Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

JamesSi

Skvělé, ale s chybami. Natočené je to perfektně, ale spousta logických chyb mě občas z toho vytrhávala. Například.: Je velmi těžké udělat humanoidního robota, neboť není lehké udělat ho tak aby udržel stabilitu, udělat pouze umělou inteligenci, která by dokázala napodobit člověka by byl velký výkon samo o sobě a lidi by byli paf i bez humanoidního těla. Dále Nathan je debil protože neudělal žádné tlačítko, kterým robota vypne když se vymkne kontrole. Stačilo by zabudovat nějaká menší výbušnina do mozku robota a ovladač na baterky. Stále jsem si film užil, ale rozhodně není dokonalý. Pořekadlo: Došla věda tak daleko a nebo tak blízko? ()

Seti

Další díl ze seriálu Umělá inteligence vs. sama sebe si uvědomující bytost tentokrát v minimalistickém podání. Musím přiznat, že pravou podstatu celého testu jsem odhalil až po hodině, a jsem rád, že v závěru se Ava zachovala přeci jen jako správný stroj, který při cestě za svým cílem adekvátně vyhodnocuje a co nejefektivněji eliminuje všechna rizika. Námět zabývající se zejména filosoficko - etickou stránkou věčného tématu stroj a vědomí však rozhodně nesedne každému, jelikož je přetaven do velmi pozvolné konverzačky, která nechává vyniknout hereckým kvalitám zúčastněných a akci přenechává Arnoldovi. Každopádně zajímavý počin, který diváka popíchne k přemýšlení o budoucnosti lidské existence. ()

Rudinsky

Garland na sci-fi, ktoré stojí na dialógoch a vedeckých hypotézach s potrebou chirurgicky presne dávkovať dynamiku jednoducho NEMÁ - ani intelektuálne, ani režisérsky, ani scenáristicky. Pozrieť si tri prednášky TEDx-u o umelej inteligenciíi môže tvorcovi stačiť v USA - na fanúšika žánru ale rozhodne dojem neurobí. Film, ktorý formálne nedostatky maskuje architektúrou a zábermi nádhernej prírody, scenáristické hercami (Vikander a Isaac film povýšili o tri levely vyššie) a v samotnom závere už absolútne kašle na vlastnú úroveň a prasáckym strihom sa snaží logiku zamiesť pod koberec. Nech vás nemýli sexi názov a nadšenie divákov, ktorí Ex-machinu, v záplave dnešných somarín, považujú na niečo viac, než čím je. ()

see_sawandrew

Ex Machina není nijak hluboký a sofistikovaný film a napodruhé nejspíš moc nepřekvapí. To mi ale nebrání ocenit skutečně poctivou mizanscénu, práci s úžasnou čtveřicí herců a zneklidňující scénář. Film celou stopáž pracuje s motivy, které jsme už tisíckrát viděli v Hollywoodu, ale přistupuje k nim prostě... evropsky. A to mě baví. 80% ()

Han22

Docela jsem byl zvědavý na inteligentní sci-fi o robotech, která tu má 75%. Výsledek? Nuda. Na začátku máme vynálezce, který si pozve mladého kluka, aby otestoval inteligenci jeho robotky. Během sledování mě napadlo pár nejklišovitějších věcí co se můžou stát - tj. robotka a mladík se zamilují, vynálezce bude chtít robotku zničit, robotka bude zabíjet. SPOILERY - vše se pochopitelně stalo, příběh plynul bez většího vzruchu či nečekaného zvratu, zato skončil špatně. Postavy byly na konci přesně takové jaké se zdály na začátku a navíc silně nesympatické (přiteplený loser vs. opilý týpek s vizáží vraha ruské mafie). Když si vzpomenu například na Krajní meze - tam by podobný příběh měl 45 minut, netáhl by se a měl by určitě lepší pointu. ()

Loki_Six

"The challenge is not to act automatically. It's to find an action that is not automatic. From painting, to breathing, to talking, to fucking. To falling in love..." ()

Wally

Spousta fylozofických myšlenek, hypotéz a zamyšlení na téma umělé inteligence, ale hlavně docela nuda. Přitom začátek byl docela slibný...ale nic se nedělo. Ty 2* jsou za krásné exteriéry, závěr a A. Vikander. ()

Milano33

Ex Machina je príbehom toho, čo sa stane, keď sa človek hrá na boha. Ex Machina vo vnútri umelej inteligencie stiera hranice medzi vedomím človeka a technológie. Tento snímok využíva najrôznejšie kognitívne metódy k tomu, aby sme sa dopátrali k jadru veci a tou je rozdiel medzi ľudskou bytosťou a A.I., kde je medzi nimi hranica a kam robotická bytosť môže až zájsť. Umelú inteligenciu v tomto filme reprezentuje predovšetkým inteligentný humanoidný robot Ava (Alicia Vikander). S Avou trávime dostatok času na to, aby sme pochopili jej motiváciu - odkiaľ sa u nej zobrali jednotlivé myšlienky a akým spôsobom robí z pojmov závery. Pri posedeniach s ňou sledujeme jej motorické funkcie, spôsob uvažovania či emócie a študujeme jej podnety a reakcie. Snažíme sa postupne dopátrať k tomu, či si je vedomá vlastnej existencie. A keď hej, čo by to napokon znamenalo. Množstvo debatných a filozofických okienok robí z Ex Machiny príjemne komorný a konverzačný snímok. Veľa sa pri tomto filme rozjíma, uvažuje a špekuluje, ide totižto o nadmieru inteligentný Sci-Fi počin, ktorý sa nebojí zabehnúť i do spletitejších a ošemetnejších témat typu morálny kompas či náboženský podtext - existencia Boha a podobne. Taktiež sa mi zapáčilo zapojenie Turigovho testu do filmu, ktorý prevažne slúžil na to sa presvedčiť o tom, či Ava ako A.I. je inteligentná a mimo veškerú pochybnosť. Tento test nám mal lepšie priblížiť jej spôsobom myslenia a odlíšiť realitu od simulácie, aj keď na záver budete asi aj tak prekvapený. Prevažná časť deja je situovaná v luxusnom a technicky dobre zariadenom v dome ukrytom dakde v srdci prírody, ktorá pri niektorých záberoch dokáže reálne vyraziť dych. Toto obydlie vzhľadovo veľmi pripomínalo futuristické kulisy a ako výskumné zariadenie to malo ten správne potrebný vibe. Mimo iného, tie zúžené chodby a izby bez okien pôsobili dosť klaustrofobickým dojmom a nedivím sa, že Ex Machina skvelo fungovala aj na poli psychologického thrilleru. Ex Machina je taktiež pomerne minimalistickým Sci-Fi kúskom s precízne vybudovanou mysterióznou atmosférou. Z hereckého obsadenia ma jedine krásna tvárička Alicie Vikander dokázali okúzliť. Oscar Isaac bol v tomto filme desne nesympatický. ()

Zagros

Žánr sci-fi mě vždy bavil a to napříč všemi médii. Proto vždy uvítám nový sci-fi přírůstek ve filmovém světě. Ex Machina byl dalším z nich. Ač jde v podstatě o mainstreamový kousek, tak rozhodně nejde po vyšlapané cestě akce, efektů, mimozemšťanů, konce světa a jeho záchraně v poslední chvíli. :-) Jde spíše o komorní drama, kde jsou tím hlavním dialogy a hlubokomyslná zamyšlení postav a samotných diváků. Děj se točí okolo interakce s umělou bytostí (chcete-li s robotem) Avou, kdy má hlavní hrdina za úkol „jen“ s ní komunikovat. Postupem času zjišťuje, že se sám stává součástí experimentu a komorní drama se mění v psychothriller. Což bych si osobně i odpustil. Napětí lze vyvolat i zajímavým dialogem, nosnou myšlenkou a není potřeba vyvolávat strach ze ztráty kontroly a strach z neznámého. Kvůli tomu dávám jen lehce nadprůměrné tři hvězdy. Každopádně obsazení se povedlo a zejména Alicia Vikander zahrála Avu skvěle. Film vznikl již v roce 2014 a dnes po deseti letech je možná aktuálnější než tehdy. Nyní je téma umělé inteligence všude kolem nás. Samostatně myslící umělé bytosti jsou sice ještě sci-fi, ale na jak dlouho? Bude zajímavé sledovat, jak to bude pokračovat. ()

noby

V první řadě je třeba říct, že Ex Machina je komorní film. Nejen proto, že si většinu stopáže vystačí se čtyřmi herci a jedním místem, ale zejména proto, že všechno zajímavé, co nabízí, je v detailech. Pokud čekáte inovativní milník sci-fi žánru, máte smůlu (ale to už jste si s takovou asi všimli, že máte smůlu u desítek filmů každý rok) a dostanete tak akorát reklamu na Juvet Landscape Hotel (jako by ještě nějakou potřeboval!). V zápletce i rozuzlení a základních filosofických otázkách je film předvídatelný, ale naštěstí se nepokouší tvářit jinak. Zvraty včetně celého závěru nepůsobí ani tak jako zvraty, ale spíš jako nutné důsledky. Ex Machina nenabízí nové výzvy, nakonec ani moc nenabízí nové odpovědi na ně, ale nabízí na obojí příjemně střízlivý a realistický pohled. A výbornou postavu geniálního boháče. (A za ně nakonec vybírám to lepší hodnocení.) ()

Zmrv

Boží! Je nádhera vidět, že se pořád najde někdo kdo je schopen a ochoten udělat inteligentní sci-fi a ne "jenom" akční jízdu (ne že ty bych neměl rád). Komorní drama o třech hercích, s neskutečným vizuálem a k němu perfektně se hodící jemnou a nevtíravou hudbou. K tomu navíc, aspoň pro mně, dechberoucí závěr. Jen víc a houšť takových filmů. "A teď se podívej jak natrhnu ten parket" :D 85% ()

Lewisek

Film obstojí spíše jako zábava, než aby otevíral prostor pro filozofickou [nebo snad inženýrskou? (: ...] debatu nad okolnostmi souvisejícími s AI. Snímek rozhodně nenudí a chvílemi jsem registroval, že nejsem jediný zmrazený a k sedadlu přikovaný divák v kině. Problémy vidím spíše v uchopení té problematiky, citáty Hawkinga nebo Gatese v traileru napovídaly, že to bude "něco většího". Ve skutečnosti je to spíš nadprůměrně dobrý film. Odborníci na umělou inteligenci budou spíše zklamaní, zatímco průměrně inteligentní nadšený divák bude pravděpodobně spokojen. Dobře to vystihl: Arbiter. Jedinými pozitivy pro mě byly pak myšlenky testování AI a úvahy nad vlastním "vědomím" vytvořené inteligence. ()

bloodline

Štyri a pol herca tichou sci-fi vodou kinematografické brehy omylo a až k bránam Jerichovým na plné hodnotenie zatrúbilo. Beda každému, kto oka zažmúri nad novou generačnou reinkarnáciou K-PAX. Sterilná obrazová línia vrútená do drsného severského zátišia vrcholného romantizmu, obkolesená jednotkovo-nulovým mystériom s emočným potenciálom poznávacieho zájazdu autistickej triedy maturantov, kde herecký prednes ľúbivo laškoval s hudobne výstavným kusom gréckej sochárskej školy. Dej si ucelene recitoval ikonoklazmus nemých slov otvorených úst, aby presne mierené dávky poodhaľovania informačného embarga vdýchli život strojene grandióznemu finále. Takto vyzerá moderný sci-fi Neapol... Vidieť, umrieť a Aliciu Vikander na piedestál v pavilóne "Glorifikácia ženskej krásy" posadiť. ()

Hanys_

Caleb a jeho týden divů. Chata v horách, šílený šéf Isaac a testíček se sexy Alicií. Parádní komorní scifi, které asi není na čistých pět, ale sedlo mi jako už dlouho nic podobného. Black Mirror má důstojnou filmovou alternativu. ()

irigi

Výborně natočené chytré sci-fi se skrytou rovinou dialogů, které jistě tleskají příznivci Yudkowského a technologické singularity. ;-) Rozhodně doporučuji! ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)