Max Lambert, bývalý šéf lupičské bandy, si odpykává dvacetiletý trest. Před zatčením zakopal u kostela nedaleko Říma několik milionů ve zlatě, „výdělek“ ze své poslední akce. Se svým spoluvězněm Pierrem Bizetem připraví plán útěku a v převleku za duchovní se snaží odletět do Říma, kam zrovna v této době směřují církevní hodnostáři z celého světa. Takže dvě sutany navíc se mezi nimi lehce ztratí! Jenže uprostřed poklidného letu se objeví únosci, kteří nutí pilota obrátit letadlo na Tanger. Ale to zdaleka není ještě to nejhorší, co je na cestě za svobodou a penězi čeká. Jedinečná dvojice GabinBrialy, výborné dialogy a situace v komedii, která nestárne. (Česká televize)

Ozzy2

Jasných pět hvězd........než došlo k přestřelce,kdy ňoumové-teroristi obklíčeni policejními pistolníky neutržili ani škrábanec.Chápu,že kvůli dalšímu postupu v ději museli přežít,tak tam ty neschopný poldíky neměli vůbec dávat. Za tenhle režisérský úlet jedna hvězda dolů. ()

Cruchot

Překvapuje mě zde to velké množství maximálních hodnocení, která byla do jisté míry ovlivněna také faktem, že se jedná o poslední snímek Mistra Gabina. Určitě to není špatný film, ale rozhodně ani žádný výrazný mezník světové filmografie. Gabin je zde jako vždy skvělý, a to samé lze říct i o dalších hercích. Nicméně slabý scénář nezachrání ani herci, ani výborný původní český dabing. ()

junxi91

Lupič Max Lambert a jeho kumpán Pierre Bizet jsou zavřeni ve fešáckém francouzském vězení, kde jsou samí milí dozorci, se kterými se dá dokonce i pokecat. Max si stěžuje na novou dobu, na štětky a nahotu, zatímco jeho kolega jej osočuje z toho, že má příliš konzervativní názory. Jednoho dne se na pokoji objeví štěnice, a tak žádají ředitele o přeložení, který jim po chvíli přemlouvání vyhoví – přeloží je na ošetřovnu. A to byla chyba, protože ti dva přepilují mříže a utečou. A také to chvíli trvá, než si toho někdo všimne. Venku na ně čeká kolega - šofér, který je zaveze do butiku, kde se převlečou za kněží, a poté je odveze na letiště Orly v Paříži. Mezitím po nich začíná pátrat komisař Barbier se svým týmem, který také nadává na nové časy a na to, jak jsou dnešní zločinci bezohlední. Jeho kolega mu na to odpovídá, že Lambert také nebyl žádné neviňátko, ale Barbier mu odvětí, že to aspoň nebyl sprostý vrah. Lambert a Bizet se dostávají na palubu letadla v přestrojení za biskupa a jeho asistenta a nechávají se oslovovat monsignor a abbé. Jejich plán je doletět do Říma, kde se zrovna scházejí kněží a biskupové z celého světa, aby se sešli s papežem Pavlem VI. To se mělo stát během katolických oslav Svatého roku 1967. Lambert a Bizet tam však mají úplně jiné plány – při poslední loupežné akci si tam u kostela zakopali svůj lup. Cestu jim však zkomplikují dva teroristé – dva chlápci a ženská – kteří chtějí letadlo unést do Tangeru a získat výkupné. Jeden člen posádky letadla se je pokusí zneškodnit, ale skončí s prostřelenou nohou. Lambert se je snaží mírovými prostředky přesvědčit k tomu, aby se na to vykašlali a nechali cestující odejít. A tak dojde k přistání v Tangeru, při kterém je většina cestujících propuštěna, a při tom dojde k hádce a bitce mezi dvěma ženskými – mezi jednou starou protivnou pannou a jistou Christinou. Christina je Lambertova bývalá a diví se tomu, že zrovna on je převlečen za biskupa. Christina cestuje společně s jedním bohatým vévodou, čímž zakončila svou milostnou kariéru. Únosci požadují výkupné milion dolarů, jinak vylosují náhodně jednoho cestujícího a toho popraví. Lambert tomu však zabrání a nabídne se, že půjde vyjednávat na letiště za policisty, ale ti jsou mu pak v patách. Sotva Lambert nastoupí dovnitř a teroristi si jdou do auta pro kufřík, tak po nich začne střílet policie. Lambert však dostane druhou šanci a jeden za konzulem pro kufřík a následně k němu má zavézt trojici zlodějů. Lambert ten kufřík s milionem dolarů fakt dostane, ale zloději si jej moc neužijí, jelikož je pěkně oškube a vyžene. Stane se z něj tedy vlastně hrdina, který zabránil smrti cestujících v letadle a také "zneškodnil" únosce. Setká se také se svým starým známým komisařem Barbierem, se kterým si o tom všem přátelsky popovídá a vrátí mu peníze, jelikož ví, že v Římě na něj čeká pořádný ranec. No, nakonec ale bude se svým kolegou zklamán a nevědomě se stane největším dárcem na rekonstrukci kostela...Příjemný film na pochmurný večer, kterému nechybí zápletka, humor a také mistrovské minimalistické hraní Gabina, který roli protřelého lupiče zvládnul na jedničku. () (menej) (viac)

Panacek

Pozdrav z dob, kdy v nenáročných francouzských a italských hříčkách hráli prvotřídní herci a dabingové studio Barrandov odvádělo špičkovou práci (LK dabing ponechaly a navíc film neobalily reklamami na špekáčky!). Je těhle filmů ze 70.let kupodivu dost. ()

Joski

Posledný film z Jeanom Gabinom je klasická krimi-komédia, ktorá príliš nevyznela komicky. Štandard bez atmosféry napr. komisára Maigreta. Priemer 65% ()

Inozuka

"Monsignor býval kurátem u výsadkářů." Vskutku geniální komedie s výborným Jeanem Gabinem, kterou mám rád již od dětství. Nyní ještě obohacená zážitkem z opravdu povedeného dabingu. Bavil jsem se opravdu hodně a zároveň více chápal narážky na kontrast mezi starým dobrým světem a novým, vulgárnějším a brutálnějším, kterých je film plný. A neřekl bych, že od roku 1976 to šlo nějak k lepšímu ... ()

Martensson35

Nejlepší adieu, které mohl "starej" říci kinematografii. Svatý rok je vlastně klasická Gabinovika z jeho poválečné tvorby ve stylu "s věkem přichází moudrost". Příslovečné poslední vzedmutí je zde však dotaženo ke konverzační slasti díky perfektní sehranosti jeho kolegů, scénáři a bezvadné práci režiséra Četníků Girauta, který dokázal ze "starého mrzouta" vyždímat maximum. Snad žádný jiný herec nedostal možnost tak trefně shrnout kariéru v úplně poslední replice. ()

Amonasr

Vtipná francouzská kriminální komedie klasického střihu s bezvadnou pointou a dnes už nostalgickou atmosférou 70. let. Důstojná poslední role pro Gabina, jehož nepřekonatelným způsobem nadaboval Čestmír Řanda. Příjemně odpočinková divácká záležitost. ()

_aandyy_

Tato komedie má velice slušný, zajímavý příběh. Já tady vidím bohužel jedno veliké AVŠAK. Něco mi tady zkrátka chybí, možná rychlejší spád událostí, akčnější humor, který vídávám ve spojení Girault - Funes. Jean Gabin byl skvělý herec, s úžasným výrazem, zamračeným, smutným, proto možná i ta komedie je celá taková ponurá, což mi asi příliš nesedí. Navzdory tomu hodnotím na výbornou herectví obou hlavních hrdinů i práci Jeana Giraulta, navíc opravdu skvělý nápad... ()

Petus

Rozloučení velké francouzské legendy se stříbrným plátnem nemohlo proběhnout stylovější formou. Mimochodem závěrečné pointě se budu smát ještě hodně dlouho. Bravo pane Gabine. ()

rottik-cb

Bělovlasý Jean Gabin jako zločinec ze staré škole na útěku převlečený za biskupa, parta nervově labilních únosců, sympatický policejní kapitán, Danielle Darrieux v malé roličce charismatické vévodkyně a jedna velká smůla. Svatý rok je posledním filmem Jeana Gabina a určitě stojí za zhlédnutí, a to nejen fanouškům tohoto hereckého velikána. ()

dogma97

Mám starou školu rád, ale tohle je vážně slabota po všech stránkách (včetně Morriconeho hudby), a nezachrání to ani mistr Gabin. ()

mac000

I dnes, s odstupem mnoha let a desetiletí, je tento film nutné zařadit mezi naprostou klasiku francouzských veseloher, na které se neomrzí dívat ani po několikáté. Pro J. Gabina více než důstojný závěr jeho bohaté filmografie. I když je film režijně připisován Jeanu Giraultovi, jinému mistru filmového umění, velký podíl na něm má též Louis-Emile Galey - scénárista, producent a režisér (který se v tomto případě podílel "jen" na scénáři a dialozích) a Jacques Vilfrid, Giraultův "dvorní" scénárista všech jeho veseloher s L. de Funesem. Na tomto příkladu si divák uvědomí, jak mnohovrstevnatým opusem je film. Kdo do něj dává typický či rozhodující vklad - herci ( např. zde se to zdá nasnadě) ? režisér (jeho vize může ovlivnit kompaktní podobu celého filmu)? scénárista (jak tvrdí Woody Allen), producent ("pán nad kasou" a zejména v USA jedinec, který má na konečnou podobu filmu rozhodující vliv) ? autor hudby (teprve hudba dělá prožitek při sledování filmu dokonalým) ? střih ( mnozí tvrdí, že největší mistři režie si své filmy střihají sami) ?  kameraman ?... A co dabing u zahraničních filmů ? ()

Belsazar

Báječné zakončení velké kariéry Jeana Gabina s perfektními hláškami. / Dovolte, abbé, nesmíte si plést zvířecí vášeň s něžnou duchovní láskou, do prdele! Jsme v prdeli, monsignore! Moc slušnej chlapík. Dvořil se mi tři měsíce, než se se mnou vyspal. - Jo, Angličani jsou opravdu trpěliví a vytrvalí, to se poznalo za války. ()