Zaříkávač lží

(amatérsky film)
Krátkometrážny / Životopisný / Animovaný
Česko, 2014, 15 min

Marek Dvořák

Závěrečná kapitola o vzniku, existenci a konci internetového fenoménu jménem Nejfake. Příběh nás zavede do roku 2007 a i před něj a konečně ukáže důvody vzniku a motivace v následujících 6 letech být skryt pod maskou. Uvědomění si sám sebe, svých schopností a později své mediální moci. Zaříkávače lží lze taky chápat jako zpověď obyčejného člověka, kterého ostatní viděli neobyčejně jen proto, že nevěděli, kdo to vlastně je. (oficiálny text distribútora)

RedAK odpad!

Zlatý eunuch Veselý a jeho kardinální mozkové omyly. YT scéna je doslova zamořena sračkama nejrozličnějších konzistencí. Od desetiletých (úzkostliví rodiče by si teď měli zacpat uši) vypatlaných kokotů, kteří tráví třicet hodin denně hraním Minecraftu a postováním naprosto zbytečných Let's Playů na servery, až po videoklipy (úzkostliví fanoušci Džastýna Bíbra by se teď měli jít zastřelit) šeredné lesbičky s knírkem, co místo zpívání syčí, skřípe, funí, sípe, mlaská, chraptí, mečí, chrochtá, bučí a specializuje se zkrátka na všechny zvuky, kromě toho zasranýho zpěvu. A je úplně jedno, že rozmazlený zmrd s Minecraftem na iMACu, kterého nejsou rodiče schopni jebnou po čuni, protože by to bylo moc iMORÁLní, má zhlédnutí dvě, z toho třikrát se na to díval on sám, a Džastýna Cyrus jich má několik stovek milionů. Je to jedno, protože mentální deficit těchto potratů je na stejné úrovni. Na YT je to debil vedle debila. Tedy, nebudu křivdit všem, občas se tam mihne i blbeček. Já bych si tam rád hledal jen to, co mě zajímá, bohužel však google a jeho politika prozatím nedovolují na youtube nahrávat dětskou pornografii. Ach. Samozřejmě si nevylévám zlost na tomto, ať už to bylo cokoliv. Databáze mi to nabídla a já to pokorně přijal. Parta patnáctiletých puberťáků, kteří kontinuálně trpí depresemi z toho, že jejich pubické ochlupení ještě neexistuje, z toho jistě zaplesá radostí. Deprese obalená patetickými moudry tak nesnesitelnými, prošpikovaná stovkami poselství, ech, zvedá se mně košík. Jen zůstaň utajen. Netvrdím, že jednu hvězdu si zaslouží aspoň animace, protože nezaslouží. A taky koukám, že si pan napičuoriginal, po vzoru zlaté a námi hýčkané elity místní databáze, svůj připečený opus sám ohodnotil. Ale pozor! Samozřejmě skromně, tiše a hlavně nenápadně. Kdyby mi chtěl nějaký milý uživatel vyjádřit sympatie do pošty, pak čekám s otevřenou náručí, ale, prosím, zavítejte s nějakými libovými dětskými odkazy, dneska sehnat nějaké hezké ztvárnění Perníkové chaloupky je fakt zlo. ()

