Ďaleko od ľudí

• Česko Daleko od lidí (viac)

Alžírsko 1954. V období plnom nepokojov a násilia  sa na cestu cez pohorie Atlas vydáva zvláštna dvojica mužov: dedinčan Mohamed (Reda Kateb), obvinený z vraždy  a učiteľ európského pôvodu Daru (Viggo Mortensen), ktorého vybrali ako eskortný doprovod obvinineného k súdu. Prenasledovaní jazdcami, ktorí túžia po okamžitom treste pre Mohameda a pomstychtivými dedinčanmi, musia obaja muži čeliť guľkám, zúriacej vojne , zime a ďalším nebezpečenstvám, aby si vybojovali slobodu. (Film Europe)

sofiapetra

Minimalistický, vlídný a tichý film. Kdyby tam nehrál Viggo, bylo to na mě příliš rozvleklé a pomalé, ale on tam HRÁL, takže jsou všechny výhrady bezpředmětné... :) ()

Aljak

Popis k filmu vcelku lákavý, no na môj vkus až príliš lyrické :( Žiadalo si to viac epickosti, alebo aspoň zmenšiť dĺžku filmu (stačilo by kľudne aj na polovicu). Dlhočizné scény naprieč púštno-horskou krajinou ma teda vôbec nenadchli. Zachrániť to mohli ešte ako tak dialógy medzi sympatickou dvojicou, ale aj tých dialógov tu bolo strašne máličko. Ale aspoň ústredná dejová línia zameraná na formovanie priateľstva medzi Darom a Mohamedom bola celkom fajn. ()

laik_60

Aaach Alžír Alžír. Suchý, kamenistý s pálivým slnkom. V takom prostredí sa odohrával príbeh dvojice - jeden domorodec arab nábožný , ktorý si ctí tradície a dobrovoľne sa necháva viest k súdu, kde ho čakal trest smrti a jeden beloch učiteľ, ktorý ho doprevádzal, aj keď veľmi nechcel. Okrem scenérie zaujala taká melancholická prachobyčajná ľudskosť znela v celom príbehu. Áno humánnosť príbehu ... v slovách, gestách, dialógoch .... to je hlavná črta - skoro až odkaz toho filmu. ()

C0r0ner

No jo, někdo v tom vidí absolutní atmosféru a někdo zase jenom posranou nudu. A nutno říct, že nebýt krátké sekvence střetu s francouzskými jednotkami, šel bych s hodnocením ještě níž, protože zbytek filmu je nekoukatelná, utahaná a nicneříkající otrava plná hnusných arabášských ksichtů. 30% ()

dr.fish

Viggo Mortensen má prostě rád filmy, ve kterých se od odněkud někam jde. A je v tom velmi dobrý. Jako učiteli uprostřed Atlasu mu do života vstoupí alžírská revoluce. Jeho svět se začíná hroutit, víra, že naučí děti číst a udělá svět lepším taky. Arabové ho považují za Francouze, Francouzi za Araba. Jeho rodištěm a vlastí je Alžír, ale přesto ho tam nikdo nechce. Zbývá jen přežít a zachovat si jakous-takous důstojnost. Ztráta Alžíru je pro Francii dlouhodobým traumatem a čas od času se objeví film, který stojí za to vidět. Tento mezi ně bezesporu patří. Za závěr přidávám i hvězdu pátou. 85% ()

Johnny.ARN

Slováci natočili to isté pred pár rokmi, len v modrom. Dvaja bazmeci putujú krajinou a....nič. Akcia na začiatku, jedna chabá prestrelka pred koncom, inak nič, len drísty, piesok a kamene. DO toho tretina dialógov je v tej moslimskej, nezrozumitelnej hatlanine, takže bez titulkov neni šanca. Celé zle. 1 z 5 ()

blackJag

Viggova pouť po různorodých cizojazyčných produkcích nebere konce. Díky podobnému přístupu ulpěje za nehty spousta pěkných rolí, učitele Daru v neobyčejně obyčejném filmu nevyjímaje. 80% ()

Autogram

Myslel som, že to bude western z Alžírska, ale s týmto žánrom film súvisí len okrajovo. Skôr je to film o putovaní v krajine s inými ľuďmi, a putovacie filmy neobľubujem. Hlavne, keď sa skoro nič nedeje a len ŕaz za pol hodiny niekoho stretnú, aby sa porozprávali alebo si zastrieľali. Neohúrili ma ani pekné zábery nepeknej krajiny, takže film u mňa celkovo prepadol. ()

Hanys_

Viggo s vesničanem jdou, jdou a jdou...a během cesty se navzájem poznávají a taky potkají pár lidí. Pomalý, tíživý film s krásnou africkou scenérií, ale boužel se v něm skoro nic neděje. ()

Vesecký

Klasický klubový film, u něhož označení "western" poněkud pokulhává. Spíš jde opravdu o komorní příběh z vleklé osvobozenecké války alžírského lidu proti francouzským kolonizátorům. Učitel Daru se po skončení světové války rozhodně uchýlit nedaleko od svého rodiště na alžírském venkově uprostřed pouště, aby vzdělával děti. Úkol, který dostává, je pro něj těžký, má dovést domorodého vraha do města před soud. Postupně se zahryzáváme do psychiky obou hrdinů a Mohamed si získává stále větší naše sympatie; neskončí to jinak - Daru a Mohamed se stanou přáteli, což je utvrzeno v několika kritických okamžicích, kdy jde oběma v tlaku dvou znepřátelených stran o krk. Filmje trochu rozvleklý a možná mnohé začne nudit neustále se dívat na ten vyprahlý kout Sahary, ale jinak to je film velmi dobrý. ()

KHkomiks

Skvěle nezávislý Viggo si jede další atmosférickou podívanou, charismatičtějšího herce jen těžko najít. Hlavní zápletkou není válka ani přežití, ale přístup hlavního hrdiny k lidstvu, jeho selský rozum a přístup. ()

markotter

Název filmu napovídá, že by se mohlo jednat o nějaké duchovně zaměřené putování pustou alžírskou krajinou, kde dva hrdinové dojdou k sebepoznání. Bohužel, není tomu úplně tak, protože i když se toto děje, naši dva hrdinové potkávají cestou tolik různých lidí, že jsem si chvíli říkal, jestli název filmu není jen blbě přeloženej - není. Ale to neznamená, že to je špatný film - ale je to spíš dobrodružství s určitým nadčasovým a duchovním poselstvím a když jsem si tohle uvědomil, tak už jsem měl klid a mohl jsem si naplno vychutnat tu pustou krajinu a putování těch dvou hrdinů. ()

štíple

Festival francouzskeho filmu 2015. Asi se budu opakovat, ale Francouzi proste umi. Takove filmy jako tento proste potrebujeme. V dnesni xenofobni spolecnosti jsou filmy plne lidskosti a porozumneni proste treba. Nejsem fanynka Pana prstenu, takze Viggo Mortensen byl pro me objev. ()

Silhouette

Tématika kultury koloniální doby mě zajímá, zejména její francouzská podoba. Po přečtení obsahu v podstatě už nemá cenu film vidět: je v něm obligátní humanistické poselství, krásné záběry na přírodu, zajímavý náhled na střet kultur, smutný kukuč nezlomně ušlechtilého Mortensena. Ničím nepřekvapí a zvlášť nezaujme, a to humanistické poselství je podáno trochu násilně. Prostě jeden z festiválových francouzských filmů o vztazích s jinou kulturou, kterých jsem už viděl hezkou řádku. Není to v žádném případě špatný film, prostě zbytečný. ()