FREE TO PLAY je celovečerní dokumentární film, který sleduje příběhy tří profesionálních hráčů, kteří se utkali na prvním ročníku turnaje The International ve hře Dota 2 o jeden milion dolarů. V posledních letech se stal e-sport jednou z nejrozšířenějších forem kompetitivního sportu a turnaj o jeden milion dolarů tak nejenže změnil celý herní svět, ale i životy elitních hráčů, kteří se jej zúčastnili. Tento film od společnosti Valve zachycuje problémy a oběti, které musejí hráči na profesionální úrovni podstoupit, aby se stali těmi nejlepšími.
(oficiálny text distribútora)

Fajung

Dokument zo sveta online športovcov. Vcelku sa mi to páčilo, nakoľko to nebolo len o hraní, ale aj o názoroch a pohľadoch na svet ľudí z rôznych kútov sveta, Každopádne dokument dokáže vtiahnuť a upútať. Avšak nič to nemení na fakte,že 20 hodinové dennodenné hranie sa nedá nazvať plnohodnotným životom, ale skôr mrhanie časom. /Aj keď sa v tomto prípade jedná o hranie pre peniaze/. 70% ()

GeneralVenki

Tento dokument byl pro mě nutností, díky tomu, že Dotu již nějakou dobu hraji a zajímám se o její progamingovou scénu. Věděl jsem, co od toho můžu čekat, vždyť té firmě jde také o zviditelnění své hry. Tolik jsem ale opravdu nečekal. Snímek Free to Play mi vyrazil dech. Nejen že se autorům povedlo ukázat, jak velká hra Dota je, ale také jak moc dokáže tato hra změnit život běžným lidem. Celý film je zaměřen na tři hráče, o každém z nich se ve filmu dozvíme,co kvůli hře museli obětovat, ale také jak jim díl z 1.600.000$, který byl rozdělen mezi vítězné týmy, změnil život. Může se zdát, že filmu porozumí jen opravdoví hráči této hry, ale není tomu tak, dokument je tvořen tak, aby ho pochopil každý. Není v něm tolik rozebírána hra jako taková, je to spíše o hráčích. Za mě 5* a všem vřele doporučuji, film je ke zhlédnutí na YouTube v angličtině s českými titulky. https://youtu.be/UjZYMI1zB9s ()

Slezi

Škoda, že se tomuto dokumentu nevyhlo klasickému klišé se střihem, které je asi momentálně moderní a cool. Tak či tak je tento dokument spíše zaměřen na hráče, ne na normální obecenstvo, které se bude nudit, protože vůbec nebude vědět o co jde a kdo to sakra je? Jako hráč a fanoušek doty musím říct, že Valve se to povedlo a dobře vybralo hráče, kteří v dokumentu účinkují. Zajímavé prolínání životu hráčů, kteří to mnohdy nemají jednoduché, a turnaje. SPOILER ALERT! Obzvlášt se mi líbil prostřih ve finále, kdy na´vi prohráli první hru a pak navazuje rozhovor s Dendim. Jsem rád, že dokument (konečně) vyšel a můžu zatleskat. Za mě je to 5*. ()

DelMann2

Vnucování *hyhyova* milostného(?) života a celková snaha o emoce byla místy nemístná. Nicméně to nedopadlo tak špatně, jak jsem předpokládal. Reklama v pořádku, ale zakomponovat pouze první International a zaměřit se pouza na tři hráče je pro mě až trošku líné. Každopádně oceňuji, jak to podali, trošku spíš filmově, než dokumentárně. ()

terordemon

"Jediná vec, ktorú môžeš získať bez námahy je neúspech." ... Dokumentárny film priamo z dielne Valve. O progamingu a hlavne hráčoch Doty. O tom čo nám hry môžu dať ale aj vziať. Všetko sa to točí okolo turnaja s hlavnou cenou milión dolárov a 3 sympatických progameroch, ktorým proste budete držať palce. Postupne sa dozvedáme ich životné príbehy. Čo všetko boli ochotný obetovať pre svoj sen a či im to zato stálo. Veľmi dobre natočené a zostrihané. Má to super tempo a hlavne je to plné emócii. To sa pri dokumentoch často nestáva. Elektronický šport sa sa neskutočne valí dopredu a je len otázkou času kedy sa komentované zápasy začnú vysielať na Eurosporte a budú rovnocenné klasickým športom. Pre všetkých hráčoch Doty absolútna povinnosť. A tí ostatný sa dobre zabavia a dozvedia niečo zaujímave. Film sa dá zadarmo stiahnuť priamo zo Steamu takže všetci pozerať, lebo toto je budúcnosť. ()

copstp

Sám hraji online jednu hru a asi se dokáži vcítit do kůže protagonistů.Samozřejmě tohle je hodně jiný level.Nicméně mě dokument nezaujal tolik,jak jsem očekával.Být to o té "mé" hře,hodnocení by bylo určitě vyšší.Pro všechny fanoušky hry DOTA musí být tento dokument balzám na duši.Pro mě ovšem ne.Čekal jsem něco víc.Dokumentarista celkem záměrně škodí čínským týmům na úkor ostatních.Jasně,jde o to porazit někoho silnějšího.Něco jako souboj mezi Rockym a Rudou mašinou Lundgrenem.Přátelé ne.Dokument jsem poctivě sledoval,ale nebylo to pro mě to pravé.Prostě jsem na online hry a ESL sporty už moc starý. ()

soulless

F2P je především dokument, co se snaží z hráčů dělat lidi ...a daří se mu to. O Dotu až tam moc nejde a to mi imponuje nejvíc. Sestříhané, natočené je to perfektně a ten nádech reality tam prostě je ... i když se mnoho mladých snaží o top gaming, F2P ukazuje i jeho stinné stránky a perfektně vystihuje současnou situaci Esportu ve světě. Plný dům za nebojácný a inovativní přístup. WP ()

gfrusvk

Kašlem na to, či tento film slúži ako propagácia Valve alebo nie. Dokument je natočený parádne, keďže nehrávam Dotu tak som o žiadnom turnaji nevedel... Takže z pohľadu nehráča mi to príde ako dosť zaujímavý náhľad do alternatívneho sveta, schovaného v temnote za zatiahnutými žalúziami a zapnutým počítačom. Hviezdami nehodnotím, keďže to nemôžem porovnávať s normálnymi filmami, ale dal by som tomu nesúťažných 4 a pol * ...a vystupujúcim miesto 1 000 000 $ ročný pobyt na klinike ()

Foltin

Bomba! Nejvíce vtipné, že film je o tom jak Valve zadotovalo jeden milión dolarů do The Internationalu a v roce 2014 ohlásí Valve, že do toho turnaje nedá 1 milión dolarů, nýbrž 10 miliónů dolarů. ()

hotentot

Dobre natočený dokument, ale škoda, že mnoho mladých ľudí si neuvedomí aké následky bude mať 12 a viac hodín denne strávených pred obrazovkou. V tomto storočí vyrastá prvá generácia, ktorá žije väčšinu života pred počítačom. Počas sledovania tohto dokumentu som bol zhrozený aké mali tí chalani oči. Mali by sme chápať, že hranie hier je v prvom rade o úniku z reality. Sám si rád zahrám nejakú hru, pokochám sa grafikou, ale budovať kariéru v imaginárnom svete je choré. Som zvedavý ako to bude o 15 rokov, naozaj zvedavý. ()

VcelkaVilko

Dotu jedna som hral zhruba sedem rokov a v česko-slovenskej scéne som sa so svojím tímom dostal pomerne vysoko, takže som vlastne dopredu vedel ako to dopadne a hráčov dobre poznal, no aj napriek tomu ma tak nejak prekvapil, dobre spracovaný, hrajúci na emócie. Podľa mňa aspoň trochu pomože nehrajúcim ľuďom lepšie chápať náročnosť hry, vačšina ľudí si totiž myslí, že je to iba obyčajná hra, preto sa mi páčilo ako sa tam tá žena snažila vysvetliť jej náročnosť a poukázať na všetko na čo hrači myslia a vykonávajú v každej sekunde hry, ako veľa znalostí je potrených na jej zvládnutie a koľko času ich nadobudnutie stojí. Možno si strašia generácia postupom času uvedomí, túto náročnosť a hlavne popularitu vďka ktorej úroveň veľmi rýchlo napreduje, v druhom ročníku The international sa hralo o prize money 3,7 milóna, v treťom o 7,6 a v tom zatial poslednom myslím 13 miliónov ? Tým pádom sa jedná o najvyšiu výhru v celej historií športu ? Ale aj tak mi príde mierne pošahané, predsalen je to hranie hry... Vráťme sa ale k filmu, veľmi rýchlo človeka vtiahne do deja a v podstate s napetím čaká ako to celé dopadne. Sleduje osudy jednotlivých hrdinov turnaja, s ktorích je podľa mňa jedoznačne najsympatickejší práve Dendi. ktorý sa medzičasom stal jedným z najlepších a suveréne najznámejším hráčom. ďalej sa mi páči ako dokázali aj z diania okolo herného turnaja vytiahnuť tak veľa a zaujať aj nezainteresovaného diváka. Ale zároveň ide aj o celkom slušnú reklamu ? Vytkol by som filmu určite hudbu, zlý strih pri zábéroch z hry a samozrejme angličtinu niektorých vystupujúcich, aj keď to filmu mierne pridáva istý šmrnc a realistickejšie vyobrazenie charakterov. ()

Lubyk

Vyplácet miliony hráčům PC her mi dává asi stejný smysl jako vyplácet nesmyslné peníze týpkům, kteří se honí za kulatým nesmyslem. Možná až na sociální aspekt činnosti. Lidi, kteří tráví celý svůj život sami v temné místnosti asi moc připraveni na světlo Boží nebudou. Ale toto není filosofická kavárna. Dokument jako takový je výborný a i jako rodinné drama si nezadá se spoustou snímků, které jako rodinné drama vystupují. Ukazuje na to, že generace našich rodičů absolutně není připravena přijmout toto odvětví jako něco, co dává životní smysl. Já hráčům jen popřeji, ať se z toho stane uznávané odvětví, protože teď je to opravdu asociální řehole bez finančního efektu pro absolutní většinu jedinců. ()