Žiť svoj život

(festivalový názov)
  • Česko Žít svůj život (viac)

Nana (Anna Karinová) je krásná dvacetiletá Pařížanka, která záměrně opustí svého manžela i malého synka, aby se mohla stát herečkou. S tím málem, co si jako prodavačka vydělá, se však nemůže pustit do uskutečnění svého snu, a proto se rozhodne získat peníze prostitucí. Brzy se jí ujme pasák Raoul, který ji naučí všechny triky, bez nichž se v tomhle byznysu neobejde. Po čase se Nana zamiluje do mladého umělce a pokusí se s prostitucí skoncovat. Raoul však nehodlá pustit jednu ze svých nejlukrativnějších komodit z ruky... (HBO Europe)

ramirez2

Hodně zajímavé, netradiční záběry kamery, nádherná Anna Karina, trocha filozofování o životě, vše prodchnuté patosem a podtrhnuté hudbou i tichem. Protože tam Portos... nikdy v životě nepřemýšlel ... najednou začne přemýšlet... ()

Biopler

Film ako na hojdačke strieda výborné epizódy so slabými. Film pokope drží hlavná postava i réžia a krásy Paríža v 60. rokoch minulého storočia. Záverečné vyústenie je prekvapujúce, ale aj najlepšie možné ukončenie rozprávania. ()

kraval

Film je především obrazovou záležitostí - zaujme nejvíce výbornou kamerou (a střihem). Příběh Nany je silný, ale je natočen poměrně popisně a s velkým odstupem. Nejvíce filmově vyniká osmá část (popisující prostitutčino zaměstnání) s voice-overem a rychlým střihem. ()

Yahey

Příběh krásné, ale jednoduché dívky, která má ambici stát se prostitutkou kvůli penězům a pocitu, že je v tom něco zajímavého a vzrušujícího. Pro mě trochu nudné l'art pour l'art v pomalém až statickém tempu vyprávění a s mnoha slovy kolem. Ač atraktivní téma, k závěru jsem už usínal. Omlouvám se, pokud autorovi křivdím. ()

Rattlehead

Godard dokáže natočit krásný film stejně jako pěknou volovinu, ale v tomto případě naštěstí platí první možnost. Snímání postav zezadu, ulice bez ruchů, občasné titulky nahrazující dialogy, zajímavé filozofické debaty, citace literární klasiky, pocta Dreyerovi i Truffautovi = Godard i nová vlna na vrcholu svých možností. Třešničkou na chutném dortu je pak krásná Anna Karina. ()

kubilov

Třetí Godardův film a potřetí natočený zase úplně jinak, než byly nejen tehdejší zvyklosti, ale mnoho vypravěčských, střihačských, kameramanských i režijních procesů a postupů je fascinujících i po 60 letech. Žít svůj život je významný snímek nejen díky svému jedinečnému snímání postav, ale i díky Anně Karině, která v hlavní roli velmi věrohodně přenáší na plátno velmi temný, cynický a ve své době jistě skandální příběh, Godardovu variaci na neorealismus. Zvláště bych chtěl vyzdvihnout její skvěle zahranou proměnu hlavní postavy, která se potýká s nelítostným osudem, pro což není její romantická duše zcela ideální. Speciální pozornost si zaslouží osmá kapitola, to je opravdu kuplířské zasvěcení do byznysu až to vyráží dech. ()

pollstro

Dvanáct filmových epizod, které jsou Godardovým prvním pokusem nahradit obvyklé filmové vyprávění. Častá nesouhra obrazu a zvuku, zdánlivé nesourodá a stylisticky volná kompozice filmových aspektů vytváří neustálý pocit potřebné soustředěnosti nad filmových děním. Formální hravost Godarda je působivou reprezentací jeho tehdejšího způsobu práce se zvukem a obrazem. Jeho konzumní vykreslení Paříže vytváří jedinečný a specifický svět popkulturního žití s příběhovou studií prostituce, jejíž účinek je jasný, zřetelný, bez sentimentu a s nádechem náhlosti. ()

kamigava13

Můj pátý a zároveň poslední Godardův film. Líbil se mi taky ze všech nejvíc, ale málem se to na ty tři nevyšplhalo nebýt dramatického závěru. Zajímavý pohled na prostituci a zaznělo zde pár poučných citátů. Třeba že každou blbost je člověk zodpovědný, pohyb hlavy, zavření očí atd. Hodně dělá také krása Anny Kariny, kterou by jako lehká holka bylo škoda a už ve filmu jí pasák řekl, že má v sobě až moc dobroty. Chudák, chtěla se jen proslavit ve filmu a dopadlo to s ní takhle tragicky nakonec. ()

Damnsinead

Poselství filmu je jasné, ale mě moc nezaujal. Je příliš umělecký a symbolický, než aby odvyprávěl plnohodnotný příběh. Vytáčely mně dlouhé rozhovory, kde jsou postavy otočené zády ke kameře, a dlouhé záběry na Annu Karinu. Ta je sice krásná, ale děj filmu to nikam neposunulo. Ten je navíc podaný velmi nezúčastněným způsobem. jako by vám někdo přečetl článek z novin, takže je těžké se do postavy nešťastné Nany vžít. 60% ()

Eterna

Asi jsem se ztratila v oblaku tohohle kouře, ale tohle je prostě typ filmu, kterej si člověk musí opatrovat. Protože čim víc o něm mluvíme, tím míň ty slova znamenají. . ()

StaryMech

Prubování formy jako by bylo Godardovi záminkou k tomu, aby mohl takřka nepřetržitě zabírat tvář své manželky (na cestě k čtvrtému pokusu o sebevraždu) - a naopak. Díky režisérovu tvůrcovskému pasáctví na ni můžeme půldruhé hodiny zírat i my. Stojí za to, zvlášť s tak pěknou hudební kulisou. Jedno z nejpozoruhodnějších, nejkrásnějších a nejsvéráznějších uměleckých děl (pravila Susan Sontag) jsem při tom zírání nějak propásl. ()

Alco

První film, který jsem od Godarda viděl. Jeden z mála filmů francouzské nové vlny, který jsem viděl. Nebavilo mě to. 50. a 60. léta jsou pro mě ohledně francouzského filmu jeden velký zbytečný a únavný monolog. Příběh, který Godard zde vypráví je tak prázdný a nezajímavý. Práci s kamerou jsem nepochopil - úvodní desetiminutová scéna, v níž jsem viděl pouze záda mě trochu štvala, ale později mě kamera přímo odpuzovala. Celkově je film na bodě mrazu s dynamikou, příběhem a technikou. Ovšem hercům nemohu nic upřít. Skvělé výkony, které budí dojem opravdových lidí. Možná tuším, proč jsou tyto filmy tak opěvovány, ale rozhodně takové nadšení nesdílím. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

13.09.2022

Na filmovém nebi nad Francií dnes přibyla další velká hvězda, ve věku 91 let totiž ve Švýcarsku zemřel významný francouzský režisér, scenárista, střihač, herec, producent a jedna z nejvýraznějších… (viac)