Sliedič

• Česko Slídil (viac)

Lou Bloom je mladý muž, posadnutý túžbou preraziť. Keď spozná svet reportérov, zbierajúcich materiál pre čiernu kroniku v lokálnom spravodajstve, zacíti životnú šancu. Stáva sa sliedičom, pre ktorého každá policajná siréna znamená potenciálny zárobok a obete zločinov sa stávajú zdrojom peňazí. V honbe za úspechom Lou postupne stiera hranice medzi pozorovateľom a účastníkom udalostí. Ako ďaleko je až ochotný zájsť? (STV)

kaylin

Výborný film, který je dobrý sám o sobě, fungoval by jako povídka nebo román, ale díky dobré režii a hlavně díky správně ujetému Jakovi Gyllenhaalovi je tohle skutečně intenzívní podívaná, která opět odpovídá na to, co je všechno novinář ochoten udělat pro to, aby měl co možná nejlepší zprávu, anebo v tomhle případě kameraman. Místy je to tak absurdní, až je to těžko uvěřitelné, ale jako drsná kritika médií "Slídil" funguje skvěle. ()

Makky

Ulice veľkomesta majú svoj vlastný život a senzácie-chtivým médiám ponúkajú každodenne nové príbehy. Na prekračovaní hraníc morálky a absencii akejkoľvek etiky a slušnosti majú podiel nielen strihači a redaktori v kanceláriách, ale i ľudia v teréne. Prvotriedny ambiciózny sliedič v podaní Jakea Gyllenhaala je nevídaná postava, osobitá a nevšedná. Jeho efektne neštýlový prejav a agresívny smiešno-desivý výraz je radosť sledovať. Režisérsky debut Dana Gilroya sa vydaril na výbornú. ()

Compote

Bylo pro mě poměrně obtížné hodnotit tento film. Objektivně bych dala 4*, ale tohle je něco, na co člověk jentak nezapomene. Atmosféra je úžasná, vtíravá... Anebo Jake je spíš úžasný a až nepříjemně vtíravý. Jeho postava nezná zábrany, je bezohledná a jde si jen za svým stanoveným cílem, což je hlavním bodem filmu. Film také poskytuje zajímavý náhled na určitý typ a tvorbu zpravodajství. Skvělá hudba a automobilové honičky jak z Rychle a zběsile, že jen chybělo, aby z auta s úsměvem zamával Vin Diesel. ()

Tirion

To, že je Jake Džajlenhól tak trochu podivín a úchyl a že se kamarádí se Shiou Labeofem, to víme. Ale že to dokáže ještě originálně prodat? Světe, div se, dokáže. A s parádou. Ještě mu fandíte, ačkoliv víte, že tenhle antihrdina je sobecká hyena. Dokonalý střih a kamera je podpořena ještě skvělejší hudbou. Originální a strhující... ()

Mkqp

Ukázka toho kam až může zajít vysoká horlivost s minimálními zábrany a narušenou osobností bez morálních zásad. Slídil má bezesporu spoustu systémových vad, jenomže vyobrazení chladného, bezcharakterního manipulátora, který jde přes mrtvoly, bylo skvělé. ()

Kaluž

Většinou to nedělám, ale namlsán imfovou recenzí jsem nevydržel a předčasně sáhnul po doporučovaném nočním dramatu s Jakem Gyllenhaalem. A už takhle dopředu tuším, že jsem viděl jeden z nejlepších kousků příštího distribučního roku. Dan Gillroy stvořil absolutní pecku, od které ani na vteřinu neodtrhnete oči. Dějově neotřelé drama o cílevědomém člověku bez jakýchkoliv morálních zábran. Gyllenhaalovy uvědomělé monology nahánějí hrůzu až do morku kostí, tomuhle říkám herecká proměna a úplná oddanost roli. Pokud z tohodle nekápne nějaká ta nominace na plešouna, tak sním svůj šnuptychl. Tísnivou atmosféru dokresluje zdánlivě nenápadný hudební podkres, celý film s vašimi emocemi pomaličku vymetá podlahu a v poslední třetině vzrůstající vlna napětí vyeskaluje do vskutku mrazivého finále. Byla by škoda nevidět to znovu na velkém plátně. Takže pište si, v lednu vyrážíme. ()

