Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

dzberry

… tak jsem konečně našel nějaké to pozitivum na dobách, kdy se východní Evropa potila a škvařila v žáru rudé hvězdy – vznikaly tyhle neuvěřitelné příběhy!! Poláci jsou kluci šikovní (holky taky, no jo, furt..), natočili skvělý thriller, který mě i přes občasné trapnoherectví některých najatých umělců vtáhl a málem i vycucnul jak Levinských Monča Clintóna... Bardzo dobry film! ()

gicous

Povím Vám, nechty jsem si tento týden stříhat nemusel, protože jsem si je u sledování Jacka hezky okousal. Skládám velikou poklonu našim sousedům. Dokázali natočit napínavé špionské drama s prvotřídním castingem a dokonale vygradovaným příběhem, kde se napětí stupňuje úměrně s množstvím vypitého špiritusu a vykouřených balíčku cigaret, to znamená velice rychle. Snad jen v závěru mi tam chybělo pár minutu navíc, které by spolehlivěji osvětlily zvraty v ději. To ale nic nemění na tom, že dávám velice, ale velice nadprůměrných 80%. Velká spokojenost! ()

darthvader77

Není moc případů, kdybych mohl o někom, kdo skutečně existuje, říct, že je hrdina. Ale přesně to musím říct o plukovní Kukliňském, který riskoval život pro svou vlast, stal se v očích většiny zrádcem, nikdy si za své služby nevzal ani korunu a ke konci o to nejdražší, co každý člověk má. Začátek s pečením v peci je opravdu drsný a co oceňuji, že Poláci natočili film na holywoodské úrovni, od kostýmů, zpracování a navíc Američáné mluví anglicky, Rusové rusky a Poláci polsky, nenapočítal bych na kolika filmech mě tahle jazyková věc štvala, bod pro Poláky, že jejich film opravdu působí realisticky. Tleskám... ()

LukeKiller

Veľmi slušne zrežírovaný poľský "Bond". Bohužiaľ zápletka je pomerne komplexná a nie je až tak zložité sa v nej stratiť. Resp. keď človek nedáva extrémne pozor, tak pochopiť motiváciu hlavného hrdinu "zradiť" svoju krajinu. Toto pán režisér so scenáristom úplne dobre nezvládol a je to škoda. V každom prípade skvelý poľský film. ()

iz67

To, ze je film o nekom, kdo si zaslouzi uctu jste neznamena, ze se film musi povest. A to je presne tento priklad. Slatanina bez jakekoli zajimavosti, vcetne nejakych relevantnich historicky uveritlelnych detaliu. Schémata , nuda, a pak i mnoha situací, kdy se nelze nez usmivat. Vrcholem je rozhovor Brezneva a Kulikova. A od tehle chvile to jede plnou parou do kanálu. ()

Nalimator

Nektere sceny ale nebyly uplne heroicke, zejmena na spionazni spicku. Myslim tu scenu, jak se tam chtel kolegum dustojnikum mermomoci priznat, přestože ho nikdo nemucil dokonce ani nepodezrival. ()

