Reklama

Reklama

Ďaleko od ľudí

  • Česko Daleko od lidí (viac)
Trailer 2

Alžírsko 1954. V období plnom nepokojov a násilia  sa na cestu cez pohorie Atlas vydáva zvláštna dvojica mužov: dedinčan Mohamed (Reda Kateb), obvinený z vraždy  a učiteľ európského pôvodu Daru (Viggo Mortensen), ktorého vybrali ako eskortný doprovod obvinineného k súdu. Prenasledovaní jazdcami, ktorí túžia po okamžitom treste pre Mohameda a pomstychtivými dedinčanmi, musia obaja muži čeliť guľkám, zúriacej vojne , zime a ďalším nebezpečenstvám, aby si vybojovali slobodu. (Film Europe)

(viac)

Videá (5)

Trailer 2

Recenzie (68)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Ďaleko od ľudí dostáva spätne ďalší príťažlivý divácky rozmer, ak ste už videli Green Book s Viggom Mortensenom v podobnej úlohe. Teda iba na prvý pohľaď je príbeh veľmi podobný a aj obe Mortensenove potavy sú charakterovo a intelektuálne niekde inde. Ale toto porovnávanie vás bude iste baviť. Ďaleko od ľudí nám predstavuje nie príliš ružovú historickú kapitolu Alžírska a Francúzska a tí druhí z toho nevychádzajú dvakrát pozitívne. Pozitívne na filme však je, že ani alžírski povstalci nehrajú podľa morálnych pravidiel. Dozvieme sa niečo o mentalite miestnych, ktorá je nám, popravde, veľmi vzdialená, ale ich pravidlá v rodinných vzťahoch sa dajú v tomto prostredí pochopiť. Neprávom prehliadaný skvelý historický kúsok. ()

Zíza 

všetky recenzie používateľa

Na první pohled jen film plný prachu, ale i pod ním se dá zahrát velké divadlo. Tichý film, plný malých gest, ale když je všechny nasčítáte, dostane se vám něco pěkného, i když na to budete muset vzít prachovku. Viggo Mortensen v roli staršího, snad lze říci zlomeného, muže, který má za sebou hodně hodně věcí, ale divák se nikdy nedozví jakých, jen je mu to něžně servírováno v náznacích. Malý film, ale dá se v něm schovat. Nedoporučuji, pokud chcete nějakou oddychovku, ačkoliv věřím, že se u toho dá dobře usínat. ()

Reklama

NinonL 

všetky recenzie používateľa

Ale ano, nakonec to ve mně nějaké emoce vzbudilo. Trvalo to sice dost dlouho, protože hlavně Viggo Mortensen není žádný citlivý týpek. Film o putování nehostinnou krajinou v nehostinné době. Dva muži hledají cestu k sobě i každý sám sebe. Film určitě neurazí, i délka je přiměřená ději. Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení. Film stojí za to vidět, protože je o neobvyklém vztahu dvou mužů skutečně daleko od lidí. Pokud náhodou někoho potkají, většinou je to nepřítel a vrah. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Myslel som, že to bude western z Alžírska, ale s týmto žánrom film súvisí len okrajovo. Skôr je to film o putovaní v krajine s inými ľuďmi, a putovacie filmy neobľubujem. Hlavne, keď sa skoro nič nedeje a len ŕaz za pol hodiny niekoho stretnú, aby sa porozprávali alebo si zastrieľali. Neohúrili ma ani pekné zábery nepeknej krajiny, takže film u mňa celkovo prepadol. ()

Enšpígl 

všetky recenzie používateľa

Film pracuje především s náznaky, jeho podstatou není vyprávět počátek francouzsko-alžírské války, ani ukazovat nějaké super explicitní scény, krutosti fr. vojáků kterých se dopuštěli v Alžírsku. Film není ani nějaká výrazná outdorovka na téma přežití v kruté přírodě. Od těchto témat je vždycky jen kousek, to podstatný čemu se příběh věnuje je lidství. Pokud by byl film v americké produkci zřejmě by sklouzl do velkého patosu, tady se to nejsilnější odehrává v absolutně prostých a civilních scénách, v dialozích obsahující jen několik slov a pokud si chceš tenhle film skutečně užít, věnuj na 101 minut svoje srdce obyčejným lidem v Alžírsku roku 1954, pak si můžeš odnést hodně silný zážitek, jinak si radši zajdi Stars Wars a chrochtej nad efekty. Viggo opět dokazuje, že ve výběru a následné realizci filmových projektů nešlape po slepý cestě. ()

Galéria (24)

Zaujímavosti (13)

  • Favoritom režiséra Davida Oelhoffena pre obsadenie hlavnej úlohy bol od začiatku Viggo Mortensen. Desať dní po prečítaní scenára sa americký herec vyjadril kladne, prijal svoju rolu a stal tiež spoluproducentom filmu. Podobné to bolo aj s tvorcom soundtracku Nickom Caveom, ktorý režisérovi prikývol až po tom, čo mu sám bližšie predstavil ideu filmu. (MikaelSVK)
  • David Oelhoffen musel pôvodnú poviedku Alberta Camusa predĺžiť a adaptovať. Ako novinár používal mnoho Camusových textov a využil tiež ďalší text s názvom 'Alžírske kroniky', ktorý Camus napísal v 30. rokoch, keď cestoval do regiónu Kabylia. (Arsenal83)
  • The New York Times o filme napísal: Camus určuje počiatočný kurz filmu, ale pán Oelhoffen ho rozhodne nasmeruje domov s politickým kontextom, historickým spätným pohľadom, jednoznačným morálnym imperatívom a párom dobre zladených výkonov“. (Arsenal83)

Reklama

Reklama