Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (19)

Season 1 (2021) (S01)

Ano, pochopil jsem už po pár epizodách, že tento seriál na knižní Nadaci pouze parazituje, ale přesto si neodpustím srovnání. Jestli je Asimovova Nadace šťavnatý řízek se salátem, tak Goyerův výtvor je špinavá voda po umytí talíře, na kterém ten řízek ležel. Pro mě je to až obscénně ohňusněný seriál, který bych neměl vůbec sledovat. Ale zvědavost je sviňa a zatím mi Goyer vytírá zrak...v každé epizodě se najde něco ale opravdu obrdebilního, takže jsem se skoro těšíl na další. Odpad dávám velmi výjimečně, ale jednu upocenou hvězdu tady s chutí zanechám vytroušenou...aniž bych ji aspoň papírem přikryl. PS: Je třeba směřovat svůj díl rozhořčení hlavně dceři I. Asimova, která ve snaze vycucat z otcova odkazu co nejvíc, prodává práva komukoliv, kdo jí nasype zrní. Pokračování Nadací jinými spisovateli, podobně i Robouniversum... . To jí dávám za vinu, že hyenám z Applu předhodila Nadaci, jako nějakou mršinu. ()

Príprava na život (2021) (S01E02)

Nikdy jsem po zfilmování Nadace netoužil, takže první reakce po ohlášení seriálu bylo zděšení. Proč zrovna teď, kdy se v zájmu hyperkorektnosti nectí předlohy a Hollywood je schopen udělat Romea jako černého homosexuála a Julii jako transgender? Asimov byl jeden z pěti mých nejoblíbenějších spisovatelů sci-fi a Nadaci jsem četl kompletně celou. A teď ji dostal do spáru Goyer, který je s logikou velmi špatný kamarád. Tento člověk má točit o něčem, co je logikou a matematikou prodchnuté?! Ale co, dal jsem tomu šanci. První epizoda má fajn měřítko a výpravu, casting v případě Cleona a Seldona je ok, u ostatních je to otřesné, ale překousnul bych to, kdyby to bylo dobře napsané a drželo se to předlohy. Druhá epizoda...je evidentní, že tvůrci si jedou svoje, knihy je nezajímají. Rozhodli se vyprávět takto rozsáhlou ságu z pohledu postavy, kterou pokroutili, některým událostem dali jiný význam...prostě pro každého fanouška knižní předlohy naprostý hnus. Poženštěné postavy mužů bych chápal, v Nadaci moc silných ženských postav nebylo, ale udělat ženu z Demerzela?! To asi nikdo z tvůrců nečetl knihy, jinak by věděl, že se tato postava prolíná se ságou o robotech a že je to R. Daneel Olivaw...kterého žádný fanda nepříjme jako ženu. Přitom právě z pohledu Demerzela by dávalo smysl celou Nadaci vyprávět a pokud byl seriál úspěšný, mohlo se prequelově couvnout a zfilmovat i dobu, kdy myšlenka na vznik Říše vznikla. Místo toho sledujeme vatu obsazenou snad z 80% různě kolorovanými herci, jen aby náhodou běloši nebrali práci minoritám. Z tohoto odbělování by se stal rasista snad i z nevidomého. Ale vzal to čert...to co provádí s předlohou, mi vadí mnohem víc. Ani náhodou se jim nepovede udělat 8 řad, tohle skončí v propadlišti dějin. Vím o čem to má být a stejně mě to nebaví, co teprve ti neznalí předlohy. ()

Matematikov duch (2021) (S01E03)