majky19

Opravdu strhující snímek, mapující osudy plukovníka Ryszarda Kuklińského, který spolupracoval se CIA pod krycím jménem Jack Strong. I když první polovina snímku je svým způsobem trochu vlažná a neodehrává se v ní nic moc zásadního, v té druhé už není nouze o napětí, dramatické momenty, při kterých se místy doslova tají dech. I když nejen Poláci na Kuklińského mohou nahlížet všelijak, ať už jako na národního hrdinu, který se snažil bojovat proti nenáviděnému režimu, tak jako na zrádce, který postupoval přísně tajné dokumenty Američanům, tak na jednom se jistě shodnou všichni. Kukliński byl člověk, který nejen že měl v rámci své hodnosti významné postavení, ale kromě toho měl i velkou odvahu, s níž se proti nesvobodnému režimu neváhal postavit. Jak jsem již zmínil, strhující je zejména ta druhá polovina filmu, kdy je již jasné, že Kukliński bude dříve či později odhalen a v takovém případě mu hrozí nejvyšší trest. Z tohoto úhlu pohledu je dramatická zejména jedna ze závěrečných scén na hraničním přejezdu, kdy je Kukliński i s dalšími členy své rodiny převážen v krabicích a velmi vážně hrozí jeho prozrazení. Silný dojem vyvolávají i poměrně krátké, ale o to zásadnější scény rozhovorů mezi maršálem Kulikovem a vůdcem SSSR Leonidem Brežněvem, při nichž vychází najevo, že někdo vynáší přísně tajné informace o sovětských plánech a tedy i možné intervenci do Polska. Co se týče hereckého obsazení, tak to nemohlo být podle mého názoru zvoleno lépe, a kromě Marcina Dorocińského v roli Kuklińského a Maji Ostazewské v roli jeho manželky se zde velmi dobře představuje ve své roli i Oleg Maslennikov, který hraje Kulikova. Tento film byl velmi zdařilý a proto nezbývá než jej hodnotit stoprocentně. ()

ostravak30

Z mého pohledu nelze považovat plukovníka Kuklińského za zrádce. Byla doba jaká byla a byť vynášel tajné materiály, možná zabránil velkým ztrátám na životech a katastrofě nebývalého rozsahu. Samozřejmě těžko říct. Nicméně film je dobře postaven, takže ani na minut nenudí a navíc se napětí stupňuje a drama zrychluje. Mě osobně překvapilo, že si plukovník fotil dokumenty tajně za plného provozu v kanceláři, když mu tam mohl kdykoli kdokoli vstoupit. I následně se místy choval trochu moc odvážně na můj vkus a jeho zkušenosti a vědomí si nebezpečí. Ve chvíli, kdy věděl, že se po něm jde a že už se úniky vyšetřují, nepolevil ve své činnosti. Těžko říct, zda odvaha, naivita či prostě jen pokus toho na poslední chvíli odeslat ještě co nejvíc. Odvrácená strana mince je ale zase to, on to byl, kdo naplánoval invazi do Československa a to si byl velmi vědom toho, co dělá. Takže pro Polsko, ani se tomu nedivím, velmi rozporuplná postava, která budí vášně. Mě se každopádně film líbil. ()

srolyma

Pokud jsou informace předkládané v tomto hrdinském eposu opravdu pravdivé, tak můžeme bratrům Polákům takového bojovníka za svobodu a proti sovětskému útlaku jen závidět. Zatímco si ten náš superhero vozil zadek v mercedesu a bojoval proti režimu, ehm, psaním obskurních her, že, tak tenhle vysoký důstojník polské armády vynášením tajných informací z nejvyššího velení zabránil třetí světové válce. Beze srandy. A že by ho po prozrazení nečekal žádný fešácký kriminál na pár týdnů, to nám bylo předvedeno hned v úvodu. Takže smekám a hned rovnou dvakrát. Podruhé za výborný film, který v podstatě bez jediného výstřelu, krvavé akce a s jedinou automobilovou honičkou udržel napětí od začátku do konce. ()

pafka

Panecku, nase filmografie dnesnich dni je takhle malinka! Tohle zkratka nema chybu. Skvele odehrane vcetne vsech vedlejsich postav. Atmosfera, napeti, vse jak ma byt. Ta honicka s pomalu jednoucimi auty ve snehu! No zkratka polaci umi a ja se tesim na jejich dalsi film. Marcin Dorociński skvely. Reziser Pasikovski je po tech trech jeho filmech dostatecnou zarukou velmi vysoke kvality. ()

