidla.
Do hlavních rolí obsadil režisér superstar hongkongského filmu. Leslie Cheung Kwong-Wing, hongkongská hvězda první velikosti, herec (za svůj život natočil kolem 60 filmů, u Wonga se objevil už ve filmech Days of Being Wild a Ashes of Time) a od 80. let idol tzv. "kanto-popu" (vydal na 30 alb!) byl jedním z mála hongkongských herců, kteří se na počátku 90. let odvážili přijmout roli homosexuálního muže (první takovou příležitostí byla role herce čínské opery ve filmu Sbohem, má konkubíno, v ČT 1998 a 1999). Sám veřejně vyhlásil, že je bisexuál a v době uvedení filmu Šťastni spolu představil médiím svého životního partnera. Naneštěstí v roce 2003 podlehl záchvatu deprese a skončil svůj život skokem z jednoho hongkongského hotelu. Přes tehdejší epidemii SARS přicestovaly na jeho pohřeb desítky tisíc fanoušků.
Druhá superhvězda Tony Leung Chiu-Wai se věnuje především herectví, a dnes je mnohými považován za nejzajímavějšího herce své generace. Za své výkony už posbíral kromě diváckého ohlasu i řadu cen. Ty mezinárodní jsou téměř vždy spojeny s filmy Kar-Wai Wonga. (oficiálny text distribútora)

vitekpe

Opet vizualne magicke a podmanive, pribehove me to ovsem tentokrat minulo. Prece jen trable asijskych homosexualu v jizni americe nejsou zrovna muj salek kavy... ;) Ale jak rikam, styl a vizual to ma fantasticky. ()

masr

Film, který si hned vyselektuje diváky. Už po 40 vteřinách bylo jasné, že tohle nepůjde: začít brutální scénou olizujících se a po sobě válejících se chlapů v posteli.... Bohužel, tím pro mne film skončil. Nemusím vidět všechno. /// to Idaho: Když nesleduju německý fekál porno, jsem xenofobní? Zápasy psů nesleduju, jsem xenofobní? Střílení vězňů v Číně nesleduju, jsem xenofobní? Člověk musí dokoukat film o homosexuálech jenom proto, že jinak je homofobní? Popřípadě - když jsou z Asie - tak ještě navíc homofobně-xenofobní? Zglajchšaltujme vlastní mysl, že.... ()

Tery16

Nějak mi to nesedlo, asi nemám na takový film povahu. Bylo tu sice pár zajímavých nápadů, jenže se mnou top ani nehlo, a to by takový film měl. ()

cab

Homosexualni dvojice typove rozdilnych hrdinu se na vylete po Jizni Americe rozhada a rozejde. Po urcite dobe se potkavaji a cheji se dat znovu dohromady, ale vztah jaky byl pred lety je nemozno obnovit. Oba svym zpusobem touzi jeden po druhem, ale nenajdou k sobe cestu a s pravou laskou se jen tak na ulici nepotkate. Jedno z lepsich a koukatelnejsich del honkongskeho, pro me, podivina, ktery se chce vymikat "normalu" a je ovlivnen mnoha rezisery z minulosti. 65% ()

kolemjdouc

dosti specifické téma.Už první minuty daly najevo že to celé bude celkem nuda.O co jako šlo?O intimní pouto dvou kamarádů?O rozchodech a shledáních?Věčné přítmí ,filtry na kameře.Prostě nezaujalo.Tečka ()

Pštros

S tímto filmem Kar-Wai Wonga mám tak trochu problém. Jeho emocionalita mě úplně míjí, a to i přesto, že jeho základní myšlenka je mi docela blízká a její smysl chápu. Existenciálně laděný příběh tří osob, které se před svoji vlastní samotou snaží utéci na druhý konec světa, aby zjistili, že zde se cítí paradoxně ještě více opuštění, má hlavně v dnešní době hodně co říci. Ústřední linie sleduje mladý homosexuální pár, který v konfrontaci s cizím prostředím prožívá partnerskou krizi. Zde se ale film bohužel na dlouhou dobu vyčerpává. Neustálý kolotoč hádek, rozchodů, nových a nových smíření zakrátko omrzí a nechává diváka netečného, místo aby jej vtáhl do (zde téměř absentujícího) děje. Na to, že děj samotný není důležitý, na to jsem si u Wongových filmů už koneckonců zvykl, ale tady se film za celou dobu téměř nehne z místa. Co však musím pochválit je skvělá kamera, zejména nápadité používání barev, které dobře vystihuje aktuální nálady hlavních postav, stejně tak jako znovu výtečná hudba. Víceméně se nebráním tomu dát filmu ještě jednu šanci. Pro teď je to 60%. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "We could start over."     Romantická dráma zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorou sa Kar-wai Wong po prvý raz presadil aj v medzinárodnom meradle. Zo štyroch režisérových filmov, ktoré som doteraz videl, mi tento sadol zatiaľ najmenej. Tá nechutne naturalistická homosexuálna scéna na začiatku filmu ma dokonca takmer odradila od jeho ďalšieho sledovania, čo by ale bola zase škoda, pretože film má nesporné kvality. Predovšetkým je to skvelá kamera, s ktorou Christopher Doyle opäť doslova čaruje, ďalej perfektne zvolený soundtrack (napr. nádherné argentínske "Tango Apassionado" od Astora Piazzollu), v čom je režisér tradične mimoriadne zručný a napokon aj to podmanivo poetické stvárnenie príbehu (bavil ma hlavne ten nejednoznačný priateľský vzťah s kolegom z reštaurácie). Čím ďalej, tým viac sa mi páči aj herec Kar-wai Wong, vystupujúci vo väčšine režisérových filmov.     "Do you regret being with me?" "Damn right I do! I had no regrets until I met you. Now my regrets could kill me." ()

Mouzon

Hodně "nouvellevagueový" film, zejména práce s černobílým materiálem ze začátku snímku je ve Wongově podání esteticky bravurní. Celý film nasáklý melancholií, tematizace a intenzivní sugesce osamělosti - prvky, na které si pomalu začínám u Kar-wai Wonga zvykat. A Tony Leung Chiu Wai je, zbytečno to rozepisovat, mistr. ()

Zeek

Na film jsem se docela těšil podle hodnocení ostatních. První scénu, kde jsem spatřil 2 homosexuály v tom nejlepším, jsem ještě přežil. Pak mě ale úplně odradil příběh. Hádky, rozchody, smíření a stále stejný koloběh těchto tří situací navíc v nudném provedení. Jediné co na tomto filmu bylo zajímavé, je kamera. Vlastně jsem se ani nedodíval, tak nebudu radši hodnotit, protože bych rapidně snížil průměrné hodnocení. Film mě absolutně ničím nezaujal, v Asii jsou jiní mistři filmu než Kar-wai Wong... ()

Mr. Sandman

Nehledě na to jak je láska silná, trvalý vztah nemůže fungovat na základě pohrdání, využívání a ponižování sama sebe i toho druhého. Atmosféra je mistrně navozena. Barva, kamera, střih, montáž to vše vyniká nad většinu podobných snímků. Příběh plný svazujících pout, která ničí radost a naději na naplňující a uspokojivý vztah. Ten by přinesla tolerance. Dýchá z toho na mě spousta expresionisticky ztvárněného osamění, lítost, bolest, skutečný cit. Tempo filmu je fenomenální. Dokonale střídá plamenné hádky s mírnými a dojemnými pasážemi (např.: několik scén spojených s cigaretami). Jednoduše je to pro mě z estetického hlediska úchvatný film. S oběma postavami je v jistém slova smyslu zacházeno jako s odpadem (ať už se tak chovají sami k sobě, mezi sebou nebo se k nim tak chová někdo třetí) a vyvstává otázka co všechno jsme ochotni snést pro lásku. Hudba je hořko sladkým žalozpěvem, vesele smutným a zároveň hluboce zraňujícím i léčícím. Jedna z postav je rozmazlená, druhá zodpovědná. Oba jsou však na sobě závislí citově. Střih je poměrně razantní, rychlý a postrádá rozvleklé rádoby srdceryvné záběry a když už se takové pasáže vyskytnou, jsou vždy skutečně působivé a dojemné. Zajímavým prvkem pro mě byl také zvýšený jas obrazu. Tyhle epizody ze života dvou čínských homosexuálů na mě skutečně velmi zapůsobily a smekám před režisérovým umem dokonale kontrolovat svou uměleckou vizi. ()

jiri.twist

Film se hodně vymyká běžnosti, a v tom je jeho síla. Ano, může mít hodnocení nízké i vysoké, já se jednoznačně přikládním k tomu, že film je  malým originálním klenotem nejen příběhu, režie, zpracování, ale na co též někteří v hodnocení pozapomínají - i herectvím.  Dvě úžasné hongkongské hvězdy podaly super výkon, přesvědčivý, člověčí a je mi líto, že Leslie Cheung ukončil svůj život jen pár let po premíéře tohoto filmu. Ufff ... 9988 ()

Carthorias

Rozvláčné melodramatické vyprávění o jednom toxickém vztahu, s Tony Leungem v hlavní roli. Bohužel ani takovej kabrňák jako Tony není schopen dodat filmu děj či tempo, zápletka je čitelná už po 5 minutách, a k tomu všemu je film nepříjemný na oči - tma, soumrak či šero, mlha, tlumené interiéry, a občasné nepřiměřeně zvětšené záběry na obličej. Oproti stvořeni pro lásku je toto o několik levelů níž. ()

HVM

Film o té druhé podobě lásky, o té hořké, vysilující, v kruzích nikam nevedoucí, pouze pachuť zanechávající. Zážitek to byl smutný, sympatie nebylo pořádně ke komu cítit, akorát na konci byl letmý náznak lepších dní příštích. Co se kamery týče, po typické Wongově opulenci tu není ani náznaku, střídáním převládající černobílé s občasnou barevnou a typickým střihem film připomíná Van Santův snímek Mala Noche (1985) a Haynesův Jed (1991), zástupce proudu americké nezávislé filmařiny označovaného jako New Queer Cinema 8/10 ()

Joski

Trošku sklamanie. Síce ocenený film, ale pre mňa z Kar waiovej tvorby priemernejší kúsok. Jednoducho Chungking Express alebo Padli anjeli má zaujímavejšie a neopakovateľnejšie čaro. Zaslúžil by si aj štvrtú hviezdu, no nedosahuje očakávané kvality. 65% ()

markotter

Ani druhý pokus o dokoukání tohoto snímku (1. byl někdy v roce 2007) nedopadl dobře. Podobné jako Chunking Expres, přesto tam se alespoň něco dělo, zde pro mě skoro nic - nemohl jsem se do stylu režiséra vůbec dostat. ()

andy60

Filmy si pouštím proto, abych se jimi bavil a to se u tohoto snímku bohužel nestalo. Přiznám se, že je mně celkem jedno, jaké režisér používá barvy, jak pracuje se zpomalovačkami atd, když jako celek to nefunguje. Navíc příběh dvou homosexuálů mě těžko může pohltit, natož pak se s ním ztotožnit. Děj, skládající se z věčných rozchodů a návratů, dojdu si pro pizzu, opiju se, řeknu něco hloupého a tak pořád dokola, si mě jako diváka získat nemůže. ()

JARDAHONDA

"Příběh homosexuální dvojice, která emigruje do Buenos Aires. Společně se vydávají na dlouhou cestu, při níž se láskyplný a zdánlivě pevný vztah začíná rozpadat, aniž by jeden nebo druhý věděli proč." Snímek částečně šokuje svou otevřeností a zároveń fascinuje originálním způsobem filmového vyprávění, okázale ignorujícím jakíkoliv znamená pravidla. Popisuje však období vztahů, jímž procházejí všechny milenecké páry. Film Št´astni spolu znamenal pro Kar-Wai Wonga první skutečný vstup na mezinárodní filmové scény, když za něj na MMF v Cannes 1977 získal Cenu za režii. ()

Sadova302b50

Dvě slova – sklíčenost a únik, a film nám vysvětluje, že cestou ven z téhle nekonečné lapálie je u/pochopení pevného bodu v životě, bohužel pro postavy a občas i pro diváka. Používání barev je účelné, nikoli účelové, za což režisérovi velký dík. Momenty zmrazení obrazu jsou rovněž na místě. Hudba je velmi slušná a atmosféra se prakticky neustále utápí ve vodopádu depresí. L. Cheung mi přišel v několika momentech těžko stravitelný, byť tomu bylo právě kvůli kontrastu vyspělosti a stavu čert ví, co chci, a nesejde mi na tom. Filmu jde vyzařování emocí na minimálním pracovním prostoru („Snes moji ruku“). Citát: "Uši jsou důležitější, než oči. Svýma ušima vidíš lépe. Můžeš se tvářit šťastně, ale tvůj hlas nedokáže lhát, posloucháním dokážeš vidět všechno." Závěrem: výborné, vtahující realistické vyprávění, ale nic víc (což je vzhledem k ambicím filmu asi ne dostačující). Navíc je místy tak pomalý, až jsem se musela kousat. Přesto 80% dostane. ()