Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

wikked

Audiovizuálně velmi zručně a poutavě natočené chytré komorní sci-fi od scenáristy Sunshine/28 Days Later. Pro mě podobně příjemný režisérský debut jako Jonesův Moon. ()

MartinezZ

(Bacha na spoilery!) ~~~ O tomhle filmu se říká, že je chytrý. To označení se mi moc nelíbí, protože takoví hodnotitelé se sami pasují do role chytrých, protože kdyby se jim film nelíbil, nehodnotili by jej jako chytrý, přičemž ostatní, kterým se nelíbil, tak mohou automaticky budit dojem nechytrých. Film tedy není chytrý, snaží se jen budit dojem chytře vymyšlených zvratů a děje, což ale v nejmenším neznamená, že by se mi nelíbil. Do určité chvíle jsem čekal, že jakmile skončí testování UI, rozebere Nathan Avu a Caleba zavře nadosmrti v jeho pokoji - jednak tím zajistí, že se nic nedostane ven, ani případný nalezený problém UI ke konci filmu, druhak by se tím hezky vysvětlilo ono "K některým dveřím přístup máš a jiné jsou ti zapovězené" - za těmi totiž skončili předchozí vítězové... Nicméně to bylo skoro to jediné, co tak nějak neskončilo či nekráčelo dle mých odhadů a dle toho, co ukázaly už neprozřetelně trailery. Skutečný konec mi nevadil, ukázal jen, že Ava neměla být posledním modelem a že stále bylo na čem pracovat, aby si uvědomovala svoji výjimečnost a také hlavně svoji umělost, jinak... T1000. Že Nathan tahal celou dobu Caleba za frňák bylo jasné, od určité chvíle (hádejte které :D) také bylo jasné, že Caleb je využíván Avou. Poměrně záhy také bylo jasné, že Kyóko je také android s UI. Ze všeho nejvíc, a tím i ztráta drahocenné hvězdičky, mi vadila Calebova tupá naivita. z oněch rozhovorů s Avou mi nepřišlo naprosto vůbec nic takového, aby to ospravedlňovalo jeho chování a slepotu nad tím, co se děje, kdy přesně se to děje a aby se snažil zlého Nathana odvrhnout za cenu Avy. Jeho chování mi nepřišlo ani chytré ani ospravedlnitelné vůči tomu málo, co se událo v jednom týdnu (!). Calebova slepota mi tak vadila ze všeho nejvíc a trpěl tím požitek z filmu. O něco méně trpěl českým překladem (např. v dabingu slovo Test přeložené jako Text, přičemž tak titulková věta nedávala žádný smysl...) a mimózní byla hudba v titulcích. Ono vůbec ty hlasitostí gradující zvuky během filmu nejde moc považovat za hudbu. Mým soukromým lehkým mínusem budiž skutečnost, že na tohle téma vyvíjených umělých inteligencí jsem v poslední době viděl více filmů a nějak mě to celé tak o to méně překvapovalo (v rychlosti mě napadají třeba Autómata nebo The Machine a určitě i pár dalších, na jejichž názvy si teď prostě nevzpomenu). Rozhodně to ale stojí za to vidět - jen počítejte s tím, že je to velmi komorní science-fiction drama na odlehlém místě, odehrávající se v jednom uzavřeném domě s atmosférou budovanou pouze obrazem, hřmící hudbou a hlavně množstvím dialogů. ()

kareen

Já mám tato komorní inteligentní scifíčka dost ráda a tak první dvě třetiny filmu jsem byla připravená jít na plný počet. Líbila se mi klaustrofobní atmosféra luxusního bunkru i přilehlá okouzlující krajina, Calebovy rozhovory s Avou i Nathanem a zaujalo mě pokládání zajímavých otázek. Líbilo se mi to dokonce natolik, že na mě akčnější thrillerová poslední třetina působila téměř až zbytečně rušivě. Ne, že by mě zklamala závěrečná pointa, naopak jsem byla jejím znepokojujícím vyzněním spokojená, jen bych uvítala, kdyby se k ní došlo obyčejnější, méně efektní cestou. I přes tuto mou výtku se však stále jedná o nadprůměrného zástupce svého žánru se sympaťákem z Lásky čas, v hlavní roli. Akorát jsem moc nepochopila tu taneční vložku, ale je fakt, že při ní Nathan s tou asiatkou dost váleli. ()