DH3Factor

Slídil není filmem na prosluněné letní odpoledne. Jeho námět se hodí spíše do depresivního času brzkých nocí, kdy hyeny podobné Lou Bloomovi vyráží na noční lov. To, že současný svět nepřipomíná růžové poupátko, je těžko nějakým tajemstvím. Ostatně internet a televize nám denně servíruje úpadek a násilí toho nejhrubšího zrna. A je to právě televize, která pomáhá k vzestupu takovým cílevědomým mrchožroutům jakým je Bloom. Heslo "Krev prodává!" totiž platí už od středověku. Dan Gilory ve své novince přináší kupu pěkných záběrů na velmi věrohodného Gyllenhaala, který ukazuje, že ani sociopat, manipulátor a svým způsobem i úchyl mu nejsou cizí. Co mi však chybí je nějaký výraznější moment, jenž vás chytne pod krkem a nepustí. V kině si sice užijete dobře vystavěnou ukázku toho, čím vším se dá v dnešní době živit, ale prvotní rozčarování časem vystřídá všednost, která se snímku drží až do bezzubého závěru. Slídil prostě nešokuje tolik, jak bych mohl. Nevím, jestli v tom hraje prim moje sloní kůže nebo spíše stažený ocas distributorů. Každopádně na pilu se netlačí a z řady se nevybočuje, což je škoda. Gyllenhaal by si totiž za toho ulíznutého dobytka oscarové naděje rozhodně zasloužil. ()

gojackill

Dostal jsem presne to, co jsem ocekaval. Vyborny Gyllenhaal a pomerne zajimavy pribeh, ktery me vsak nepodnitil k zamysleni a ani mi to neprijde natolik sokujici. Na thriller je to docela predvidatelne a malo napinave a aby to bylo drama, tak bych cekal vetsi ponoreni do osoby Loua. Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) je vsak dalsim zajimavym prirustkem do rodiny samotarskych psychopatu s potulnym usmevem. S Ryanem Goslingem z filmu Drive by klidne mohl zajit na pivo, pri tom si vymenit par tajemnych pohledu a pak se zase vratit k nejake netradicni cinnosti. Vlastne jsou to hrdinove v jejich nekonvencnosti. ()

Rakosnicek77

Jak jednoduchá je cesta k úspěchu. Stačí potlačit svědomí a soudnost do minimálních hranic, zdokonalit se v osobních ambicích a dovednosti šplhat zhůru po neštěstí jiných až na vrchol a máme tady celkem poutavou story, jak se magnet ze spodnívh sfér skrze pletivo a traverzy k mediálním výšinám dostal! ()

MultiTobi

Tohle je prostě parketa Jakea Gyllenhaala a krásně nám ukazuje, že od dob Donnieho Darka zdaleka nic ze svého umu nezapomněl, naopak k němu přidal a jeho pohled, když chce, umí být děsivě chladný, čehož Gilroy využívá na 100%. Temná atmosféra vybudovaná velice pečlivě, stejně jako charaktery postav a to nejen Jakea, i když z toho udělal trochu one man show :) ()

..Lucas..

Jake Gyllenhaal je tu odporný jako nikdy. Výborný výkon. Jeho vzhled se sem přesně hodí, děj je výborný, někdy až nechutný, ale dokáže udržet pozornost a už dlouho jsem neměl takový nervy při nějaký scéně, jako tady, když natočil tu vraždu :D ()

Maq

Film se mi z nějakého důvodu těžko hodnotí. Je to dáno asi tím, že témata která nastoluje jako závažná, pro mě závažná nejsou. Sociopatického kariéristu vycítím okamžitě a nezdravím se s ním. A pokud jde o televizi, potažmo další zdroje "zpravodajství", stojím si pevně za následujícím: Pokud chcete nevědět a nepochopit vůbec nic, sledujte zprávy. --- Jak stárnu, mohu pozorovat jak generace za generací upadá stále hlouběji v přesvědčení, že pozorně komunikovat s lidmi a číst, natož rozpoznávat pramennou hodnotu zdrojů, není nutno, a že člověku stačí hledět na bednu, aby byl v obraze. --- Vede to k demenci. V dementních médiích se pak ovšem nejlépe uplatňuji rovněž dementi, citoví invalidé. Ti pak mediálně šíří horší a horší kraviny. --- Je to začarovaný kruh poptávky a nabídky. Na individuální úrovni se člověk může bránit tím, že se od toho prostě odstřihne. Stane se tak trochu osamělým podivínem, protože s ostatními lidmi bude obtížně nacházet společná témata. --- A tím se vracím k tomuto filmu: Pro mě to není téma. Mám to dávno vyřešené a nepotřebuji se tím zabývat. V rovině společenské si pak nedělám marné naděje - je to tak, a bude hůř. Pačemú búkvy? Vsjo jásno... ()

