Tilly Dunnageová, krásna a talentovaná žena, sa po mnohých rokoch práce krajčírky v najlepších parížskych salónoch vracia domov do Dungataru, malého mestečka uprostred austrálskej pustatiny, aby napravila krivdy z minulosti. Nielenže sa zmieri so svojou výstrednou chorou matkou a neočakávane sa zamiluje do dobrosrdečného Teddyho, ale vďaka svojmu šijaciemu stroju a zmyslu pre módu sa jej navyše podarí premeniť zovňajšok a myslenie miestnych žien. A pomstiť sa tým, čo jej kedysi ublížili. (TV JOJ)

Tempter

Vrstevnatá podívaná plná laskavého, cynického i tragického humoru. Vše podtrženo vynikající muzikou a tak dostanete na talíř neobyčejnou delikatesku, kterou dle nálady můžete strávit na vlně humorna či tragična, dle momentální chuti a nálady jak je libo. ()

Jirkacek

Snímek Švadlena mne ke shlédnutí nalákal zejména kvůli představitelce hlavní role Tilly, kterou si střihla Kate Winslet, zrající jako dobré víno. Se závěrečnými titulky po 118 minutách jsem pak konstatoval, že jsem viděl zatím jen málo filmů, které by byly ještě více zvláštní. Ano, ten příběh Tilly, která nuceně opustila svou rodnou vísku v Austrálii, protože prý zabila jako malé dítě svého spolužáka, se může jevit příliš obyčejně. Mne však zaujal ten způsob natočení celého filmu, jak režisér dokázal perfektně navodit atmosféru zapadlé vesničky v poušti a také nesmím opomenout vynikající vykreslení všech postav. Vše začalo, když se Tilly po letech vrátila zpátky s nálepkou té, která zabíjela. Doma našla zuboženou matku bez otce, jehož nikdy nepoznala a musela se nejprve o ni postarat. Poté rozvířila klidné vody vesnice, když se ukázala na veřejnosti v krásných šatech, což vypadalo jako když ďábel přijde do kostela na mši. Až poté rozbalila svůj kufříkový šicí stroj a vytvořila první šaty pro bývalou spolužačku, čímž způsobila pozdvižení. Od té chvíle chtěla každá obyvatelka vesnice nové oblečení a s nimi i jejich svérázný šerif, který se rád oblékal do ženských šatů. Přestože to byl právě on, kdo před lety odvezl Tilly jako malou holčičku pryč, oba se spřátelili. To se však nedalo říci o ostatních lidech, kteří nemohli zapomenout na to, co se tehdy stalo. Potíž byla v tom, že Tilly se na nic nepamatovala a její údajný zločin nikdo neviděl. Policie se tehdy spolehla jen na slova místní učitelky, která nenáviděla děti. Dále jsme sledovali, jak se pomalu rozvíjel vztah mezi Tilly a jejím kamarádem, pohledným urostlým chlapem. Když se však Tilly snažila zjistit, jak to tehdy s její vraždou bylo, začali kolem ní umírat lidé za náhodných okolností, někdy tak bizarních, až jsem se musel zasmát. Ano, tento film byl opravdu zvláštní, často kolísal mezi dramatem, romantikou, detektivkou, hořkou komedií či se dokonce podobal frašce. A ten závěr, kterému předcházela nečekaná událost, ten stál za to a já při závěrečných titulcích zíral s otevřenými ústy. Přesto se mi zdálo, že se děj někdy až táhl, ale když se něco stalo, tak to stálo za to. Kromě Kate Winslet se mi líbila postava její matky, ne kvůli vzhledu, bože byla to už to stará žena, ale ty její hlášky a činy byly vtipné a zajímavé. Sečteno podtrženo, Švadlena ode mne získala tři ušité hvězdičky ***. ()

MiLuka

Musím říct, že tento film je opravdovou lahůdkou. Každým záběrem byl lepší a lepší. Začátek mě až tak neuhranul, ale každou další minutou mě to vtahovalo do děje, ve kterém bylo tajemství, nenávist, láska, zloba a dokonce i humor. Takže bravurní scénář a dějová linka na výbornou. Ty luxusní róby na zprvu ošuntělých postavách, kromě Kate, která od začátku zářila jako hvězda mě velmi bavily - ten kontrast luxusu a zaprášené australské díry kdesi v prérii byl dokonalý. K tomu všemu podmanivá hudba. Postava Tilly není pro mne až tak zajímavá - Kate v ní působí dosti ledově - ale velice chválím výkon Judy Davis v roli Tillyny pomatené matky. Skvěle herecky uchopeno. I na Liama Hemswortha je tu velmi zajímavý pohled - všechny ženy zajisté souhlasí. Film není zdaleka pro každého, ale vnímavý divák ho jistě ocení. Ještě teď mám z něj dobrý pocit - dojmul, překvapil i pobavil - což oceňuji. A ještě něco : Liame, prosím tě, proč si probůh skákal do toho sila...???!! ()

Kacaba4

film byl vizuálně velmi pěkný, ale osnova byla trošku prvoplánově poskládaná a postavy dost ploché, bohužel se podle mne ani výborným hercům moc nepodařilo toto překonat. neustále utrápený nebo kamenný výraz Kate Winslet mně už trošku na konci filmu štval. ()

pupidup

Tak na tuhle pomstu bych chtela mit koule,za vsechny ty zly lidi u nas na vsi,kam jsem se v dobre vire v mile vesnicany prestehovala.... uplne mi to pripomina naseho starostu,kdyz zjistil,ze mu nedam a ze mam i vlastni mozek... joj.. a vsichni me z pomluv nenavideli a jeho blahorecili az do jeho bidneho skonu ...jenze ja se na rozdil od hlavni hrdinky stahla a pracovala jsem na sobe,abych necitila bezpravi,které mi tady mistni provadeli a proti kteremu jsem byla naprosto bezbranna..jak ja jsem se svadlenkou citila! Dnes uz kaslu na to,jestli me ma nekdo rad nebo nerad.. a nejake to udanicko me uz taky nerozhazi... nebot vim,ze Bozi mlyny melou... sic nekdy pomalu,ale jiste.... 😊 A co Vy? Neznate nahodou podobnou vesnici??? 😀 pro me naprosto vyvazeny film... jsem divna?? Jooo,to je zivot! ()

