Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Babous

Vizuálně cool, ale proč to musí být tak nudné a zdlouhavé? Zápletka není nic extra, v podstatě existovaly dvě možnosti, jak to celé je a to se nakonec taky potvrdilo. ()

herr_carter

Takže Alicia Vikander, říkáte?!?!? Netuším, do jaké míry byly její gesta, mimika a pohyby upraveny počítačovou technologií, ale bylo to neuvěřitelně reálný, jsem v (příjemném) šoku. Je to hodně chytrý a chytlavý film, který si vystačí se svým polem působnosti na pár set metrech čtverečních. Velmi kladně jsem sledoval výkon hlavního "záporáka" O.Isaaca a jeho notorické představení geniálního vědátora, který už neví, co by...Jo, a co bych málem zapomněl, film jsem právě shlédl v českém dabingu, ale musím říct, že mi všechny hlasy seděly jako prdele do hrnců, což nakonec ještě překvapivě umocnilo můj téměř 100 % požitek z filmu, takže klobouk dolů, u tohohle mi místy stávkovala frekvence srdečních tepů...................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

kenkaku

Názor na film se u mě během jeho sledování až nebezpečně měnil = je značně nevyvážený. Ze začátku budí zájem (příjezd do horské chaty), později spíš nudí a otravuje (sezení - v plurálu), pak přijde sada překvapení (ano, konečně se něco děje) a to celé následuje pochybným závěrem (rozpačité a nepromyšlené - na rozdíl od celého filmu). Tedy hodnocení kolísá 4-2-4-2. Jan na horské dráze. A to se mi nelíbí. Film je totiž inteligentně sestaven, ale nedrží kvalitu. Ono by se možná (ta druhá dvojka) dala odpustit, kdyby ten závěr byl vymazlený až na půdu. Ale není (to jako vážně tím vrtulníkem mohl odletět kdokoliv??? to jako vážně mega bedna postaví AI bez zadních vrátek - tzn. s ignorací základních zákonů robotiky???). Je to padlé na hlavu a proto se z "Ex Machina" stává jen tuctová podívaná u které přemýšlím jestli na ni opravu chci koukat 2x. ()

LuciusWlk

Tento snímek má příchuť povídky od Asimova. Jediná věc, kterou tak trochu Asimova vylučuje, je absence tři zákonů robotiky, díky kterým, by příběh nemohl skončit tak, jak skončil. Tedy, mohl. S tím rozdílem, že Ava by k uskutečnění plánu musela přemýšlet kapánek víc! Nicméně, Ex Machina je velice svěží, lehký a příjemný. Je jen škoda, že takových příběhu je na filmových plátnech poskrovnu. Navíc tak příjemně vizuálně i intelektuálně zpracovaných. Alicia Vikander byla svůdná i v jako robot :) Závěr mě trochu mrzí s tím ohledem, že jej chtělo více propracovat. Chybí tam emočně silný „bod zlomu“, který je pro tyto příběhy typický. Který jsem netrpělivě očekával. Bohužel. Ale oceňuji snahu a pěkné zpracování. ()

tempus

Obsahem mi okamžitě připomněl jeden (no, řekněme čtvrťart) snímek (pokud toto je art). Jmenuje se V pastitam, jako tady nevíme, kdo je kdy myš a kdo kočka. Atmosféra, jak vyšitá ze skandinávie, by se dala porcovat a prodávat v sudech, a je doplňkem sci-fi, které k rozviji žánru přistupuje správným směrem (žádné exploze, žádná akce, jen mluvení mluvení a mluvení). Do celku bych se nedostal tak hluboko, kdyby nebyl skvělý hudební podkres. Film v polovině vypadá asi takto: Caleb odletí na nařízení ředitele-génia, kde pracuje, aby pracoval u něho doma na jeho tajném věděckém experimentu, kterým je robotka. S ní má vést rozhovor, který má prověřit, jestli je UI nebo jen sofistikovaným programem. Rozhovory jdou postupně hloubš a hloubš. Mezi nimi hlavní hrdina šmejdí po šéfovu domu (nebo co se tak mohlo jmenovat). A časem čekáme více méně standardní vyvrcholení zápletky-zvrat-závěr. To jsem odhadl správně do závěru. Když nastal a chýlilo se k titulkům, myslel si tak je konec, škoda, ale žádný dobrý film (který tak dobře přitáhne a nepustí) nemůže trvat věčně, ale on překvapivě stále běžel (a ne a ne skončit) a já jsem jen zíral s (polo) otevřenými pusou a naprosto očima přišpendlen na plátně. U titulků jsem myslel jen na poučení z této projekce, které zní: Nevěř žádné umělé inteligenci, která byla stvořena někým, komu sám nevěříš. ()

Sdoom

Chytrý film se skvěle budovanou atmosférou. Největší zásluhu na mém výsledném hodnocení ovšem má naprosto dokonalá Alicia Vikander, která má nakročeno na piedestal Hollywoodu - neskutečnej talent, kterej navíc umí prodat. Podle mě je Ex Machina film, který možná spíš plně doceníme někdy v budoucnosti. (Blu-ray, orig.) ()

sedm.1

Přemýšlím, co tímto snímkem vlastně tvůrci chtěli říct, respektive, co jsem si já, jako divák, z něj měl odnést. Hojně se zde tedy diskutuje o až filosofickém nádechu filmu, o velice chytré podívané, plné znepokojivých odkazů a hlubokomyslných otázek na téma člověk vs. umělá inteligence, nicméně já v tom všem našel jen poměrně jednoduchý a přímočarý thriller, s poměrně jasně rozdanými kartami, a přestože se vývoj zápletky tedy nedal úplně dopředu rozpoznat, závěr mě zas až tolik nezaskočil, neboť těch možností jiných point nebylo příliš, nicméně v tomto ohledu musím alespoň přiznat, že právě tato zvolená byla jistě tou nejpůsobivější a vlastně i nejsilnější. Co se jinak týče zápletky, lze ji jistě považovat za docela netuctovou a nápaditou, problém je spíš ale v jejím zpracování, které určitě nepatří mezi nejzáživnější, na čemž mají ovšem zásadní podíl naprosto dramaticky nezvládnuté momenty a zcela nefunkční emoce, zároveň ale i chladné dialogy a ústřední dvě předvídatelně čitelné mužské postavy, které si navíc ani nedokázali získat mou náklonnost na svou stranu, a to i přestože herecké výkony obou jejich představitelů jsou výtečné. Uměla inteligence pak sice až tak čitelná nebyla, ovšem musím zopakovat, jak s ní bylo ve výsledku naloženo, nezapůsobilo překvapivě. Bohužel se zde pak tvůrci navíc zabývali ústřední myšlenkou filmu natolik, že opomněli film oživit napětím, či atmosférou, čímž jen dopomohli k tomu, že jsem to celé vnímal jen jako dialogové sci-fi drama, bez jakýchkoliv ingrediencí. Ex Machina je zkrátka tedy určitě zajímavá a neokoukaná podívaná, že by mě ovšem dokázala strhnout, či přesvědčit o své ojedinělé chytrosti, tak to se jí ale též rozhodně nepovedlo. ()

Spike23

Konečně někdo z vysoka položil kabel na Marvel, Paula Walkera, Liama Neesona, Vina Diesela, Marka Wahlberga a další podobné případy, které zabraňují už pěknou řádku let vzniku kvalitních filmů, a obohatil kinematografii o inteligentně napsaný žánrově bezkonkurenční masterpiece, k jehož autorovi chovám obrovský respekt za to, že si na rozdíl od výše zmíněných moc dobře uvědomuje, že kvalita filmu nespočívá v hypu, rozpočtu, efektech a rozhodně ne Dwaynu Johnsonovi (na toho jsem málem zapomněl). Ex Machinu bych mohl vychvalovat ještě dlouho, stačí podle mě ale zmínit, že jsem si kvůli tomu dokonce i napsal status na fejsbuk, to myslím bude stačit. ()

iXtr3m3

Inteligentné, dávajúce priestor premýšľať, intrigovať zároveň s hrdinami, možnosť používať aj rozum okrem zrakového nervu, ale v závere ničím ohurujúce. Síce lepšie ako The Machine z 2013teho, ale o moc nie, v tom dobrom i zlom. 70% ()

