Sliedič

• Česko Slídil (viac)

Lou Bloom je mladý muž, posadnutý túžbou preraziť. Keď spozná svet reportérov, zbierajúcich materiál pre čiernu kroniku v lokálnom spravodajstve, zacíti životnú šancu. Stáva sa sliedičom, pre ktorého každá policajná siréna znamená potenciálny zárobok a obete zločinov sa stávajú zdrojom peňazí. V honbe za úspechom Lou postupne stiera hranice medzi pozorovateľom a účastníkom udalostí. Ako ďaleko je až ochotný zájsť? (STV)

mac000

Grázlům a bezohledným týpkům to až příliš často vychází. J.Gyllenhaal až příliš sugestivně ztělesňuje rádobyreportéra, který se snaží prosadit za každou cenu. A jde přes mrtvoly, doslova a do písmene. Na výborném scénáři vybudovaný thriller stupňuje napětí a nenechá divákovi vydechnout až do samotného závěru. Od D.Gilroye se máme ještě na co těšit... ()

RAFT

Tak tenhle dejme tomu thriller Nightcrawler ,je úplná pecka .Prakticky sem od tohodle filmu nic neočekával a ejhle ,přišel knám parádní mrazivý thriller.Herecké obsazení přímo dokonalé ,nevím jak režisér natočil,takovou parádní pecku. Každopádně ve filmu klape vše ,tak jak má.Za tohlu roli by si hlavní hrdina určitě odnesl oscara ,no uvidíme ,jak to dopadne.Každopádně mu to přeji . 85% ()

boo-boo

Jake Gyllenhaal ma nikdy neprestane udivovať čuchom na projekty. To, že následne vie do každej postavy vtlačiť niečo ikonické, beriem bonus a uvedomujem si, že on sám má o nej celkom jasnú predstavu už keď číta scenár. A Nightcrawler je presne z toho ranku filmov, ktoré bez dostatočne talentovaného herca v centre deja (prakticky z plátne nezlezie) vyznejú ako nepodarky takmer automaticky. O samotnom deji je potom možné skonštatovať toľko, že úžasne graduje, pracuje s prostredím, s atmosférou a až do konca divákovi podsúva jeden znepokojivý podnet za druhým. Napriek tomu, že mohol zájsť ešte ďalej - látka to rozhodne umožňovala - je to počin výnimočný a ako kritika konzumu je podaný doslova luxusne. Dan Gilroy stvoril malý film, ktorý sa nesnaží prvoplánovo šokovať - radšej nechá Gyllenhaala pretiahnuť diváka tak neskutočnou žumpou, že nejaký šokujúcejší moment by bol asi beztak zbytočný. ()

liberita

Po zhliadnutí traileru ma film zaujal, ale priveľké očakávania som od neho aj tak nemala. Trailery ale môžu byť zradné a podobne to podľa mňa bolo aj v tomto prípade, lebo film bol naozaj skvelý, napínavý, prekvapujúci, miestami vtipný, miestami dramatický. Vývoj postavy Loua (skvelý a presvedčivý výkon Gyllenhaala) od samotárskeho zlodejíčka a mierneho čudáka k ambicióznemu, dravému a nevzdávajúcemu sa vlastníkovi vlastnej spoločnosti je fascinujúci a vierohodný a zároveň vrhá tieň na typicky americké prenasledovanie vlastných cieľov aj cez mŕtvoly (v tomto prípade do slova a do písmena). Jediná výhrada, ktorú voči filmu mám je pár scén medzi Louom a Ninou, ktoré filmu zbytočne spomaľujú tempo. ()

fincik

Ambiciózní svině, co se nebojí jít přes mrtvoly, ba naopak se v tom vyžívá. Od Gyllenhaala excelentně zahraná, tak trochu psychopatická postava, která měla určitě co nabídnout. Občas mi z ní bylo až špatně. Příběh ukazuje, jak se dělá novinařina, která postupně překročí všechny možné hranice. ()

Naganes

Neskutečně slizký, protivný, zlý, hrozný... - Jake Gyllenhaal v jeho nejlepší roli. To jak to zahrál mi přijde neskutečný, na jeho výkonu stojí celý film, ale samozřejmě i na ději - jiný než ostatní, podmanivý, krutý...originální. Slídil je jeden z malá netypických filmů dnešní doby, ale to mu na kvalitě rozhodně neubírá. Jediný mínusy vidím v rychlým závěru, kde jakoby došel nápad. ()