Korra

Na rozdíl od knižní předlohy je ve filmu kladen větší důraz na komickou stránku příběhu, podivínské charaktery... Což není nutně špatně, protože ubrečených filmů o křivdách z minulosti je dost a dost. Na Kate Winsletovou i Liama Hemswortha se pěkně dívá a Hugo Weaving má nejspíš občas potřebu vyvážit ty mužné a vážné hrdiny, které obvykle hraje, a objevuje se v pro něj netypické roli... Silné 4 hvězdičky a doporučuju fanouškům filmů od Kustorici. ()

angelle

Keby ste mi chceli dať ťažkú úlohu, tak vám viem poradiť: ohodnotiť tento film jedným slovom. To sa jednoducho nedá! Asi pri žiadnom filme som nemala také zmiešané pocity ako počas pozerania, tak potom. Chvíľu nudil, chvíľu nadchýnal, chvíľu rozosmial, potom zasa rozplakal a nahneval. Príbeh naozaj originálny a hudba veľmi krásna. Tá sa mi páčila najviac. ()

cageyy

Velice rozporuplné, ale závěrečný pocit je takový, že mě film zaujal a to pozitivně. Ale chápu, že ne každý ho dá 😁 Tragikomedie, místy opravdu vtipné, místy se vám až tají dech a chce se vám brečet a občas přehnané až teatralní. Možná ten závěr až příliš přeplácaný na můj vkus🤔Hlavní příběh velmi silný a uvěřitelný, ale ta realizace pomsty a to, jak osud některé občany dožene už je moc vyumělkovaný a nereálný. Takže celkový dojem pozitivní, ale provedení místy pokulhává 😎 ()

MaxBodycount

Svojrázne Aussie kinečko o pomste a nálezoch i stratách na ceste k jej naplneniu nielen svojim motívom, ale aj realizáciou pôsobí dojmom spaghetti westernu videného ženskou optikou. Dungatar / Výkalovce/ si v ničom nezadá so zaprášenými španielskymi exteriérmi simulujúcimi koniec 19. storočia v Amerike a ani rok 1951 na tom príliš nezmení - miesto guliek síce lietajú golfové loptičky, lovec odmien má tvár nabobtnanej konkurenčnej krajčírky, prestrelky sú nahradené prehliadkou kostýmov a z času na čas sa tu objaví autobus - zlo pozorujúce hrdinku očami obyvateľov tejto žumpy je typicky westernové a vyžaduje si adekvátne riešenia. Veľkým prínosom k takto nastavenému filmu sú potom skvelé herecké výkony - Kate Winsletová žiari v úlohe Eastwoodovského anjela pomsty s komplikovaným pozadím, svojím scénam takisto s prehľadom dominujú Judy Davis ako jej "šialená" matka alebo Hugo "Is that ... Dior ?" Weaving v úlohe "ľahko vydierateľného" predstaviteľa zákona - takže pokiaľ sa z času na čas objaví nejaký nedostatok je ľahké ho v nadšenom nasadení ansáblu prehliadnuť. Pozoruhodné dve hodiny. ()

Sejkorka

Kate Winslet, mě vždycky potěší, proto si vybírám její filmy. Tohle je zajímavý postup, jak se vyrovnat s křivdami z dětství a pokud možno pomstít jejich původce. Některé okolnosti jsem trochu přitažené za vlasy, ale v životě to tak bývá. člověk si říká, není ona opravdu tak trochu prokletá ? Výtečná je Judy Davis. Při pohledu do její filmografie (mimochodem, tento z roku 2015 je zatím poslední) zjišťuju, že Švadlena je můj první film s JD, který jsem viděl. To rozhodně musím napravit. ()

Tucne.prasa

Môj súpis filmov, ktoré režírovali ženy a ktoré majú hlavu a pätu, je krátky. Ženská duša musí byť riadne komplikovaná, keď je produktom aj takýto multitvar. Mali sme sa smiať, či plakať? Ľutovať či prahnúť po pomste? Chcela to byť romantika, len si to režisérka v polovici filmu rozmyslela a zmenila to na drámu, či western? Kate hrá dobre, ale jej postava je chaotická a nekonzistentná. Jediné, čo film zanechá je otázka: Čo to chcelo byť? ()

tommelina

Parádní film! Dodá vám odvahu pojmenovat věci pravým jménem a nakopat všem zadky. Je potřeba na něj koukat trochu s nadhledem a nečekat tradiční zápletky. Za mě 5*. Na konci jsem měla radost a dojala se současně, to hnedtak někdo nedokáže. ()

leafroller

Velmi zvláštní příběh plný karikatur. Vše je zde velmi zveličeno a to včetně umělých a pro mě často nelogických dějových zvratů, které pochopíte až na úplném konci a dojde vám, že šlo jen o neobratné scénáristické úpravy směřující k předem danému konci. To ovšem neznamená, že by se mi to nelíbilo. Pomsta z rukou silné ženy bude mít sexappeal vždycky. ()