Film inšpirovaný skutočnými udalosťami brutálnej občianskej vojny v Sudáne, ktorá sa začala v r. 1983. Po vražednom vojenskom útoku na dedinu v Južnom Sudáne sa zachránilo len šesť detí. Najstarší z nich, Theo, musí na seba prevziať bremeno vodcu a zaviesť deti, vrátane svojej sestry Abital, do bezpečia. Prekonali stovky míľ naprieč Afrikou, prešli cez tri nehostinné krajiny, bez vody a jedla, aby sa dostali do utečeneckého tábora v Keni - do  Kakumy. No čas plynul a nádej na lepší život pomaly bledla. Až po trinástich rokoch dostali novú možnosť opustiť tabor a usídliť sa v Amerike. V Kansase sa stretnú s Carrie Davisovou (Reese Witherspoonová) , ktorá im pomôže nielen začať život v nových podmienkach, ale otvorí im aj svoj domov. (TV JOJ)

Derny

Velmi silné téma, dlouhodobě aktuální. Film má velmi široký záběr - vidíme, jaká zvěrstva jsou konány ve válečných konfliktech v Africe, co musí vytrpět obrovské spousty lidí, které by chtěly jen v poklidu žít obyčejný život. Co musí snášet ve své domovině, i na cestě za svobodou. V druhé části film ukazuje západní americkou společnost z pohledu afrického imigranta a jeho začleňování v ní. Výsledkem obého je poukázání na neskutečné rozdíly bohatého Severu a chudého Jihu - nedostatek a přebytek, těžká jednoduchost života venkovského Afričana a habitualizovaná komplikovanost života západního člověka. V tomto kontrastu působí stav, do kterého naše složitá společnost dospěla, poněkud kýčovitě a banálně. Film nabízí spoustu námětů k zamyšlení. A přestože mi trochu vadí sentimentálnost a nepravděpodobnost štěstí, ke kterému dochází hlavní hrdinové snímku, musím jej hodnotit jen a jen pozitivně. Má hodně co nabídnout. ()

Narciska

Film o lásce a přátelství, válce a jejich dopadech je ve skutečnosti filmem propagačním, což z něj vrcholné umělecké dílo nedělá. Každá scéna nám něco říká a proto byla natočena. Útěk, ztráta, tábor, čekání, odchod, zvykání, stesk, rozbroje, usmíření, aklimatizace, setkání... Film neplyne jen tak, ale z každé scény na nás volá, jak těžké to ti lidé mají. Lidé se zkušeností ukazují, jaké to je, Reese W. k tomu získává naši pozornost a UNICEF potřebuje peníze. Válka v Sudánu je jednou z největších tragédií současného světa, proč nepodpořit soucitem v srdci, pomocnou rukou a penězmi na účet? ()

agassi68

Keby tí amíci do všetkého nenarvali rakovinu a nekonečnú "bezodplatnú" pomoc..Sudánci boli milí a tak neherecky sympatickí, že to pokojne mohli uhrať aj sami. V skutočnosti by sme sa z takého života posrali až za ušami. Keby niekto natočil podobný film s rómami, tak si ich určite adoptuje pol republiky :) ()

jura-roy

Tohle vlastně není o válce, není to o Africe, není to o USA, není to o systému, který se stará o uprchlíky. Tohle je hlavně o lidskosti, kterou člověk z moderního světa asi nemá šanci zažít. ()

brumbrum

Fakt dobre spravene! Sme prave dopozerali, oplati sa vidiet. Samozrejme sa ani tu zvlast nevyzdvihuje, ze je to len jedna z nespocetnych brutalnych vojen proti krestanstvu v dnesnom svete, ktore je najme od roku 2000 najkrvavejsie potlacovanym vierovyznanim, no ale budiz, film je velmi dobre spraveny, a hlbsie suvislosti v kontexte si co i len jemne nadpriemerny divak uvedomi i bez explicitneho nanucovania. No a tym par chronickym vypaplancom, ako sa najdu tuna v commentoch ku filmu, by napomahanie pri rozsvecovani v hlave nepomohol ani stavebny halogen; kolko degenerovanej arogancie treba k tomu, aby sa v ciernom krestanovi videla praopica, ktorej niekto nanutil ciernu magiu, to i clovek zazivsi tazsi kaliber demencie fakt zasne; scasti to asi sposobil komunizmus, ale scasti to maju na svedomi i zanedbane lieky. Film je vyborny, dalsi z lakmusovych papierikov, kde clovek ma podla coho odlisit spriaznene duse od vypaplanych animalov. V pohode 5*. ()