TSZ

Slabší průměr. Podruhé to rozhodně vidět nemusím, protože Slídil nenabízí nic, co by pro mě bylo jakkoliv zajímavé. Jake se sice snaží hrát, seč mu síly stačí, ale přesto jsem se během sledování celého filmu nerozluštil, jestli jeho hrdina má být mírně retardovaný nebo vychcaný. To byl patrně záměr, ale záměrem zcela jistě nebylo, že mi to všechno bylo naprosto fuk. ()

john.h

Špičková záležitost. Gyllenhaalův výkon mě bavil jako dlouho žádný. Mám chuť si to hned pustit znova, což se mi nestalo ještě déle, abych měl okamžitě nutkání na další projekci ještě při závěrečných titulcích. Do toho atmosféra nočního LA. Dávám plnou palbu. ()

milwaukee

Slídil je hodně zvláštní film. Do poloviny tam nejsou skoro žádné akce, ale ke konci, byť konec je více méně odhadnutelný, se děj rozjede. Jake je ulíznutý, slizký a až nechutně hubený. Pravý opak Dastana z Perského prince. Na druhou stranu sebevědomý, cílevědomý a ochotný na sobě pracovat. Jestli je jeho role kladná nebo záporná? Chvílema jsem měl pocit, ze bych mu nakopal prdel a když podrazil svého zaměstnance, tak bych to z fleku udělal. A když balil svoji nadřizenou, bylo to už skoro na pěst. Ale berme to i z té druhé stránky. Neměl práci, zaplnil díru na trhu, a vlastní pílí a houževnatostí (jak říkal kdysi můj šéf) si splnil americký sen. Že to bylo v oboru, který je hodně za hranicí vkusu a slušnosti, to už je druhá věc. A jak tvrdil Vladimír "Iljič" Železný : "když to lidi chtěj, tak mi jim to dáme". Prostě, kde je poptávka, tam je i nabídka. Na plnou pětku to nebylo, ale dávám silnou čtyřku, protože Jake je můj oblíbenec, byť tentokrát nešlo o lásku a čest, ale vyloženě jen o prachy za jakoukoliv cenu. O tempora, o mores ()

fortkarel

Po dlouhé době konečně změna! Ten, kdo se v dnešním světě odváží posunout hranice, může být tím kdo vyhrává. Ale za jakou cenu? ()

FIAT 500

Film stojí a padá spolu s Gyllenhaalem, který je však jako bezcitný reportér téměř geniální... Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakému herci jeho part věřil tak strašně moc, jako právě jemu... Úsměv stylem "jak myslíš", vykoulené oči, ulízlej účes, strhaný obličej... Tohle měla být nominace na Oscara jak vyšitá, kam se hrabe Keaton nebo Cumberbatch... Zatím nejpříjemnější překvapení posledních měsíců už jen tím, že to není něčí životopis a nehraje si to na art film pro rádobykritiky a, jak bylo v komentářích k Birdmanovi vtipně poznamenáno, hipstery... Mrazivě reálné a reálně mrazivé, bez kladných hrdinů a s výborně napsanou (a zahranou) hlavní postavou. A málem bych zapomněl na scény s detailním záběrem na Dodge Challenger SRT s geniálně znijící V8, což se ve filmu povedlo zachytit líp jak v Rychle a Zběsile... To stejně se dá říct i o jízdních scénách... Bravo! ()

J.e.r.e.c

Jake Gyllenhaal je jeden z nejvýraznějších hollywoodských herců a jsem rád, že se svým modelkovským ksichtem neskončil v poloze vykolíkované romantickým krocením řitě páně Jokera či závislostí na lásce ke Kočičí ženě. Jeho herecké portfolio má slušný záběr, a teď do něj přibyla role, o které se bude mluvit ještě dlouho. Jake kvůli ní brutálně zhubnul (asi 15 kilo) a s ulízlým účesem a hypnotizujícím pohledem glumovsky vystouplých očí vypadá jako jiný člověk. Fyzická proměna je však jen předvojem té psychické. Slídil totiž překračuje hranice filmové postavy a znázorňuje až odbornou (opravdu rád bych znal názor psychiatra) studii sociopata, tj.osoby s nulovou emoční inteligencí, která jedná pouze za účelem dosažení vlastního prospěchu a nemá žádné přátele, ani skutečné vztahy. Celá tahle plíživá noční show je plně v režii jím ztvárněného „soukromého podnikatele“, jehož cesta k naplnění amerického snu je lemována mrtvými a zraněnými, a to mají diváci rádi, tak neváhej a toč! Sociopatie má svá tvrdá pravidla a Jake i film podle nich hrají od začátku do konce, nekompromisně, žádná úleva pracovnímu nasazení, ani morálce, či, nedejbože, svědomí, se nekoná. V moři vyměklých člověčinek je třeba tenhle přístup ocenit. Tak, jako stejně neobvyklé protisystémové vyznění, v podobě jízlivého výsměchu do ksichtu společnosti, kde jediným měřítkem práce je její úspěch (potažmo prachy, které přináší), a na nějakou etiku nebo tvorbu hodnot se všichni můžou vy-víte-co. Až potud super, horší je, že kromě hereckého koncertu jednoho sólisty (všichni ostatní slouží jen jako studiová dekorace, logicky, protože přesně tuhle úlohu mají i životě Jakeovy postavy) tu není moc co ke koukání, a až na akčnější závěr jde téměř o televizní záležitost. V kině zkrátka Slídila vidět nemusíte, ale to je dost chabá výtka… takže, co mi na něm sakra vadí?!? Při pátrání po zakopaném psovi se zase obloukem vracím k hlavnímu hrdinovi, jehož odlidštěnost mi nedovoluje ponořit se do příběhu a prožívat ho s ním, ta postava je mi příliš vzdálená a v důsledku vlastně i ukradená. Můžu stokrát obdivovat, jak to Gyllenhaal dal, ale za srdce či jiné orgány mě to nechytlo. Jinak si ovšem na Slídila dejte bacha, maskuje se za všední tvář mainstreamu, ale přitom je inteligentní a bezcitný, jako sériový vrah. 77 % ()

Lavinia

Moderní neoliberální ideologie v praxi. Jedinec bez valného vzdělání, zato s nesmírnou inteligencí a obratností, odvahou za hranicí pudu sebezáchovy, nakrmený a napojený ekonomickým humbukem naší doby, objeví ve svém chudobném nelákavém životě možnost, jak se dostat k živobytí, možná i blahobytu - totiž práci filmaře katastrof a násilností. Obdivuhodně rychle se adaptuje na prostředí a vynikne nad konkurencí svou bezohledností. Upřímně se podivuji, že mu to trvalo až do tohoto vysokého věku, než s podobnou činností začal. Ke komentům zde: Není hlavní, jak vypadá - každý nějak vypadáme - ale co říká a jak jedná: nepřípomíná spíš naše politiky a byznysmeny? Stejné tlachy v rozporu s realitou? ()

Kukolar

Nápad filmu ma bavil, celý film by som označil jedným jediným slovom: znepokojivý. Počas filmu som sa cítil nesvoj a vo veľa momentoch až strnulo. A práve to je na filme to iskrivé a mrazivé, čo ma zaujalo a držalo pri obraze. Gyllenhaala som ako herca teda vôbec neregistroval, jeho filmy išli mimo mňa, no rola sociopata a dobrý scenár mu sadli a jeho zobrazenie slídila ma presvedčilo, aby som od filmu neodišiel. Dosť detailov a veľmi dobre naštudovaná rola. Jediný mínus filmu je, že som očakával kam sa až Lou odváži ísť, aké všetky hranice za cenu dobrého záberu je ochotný prekročiť (podľa mňa sa to dalo ešte vyšperkovať) a predpokladal som trochu väčšiu gradáciu deja (neznášam vo filmoch moment, keď polícia jasne vie, kto, ako a prečo je páchateľom, no ďalej sa táto linka vo filme už nerozoberá a vytvára to u mňa dojem naivity postáv). Ale celkovo filmu dám 4/5, a poznámka - film odignorovaný Filmovou Akadémiou. Škoda. ()

Shaqual

Skvěle napsaný a natočený thriller s úžasným Jakem Gyllenhaalem, který se v roli psychopatického "nightcrawlera" schopného udělat naprosto cokoli pro úspěch skvěle předvedl. Zasloužené plné hodnocení. ()

dj_kure

Okay, bejt sociopat asi neni teda zrovna cool jak jsem tak na Džejka koukal. Po celou dobu filmu jsem měl chuť mu někde za bukem zpřelámat hnáty, k mému neštěstí (nebo spíš k jeho štěstí) je to nemožný (zatím). Film dobře poukazuje na to jaký svině média vlastně jsou, jak moc velkou moc nad veřejností mají a je taky moc dobře vidět, že neuvěřitelná kvanta lidí přesně tohle chce vidět a přesně na to každej zasranej večer čekaj na NOVĚ. Jen by bylo fajn kdyby i těmhle lidem film Nightcrawler něco dal a třeba i přestali podporovat tyhle svině. Stačí přestat kupovat debilní blesk... Například... I málo je někdy hodně. 70% ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (viac)

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Jake Gyllenhaal má za sebou Patrolu, Zmizení, Slídila nebo Demolici a do každého svého projektu jde na sto procent. Naposledy se Jake objevil v dramatu Silnější, kde si zahrál jednu z obětí výbuchů u… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců