Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

Taffey

fila_B odpad! "Tak to nééé. Co to má jako být. Saudek patří bez pochyby mezi nejkreativnější naše fotografy. " - to si fakt myslíte? Znáte, vůbec, jeho tvorbu? Nebo tak soudíte podle vyšperkovaných dvou, tří fotek, které jste, od něj, viděl? Ten chlap dělá totéž už od přelomu padesátých a šedesátých let, do té doby tvořil, dělal černobílou ze života, street a tak, ale tyhle jeho patlaniny? Na to, co dělá, potřebuje jednu cimru, jednu zmalovanou zeď, anilínky a fůru nahých, tlustých bab. Každá jeho další fotka je sprostou kopírkou té předchozí, jen s jiným modelem a s jinými proprietami. Vytvořil si jeden, jediný styl, který nemění ani o píď. A to přes padesát let. Tohle že je nějaká kreativita? Vy nejste výtvarník, ani amatérský, že ne? Protože jinak byste takovou hovadinu nemohl z úst vypustit. Kreativita je to, čeho byl Saudek pln před půlstoletím, ale dnes je to vzduchovka s pokaženým pístem a bez diabolek. Nebýt jeho keců o babách a toho, jak ho, věčně někde propagují, teď už ani moc ne, ale tak před deseti lety to bylo až nesnesitelné. Film je adekvátní čtenářům Blesku a divákům Novy. ()

boo-boo

Možnosť vysekať dôstojnú poklonu výnimočnému človeku režisérka vymenila za primitívny humor (ja tie plieskanice po zadku inak nenazvem) a rýpanie sa v bulváre vo filme, kde je absolútne minimum Saudka. Nerozumiem, prečo to muselo byť také dlhé. Nerozumiem, prečo hrala prím Málkovej postava. Nerozumie, na kieho ancikrista tam museli byť tie umelohmotné flashbacky (za ten zlý sen o koncentráku by mali niekoho zbičovať). Nerozumiem, prečo bol zvolený tento príšerný soundtrack. A vôbec nerozumiem, prečo strih aj kamera pôsobia ako z pomocnej školy. Chcel som dať 2* - za Rodena a za Málkovú, vďaka ktorým sa aspoň miestami film dá pozerať. Potom som si ale spomenul, koľkokrát som počas filmu takmer odišiel. ()

štíple

Chápu, že ne každému se film líbí. Něteré pasáže jsou pro průměrného mladého idealistu "over the top". Ale Irena Pavlásková odvedla výbornou práci (stejně jako u filmu Zemský ráj to napohled) a Karel Roden vytvořil postavu ještě charismatičtější než je její reálný předobraz. ()

Lavinia

Pikantní příběh perfektního provedení, jak jalová plagiátorská kokota plodného bohémského umělce nejen o hmotné statky, ale i veškeré duchovní dílo obrala. A doporučení pro "Líbu": Nežaluj, raději někam zalez a čekej, až se na film zapomene. Co takhle k nějakým jeptiškám? ()

RAFT

No potěš bán bůh ,to zase byla sračka.Ze života českého fotografa,a hrajeho náš nejlepší český herec Roden.Alejůja co by ztoho mělo asi vzniknout ,napíšu to takhle no nic moc,dlouhá stopáž ,která začne po té nějaké době až nudit.Nikdy už film nechci vidět ,nikdy více.10% ()

ForGump

Nejdekadentnější český film všech dob. Jan Saudek je svérázný (možná hodně slabě řečeno) člověk, ale to co se zde mísí je až k neuvěření. Festival alkoholu, ženských předností i zadností a nezávazných sexuálních hrátek, prošpikované vulgárním humorem hlavního hrdiny. Karel Roden hraje na Lva, to samé Marie Málková, jenže to je tak nějak v tomto nevyrovnaném filmu skoro vše. 20% ()

dkas odpad!

Tedy, nemám rád pana Saudka. Jako osobnost je mi značně nesympatický a nemám rád ani jeho fotografie. To tedy na úvod. No a film? Vzhledem k výše popsanému jsem vydržel asi čtvrť hodiny. A to co jsem viděl, mi bohatě stačilo. ()

JohnZ87

Zajímavý pohled do životních osudů Jana Saudka, kterého naprosto mistrně ztvárnil Karel Roden. Do role se naprosto ponořil a Jana Saudka jsem mu věřil se vším všudy (gesta, styl mluvy, chování, výrazy, dokonce i vizáž). První část filmu se mi subjektivně líbila více - je vtipnější, údernější a přímočařejší. Velmi mě bavily sexistické narážky i lechtivé scénky s hlavním hrdinou, který si nebere naprosto žádné servítky a mluví tak, jak mu zobák narostl. Zádný ostych, žádná tabu, rovnou k věci. Naproti tomu druhý díl se točí hlavně kolem postavy Líby (Marie Málková) nebo resp. Sáry Saudkové. Její postava mi lezla na nervy už od samého začátku - zprvu nechutně dotěrná, poté zákeřná, vypočítavá mrcha, intrikánka a zlatokopka. Opravdu si netroufám odhadovat, nakolik přesně se film drží skutečnosti, ale pokud byl tvůrčí záměr vzbudit v divákovi neředěnou nenávist, pak Marie Málková Líbu (Sáru) zahrála naprosto precizně. Musím říct, že takhle jsem žádnou postavu už dlouho nenáviděl. Pokud bych měl hodnotit obě části zvlášť, tak první 5*, druhá 3*. Celkově tedy 4*. ()