Wysch

Moje hodnocení třeba nebrat vážně. Protože prostě na ksichtík Alicii Vikander se mi koukalo tak dobře, že jsem úplně zapomněl, o čem to celý bylo. V hlavě mi tak zůstala jen extrémní a místama až scénáristicky extrémně špatná (zhruba) desetiminutovka, která zabila pointu. Jakože totálně. Ono totiž se díky té závěrečné pasáži zdá Ex Machina strašně chytrá, respektive se zdá, že si na strašně chytrou holku ze stroje hraje, ale v podstatě je to vlastně strašně hloupě zakončený (jinak dobře odvyprávěný) příběh s přesahem (vynechávám několik logických lapsů, ale co už). Ale na ten Alicii ksicht se prostě dobře kouká. ()

katasta

Ex Machina je hezky promyšlený film, nečekaně trochu hozený i do komediálního stylu. Celé to ale bylo takové podivně chladné. Všechny postavy se zdály být dost povrchní. Nejvíce promyšlená byla asi Ava, u které vás ta chladnost tolik nepřekvapí, když jde o UI :-) Člověk má dost problém se tam s někým sžít a pořádně si tak vychutnat celý zážitek, který by z toho mohl být... Každopádně ale oceňuji nápad a až na ty postavy i zpracování. ()

Praxis

Aneb jak sexy robotka se všemi vyjebala, a to rovnou od podlahy a natřela prdel nejen svému fotrovi, ale i panicovi, který zjevně nevěděl, jak se správná robotka š.ká. Alicia je teda parádní kostička, a sluší jí to nejen v robotickém, ale i v jejím "přirozeném" zjevu. Popravdě jsem čekal ale něco víc, než jak se vizuálně podmanivé nízkorozpočtové scífko tvářilo v trailerech. Zdlouhavá nuda, která spojuje filozofické pseudokecy o tom, že robot nesmí ublížit člověku, a zároveň se snaží přinést až náboženskou otázku, kdo má právo žít, a jestli UI má právo na víc, než jen tupě čumět, a š.kat se svým stvořitelem. 70% ()

Baronne

Prožil jsem velký zklamání. Vůbec žádná jiskra, žádnej impuls, kterej by mě dostal na kolena. Celej film se strašně tááhne, a nakonec to ještě dopadne úplně debilně. Jediný, čemu se klanim, je hudba. Ta byla teda dost luxusní. Nejspíš jsem si jenom k tomuhle snímku nenašel svojí cestu, i když to má určitě něco do sebe.. ()

GodComplex

Velmi sympaticky film a prijemne soft sci-fi, vyborne tema, skvele zpracovani, krasny vizual, uzasna hudba, technologie, priroda, Kyoko... z me strany naprosta spokojenost. 9/10 ()

andreas2

Režijní debut scenáristy Garlanda. Komorní high-tech sci-fi o třech hercích v minimalistických interiérech, který je založen na dialozích, futuristickém vizuálu, „ambientním“ soundtracku a je to boží. ()

erased

Ex Garland per Garland. Přesně takhle vypadá film, který autor točí jako svou naprosto srdcovní záležitost v první řadě pro sebe samotného a teprve poté pro sobě podobné nadšence a až nakonec pro nezaujaté diváky. Třebaže je ale takový film v jednotlivostech špičkový, jako celek strádá. Expozice děje je totiž snad jedinou opravdu příběhovou částí filmu, ale už to, v jak klasickém tónu se nese, svým způsobem ruší film a zároveň ustupuje jeho pojetí tématu. To je tak i pro relativní laiky v žánru (s pouhými základy načteného, nakoukaného a nahraného sci-fi s tematikou umělé inteligence) tak důvěrně známé, že se zdá, jakoby se Garland docela vykašlal na budování napětí skrze obyčejné vyprávění příběhu, z velké části i na logiku dění, a namísto toho skrze desítky náznaků jen poukazuje na kdejaké spřízněné problémy. Nějakým způsobem ale tato kvanta pomrknutí tvoří svou zvláštní atmosféru, která není až tak napínavá a nervy drásající, jako se možná snaží být, zato znepokojivá je ve své zádumčivosti ažaž. Celé to navíc vyniká podivným zpracováním, u kterého je dlouho dopředu jasné, na co přesně se která scéna snaží zapůsobit, ale svým způsobem i toto podvratně doplňuje roztáčení mozkových závitů při sledování na plné obrátky. Co se tedy týče mé nadšenecké participace na filmu, není Ex Machina co vytknout. Jenže jako divák si připadám okraden. Ty zmíněné náznaky totiž nemají šanci se žádnému nadhozenému tématu věnovat dost podrobně na to, aby mi autor filmem dal něco, co ve mě už nebylo. Vedle toho pak podobně nadchnou herecké výkony Oscara Isaaca a Alicie Vikander, jenže zatímco jeden si svým charismatem ukradne každou scénu pro sebe, druhá hraje až tak dokonalého robota, že vlastně ani nemá prostor se opravdu herecky blejsknout. Celkově nicméně s přehledem převažují pozitivní dojmy, jen se nemůžu ubránit dojmu, že to klidně mohlo být lepší. Ale to by pak byl stejně docela jiný film. ()

numi

Skvělá klaustrofobická atmosféra, strhující napětí a vynikající Oscar Isaac táhnou tuhle sci-fi do nadprůměru tak silně, že ji není moc co vytknout. ()

