FREE TO PLAY je celovečerní dokumentární film, který sleduje příběhy tří profesionálních hráčů, kteří se utkali na prvním ročníku turnaje The International ve hře Dota 2 o jeden milion dolarů. V posledních letech se stal e-sport jednou z nejrozšířenějších forem kompetitivního sportu a turnaj o jeden milion dolarů tak nejenže změnil celý herní svět, ale i životy elitních hráčů, kteří se jej zúčastnili. Tento film od společnosti Valve zachycuje problémy a oběti, které musejí hráči na profesionální úrovni podstoupit, aby se stali těmi nejlepšími.
(oficiálny text distribútora)

MartinTerran

Dokument o e-sportu to se moc často nevidí. Zpracování jako u normálního dokumentu, ukazují zde zázemí jednotlivých hráčů v jakých podmínkách žili a žijí, jak se ke hraní dostali, jaký je vztah jejich rodin ke hraní atd. Nejdůležitější a samozřejmě nejzajímavější část je ovšem pětidenní turnaj, kde vítěz získá neuvěřitelný 1 milión dolarů. Celkové zpracování je tradiční a jsou zde vysvětleny i základní věci, aby to opravdu všichni pochopili. Komentátor zápasy hodně prožívá a tak to má být. E-sportu zdar a víc podobných dokumentů, jelikož informovanost je důležitá. Hodnocení: 88/100. ()

oasismanik

Dotu hrávam s prestávkami už vyše 9 rokov, ale nikdy by som nepovedal, že sa raz z tejto nenápadnej neoficiálnej mapky do Warcraftu stane taký ošial, aký sprevádza hlavne dotu 2 (dota 2 je to isté, čo dota 1, len s lepšou grafikou a je prístupnejšia a ohladuplnejšia k nováčikom). Veľa z tých ludí, ktorí su v tomto dokumente ste mohli pred pár rokmi stretnúť v hrách na garene alebo iných herných klientoch (hlavne hráči z úspešného československého sgc, ktorí v jednotke patrili k najlepším tímom na svete). Lenže s príchodom doty 2 prišlo obrovské množstvo nádejných hráčov, ktorí sú proste lepší, preto je veľmi nepravdepodobné, že niekedy international vyhrá dáky tuzemský tím. Ono to všetko vyzerá veľmi lachko a dobre, hrať a zarábať si tým obrovské peniaze, ale konkurencia je veľmi veľká, napríklad ja patrím k priemeru, napriek tomu, že dotu hrávam prakticky od počiatkov. Dokument dobrý, možno sa raz dočkáme aj doty alebo iných hier na olympíjskych hrách, doba je na to dosť ujebaná: http://www.dota2.cz/novinky/listky-na-international-2014-vyprodany-behem-hodiny ()

vipeerr

Jakožto dlouholetého hráče MMORPG, X lety Doty, 3 lety LoLka za sebou to bylo přinejmenším mojí povinností shlédnout. Čekal jsem od toho spoustu zážitků z meziherních turnajů ale dostalo se mi akorát hromada nudného života zbohatlých, uslintaných gemblících asiatů ve svých temných pokojích. Ano chápu že jsou v těchhle pokrokových zemích již závislí na hraní a tak jsou jejich úspěchy mnohem častější a větší než ty naše ale stavět na tom 75 mintovej dokument, to už se radši kouknu na náš trapnej RePlay..nuda,nebavilo, informativně dobrý ale tim to pro mě končí. ()

Scandium

Free to Play je v podstate jedna velká reklama na e-sport jako takový zabalená v dokumentárním obalu. Hráče Doty 2 se nám snaží představit jako hvězdy, které zde mají i své medailonky podobně jako olympijští vítězové. V tomto projektu vidím jediný cíl a to zpopularizovat tento "sport" a přitáhnout k němu ještě více hráčů, financí a pozornosti médií. I když já sám jsem Dotu nikdy nehrál a ni hry jí podobné je jasné že na vysoké úrovni už se dá mluvit o "sportu" a nějaký trénink je už nutný. Nicméně slova že za pár let to bude populárnější než MS ve fotbale mi přišla směšná. Dokumentu bych jenom vytknul ty medailonky, ketré mohly být trošku kratší ale celkový dojem je velice pěkný. Reklama se povedla! 65% ()

stephano

Po shlédnutí filmu, jsem si Dotu 2 stáhnul a zkusil si to zahrát, k mému překvapení je to solidní hra a poměrně zábavná. Ve filmu bylo dobře naznačeno jak ji lidem popsat, Jedná o spíš směsice několika her, který bych to po dvou hodinách hraní nazval mix mezi RTS, RPG, Pokemonama a šachama. Těch kombinací jak to hrát jsou opravdu miliony a myslím že ani ty nejlepší hráči zdaleka nevyčerpali vše co v této hře de. ()

Emjecko

Na počítačových hrách jsem s trochou nadsázky vyrostl a tento dokument nepřímo zfilmoval mé dětské představy o světě, ve kterém si člověk "jenom hraje" a je za to placený. Podobné sny měl asi každý, kdo se aspoň trochu věnoval hraní, jedno, na jaké úrovni, ale Free to Play je dokázal zcela objektivně doplnit i o obrácenou stránku profesionální hráčské kariéry, sice o zobrazení společnosti ne zcela připravené na přijetí progamingu jako skutečného sportu, ale především ukázal neúspěch, který se dostaví v případě prohry, a konfrontoval ho s realitou všedního dne. Pokud nebudete vyhrávat, můžete si snít, jak chcete, ale skutečný svět vás dříve nebo později semele, a abyste vyhrávali, tak jenom hrát si nestačí... ()