Kdyby nešlo o Nadaci, ale o nějaké jiné sci-fi, nepokrytě vykrádající Asimovovu klasiku, neměl bych proti této epizodě nic zásadního, i když mě hlavní postavy mladých vypružených černošek začínají dost štvát a na jejich neherectví se mi dívá špatně. Nevadilo by mi, že se autoři zabývají celou epizodu něčím, co je v knize popsané nemnoha odstavci a není to pro děj podstatné. Ani že poskakují skrze roky tam a zpět tak nešikovně, že nebýt popisků, má divák pocit, že sleduje lineární příběh. Jenže tady o Nadaci jde. Jen nejde o adaptaci, ale o rabování, prznění, znásilnění, přemačkání...cokoliv vás napadne v souvislosti s devalvací, nepochopením, zničením, neschopností... . Seriály a obecně tvorba poslední doby doplácí na to, jak obrovské množství se toho točí. Není dostatek kvalitních tvůrců, asi ani herců, do toho hyperkorektní doba temna... .  Aby vznikl nějaký opravdu kvalitní wow projekt, je potřeba víc než jen dobrá předloha a štědrý rozpočet. Sleduju teď najednou desátou řadu AHS, třetí řadu Co děláme v temnotách a Nadaci. V prvních dvou případech je to kvalitativní úpadek, v případě Nadace zklamání...byť ne překvapivé, protože tato doba prostě není nakloněná pro adaptace děl bílých hetero spisovatelů. Ve sledování Nadace asi nepřestanu...zajímá mě kam až tvůrci zajdou, protože v této epizodě mi opět šla brada dolů, co zase s postavou Demerzela provedli. PS: pro ty kdo neznají předlohu je název této epizody nepochopitelný, protože se nestalo nic, co by mu odpovídalo. Buďte v klidu...za normálních okolností by takový název byl spoiler jako prase, ale tvůrci jsou takoví tydýti, že ho dali o epizodu dřív.... . ()

Barbari pri bráne (2021) (S01E04)

Kdybych se dokázal odprostit od faktu, že má jít o adaptaci knižní série, která má u mnoha čtenářů sci-fi téměř kultovní status, tak by mi nevadila ani tak rozvláčná epizoda, jakou čtverka je. Jenže to je stejné, jako kdyby měl třeba fanoušek Tolkiena překousnout, že Froda bude hrát Číňan, vezme si za ženu Legolasovu sestřenici a protože mu zahne s Aragornem, rozhodne se skočit do sopky v Mordoru. Ale po cestě se setká se Samem a zjistí, že ho vlastně přitahují muži, takže se s ním usadí v Helmově žlebu, který brzy zalidní skřety, které si uplácají z hlíny a nechají je oživit Gandalfem, potulným zombietvůrcem. Asi tak nějak vnímám odklon knižní Nadace od toho, co spatlal Goyer s Friedmanem dohromady. Baví mě vše kolem Cleonů (přestože jim Asimov tolik prostoru nevěnoval) a kdyby se do toho víc zapojili roboti a chytré intriky...vlastně kdyby to celé bylo chytré a ne jen ROZMÁCHLÉ (jak to rádi všichni vychvalují), přestal bych frflat. ()

Po prebudení (2021) (S01E05)

Znát předlohu je v případě tohoto seriálu spíš nevýhoda. V případě, že máte dokonce předlohu rádi a jste fanoušky AsiUniversa, je to dokonce vysloveně na škodu. Tvůrci se snaží rozjet space operu v podobném duchu jako Expanse, ale tentokrát chtějí operovat na daleko větším prostoru, s mnohem více postavami a dějovými linkami. Což znamená, že se bude poskakovat z planety na planetu, chvíli se budou věnovat té postavě, pak jiné...případně si odskočí v čase jinam... . Tohle může fungovat, pokud jsou postavy opravdu sympatické a dějí se jim zajímavé věci, tak jako v GoT. Zatím se v mých očích tvůrci pohybují na hraně snesitelnosti. V každé epizodě je něco, co mi vysloveně vadí, postava, která je mi fakt nesympatická...ale samozřejmě se najdou i fajn momenty. Nicméně závěr této epizody naznačuje, že se brzy dočkáme toho, čemu se vznešeně říká cliffhanger...ale v tomto případě to bude pro znalé předlohy...pro mě třeba, WTF! stopka, která nejspíš tuhle masochistickou podívanou ukončí. ()

Smrť a panna (2021) (S01E06)

Pokus udělat z Nadace cosi jako Hry o trůny ve vesmíru je víc než očividný nejen díky náboženským plkům a civilizacím v předaleké budoucnosti, kde lidé pobíhají navlečení v prostěradlech a sandálích, ale především díky snaze vytvářet třecí plochy mezi mocichtivými jedinci. Jenže to co funguje ve fantasy, působí ve sci-fi přinejmenším nablble. Robot vyznávající náboženství? Vážně? Linie o Salvor a likvidaci Terminu je nezáživná, románek mladého Cleona nic moc... . I to, čemu jsem byl ochotný za cenu velkého sebezapření dát šanci, nakonec působí strojeně, asi jako když nacpete do dárkového koše shnilé šišky a navrch dáte krásnou modrou mašli. ()

