Tilly Dunnageová, krásna a talentovaná žena, sa po mnohých rokoch práce krajčírky v najlepších parížskych salónoch vracia domov do Dungataru, malého mestečka uprostred austrálskej pustatiny, aby napravila krivdy z minulosti. Nielenže sa zmieri so svojou výstrednou chorou matkou a neočakávane sa zamiluje do dobrosrdečného Teddyho, ale vďaka svojmu šijaciemu stroju a zmyslu pre módu sa jej navyše podarí premeniť zovňajšok a myslenie miestnych žien. A pomstiť sa tým, čo jej kedysi ublížili. (TV JOJ)

hous.enka

Měla jsem dojem, jako bych četla starý americký román o statečné ženě, která se sakra dobře obléká. Jenže pak tu byl mrtvý Stuart, celá ta podivná směsice vesničanů. kde každý byl buď úchyl, magor nebo záporák a silo. Poslední půlhodina je taková trochu jiná a vše se děje strašně rychle. Příjezd Tilly je ale výborný a krásné jsou zejména šaty, které nosí nebo šije. Kvůli těm šatům a šťavnaté Kate Winslett stojí zato film vidět, ale musíte si odmyslet příběh a jen se kochat. Pro někoho je to nízká cena, pro jiného vysoká. ()

maddy

Nevyvážený mix vážneho príbehu o utlačovaní a detských traumách, sociálnej drámy, bláznivej komédie a thrilleru o pomste. Scenár je značne pútavý a vzhľadom na to, že vychádza z knižnej predlohy, tak verím, že tá môže byť priam skvelá, poriadne čierno humorná, sarkastická, no zaobalená do silného príbehu o vyrovnávaní sa s minulosťou, pomste, ale aj láske. Film by všetky tieto nálady chcel ponúknuť za necelé dve hodiny, no Moorhouse nie je síce zlá, ale evidentne nie natoľko zručná režisérka, aby všetky tieto pocity dokázala zlúčiť do jedného konzistentného celku. A tak vznikol taký žánrový mix, ktorý síce drží pohromade, ale ako celok pôsobí značne nevyrovnane. Dej sa neustále mení tak razantne, že pokiaľ si už divák zvykne na drámu o šičke šiat z úvodu, prichádza na rad uletená komédia s Hugom Weavingom v úlohe skrytého gaya/transvestitu alebo večne protivnou matkou, keď už divák akceptuje aj túto polohu zabrúsi Dressmaker na chvíľu do čisto romantických vôd a rieši vzťah ústrednej postavy s mladíkom, aby z nenazdajky čiernohumornou scénou mohlo jednu z postáv usmrtiť a so všetkou vážnosťou riešiť traumu a depresie hlavnej postavy a v závere sa preklenúť až do revenge filimu. Čierny humor síce zbožňujem, ale keby film ostal iba v polohe drámy o pomste a riešením si účtov z minulosti v jednom malom zapadákove, ktorú by celý čas podfarboval čiernohumorný podtón bol by som maximálne spokojný. Takto sa to však až príliš často uchyľuje k buď zbytočne uleteným scénkam alebo až prehnane vážnym scénam a na ten zlatý stred a vyvážený pomer nálad/žánrov sa podarí režisérke natrafiť iba občas. Tých ktorí majú radi čierny humor Dressmaker pobaví, ale inak neviem presne komu film vlastne odporučiť. Bežných fanúšikov komédií nemá šancu uspokojiť a pár silne čiernohumorných scén (napr. to čo a ako sa stane Hemsworthovi alebo samotný záver) nemajú šancu uniesť a fanúšikov drám tu zase bude neustále vyrušovať to neustále a prirýchle striedanie vážnych a odľahčených scén. Dressmaker je tak veľmi ojedinelý mix čiernej komédie a vážnej drámy, v závere priam až thrilleru, ktorý má po príbehovej stránke veľký potenciál, ale na zadaptovanie to je neskutočne náročná látka, ktorú síce Moorhouse ustála so cťou, ale s režisérom a scenáristom iných kvalít by z toho mohol byť zásadný film, ktorý by svojim príbehom, vyznením a čiernym humorom väčšinu divákov dokázal šokovať. Takto síce fajn, ale dosť nevyvážený pokus. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

MartinezZ

Až do scény se silem to byla prostě praštěná komédie vystavěná na pozadí až divadelního drámatu. Silo to ale zvrhlo v hovadinu a veškeré následující dění bylo jak kdyby si autoři šlehli fakt drsné množství halucinogenů. Zmizela dramatičnost, zmizela komediálnost, namísto toho se začaly valit laviny hovadin nenavazujících na sebe ničím smysluplným, takže to šlo prudce do kopru. Být to takovéhle od začátku, nedám tomu ani deset minut. ()

Rosana

Nevím proč, ale nějak jsem si ten film zapamatovala a zasáhl mě. Hodně zajímavé ztvárnění, postavy a děj. Takový pochmurný a ponurý. ()

Freemind

Australská kinematografie je hodně zvláštní - někdy ten mix klapne, jindy zkolabuje. A tohle je spíš ten druhý případ. Takže jen heslovitě: Přímočará, jen místy vtipná komedie. Ledabyle vystavěné drama. Hezká kamera a australské krajinky, příjemná hudba. ()

kaylin

Nenápadný snímek, jehož rozjezd mě nijak nenadchl, ale který si mě postupně dokázal naprosto získat a já jsem jenom zíral na to, co sleduji. Nádherně stylizované, místy parádně absurdní, ale nad tím vším vyniká nádherná a doslova dechberoucí Kate Winslet, která se tentokrát nemusela ani svlékat. Krásná komedie, hodně černá, ale výborná. ()

Rakosnicek77

Naprostý žánrový mišmaš. Děj se tak neuvěřitelně rychle měnil, že jsem to ani nestačil sledovat a to byla velká slabina filmu. Každopádně jsem se alespoň docela pobavil, nad tím ujetým buranovem v čele s fetišistickým zástupcem zákona :-) Kate byla dokonalá a v tamním prostředí působila jako zjevení a to byl zase nesporný klad tohoto snímku. Ať ale chci sebevíc, tak výše než na průměr průměrovatý, to u mne nebude. ()

Dr. Hawkeye

Tak nevím. Kate Winslet je skvostná jako vždy a navíc Hugo Weaving si svoji roli poněkud ulítlého policajta až rozkošnicky užívá, ale... film jakoby si sám se sebou nevěděl rady. Chvíli je komedie, chvíli vztahové drama, proběhne tu i thrillerová chvíle, zkrátka jde o neskutečně rozháraný film, což mi v tomto případě bylo skutečně líto. Rád bych dal o hvězdičku víc, mimo jiné i proto, že srdéčko kostyméra doslova plesá nad úžasnými výtvory, ale bohužel, nejde to... ()

Lucjen

...Winsletka namiesto toho aby si začala vyberať zlé filmové scenáre, ako tomu u hercov po veľkých a dlhoročných úspechoch často býva, si vyberá stále lepšie a lepšie (Divergenciu jej odpustíme). Postava príťažlivej krajčírky jej sadla ako ušitá na mieru (ha-ha). Dungatar je malé mestečko plné závistlivých, neprajných ľudí, ktorí si sami vytvárajú domnienky a je im jedno, že nemajú dôkaz. Z veľmi rozpačitej prvej polhodiny sa nakoniec vykľuje brilantná groteska - tak akurát vtipná, nečakane tragická a nebojí sa ani čierneho humoru. Hugo Weaving zrejme zahrá všetko, od tajného agenta až po utajovaného gaya...Ja sa mu vôbec nečudujem, nad mnohými modelmi ktoré WInsletka predviedla som slintala s ním. Úplne nerozumiem, čo všetkým vadilo na o 14 rokov mladšiemu Hemsworthovi...veď je to v dnešnej dobe moderné! Veľká škoda toho úvodu-neúvodu, pretože záver si pýtal piatu hviezdičku. Ešte si dovolím duchaplnú poznámku, bez tej by to nebolo ono - najtragickejšie na celom filme je, že veľa vlastností obyvateľov nebolo až tak zveličených, ako sa môže zdať... ()

easaque

3+ Australská kinematografie přináší často zvláštní kousky a tenhle „moderní ženský western“ do té škatulky hezky zapadá. Hlavním tématem této ujeté černé komedie je vyřizování účtů s minulostí v rodilém zapadákově a na to hlavní hrdince stačí skoro jen jehla a nůžky ;-). Žádný průkopnický film z toho nevznikne, ale jako oddechový mišmaš mě to docela bavilo a i díky bohaté výpravě se na to hezky koukalo – takže lepší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Petrasuvicka

Čokoláda bez čokolády, nýbrž se šaty, a namísto říčního piráta přijde australský neotesanec, lumberjack - aneb jak se na každou svini vaří voda. ()

peiton

Nie je všetko zlato čo sa bliští a aj ja som sa nechala nalákať na hviezdne obsadenie s tajomným príbehom (že Kate).Nedostačujúce a nepríjemné prekvapenie.Asi som ešte filmovo nedospela alebo som len toto malé ,,divadelné predstavenie" nepochopila..Odpusťte mi a je mi ľúto,ale objasní mi to vlastne niekedy niekto?? ()