Gertruda.W

Velmi elegantní způsob, jak se vyrovnat s nespravedlností a sdělit svou pravdu. Pro mě jeden z těch lepších českých filmů poslední doby, což je opravdová výjimka. Režisérka navázala na svou řadu nelichotivých portrétů cílevědomých žen schopných všeho. Bavila jsem se i přes některé trapné rádoby vtipné scény, jejichž absence by byla pro film přínosem. Karel Roden je vynikající, jeho obsazení výborné. Výběr herců celkově velmi dobrý s jednou výhradou – Marie Málková, hraje dobře, ale typově k té mrše až tak nesedí. Ale co, však bestie můžou být i napohled krásné naivky. Stejně jako extrovertní nesnesitelní sprosťáci mohou být vlastně docela křehcí galantní géniové, že? ()

PB2

Jak nemám Saudka rád, tak tenhle film se mi líbil. Sice to nemá klasickou strukturu problém-děj-řešení, ale dívá se na to dobře. (Viděl jsem 2 dílnou verzi). Jestli se má někam dovézt a prezentovat nějaký český film, klidně bych poslal tenhle. ()

Tamdydam

Je otázkou, do jaké míry je Fotograf fabulací, která mimochodem (dost možná neprávem) značně poškozuje Sáru Sadkovou. Ale pokud tohle člověk neřeší (rozhřešení stejně není v moci diváka), můžeme si vychutnat jeden z nejlepších českých filmů za poslední roky. Roden je tu snad přesvědčivější než samotný originál, působí naprosto uvolněně (ne tak křečovitě jako Saudek), a ostatní herci mu zdatně sekundují. Celý film je prodchnutý humorem a působí věrohodně. Saudka vykresluje jako skutečného člověka se spoustou chyb, spoustou předností a talentu, živelného ale čestného chlapíka, který člověku nemůže nebýt sympatický. A v zásadě je mi vlastně jedno, je-li tento obraz pravdivý nebo ne. Film mě totiž opravdu bavil ()

markyzgero

překvapivě dobré. roden dokázal dát saudkovo bulvární masce ksicht a pavlásková dodržela svuj standard příběhu o plíživé manipulativnosti ženských hrdinek. ()

TommyDiamond

V Saudkově ateliéru se děli určitě zajímavé věci, ale Irena Pavlásková nám to celé podala nezáživnou a nudnou formou, která mě nechala naprosto chladným. Vše přebilo to, jak se film snaží udělat s bohémského Saudka nevinnou oběť jeho budoucí snachy Sáry... Ke všemu tomu navíc umění nerozumím, takže jsem ani nedokázal docenit mistrův cit při vytváření kontroverzních fotografií, což vlastně znamená ze jsem se ve snímku neměl vůbec čeho chytit. Rodenův výkon ušel, ale na víc než jednu hvězdu to nevidím.... ()

LilyDeLarge

Musím říct, že si v roli Jana nedovedu představit někoho jinýho než právě pana Rodena. Ten svojí roli ztvárnil naprosto dokonale. Upřímně i já váhala, co se hodnocení týká. Nakonec jsem se ale rozhodla pro zlatou střední cestu. Abych ohodnotila čtyřma hvězdama, tak mi tam pořád něco chybělo...taková ta třešnička na dortu. Ale i tak...na Fotografa jsem se těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Navíc, se mi líbí úvodní scéna mezi Rodenem a Saudkem - člověk tak nějak ví, že něco je fakt pravda a něco ne. Kdyby totiž točili něco takovýho Američani, tak hned na úvod fláknou "Tenhle film je natočen podle skutečné události", i když by v něm nebyla ani špetka pravdy. U tohohle filmu něco takový nečekejte - Fotograf je totiž upřímnej. A stejně tak Jan. ()

Knor

Ale jo, zaslouží si to lepší hodnocení. Karel Roden je naprosto úžasnej a i když nevím jak moc je tohle ztvárnění části života Jana Saudka pravdivé, tak je to podáno zajímavě a bez hluchých momentů. Jan Saudek je bezpochyby velkej umělec a měl přinejmenším zvláštní život, alespoň podle míry nás obyčejných lidí :-D, ale měnit bych s ním asi nechtěl. Navzdory tomu, že je upřímnej a otevřenej člověk, kterej si stojí za svým, nevyhlo se mu spoustu utrpení, zmatku a chaosu. Ale jak jsem psal, zfilmovaný je to dobře a hlavně zajímavě, takže jsem docela spokojenej. ()

Daginka

Znovuviděno. Není to zlý, ale má to komický prvky, který, bohužel, tak uplně nesouvisí s filmem. Je fajn mít za co film zaplatit, o tom asi žádná. Jen zrovna v tomhle případě asi sponzoři byli o drobet spokojenější než diváci. Vykoukne tu na vás co pět minut reklama na bezpečnostní služby, jistá rádia, drogerii..... a do toho Jeník (v podání godlike Rodena), kterej je tu ovšem ztělesněná matka Tereza šmrncnutá Gándhím, že by se i papež styděl. No more, no less. 52% ()