Kordus

Jak si z obyčejné pubertální depky udělat pseudofilozofickou youtube kariéru... Whatever. Ale animace je vtipna. *** EDIT 2: Protože jsem bůhvíproč dostal hromadu otázek, proč nemám rád Nejfejka, když taky sem tam něco hodim na youtube a jestli jsem teda ten "zkurvenej hejtr", tak trochu detailněji - Jeho věci se mi nelíbí, protože je mi 30, mám už taky něco za sebou a většina věcí, co dělá a říká, mi přijde jako omíláni něčeho, co by si měl snad každý uvědomovat sám. Ale OK, spoustu lidí to z nějakého důvodu oslovuje. Jen je škoda, ze jim takové věci musí říct někdo jiný, protože jinak by na to, debílkové, asi sami nepřišli a chovali by se ke svému okolí jako totální hovada. Celý ten "film" je o klukovi, se kterým se rozešla holka, on začal chlastat a pak jednoho dne potkal svoji alternativu Boha a začal šířit desatero, aby spasil svět. Spousta sekt začínala podobně. Děsný mi třeba přijde, jak autor sám o sobě mluví jako o dobrém a spravedlivém. Mesiášské komplexy jsou humus a výplodem příliš přebujelého ega :-P Ale mnohem víc mě štvou někteří jeho fanoušci, kteří se jak tupé stádo klaní před "mistrovými" slovy, ze každý má právo na svůj názor, jenomže nějak se nedokážou smířit s tím, že ten názor může být i jiný než mají oni (ale to platí na celou YT komunitu a vlastně na všechny hardcore řiťolízaly). A nakonec - je mi úplně jedno, kdo je Nejfake a jestli někdy ukáže veřejně ksicht, nebo bude dál šířit takové to "Já jsem Legie a nás je mnoho", o což se svou přehrávanou snahou o anonymitu snaží. *** EDIT 1: A jak málo některým stačí, aby mi poslali takovéhle e-maily : "Si vygumovanej puberťák co se snaží hodotit lidi! Radím ti nevylejzej na světlo ty postraumatální kokote hodnotit lidi kteří si vylívají srdce a dokázaly milion krát víc než ty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zamysli se nad sebou zmetku jeden je mi z tebe špatně..." ()

Hitman_47

Kordus to vystihl přesně ... já bych k tomu snad jen dodal to, že Nejfakova tvorba se za poslední roky výrazně nikam neposunula ( omílá pořád dokola to samé a brečí pokaždé, když mu nějaky 12letý smrad napíše vulgární komentář ), a když už se ukázal náznak jakéhosi posunu, tak bohužel jen k horšímu. Ale co si budeme povídat, Nejfake se bohužel stal klasickým představitelem Česko-Slovenské youtube scény ... takže to ani jinak dopadnout nemohlo. Čest výjimkám ! ()

S.Quentin QUALE

Nerozumím obsahu, nevím, kdo to je Nejfejk, ostatně to bych byl asi velkej hrdina, když vypadá tajemné jak hrad v Karpatech, ale jakousi práci si s tím tvůrce dal, takže takových 35% bych mohl upustit. Otázkou zůstává, proč jsem se na to díval, no na to asi stejně nikdy nepřijdu.... ()

MikeCool

Amatérský film. Vlna čím dál více popularizující se YouTube-rské tvorby mladých vlogerů, letsplayerů má nedozírný dopad na dnešní mládež všeho věku a jelikož nyní žijeme ve světě obrovské modernizace, hledají "bohužel" své hrdiny místo v knížkách na internetu (nejčastěji tak na YouTube). Přes všechny zvučná jména na českém YouTube se mi NejFake zdá jediný, který do svých videí prodává doslova sám sebe, nevytváří videa z dlouhé chvíle a snaží se ostatní lidi motivovat k lepším hodnotám, což u ostatních (i kvalitních) českých / slovenských YouTuberů není občas moc vidět. Za to Nejfejka velice, velice obdivuji a musím uznat, že mnohdy já sám jsem se jeho videi motivoval. Samozřejmě, že se člověk nezavděčí každému. Najdou se i rejpalové, kteří tomuto krátkometrážnímu filmu vytkli to, že NejFake neukázal svojí pravou tvář, což brali za velký nedostatek, ale bohužel takoví lidé nepochopili vůbec podstatu a myšlenku tohoto filmu. "Pokud by NejFejk dostal konkrétní tvář, lidé by ho už nebrali jako NejFejka, ale jen jako člověka, co nemůže být motivací pro ostatní." ()

Caelos odpad!

Nejfake se vyznačuje profesionálními videi. Ovšem já jsem na tyhle sračky trochu starý, tohle je fakt výplod z pubertální vagíny. Já vím že když chce mít člověk úspěch na tytrubko, musí se orientovat na publiku 10-15, ale možná by to chtělo posunout se někam dál. ()

Terva odpad!

Málo kdy dávám v poslední době -odpad- ale tohle si to stoprocentně zaslouží. A vůbec mě nezajímá kdo je nějakej FAKE. Kurva patří sem vůbec taková píčovina???!!!! ()

joker.george

Tak tohle mě velice zklamalo. Nejfakovu tvorbu jsem dříve sledoval, i když ji nijak nehltal. Věděl, co chce a tak si za tím šel... Ale kázat ,,pravdy'' o životě dětem? Neříkám, že je špatné jít jim vzorem, ale ukazovat jim jen jeden ,,správný'' směr a když už se někdo odhodlá s Nejfejkem o něčem debatovat, je to vždy zahráno do autu... A jestli tohle měla být jeho masterpiece, tak jeho snaha, dle mého, vyšumí do prázdna. Ale jestli se aspoň někdo ,,polepšil'', tak to za to asi stálo. Celou jeho tvorbu, to o co se snažil, shrnulo tohle krátkometrážní videjko. Chyběla tomu potřebná gradace a pompa. Příběhy, které na svém kanálu vydával by toto hravě strčily do kapsy. Animace je slušná, ale youtubeři, zde neměli na tak krátkém prostoru šanci předvést nějaké herectví. ()

animaxis

Přiznávám se, že už nějakou dobu sleduji Nejfaka a i když jsem na nějakou dobu přestal, tak jsem se k němu asi před půl rokem vrátil. A jsem za to rád. Ale tady nebudu hodnotit jeho práci, ale tenhle film. V první řadě jsem nečekal, že to bude z velké části animované, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Nejfakův hlas byl příjemný na vyprávění jeho vlastního příběhu a to je moc dobře. Animace mě tu moc nezaujala, ale splnila svůj účel a to je hlavní. Hudba tu byla moc dobrá a krátké herecké výkony hostů byly dobré. Moc se tu teda předvést nemohli, ale to vlastně nevadí. Tak nakonec dávám čtyři hvězdy a volím si bílou růži. ()

URBAN

Myslím si že NejFake dobře ví co dělá , protože nebýt všech těch záhad kolem něco nebyl by tam kde je a byl by jen obyčejný YouTuber navíc moralizující , pokud by teda vůbec natáčel . Moc bych teda na to nesázel , protože podle mě by bez velké základny fanoušku neměl tu sílu jít dál . A kdybych měl říct něco k videu tak musím říct že se pěkně povedlo , animace byly jednoduše hezké a v klišodní prology jsem tentokrát věřil . A co že se zas " neodhalil " , viděl jsem ho z boku a to stačí , navíc v Mozaice lží je i jeho obličej . Doted jsem tomu nevěřil , Akorát bych chtěl ještě připsat že citátem Jméno ani tvář nejsou důležité, důležitá je myšlenka a názor... se nejde řídit a ani nikdy nepůjde , někomu možná ano , ale já se s touto myšlenkou neztotožnuju , protože zkrátka žijeme v době konzumu . ( 16.7.14/MAC ) ()

Yesqward

S Nejfejkom je to ako s komunizmom. Počiatočná myšlienka bola fajn, ale nakoniec sa z toho stalo len čisté vymývanie mozgov, ako to niekto poznamenal v diskusií. V tomto priípade si Nejfake zobral na mušku tínedžerov a deti z Jútubu, ktorým motal hlavy číslami a tým, že niekedy odhalí svoju tvár. Čož sa samozrejme nestalo. Za samotné video dávam 40 %, pretože bolo celkom fajn spracované, ale určite nie dojemné ako to tu niektorí písali, a vôbec, ako posledné video to bolo celkom odfláknute. 5% pridávam za jeho príbehy, ktoré sa počas jeho tvorby objavovali na Jútúb, pretože tie boli pekné a možno ako jediné mali zmysel z jeho tvorby. Objektívne hodnotenia tohoto videa určite nečakám, pretože sú tu tri skupiny ľudí: fanúšikovia, ktorí dajú 5 alebo 4 hviezdy len tak, potom hateri, ktorí dajú odpad alebo 1 hviezdu, a potom tí, ktorý video ohodnotia objektívne, ako napríklad ja. Nás je ale strašne málo, za čo môžeme "vďačiť" za to obrovské hodnotenie. Ak to mám celé zhrnúť, som sklamaný. 45% ()