Bonker

super_gamer4: Přesně takových lidí je tvořena drtivá část českolsovenské herní komunity. Nehraješ to co já, seš špatnej. Patříš do ústavu kamaráde, a nebo do základní školy mezi ty kidy kteří mají víc soudnosti než ty. ()

Roumen

Naprosto bezkonkurenčně nejlepší herní dokument bez jakýchkoli okolků, jednoho dne zřejmě materiál, který se bude ukazovat v televizi jako ukázka archivních záběrů z počátků masivní popularizace elektronických sportů. ()

Shark0561

Zkouknuto, vstřebáno a fakt se začínám bát o mládež příští generace. Ti lidi patří ústavů. 3* za pěkné zpracování. Hry by měly zůstat jako nástroj k odreagování. Toto už je zhovadilost. A ty asijské pařanské doupata to snad ani nepotřebuje komentovat. ()

mArtinko5MB

Mal som sa pred 10 rokmi dať na cestu profesionálneho hráča Counter Strike a tak zarábať prachy, alebo som spravil dobre, šiel na výšku a vyštudoval niečo? :D To je otázka ... ()

Crybaby

Esport ako taký, je samozrejme veľmi zaujímavou záležitosťou. Scénu sledujem už dlhší čas a tento dokument ma rozhodne potešil a to aj cez to, že som ho videl vlastne pomaly štyri roky po vydaní. Zaujímavé osudy zaujímavých ľudí, na ich, povedzme trocha neortodoxnej ceste životom. Celkové spracovanie bolo na vysokej úrovni, možno mi tam chýbal dlhší rozbor zápasov základných skupín, ale to nevadí. ()

Tomik00

Konečně jsem viděl dokument, při kterém mne mrazilo v zádech. Dokument byl skvěle natočený a vévodil mu Dendi s týmem Na`Vi. Životní příběhy byly super a hlavně mne dostala story Dendiho. Dendi jako hráč je velký dříč a je prostě nejlepší na světě. Obdivuji jeho pevnou vůli a Valve děkuji za to, že se běžným lidem snaží ukázat, že to s námi nejde z kopce, ale že je hraní prospěšné. Snad se přístup k hraní ve společnosti za několik let změní. Očekávám razantní změny! :) ()

tomino28

Hodnocením v žádném případě nevyjadřuji svůj postoj ke hrám, sám jsem nad nimi strávil taky moře času a vždycky jsem za ně (nejen) doma bojoval. :) Dvě hvězdy se ale vztahují k dokumentu jako takovému, který je upřímně celkem o ničem. ()

Warzy

Mne sa to veľmi páčilo, skvelo natočené aj spracované Dotu hrám už dlho 1.TI som nesledoval takže to pre mňa bolo viac menej nové. Najmenej zaujímavý bol pre mňa Fear pretože vyhodenie z domova vyzerá inak to bolo zbytočne dramatizované keď mu mama povedala že má odísť tak určite mal čas atď. keby ho vyhodí tak by po konflikte sedel na ulici ... boli tam ukázané viaceré perspektívy čo sa mi veľmi ľúbilo napr. ako starší ľudia nechápu gamingu atď. ()

Hawaitypek

To, že majú byť online hry obľúbenejšie ako futbal nepredpokladám. Dokument bol ani nie tak o hraní ako o hráčoch samotných...a o tom že aj hráči hier môžu mať ťažký osud. Úspech hier "u šikmáčov" pripisujem oblečeniu hlavných hrdiniek....pochybujem, že by taký úspech mali hry keby boli všetky "oblečené" - naprogramované v rolákoch a svetroch. Zaujímavý dokument avšak ako motivačné video pre deti by som to nepoužíval. ()

RomanT

Další svět, o kterém jsem zatím netušil, že existuje. Film, který mě donutil přemýšlet o tom, co je a co není normální. Nemyslím samotný e-sporting v Dotě (v čem je to jiné než hraní šachů, nad jejichž mistrovstvími se nikdo nepozastavuje)? Myslím kde je hranice mezi normálností a extrémem. Turnaj The International není setkání lidí, kteří hrají pro zábavu a chtějí si pro zábavu poměřit síly s někým jiným. Je to setkání profíků-robotů, kteří hrají pro peníze. Ikdyž si člověk myslí, že je v něčem dobrý, tak se někde na druhém konci světa najdou spousty lidí, kteří např. díky své sociální situaci hrajou vabank, dané činnosti obětují celý život (v případě Doty se přestěhují do specializovaných tréninkových domů) a tudíž jsou v tom podstatně lepší. Má smysl snažit se v jakékoli oblasti dostat na úroveň světové špičky? Stojí potenciální úspěch za to, čím je to vyváženo? Slávu má jen pár vyvolených (a to v určitém úzkém kruhu), a všichni dohromady mají zničený život. ()

lomikarus

Dokument je postaven na trojici vrcholovych hracu hry Dota 2 a na jejich motivacich. O samotne hre se toho moc nedozvime, coz je mozna skoda. Rozdily v herni kulture mezi jednotlivymi zememi je fascinujici, i proto je prekvapujici, ze ukrajinsky tym, ktery nema zdaleka takovou podporu jako asijske tymy, je tak uspesny. ()