Záhady a mučeníci (2021) (S01E07)

Že je Nadace opravdu strašlivá adaptace knihy, s tím jsem se už smířil. Pořád to mohl být jakýsi aspoň trochu slušný sci-fi seriál. Výprava je opravdu velmi dobrá, nešetřilo se a pár dobrých nápadů by se našlo. Jenže dnešní epizoda mě zase vrátila zpět na zem. Je to slepenec, který je místy opravdu hodně špatný a z nějakého důvodu je to špatné právě v těch okamžicích, kdy se tvůrci pokusí přiblížit klíčovým momentům knihy. Je to hnusně pokroucené a nefunguje to. Nevím jak to vnímají neznalci předlohy, ale i oni přece musí cítit, jak to drhne. Zase se rozjíždí další události, aniž by byly dořešeny ty předchozí. Nikdo z fandů by se mi nemohl divit, kdybych tam plesknul odpad!. Ale asi jsem bůh tolerance a trpělivosti...dám ho kdyžtak na celou řadu. ()

Chýbajúci diel (2021) (S01E08)

Ještě v polovině epizody jsem byl ochoten plácnout tři hvězdy. A to přestože tvůrci knihu rozcupovali a z jejich zbytků uplácali cosi jiného. A přešel bych i směšné pózování Cleona, aby byly vidět jeho břišáky. Jenže v poslední čtvrthodince se potvrdilo to, co jsem už o Goyerovi párkrát napsal. Ten člověk nemá o hard sci-fi potuchy. Jinak by nenechal robota se lekat, plakat a skuhrat nesmysly, nenechal by ho mít vize... a taky by nenechal svoje postavy chovat se nesmyslně. Tohle je tak rozporuplný výtvor. I kdyby v tom nefigurovalo jméno Asimova, má pro mě Nadace stejné vady, jako Vychováni vlky. Vizuálně fajn, dobré nápady, ale jako celek...logický zvratek, který není ani trochu rafinovaný...chytrý. ()

Prvá kríza (2021) (S01E09) odpad!

Nic, nas*at, žádnou šanci, Goyer je vypatlanec. Tolik nesmyslů a zrovna v adaptaci spisovatele, který pracoval právě s logikou. ()

Skok (2021) (S01E10) odpad!

Ano, pochopil jsem už před pár epizodami, že tento seriál na knižní Nadaci pouze parazituje, ale přesto si neodpustím srovnání. Jestli je Asimovova Nadace šťavnatý řízek se salátem, tak Goyerův výtvor je špinavá voda po umytí talíře, na kterém ten řízek ležel. Pro mě je to až obscénně ohňusněný seriál, který bych neměl vůbec sledovat. Ale zvědavost je sviňa a zatím mi Goyer vytírá zrak...v každé epizodě se najde něco ale opravdu obrdebilního, takže se skoro těším na další. Jak jsem slíbil...odpad dávám velmi výjimečně, tady ho ale s chutí zanechám vytrousený...aniž bych ho třebas papírem přikryl. ()

V Seldonovom tieni (2023) (S02E01)

Pro fandy knižní předlohy je to pořád peklo. Goyer nenechal kámen na kameni a nechápu, proč to nepustil do světa jako něco nového. Kdyby změnil jména, z plagiátorství by ho nikdo neobvinil. Až tak moc dezinterpretoval Asimova. Netuším, jak to vnímají neknihové, ale asi to musí být atraktivně vypadající, ale matoucí a zbytečně komplikované. Tvůrci navíc navázali na první řadu bez jakéhokoliv rekapitulace, takže by mě zajímalo, čeho se dá chytit. Sledujete fragmenty odehrávající se nejen napříč vesmírem, ale i časem. Divákům přece nemůže stačit jen to, že to má skvělý vizuál a občas zajímavý moment. No, stejně jako u první řady a třeba u Vychováni vlky....hodně věcí se mi nelíbí, ale ze zvědavosti to sledovat budu. Úplně na hovno to přece být nemůže. Tolik peněz a úsilí... . ()

Záblesk temnoty (2023) (S02E02)