Alementina

Škoda toho konce, zbytečně vyhrocený do extremu. Obyčejný konec by se mi líbil víc. A hlavne... umela inteligence, ale jinak se na přístupy pouziva karticka! I ja mam notas na otisk prstu :(  /// Druhé shlednutí 7.1.2021, pořád stejně dobrý a pořád mě zaráží ty stejné věci, jak něco může mít tak promyšlené a něco tak totálně nepromyšlené, aleasi  by pak nebyla pěkná zápletka. ()

R.A.D.A.R.

Velmi příjemné sci-fi překvapení, které dokazuje starou známou pravdu, že kvalitní scífko neďělají bombastické triky a scénerie. Potřebujete pouze několik zdánlivých drobností: chytrý scénář, kvalitní herce (hlavně Oscar válí) a umírněnou režii. V tomto komorním snímku se tyto aspekty sešly a díky tomu si můžeme vychutnat pomalé tempo, které zvýrazní jedinečnou atmosféru filmu. Bál jsem se trochu závěru, ale i ten příjemně překvapil. Tudíž nelze než doporučit. Poučení: už nikdy nechci vidět žiletku, ruku a řešení otázky, zda jsem robot :-) ()

kaylin

Dobré, komorní sci-fi, které koncem rozhodně nenaplní očekávání, a možná zažijete podobné zklamání, jaké já jsem zažil koncem "2001: Vesmírná odysea". Ale herecky je to naprosto dokonale zvládnuté a Oscar Isaac ukazuje, že patří k nejlepším hercům přes 30 let, jaké v současnosti filmový svět má. Mimo jiné i proto, že se nebojí brát role, které jsou netradiční, ale rozhodně zajímavé. ()

Tony.cs

Překvapivě nepřekvapivý film. I když vás to donutí sedět a dívat se, a díky hercům je to opravdu fajn, tak vám to nepřinese nic nového, pokud jste již pár dobrých thrillerů viděli. Na druhou stranu je vizuální zpracování tak dobré, že i kdyby vás sraly ty ostrý tóny tak jako mě, tak to filmu odpustíte, tak jako já. ()

gogos

Vizuálně vymazlená hitech konverzačka s výborným námětem, mrazícím zpracováním a parádní psychologií postav. Ačkoliv je tempo pozvolné, tak film rozhodně nenudí a dokáže udržet divákovu pozornost od začátku do konce. Syrový závěr pak jen podtrhuje celkově ponurou atmosféru díky čemuž si film zcela jistě své 4* zaslouží... ()

Rakosnicek77

Jednou se dostaneme do stádia, kdy budeme s někým mluvit a ani nebudeme tušit, zda jde o člověka, nebo androida. Film byl celkem průhledný, akorát ten konec, byl pro mne celkem nečekaný. Celkově zvláštní podívaná. ()

..Lucas..

Velmi zajímavý námět i provedení. Chvíli jsem byl na straně jedné postavy, chvíli na jiné. A to se mi líbilo, včetně zakončení celého filmu. Jedno z těch lepších nových sci-fi. ()

DH3Factor

Příjemně komorní a současně rozmáchle mrazivý zrod nového ne-živočišného druhu. Na člověka to působí o to víc, když si připustí možnost, že nějakou tu Avu už někde v kanadských lesích opravdu montují. Celý trojlístek hlavních aktérů si navíc vybírá své lepší herecké chvilky, což výsledný zážitek velmi zhušťuje. Minimum agresivní hudby, střídané dlouhými pasážemi pípaní, jenž svou intenzitou drnká na divákovy nervy a nečekané grand-finále nám z toho dělá jeden z nejzajímavějších sci-fi projektů poslední doby. Určitě se najdou lidé, kterým to přijde nudné, málo akční a možná až příliš rozvláčené. Pro mě však Garland vytvořil jakési opojné a snové kouzlo lákající k druhému zhlédnutí. A to mu k tomu místo marketingově tlačeného Hulka, T-Rexe nebo Optimuse Prima stačila jedna charismatická robotka. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)