Remedy

Jedna z vůbec nejkladnějších rolí Jakea Gyllenhalla. Lou je prostě naprosto neodolatelný sympaťák. Jinak potvrzení staré známé praxe, že magor potřebuje ke svému vrcholu někoho podobně smýšlejícího i na druhé straně. Obecně rád rozebírám vývoj charakterů postav, nicméně zde se domnívám, že jde o úplně jiné kafe. Hlavní postava se v pravém slova smyslu nijak nevyvíjí (tohle prostě není vývoj), jen postupně stále více utahuje závity a dává průchod těm úplně nejnižším člověčím pudům. Mimořádně působivá a sžíravá satira neomezených možností mediálního světa. ()

slunicko2

Bezskrupulózní hnusná hyena (bývalý zloděj) se přiživuje na neštěstí druhých. 1) Jake Gyllenhaal (reportér Louis) je přesvědčivě slizký. Rick Garcia (Louisův asistent Rick) je pěkný kluk. 2) Výstižný koment: castor****. ()

italka63

O tom, kterak etiku a lidství odhodíte stranou, abyste získali hvězdnou reportáž do TV vysílání. Jste poloviční magor a pro svoji kariéru uděláte vše, i když ji budou lemovat mrtvé oběti trestných činů. Fantastický Jack Gyllenhaal, kterému chvílemi lezly oči z důlků, jeho strnulá chůze s plandavýma rukama při těle, samozřejmě nadupaná červená kára, a krásná Rene Russo, dobrá hudba , dobrá kamera. ()

scroochy

Ať přemejšlím, jak přemejšlím, nenapadá mě, co bych filmu vytknul. Děj odsýpá jedna báseň, téma je neokoukané a velice aktuální, napětí je obzvlášť v závěrečných scénách neskutečné a démonický sociopat Gyllenhaal je zjevení roku. Čuchám minimálně nominaci na Oscara. Gilroyovci jsou talentovaná rodinka. EDIT: Po druhým zhlédnutí už to tak dokonalý není, ale pořád skvělá podívaná, kterou vřele doporučuju. ()

Philcze

Debut snů, jehož největší sílou je přerod ze sociálně kritického dramatu do temné thrillerové žánrovky někde za půlkou filmu. A Gyllenhaal zase dokazuje, že je herecký chameleon s parádním čichem na zajímavé látky. Jediná výtka směřuje směrem k Newtonu Howardovi a jeho pozitivně naladěnému brnkání jak ze skutečné celovečerní verze Prosťáka Jacka. Cliff Martinez by tady dělal divy. 90% ()

PogoJoe

Lou je ambiciozní psychopatický pošuk, který si jde nemilosrdně za svým cílem vypracovat se na špičku ve svém oboru, který právě objevil. Lou, bravurně ztvárněný Jakem Gylenhaalem, se našel a neváhá jít přes mrtvoly. Tahle místy značně černá komedie mě bavila, svým pjetím, dialogy, super záběry kamery, atmosférou, ale hlavně hereckým představením hlavního představitele. Za sebe vřele doporučuji, avšak pozor: viewers discretion is advised. (pozn. viděno v rámci CSFD projekce) ()

Zhago

Fraze, ze jdu za svym cilem pres mrtvoly dostala po projekci novy vyznam. A Jakea Gyllenhaala bych si asi na natoceni sveho rodinneho videa nepozval... ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (viac)

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Jake Gyllenhaal má za sebou Patrolu, Zmizení, Slídila nebo Demolici a do každého svého projektu jde na sto procent. Naposledy se Jake objevil v dramatu Silnější, kde si zahrál jednu z obětí výbuchů u… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců