Mokrina

(festivalový názov)
  • Česko Mokřina (festivalový názov) (viac)

V 80. rokoch, na južnom cípe Španielska, v odľahlom a bohom zabudnutom meste, z ktorého by najradšej každý utiekol, vyčíňa sériový vrah mladých dievčat. Do krajiny, ktorou sa nocou rozlieha široko-ďaleko iba žabí škrek, prichádzajú dvaja detektívi z Madridu, aby pomohli prípad vyriešiť. Po tom, čo sa nájdu zohavené telá dvoch nezvestných sestier, ktoré ležali vo vode močarísk niekoľko dní, budú musieť Juan (Javier Gutiérrez) a Pedro (Raúl Arévalo), vyšetrovatelia s úplne nezlučiteľnými povahami, spojiť sily a vraha dolapiť. Musia to stihnúť ešte predtým, než sa začne obdobie žatvy a nezvestných bude ešte viac mladých dievčat... (sochoking)

Skeksis

3 hviezdy za vizuálne stvárnenie, 2 uberám za vykradnutie True Detective. Je toto vôbec môžné? Prečo všetci vkuse vykrádajú filmy a seriály? USA v tom zatiaľ vedie, netušila som, že sa do toho pustili aj Španieli. ()

ghatos

Tahle země není jako dřív. Samotné vyšetřování nic moc, politický rámec baví více. Vyrovnání s Francem není jednoduché. Charakterizují ho výčitky, rozpolcenost, zášť...lidé mají rádi jednoduché černobílé vidění, ale co když ti špatní dělají i dobré věci? 53%. PS: Ačkoliv Frankův režim je začasté označován jako fašistický, a zejména ve svých počátcích počítal s podporou fašistů ve Španělsku i zahraničí, významná část badatelů jej považuje za nacionalisticko-konzervativní, případně klerofašistický. Mnohé rysy frankistického uspořádání jsou v rozporu s obecnou charakteristikou totalitních režimů – frankisté systematicky nebudovali „nového člověka“, i když sám Franco svůj režim krátce po jeho nastolení za totalitní prohlásil. Franco potlačoval veškerou liberální, demokratickou a socialistickou opozici, zakázal svobodné odbory a vytvořil jedinou státem kontrolovanou odborovou organizaci. Potlačoval snahy Basků a Katalánců, popř. Galicijců o autonomii (včetně jejich národních jazyků) a tvrdě postupoval proti svým politickým odpůrcům, z nichž většina skončila ve vězení, na popravišti nebo v exilu. Na druhé straně, Frankovo Národní hnutí zapojilo většinu obyvatelstva do svých nejrůznějších organizací. Důraz byl kladen spíše na hierarchické pojetí společnosti, pořádek a stabilitu nežli na konkrétní politické vize. Ve Frankově režimu hrál důležitou roli katolicismus, z jehož morálních požadavků přímo vycházely některé státní zákony. Španělský zázrak (Desarrollo), tak je označován ekonomický rozkvět Španělska v letech 1959–1973. Toto období je vnímáno jako velký úspěch Frankovy vlády. Během tohoto období výrazně stouply Španělům výdělky, což dalo vzniknout mnoha rozvinutým oblastem a položilo základ silné střední třídě, která později převzala otěže při budování demokracie. Frankův ministr turistiky Manuel Fraga otevřel zemi především movitým turistům, což přineslo velké příjmy z turistického ruchu. Současně však pokračovaly procesy proti politickým vězňům a byla potírána kultura a jazyk ostatních národů Španělska — Katalánců, Basků či Galicijců, přestože Franco z Galicie pocházel. (zdroj: wikipedia) ()

vyfuk

Atmosféra jede skvěle. Máme zde španělskou pustinu, která je nekompromisní a nabízí nám tajný zločin. Jednoduše skvěle udělané. Problém je, že tuto věc, člověk viděl už ve Freies Land. Což ale přišlo později. Je ale dost smutné, že tyto dva filmy si jsou podobné až neuvěřitelným způsobem. Ve výsledku si jsou podobní absolutně vším. Záběry, gradací příběhu, vyvrcholením. Úplně vším jednoduše. Je to dosti unavující záležitost sledovat ten samý film úplně přes kopírák jenom ve španělštině. Já jakožto germanofil než hispanofil jsem si více užil německou verzi. Už v rámci historického kontextu. I tak finální scéna v bažinách v této verzi vypadala lépe. Je smutné, že jde o naprosto identické filmy. Jde skoro o úplnou vykrádačku do poslední scény, což je dost zvláštní. Smutné. Ale co se nadělá. ()

herr_carter

Shodnu se tu se všemi, kteří přirovnávají k True Detective, mají totiž recht..oba kousky se totiž nápadně shodují pomalu plynoucím dějem, který chce úmyslně filmového diváka ukolébat, aby mu pak v závěru přinesl parádní finále..i exteriér (bažiny a mokřady), jsou dosti podobné, rozhodně bych to ale neoznačil za vykrádání, spíše inspiraci pro natočení originálního thrilleru............moje hodnocení = 8 z 10. ()

Maynard.

Perfektní detektífka... Po dlouhý době sem seděl jak přikovanej a téměř se ani nehnul :o). Tím, že se to celý odehrává ve španělskejch blatech a mokřadách, tak tím to má teprv pořádný grády. TRochu bych si tam možná představil flashbacky ještě živých dívčin. Páč to byly (podle diáků) pěkný holky, ale my sme viděli enem jejich mrtvá těla. JE to celkově celkem dost jinačí detektivka, než většina a rozhodně stojí za to. ()

DonQ

Nejvíc musím ocenit skvělou, tíživou atmosféru. Moc se nám to líbilo. Vytknout by se snad dalo jen málo prostoru pro samotného vraha, jinak libovka . Vůbec se nedivím proč byl film ve Španělsku nominován snad ve všech myslitelných kategoriích filmových cen. Zaslouženě . ()

klukluka

Dlouho standardní krimi, zajímavá zprvu jen několika podezřelými, kteří "přece byli jasní". Jakmile ale začali zatahovat smyčku, tak to nabralo ohromnej spád. Divácky atraktivní nesourodá dvojice kriminalistů, dusná atmosféra, maloměsto plný prolhanců, darebáků, podvodníků a holek, který už to mají za sebou, případně těch, který to v nejbližší době čeká. Na nejdůležitější otázku uspokojivá odpověď, pár otazníků na cestu domů z kina. Tady nechybělo vůbec nic, bylo to dokonale promyšlený. ()

Lukoboss

Kdo má rád True Detective (hlavně teda první sérii), bude se mu líbit i tahle španělská filmová varianta. Atmosféra je tady naproto skvělá, je to temný, ponurý, upršený, prostředí močálů je správně hnusný a ti dva vyšetřovatelé se velice dobře doplňujou, přitom je každej úplně jinej. Je to tak nějak správně pomalý, valí se to jako opar nad bažinou a k tomu nám kamera dopřává krásnou podívanou (zejména záběry z dronu nebo čeho). Řekl bych, že je to taková správná oldschoolová kriminálka, jaký se už dneska moc netočí. ()

666Carnage

Španělsko zase skóruje a dává tenhle napínavý thriller z 80. let. Zajímavý styl záběrů a kamery. Musím říct, že jsem celou dobu netušil kdo co dělá a finále bylo brutální. Španělé prostě umí horory a thrillery a jejich zápletky jsou super a hlavně je to vždy skvěle natočeno. 75% ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Zajímavé jako žánrový kontrapunkt nedávno degustovaného Starého domu uprostřed Madridu. Přirovnání k True Detective páchne leností, styčných ploch není tolik: nesourodá dvojice detektivů, politika, vodomilné křáčí a jih, jih všeho :-) Mokřina ale klame tělem lépe než seroš HBO. O vraždu jde i tady až ve druhém plánu, hlavním hrdinou je protřelý policista Juan Javiera Gutiérreze, kterému je mladý, idealisticky jednorozměrný Pedro Raúla Arévala (nelze mu odpárat xicht teplého letušáka z Rozkoše v oblacích), prachsprostým sidekickem. Juanovým prostřednictvím proniká do příběhu to klíčové, temná minulost Španělska, s níž se nejspíš dosud země uspokojivě nevypořádala. Pohnuté časy frankistického režimu, které se skrze optiku Mokřiny jeví i po několika desetiletích demokracie nečernobíle, nejednoznačně, příliš živě. Stejně jako nejednoznačný mizera Juan, kterému toho navíc dost dlužíme... Jednoho až mrzí, že La isla minima vyplýtvala tolik stopáže na marný pokus řešení méně temného z obou případů, když se v zákulisí odehrává mnohem víc. Právě dojem neúplnosti činí obracení se za filmem příjemně dráždivé. ()

Hanys_

Dost odtažitý thriller, který sice boduje parádní atmosférou, (ty přívlastky "španělské True Detective" jsou v tomhle dost trefné) a stylovým závěrem, jenže na konci mi to prostě přišlo pořád málo. Jen fakt, že se to odehrává v postfrankovské době (což běžnému divákovi stejně neřekne nic) holt nestačí. ()

Adramelech

Docela slušné krimi. Jenom nechápu, proč do toho zamíchali fašistickou minulost jednoho z detektivů, když to s hlavní dějovou linií nijak nesouviselo. Možná tím mělo být řečeno, že schopný člověk se uplatní za každého režimu, a to nejen ve Španělsku. ()

vander19

Španielsko na nás útočí v poslednej dobe s kvalitnými thrillermi s nádychom mysterióznych prvkov. La Isla mínima - čakal som od nej niečo podobné, však keď som si už zvykol na určitý štandart...Film mi však na začiatku prišiel skôr ako detektívka ako thriller. Atmosféra vidieka a vraždy mladých dievčat z ospalej dediny. La Isla mínima je síce nový film (2014), ale odohráva sa na začiatku 80.rokov po zmene politických pomerov v Španielsku. Pri sledovaní som mal jemný pocit ako by som sa díval na Thrue Detectives. Podobné prostredie, močiare, dvojica vyšetrujúcich, úchylné vraždy. Len tomu chýba efekt napätia. Preto je moje hodnotenie priemerné, lebo taký je celý film. Chýba tomu pocit gradácie deja, proste len si plynie ako rieka, pri ktorej sa odohráva a zrazu tu máme koniec. Škoda, potenciál bol určite väčší ako samotné prevedenie. ()

lucijelucije

Velmi syrový film, španělé krimi thrillery vidí úplně jinak, a s tímto stinným nádechem vás La Isla mínima zahltí beznaději, bezprávým a naivitou. ()

Disease

Filmařsky parádní, 80s atmosféra parádní, příběh super, včetně těch nepřípadových věcí. Srovnání s True Detective je namístě. ()

santiamén

3/10 Se sveřepým výrazem se Patovi a Matovi daří neobjevit jedinou stopu, aniž by jim ji někdo strčil do ruky, vlezl jim do auta nebo se znenadání zjevil uprostřed noci s informacema, o které se nikdo neprosil. Tady je těch deů ex machina tolik, že tam přes ně člověk skoro nezakopne o normální děj. Ve zbytku času zachmuření "detektivové" dostávají přes držku při rutinní sledovačce podezřelých (kolikrát se údajný profesionál může nechat překvapit zezadu uprostřed opuštěné cesty v nejzapadlejší španělské díře za denního světla, aniž by mu sebrali odznak), nebo naopak provozují výslech zastrašováním, bitím, případně škrcením potenciálních svědků (ne podezřelých) bez ohledu na pohlaví či věk. Prý španělský True Detective. Hodnocení za kameru a hudbu (i když i ta kopíruje Santaolallu). ()

Santino7

Pokiaľ máte chuť na európskeho žánrového príbuzného prvej série True Detective, ste tu na správnom mieste (snímka dokonca ponúka i typický fincherovský chlad a sterilnosť grátis). Močaristý vidiecky juh Španielska, všadeprítomná spaľujúca letná horúčava (ktorú v závere, v súbehu s príbehovou líniou ako takou, vystrieda poriadny lejak), duo protikladných vyšetrovateľov s odlišnými metódami a napätým vzťahom (pričom zahraní sú obaja bezchybne, najmä Gutiérrez to zvládol priam bravúrne), perfektná dobovosť (postfrankovské Španielsko stále sa zmietajúce v neistote a vyrovnávaní sa s minulosťou) a v neposlednom rade i atmosféra (znepokojivo brilantná). A hoc snímka nie je nijak obzvlášť dynamická ani nič podobné a i samotné vyšetrovanie sa drží v zabehnutých koľajách žánru bez akýchkoľvek výraznejších odbočiek, i tak vyžaruje hutnou dávkou skvelo vystavaného napätia, ktoré je prítomné po dobu celej stopáže. Čo sa týka formálnej stránky, v tomto smere nie je čo vytknúť, zvládnuté je to skutočne rutinérsky bez najmenších chybičiek, no a vizuál (vrátane tých mini halucinogénnych odbočiek - vrana v izbe) je naozaj obdivuhodný a podporuje tak rovnako precíznu obsahovú stránku. Snáď jediné, čo by som vytkol (a čo mi zabránilo v udelení "päťky") je azda to, že keď už sa to teda tvorcovia rozhodli zasadiť do onoho obdobia (a teda tesne po konci frankizmu), navyše s tým, že obaja hlavní aktéri mali s oným režimom isté typy "prepojenia", mohli sa s týmto motívom pohrať aj o čosi podrobnejšie - či už znásobením vzájomných konfrontácií dua vyšetrovateľov a ich minulosti alebo aspoň početnejším zakomponovaním poznámok/odkazov na onen režim. Nevravím, že by to bolo v tomto smere vyložene odfláknuté, to vôbec, venovali sa tomu vcelku obstojne (a úplný nič neriešiaci záver bol svojim spôsobom fantastický), avšak predsalen by sa mi pýtalo ešte čosi navyše, nakoľko motív to je nesporne atraktívny a ponúkajúci veľa rôznych možností. Tak či onak, film ako taký bol pre mňa veľmi príjemným prekvapením (a pokiaľ som sa doteraz španielskemu filmu prevažne vyhýbal či mal akékoľvek "predsudky", odteraz to neplatí), nuž a pokojne ho môžem zaradiť k vôbec najprecíznejším kriminálkam, ktoré som kedy mal možnosť vidieť. 85% ()

Garch

Perfektně natočené syrové krimi-drama ze španělského zapadákova, který se dá přežít jen při pohledu z výšky. ..PS Alberto Rodríguez je stále lepší. Asi ještě natočí velké věci. ..PPS zajímavost: lze i vidět skutečné napíchnutí telefonní linky; oldschool. ()

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

01.02.2015

Žánrové kinematografii se i minulý rok ve Španělsku velmi dařilo jak komerčně, tak kriticky. Kriminálky El Niño a La Isla Mínima patří mezi nejoceňovanější a nejnavštěvovanější domácí tituly roku… (viac)

Evropa začíná zbrojit na Oscary

Evropa začíná zbrojit na Oscary

31.08.2014

Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky… (viac)