BOURQUE

Hlavne prvá polhodina ma odrovnala! PS: „If you want to go fast, go alone. If you wan to go far, go together. (African Poverb)“ Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Rathalos

Smutna realita dnesneho sveta,vyborna drama podla skutocnej udalosti,v ktorej sa mi velmi pacili vykony hercov hlavne tmavej pleti,zahrali to na jednotku,spokojnost...:-) ()

MickeyStuma

Skupinka súdánských uprchlíků dostala šanci žít v USA. Přesněji řečeno v Kansas City v Missouri, kde se jim poradkyně agentury práce snaží pomoci změnit jejich dosavadní život. A že to nebude pro obě strany jednoduché, musí být každému už předem jasné. Dějová šablona je tedy jasně stanovená. Příběh se po celou dobu soustředí hlavně na súdánské chlapce a na to, jak se jim trpělivá sociální pracovnice s tváří Reese Witherspoon snaží pomáhat s pro ně velmi obtížným přechodem od života plného strachu k naprosté svobodě. A právě vnější pohled na dané skutky hodně tlumí takové ty známé kreativní klišé. Politický dopad to však přeci jen u některých aktivistů může mít, neboť je tu jasně stanovené, že černochům, jak mají žít a co dělat, radí běloška. Taková je dnes prostě aktivistická doba. Každopádně princip příběhu ničím nepřevyšuje sounáležitosti nadřazenosti či povýšenosti starousedlíků k přistěhovalcům. Úřední šiml a určitá moralizačnost samozřejmě nechybí a je tak jedině dobře. Ukazuje alespoň ty nejhorší situace, jaké mohou v takovýchto věcech nastat. Bolest, utrpení a vítězství. Ten konec je samozřejmě předvídatelný a v podstatě nešlo ani jinak. Jaký má snímek cíl je patrné už na samém začátku a tak se z toho nelze, v takovémto námětu, nijak vyvlíknout. Údajně se však přesto nejedná o reprezentaci skutečného života, ale spíše o příběh založený na skutečných událostech. No tak dejme tomu. Každopádně snímek svou atmosférou povznáší určitou harmonii nechtěného a snahy dosáhnout vytouženého cíle, byť ne úplně podle svých představ. Jestli je však tento filmový počin inspirativní, je však stále nezodpovězenou otázkou. ()

Pantata

Velké překvapení. Výborný mix, který toho obsahuje hodně. Od dramatických scén v Súdánu, přes konfrontaci černoušků s vyspělou civilizací a jejími plusy a mínusy. Že je to klišovitý film? Ano, ale dívá se na něj příjemně a nenašlo se nic, co by mě nějakým způsobem iritovalo. A pár zjednodušení filmu rád odpustím (absence negativního chování Američanů, bezproblémový přechod Súdánců do USA, vyvrcholení filmu...) . A že hlavním poselstvím je ohrané "Rodina je to nejdůležitější" a "Musíme si pomáhat"? No a co. Vždyť je to pravda... "If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ()

West

Zajímavé téma. Hned na začátku se to slušně rozjede kdy parta dětí uteče z vesnice , kde po útoku vojáků přežijí jen oni.. a tak se vydávají na ohromně dalekou cestu přes poušť bez jídla i vody. Ovšem když se děj ocitne o 16let později kdy emigrují do USA , začne to tak trochu nudit a vlastně až na ten konec, se tam nic zásadního neděje. Kdyby byl film po většinu jen o dětech v Africe a jejich přežití, a až ke konci se přesunul do Ameriky rozhodně by to bylo mnohem lepší.. ()

radeckator

Kromě cca asi 20 minut příjezdu bratrů do USA, které byli opravdu vtipné, je toto průměrné a kýčovité drama útočící na soucit diváka a toužící po jeho slzách. Po pravdě jakýkoliv film s námětem z utečeneckého tábora zapůsobí na mě vždy stejně. ()

mira.l

Krásný, citlivě natočený film o súdánských uprchlících, pouti za záchranou holého života, sourozeneckých poutech čistých afrických domorodých duší úplně jiné kultury než na jakou jsme zvyklí, s krásnými záběry africké přírody, na začátku filmu s už méně poetickými záběry africké reality doby jen velmi nedávno minulé a ... a ...doprdele, my se tu u nás máme tak dobře... Potěšila i Reese. Celkově docela silná podívaná, pro poprvé poctivé 4*, časem možná přitlačím i na plný počet. Jo, a mě osobně se moc líbil i začátek závěrečných titulků ve formě černobílých fotek. ()

Likan7

Už dlouho jsem neviděl tak pozitivně orientovaný film, který umí pohladit po duši a navodit člověku příjemnou náladu. Naposledy to snad byli Nedotknutelní. Cena svobody brilantně ukazuje střet dvou kultur, které už nemohly být odlišnější. Reese tu je většinou jen na okrasu (a na plakát), ale i tak na tak malém prostoru ukazuje svůj herecký talent. Skvělý scénář, jistá režie a skvělý herci! ()

rivah

Málo uvěřitelný příběh uprchlíků v Súdanu, nejpre jako malí utíkají v domovině a pak skokem v USA, kde se jim úsměvně daří. Mainstream. ()

TommyDiamond

Ano, jak americké. Vsadím se, že podíl usa, která tahá za nitky ve většině světových konfliktů, byl i v súdánu nemalý a tak proč nezlepšit veřejné mínění a neukázat trochu té americké solidarity a bodrosti v praxi.... Ovšem, když vypiju svůj nápoj naivity dosyta musím uznat, že snímek byl dobře natočený, příběhově silný (hlavně súdánská část) a bylo i celkem zajímavé sledovat, jak se naši přeživší aklimatizují v nové zemi. Reese tentokrát moc neoslnila a konečný happyend mi vůbec nesedl, ať je jakkoliv pravdivý. Myslím, že tři hvězdy jsou tak akorát.... ()

elimS

85% - komentář 20ti slovy: Životní příběh natočený od zdrcujícího začátku, přes těžké momenty, až po šťastný konec. Skvělé natočené, až jsem se sžil s jejích osudem. ()

Shitonit

Negerskej film. O negrech. Hlavní bílá hrdinka, tahá negry sem tam tak dlouho, až mi to nadělalo šmouhy na obrazovce. Nemám rád černý šmouhy na obrazovce. Protože pak nedokážu docenit kvalitní film. ()

papadoce

Film s veľmi ťažkou a smutnou témou. Bohužiaľ ale pre mňa veľmi nezaujímavo spracovaný počas väčšiny času. V zásade clivosť a osamelosť s prvkami humoru na odľahčenie (napríklad scéna s úsmevom) sprevádzajúca sudánskych utečencov na ich ceste za pokojom. Fakt je, že byť vyhnaný vojnou z vlastnej vlasti do úplne odlišného civilizovaného sveta musí byť nápor na akúkoľvek osobnosť, no toto spracovanie ma proste obišlo. Ospravedlňujem sa, ale ťažký osud ešte neznamená aj dobrý film. A happyend tomu tiež nepomohol i keď po ľudskej stránke potešil. ()

BFG2000

Jeden z nejsilnějších filmů vůbec. Naprostá dokonalost po všech stránkách. Velmi citlivě pojaté, nenásilné, přesto velmi dojemné. V dnešní době, kdy jsou "uprchlíci" velmi citlivým tématem celé EU, by tohle měl vidět opravdu každý! ()