Jediná zajímavá linka je ta s Cleonem. Nevadilo by mi sledovat space operu o udržení Říše a tím spojených pletichách. Jednou z hrozeb na pár epizod, by mohlo být třeba spiknutí telepatů, nebo jednoho robota... . Jenže tvůrci se rozhodli prasit knižní předlohu v tak širokém záběru, že by ani Asimov nevěděl o co jde. Je to chaotické, obsazeno nesympatickými herci i postavami. Některé scény mi vyrazily dech tím, jak neuctivě pitomé byly. Tohle nemůže ocenit ani ten, kdo o předloze nic neví. Už to není jen o nenaplněných představách, nebo rouhačskych změnách oproti originálu. Tohle je scénáristický paskvil, který by neměl dostat pokračování. Ta jedna hvězda je za těch pár minut na Trantoru. ()

Kráľ a občan (2023) (S02E03)

Tak to chápu, že plánují devět řad, když Goyer předvádí tohle. Jakoby ten bordel nestačil, tak rozvíjí další linie s generálem Riosem a Malowem, kterého pojal jako Han Sola. Klasické americké uplácení diváků....dáme vám pár cool momentů a pěkný vizuál a vy na oplátku neřešte, že to občas nebude dávat smysl, nebo že je tento příběh přeplácaný space cirkus. ()

Kde sú hviezdy roztrúsené len veľmi riedko (2023) (S02E04)

Den po premiéře jen 7 hodnocení... evidentně dostávají tvůrci odezvu, jakou si zaslouží. Z těch několika linií za něco stojí jen ta s Cleonem a do budoucna snad s Riosem. Zbytek je jen chomáč bordelu, který se sice někdy v budoucnu propojí, ale je otázka, kolik u toho bude diváků. Resp. Jak dlouho potrvá, než tuhle shnilou větev studio utne. ()

Vidiaci a videný (2023) (S02E05)

Může být něco horšího, než flashbacky do událostí první řady, která byla tragická? Může. Nová sada sraček. Demerzel-robot chytající císaře za koule a následně s oplzlým gestem zahlásí...mysli na mě. A i když jsou stížnosti na nectění předlohy ohrané a asi i promlčené, tak má závěr epizody velký potenciál, opět fandy knih naštvat. PS: je mi jasné, že slovo mentalik je ok pro české čtenáře, ale amíci museli sáhnout po zřících...jinak by je sdružení mentálně postižených zšikanovalo do kuličky. Přitom právě mentálně postižení, budou nejspíš jedinou vděčnou cílovkou, tohoto srálu. ()

Prečo bohovia stvorili víno (2023) (S02E06)

Zatímco linka s Cleonem má potenciál a šikovný scénárista by mohl uplácat vesmírné hry o trůny, tak linka se Seldonem je nesmyslný blábolinec. Jsem schopen se oprostit od pošpinění knižní předlohy, ale faktem je, že je to bez ohledu na ni, mizerný seriál....resp. třetina až polovina stopáže je za 3* a zbytek za odpad!. ()

Posledná imperátorka (2023) (S02E08)

Znát knižní předlohu znamená nejen to, že vás bude iritovat její prznění, ale také to, že VÍTE. Takže jestli si tady mnozí ucvrkávají z originálního odkrývání karet a brada se jim jen třese od toho obdivného WOWování, tak já mám od těch úšklebků tik do levého oka. Slátanina. I když jsem se už dávno oprostil od srovnávání, je to prasoscifiguláš. ()

Dávno, nie ďaleko (2023) (S02E09)

Neuvěřitelná sada hloupých momentů. To lidem stačí tak málo? Spoilery: kam se vytratila téměř neomezena moc mentaliků? K čemu ty tahanice a pěstní souboje? J. Harris je sympaťák, ale to jeho neustálé oživováni...jako fakt? Výlet Cleona a jeho vyšinutí se a ztráta soudnosti....fakt? Pohádka o robotce...? Tohle si Goyer odnesl z knižní předlohy? Srdceryvné rozhodnutí hodit na milence loď...klišé jako prase. Kupka scénáristického hnoje, je tady oslavována jako bůhvíjaký skvost. Masochismus....je ten důvod, proč tohle sleduju. Stejně jako kdysi Vychováni vlky. Čirá touha ublížit mozku. ()

Vznik mýtov (2023) (S02E10)

Jenže tohle neměly být vesmírné hry o trůny plné nesmyslů. A roboti nepláčou...ne ti Asimova. ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)