MikyAff

Najdou se tu tací, co dají odpad. Buď kvůli tomu, že tam neměli možnost jít, nebo nakonec neviděli NejFakeův obličej. Takovéto chování je velice nefér. Jenže, co s tím naděláme. Já osobně jsem spokojená. Co to slibovalo, tak to splnilo a ještě k tomu byl skvělý okolní program, ale mám tu hodnotit film a ten se mi líbil hodně. Kruh důvěry snad nikdy nebude narušen. :) Ale na ČSFD bych to nejspíš nedávala.. ()

Mr.KarlAdler

Zaříkávač lži? Už podle názvu bych čekal něco jako videosestřih nejlepších kopů Stevena Seagala na Rock for People. Když už se někomu v osobním životě nezadařilo, aspoň že vytvořil z hovna maximum a stal se pojmem. Stejně jako v těch videích, i tady smrdí jenom fráze za frází a všední populismus, zabalený jak do brožurek od jehovistů, že by mu jeden i přes tu teroristickou vizáž koupil medvěda. Změnit životy lidí a jejich povrchní uvažování k lepšímu? To asi bude potřeba klást trochu vyšší nároky na jejich uvažování. Jenže to by NejFake shořel jako papír. Ale dost už rozborů. Jen jedno by mě skutečně zajímalo. Dělá to takový člověk skutečně čistě pro "víru v dobro" (sakra, ty fráze jsou nakažlivý), nebo si z velké části vlastně honí nad tím, že ho konečně někdo bere vážně? To musí vědět jen on sám. Mně nic neříkající video výpověď někoho, kdo se možná začal brát až moc vážně. A ono to vyšumí. Jako všechno povrchní… ()

vyfuk

Pokud neznáte někoho jménem NejFake, tak tohle video je pro vás zbytečné. Koukat na toho předtím než abyste znali Nejfa je jako koukat na Game of Thrones od třetí série. Mnoho lidí někoho jako NejFake obdivuje a dost lidí ho nenávidí. Původně jsem si myslel, že toho na ČSFD bude super, ale spíš se zde podle mne ukázal menší náznak ignoranství. NejFake zastává jistý druh názoru a pokud se jiným nelíbí, tak to nemusí být hned důvod k zatracení. Tato osoba neudává směr jak se mají lidé v životě chovat, ale je to jistý druh chování a jestli ho někdo bude respektovat a nebo ho někdo bude chtít zazlívat je jen na něm. Myslím, že každý chápe, že není tak úplně super být pokrytec, sobec a celkově hajzl. Moralizování je možná zlo, ale to si mohou myslet jen ti, kteří to přímo potřebují. ()

Sheffield

No ty bláho. Týpek si založil kariéru na tom, co do mě rodiče hučí už odmalička. Nice job! 1* za vizuál a celkem slušnou hudbu. Každopádně by děcka měla koukat na něco hodnotnějšího, než nešťastně zamilovaného týpka, který šíří svou krátkozrakou pravdu. ()

dita.krizova

Nijak zvlášť jsem je nesledovala, ale na Zaříkávače jsem se ze zvědavosti podívala. A obsah a ono důležité sdělení mě muselo nějak minout. Tenhle až příliš motivační a spasitelský přístup mě spíš děsí. Aneb jak vybudovat "kariéru" na yt jen kvůli tomu, že mu holka nepřišla na rande. Jednu hvězdičku dávám pouze za animace a trochu smíchu. ()

Melios

[1.1.2019] Prajem vám všetkým šťastný nový rok! Ale teraz ku kraťasovi. Nejfake je veľmy talentovaný človek a na to ,že toto natočil v dobe ,keď youtuberi filmy netočili a ani sa nijako neprejavovali tak klobúk dole. Nejfake sa tu aj odhalí no nie svoju tvár ,ale svoju dušu. K tomuto som sa vrátil ,len kvôli príležitosti vydania jeho knihy. Gratulujem! Na amatérov proste skvelé! (A priznajme si to : koľkím amatérom sa podarilo dostať svoj film do kina? ) 80% ()