honzii

Sci-fi fanoušek, jehož hlavní zálibou v žánru nejsou světelné meče a warpové pohony, ale znepokojivá témata a pozoruhodné myšlenky, si po nějaké době konečně opět přijde na své. UI filmy tu byly mnohem dříve a proto může Ex Machina působit lehce neoriginálně a tak trochu i opožděně. Žádný film se však k umělé inteligenci a otázce jejího vědomí nevyjádřil tak vědecky a komplexně, jako právě Ex Machina. Díky komornímu uchopení s prvky psychologického thrilleru a díky nejednoznačné postavě nejen Avy, ale i Nathana (skvělý Isaac) jsem byl od začátku také příjemně napjatý a dramaturgicky vše šlapalo, jak mělo. Malý zádrhel v dokonalém zážitku se ale dostavuje ke konci, kdy začne následující děj být velmi předvídatelný, ne uplně přesvědčivý a nezachrání to ani mrazivost očekávaného konce. Dobrý film se vším všudy, dobře vystavěný, doplácející na to, že si ve finále jasně vytýčil svůj konec a posledních 10minut nás tak nemá jak překvapit. To však neznamená, že konec nefunguje jak dramaturgicky, tak emocionálně. ()

KoRner

Dosť depresívne sci-fi s pomalým tempom a mnohými nejednoznačnými myšlienkami. Zaujal ma výborný casting, keby som čítal knihu, tak si ich predstavujem presne takto. ()

HiddenDragon

Film, ktery je nutno videt, protoze psat o nem je docela tezke. Dej jako takovy je vcelku jednoduchy. Postavy jsou tu vlastne jen ctyri a v pohode by se z toho dalo udelat docela komorni divadelni drama. To hlavni je v cele te filosofii, co je to vlastne AI, kam az sahaji jeji schopnosti a jestli vubec chceme neceho takoveho dosahnout. Osobne si myslim, ze je to opravdu otazka "kdy" nez "jestli vubec", a tenhle film je docela zajimavym varovanim. Tak trochu pripomina Spielbergovu "AI" (2001), ale v temnejsim havu. A divaka docela dobre mystifikuje a balamuti. Neni dlouho jasne, kdo ma jake umysly, a navic se to cele odehrava v takovem dost sterilnim sci-fi prostredi, coz pridava na napeti. Neni to film, ktery by byl nejakou bombou, ale klade zajimave (znepokojive) otazky, odkud pokud je AI a jestli se ta hranice jednou nesmaze uplne. ()

klukluka

Žasnu nad těmi triky, kdyby mi někdo řekl, že Ava byla skutečně robot, a ne herečka, tak to pro mě bude snazší přijmout, než se zamýšlet nad tím, jak z ní udělali toho robota. Obdivoval jsem tu stavbu, ve které se to odehrávalo, bylo to famózní zvenčí i uvnitř, jestli budu mít čas, tak se začnu zajímat o to, jestli je ten dům real, nebo jestli to byla jen kulisa. A pak je tu příběh - naprosto jednoduchej, poměrně dost odpudivej - humanoid, kterýho naprogramovali k projevům lásky. Auauau... Moc východisek tam od začátku nebylo, všichni jsme čekali plus mínus to, co se tam nakonec odehrálo. V mezidobí trochu nuda - mraky keců, žádná akce. Ta výprava vážně vynikající, zbytek nic moc. ()

korndaddy

Jeden z tech filmů, kdy vám je všechno vysvětleno už v traileru a který nepřijde s ničím zajímavým. Příběh o umělé inteligenci schvaluji, ale příště trochu jinak. Nuda ()

blueskin

napínavé asi jako televizní zpracování románů rosamunde pilcher, jenom místo osudových milenců jsou tu roboti. po zmizelé další pořádné filmové zklamání! navíc hlavní hrdina vypadá jako lester nygaard ze seriálového farga, což filmu na potřebné atmosféře zrovna dvakrát nepřidává.. ()

JamesSi

Skvělé, ale s chybami. Natočené je to perfektně, ale spousta logických chyb mě občas z toho vytrhávala. Například.: Je velmi těžké udělat humanoidního robota, neboť není lehké udělat ho tak aby udržel stabilitu, udělat pouze umělou inteligenci, která by dokázala napodobit člověka by byl velký výkon samo o sobě a lidi by byli paf i bez humanoidního těla. Dále Nathan je debil protože neudělal žádné tlačítko, kterým robota vypne když se vymkne kontrole. Stačilo by zabudovat nějaká menší výbušnina do mozku robota a ovladač na baterky. Stále jsem si film užil, ale rozhodně není dokonalý. Pořekadlo: Došla věda tak daleko a nebo tak blízko? ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)