FAUST666

Dovolím si opsat část komentáře Radka99, protože s tím souhlasím do slova a do písmene. " Bardzo dobre! Tenhle opravdu vynikající a strhující špionážní thriller přesně definuje rozdíl mezi českou a polskou kinematografií, potažmo obecně mezi našimi dvěma národy. My, Češi, nejenže nejsme schopni a neumíme takovýhle film natočit, hlavně asi proto, že v naší národní historii nedisponujeme podobnými příběhy. My se dojímáme nad vlastní zbabělostí při sovětské okupaci v tragikomediích, zatímco Poláci mohou točit vážně míněný film o aktivním odporu. Ono to celé výstižně ilustruje rozdílnost našich národních povah, zatímco Poláci zpívají ve své hymně ,,Ještě Polsko nezhynulo / Dokud ještě žijeme / Co nám cizí moc vzala / Šavlí si zpět vezmeme", my se dojímáme nad krásami své domoviny a o tom, že budeme za vlast bojovat, nepadne ani slovo. Paušálně akceptujeme jen pasivní odpor, prototypem široce akceptovaného národního hrdiny je Jan Palach, kdežto aktivně bojující národní hrdinové, kupříkladu bratři Mašínové a jejich odbojová skupina, jsou Čechy opomíjeni, ostrakizováni a dokonce nenáviděni. Přitom právě jejich příběh (hlavně ta část útěku přes celou tehdejší NDR) by byl nejsilnějším a nejnapínavějším politickým thrillerem celé studené války. " Ještě dodám svoje : češi byli naopak bolševický křiváci s kapitánem Minaříkem a oslavnou písní zmrda Josefa Laufra. ()

carl.oesch

No, tak nejdřív jsem ubral hvězdu za některé osoby (tedy lépe řečeno za jejich obsazení) a pak jsem jí vrátil, protože vyznění filmu je sice mrazivé, ale realistické a velmi, velmi poučné. A to je smysl filmu, buď pobavit širokou škálou pocitů už skoro natržené bránice¨, přes slzy až po zimnici z vydařeného hororu nebo naopak propocenou košili díky strhujícímu akčnímu filmu, ale taky by zde měl být maličký přesah, který člověka přivede třeba k tomu, aby si něco zjistil i "někde" jinde. Film je totiž od různých těch forsythů, le carréů a podobných natočen celkem přesně podle skutečných událostí a mistr (tedy literární) Forsyth by si to nevymyslel líp. Bohužel, postoj ke Kuklinskému v samotném Polsku není zdaleka jednoznačný a kladný, jak bychom očekávali, ale je zároveň důkazem toho, že komunisté nevymřeli ani tam a Poláci na tom nejsou v tomhle směru vůbec líp, než my. Nejděsivější na tom všem je, že ani ona kauza s Kulikovem a jeho snahou dát se do války není přehnaná, stejně jako fakt, jak Američané přeceňovali třeba sovětské tanky. Inu, pravda o kvalitě tohoto materiálu se projevila až během operace Pouštní bouře, i kdy příslušníci izraelských ozbrojených složek věděli leccos i dřív. Jeden můj kolega z práce mi kdysi vyprávěl, jak během presenční služby stála tanková divize, u které vykonával presenční službu, kdesi u Náhoda a všichni v osádce horečně přemýšleli, co na tanku poškodit a kdy, aby se střelbě do civilistů v ulicích Katowic a Krakowa vyhnuli, stejně jako se jim rozhodně nechtělo skončit v plamenech vlastního stroje, zapáleného molotovovým koktejlem...Kukliński rozhodně nebyl vyčůraný prospěchář a onen strach, který poznal při seznámení s plány sovětského (zejména vojenského) vedení ho vedly k tomu, aby se snažil válce zabránit, k čemuž našel jedinou možnou cestu. Nebyl rozhodně sám, onen zmiňovaný Oleg Peňkovskij (ne Pienkowski, jak je v titulcích filmu) byl úplně stejný člověk jako Kukliński a i on měl stejnou motivaci - odpor k vlastnímu komunistickému režimu po poznání jeho podstaty a snahu zabránit válce a byl jedním z těch, kteří tomu minimálně napomohli ve chvíli tzv. karibské krize. Ani Kukliński ani pěnkovski to nedělali pro peníze, jako někteří sovětští přeběhlíci, ale i třeba americký zrádce a příslušník CIA Aymes, který za svoje informace vytahal ze Sovětů přes půl milionu dolarů. I on je reálnou osobou a dodnes dřepí bez možnosti propuštění v jednom z federálních vězení. Pravdou je i fakt, že oba Kuklińského synové v USA zahynuli za nevyjasněných okolností. Neuvěřitelně nešťastná shoda okolností nebo náhody? POmsta? Kdo ví. Jinak, jestli opravdu skončil Peňkovskij v plamenech pece (ne vysoké, ale v krematoriu za živa) není zcela jasné, nakonec, traduje se to už dost dlouhou, i když jediný, kdo tohle potvrdil, byl známý "bajkař" Suvorov, přeběhlík a bývalý agent GRU. Ale zpět k filmu, má to atmosféru a ta kombinace klasického špionážního filmu a politického thrilleru se Pasikowskému a všem jeho spolupracovníkům povedla. Jenom kdyby si člověk zas až tak nepamatoval, jak třeba vypadal Jaruzileski nebo ten Kulikow či Brežněv...ale to se dá odpustit, tvůrci to vykompenzují jinak a v důležitějších věcech. Skvělé komenty Malarkey, BigBear, Enšpígl, Radek99... () (menej) (viac)

hufnagel

Poľský a špionážny to veľmi nejde dohromady,ale tu to fungovalo vynikajúco.Podporou bolo iste aj to,že išlo o skutočný príbeh plukovníka Kuklinského na pozadí politických udalostí 70-tych až 80-tych rokov 20.storočia ()

Saxos

Špionážní téma ze studené války v 70-tých a následných létech zaměrený na příběh plukovníka Polské armády Ryszarda Jerzy Kuklińskiho. Označován za nejvýznamějšího agenta ve východním bloku pro CIA v období studené války. Získal a předal tisíce stran přísně tajných dokumentů. Velmi kvalitně a napínavě zpracováno. ()

kamals

Oho, jak by to byl dobry film, nebyt tech krajeckovych zbytecnosti (pocinaje vyslechem menicim se na historickou dokumentaci pres slabsi momenty zavanejici odhalenim - ty se daji ale odpustit - az k finalnimu doublovani aut a razii v sousedove dome) , skoda, skoda, skoda. ()

Hamar

Výborný film s mrazivou atmosférou a dostatečně charizmatickým hrdinou v hlavní roli. Naši severní sousedé se opravdu pochlapili. Neviděl jsem žádný rozdíl mezi polskou produkcí a tou americkou. Poláci, jako národ, nejsou, i přes pár negativních vlastností, rozhodně žádní přizdisráči to potvrdili tímto snímkem a konečně i osobou plukovníka Kuklinského! ()

kolly13

Zajímavé a dobově nepěkné, jenže chyběla troška k zapamatování delšímu než pár dnů. Kulisy a aranž velmi slušné, výkon ne špatný, ale pořád tam něco chybí a ten pocit nezmizel ani po filmu. ()

hony23

Špionážní drama z dob studené války, kdy jedna polská guma začala mít Rusáků plné zuby a tak se dala do služeb CIA. Ze začátku celkem nudná podívaná skvěle graduje, byť si umím představit, kolik si toho musel scénárista oproti skutečnému příběhu vymyslet, aby udělal ten závěr pro diváky tak napínavý :-) ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený špionážny thriller podľa skutočných udalostí. Voľne naväzujúci na udalosti z filmu "Černý čtvrtek, Janek Wisńiewski padl". Práca pre rozviedku USA priamo v generálnom štábe poľskej armády nie je med lízať. Plukovník Kuklińský to vie a film nás o tom čo by ho čakalo v prípade prezradenia oboznámi hneď na začiatku. Kuklińskému však ide o záchranu Poľska a zastavenie atómovej vojny. Profesionálna produkcia a výborné herecké výkony ani na chvíľu nedajú pocítiť, že ide o poľský film. Film obratne pracuje s napätím a necháva si prekvapenia v rukáve do poslednej chvíle. ()

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (viac)