Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Brooks

1.séria: 70%. Skvelé postavy, do ktorých šlapú herci naplno, výborné dialógy, dobová výprava a temná, jemne dekadentná atmosféra. Páčil sa mi námet, prepojenie slávnych postáv do jedného, zmysel dávajúceho, príbehu a hlavne hudba. Naopak ma vôbec nebrala detektívna línia a akčné diely boli asi o dve triedy slabšie než tie dramatické. Pre tých, čo čakajú akčný fantasy výplach bude Penny Dreadful sklamaním. V skutočnosti je to pomalé, na postavách založené dielko, inteligentnejšie a podvratnejšie než sa na prvý pohľad zdá. 2.séria: 80%. Seriál pokračuje vo vzostupnej tendencii. Skvelý záporák, ktorého v tejto sérii výdame po celú dobu a nie len v posledných dvoch dieloch, parádne charakterizované nové postavy, ešte lepšie rozpytvané staré postavy (3.diel tejto série je najlepší diel celého seriálu) a hŕba štýlových a pritom zmysel dávajúcich zvratov, podporených lahodnými dialógmi, ma utvrdzuje v tom, že Penny ide správnym smerom. 3.séria: 80%. Dôstojné zakončenie. Mrzí snáď len určitá nedotiahnutosť sľubne rozbehnutých vedlajších postáv (dr. Jekyll, starý Talbot) a príliš na rýchlo sfúknuté, akčné finále. Aj napriek tomu ma, ale koniec zasiahol. Výborný seriál, pre tých, čo hľadajú niečo iné. ()

boo-boo

Najväčšia škoda je, že som si k žiadnej postave, snáď okrem Daltonovho Malcolma, nedokázal vytvoriť akúkoľvek väzbu - mal som ich proste na háku, pričom napríklad Frankenstein aj jeho monštrá mi väčšinu času (zvlášť v tretej sérii) vyslovene liezli na nervy. Čo robí z Penny Dreadful pomerne ojedinelý úkaz je námet, obsadenie (Eva Green hrá ako o život) a hlavne lahôdková výprava, ktorá prenesie do viktoriánskej doby celú vašu obývačku. Dejovo to miestami nie je žiadna sláva, ale to si vzhľadom na vysoké estetické kvality a nonstop atmosferično človek aj tak uvedomí až keď dopozerá. Ak vôbec. ()

rezzzy

1. série - 60% - S01e04 a zatím seriál generuje stejný problém jako Ztraceni. Díly jsou wow, avšak děj jde odnikud nikam. Všude pořád čpí záhada, kterou nejenže nelze pojmenovat, ale s jejím řešením jsou postavy na mrtvém bodě, takže se příběh neposunuje. To jinak skvěle zpracovanému seriálu ubírá hodně na lesku. Úžasná výprava a vskutku brilantní herecké výkony, ale co naplat, pakliže první série postrádá děj. 2. série - 90% - Seriál se konečně postavil na nohy a všechny postavy i díly konečně spojuje příběh, kterému taky rozhodně prospívá prohloubení vztahů mezi dvěma hlavními hrdiny. Přestože epizody bývají věnovány dlouhým flashbackům do života jednotlivých postav, nejsou tyto výlety do minulosti mínusem, ale naopak přínosem k luštění hlavní zápletky. Eva Green podle mě v seriálu (a to už od první série) sehrává pokud minimálně jednu z top svých životních rolí. Velmi milé je vidět Joshe v pořádnější roli než jen jako zaláskovaného pohledného romantika, ačkoliv tvrdá slupka jeho postavy zde také skrývá měkké jádro. Druhá polovina série přináší tajemnou atmosferickou jiskru v podobě určitého až uměleckého erotického dráždění mezi různými dvojicemi hrdinů, a tato poloha seriálu funguje skvěle a napomáhá gradovat. 3. série - 60% - Nejméně oblíbenou postavou je pro mě John Clare. Význam jeho charakteru v celém kontextu mi přijde přeceněný až zbytečný (marginální autonomní příběh 1 postavy versus hlavní příběh zaměstnávající všechny ostatní postav) a nechápu důvod jeho existenci natahovat i do třetí řady. Nadto mě k zblití odpuzuje asi i samotný herec. Třetí série drží estetickou kvalitu, dechberoucí výpravu a hudbu, skvělé herecké obsazení i výkony, nicméně dějově se nesmyslně rozebíhá na všechny možné strany. A vzhledem k jejímu konci bylo to větvení naprosto, ale naprosto k ničemu. Celkové zhodnocení: Mnoho potenciálu, co k mému naprostému zklamání skončilo jako mnoho povyku pro nic:(, ač jsem do poslední minuty úporně doufala. Dívatelnost ale skvělá a výkony herců excelentní. ()

MeatFly_cz

1. epizoda = super! 2. epizoda = nic moc, 3. epizoda = super!, 4.epizoda = nuda, nuda, nuda...Jestli to tak půjde dál ztratím zájem. Větší kolísavost kvality jsem nikdy neviděl. ()

Oxymoron5

Velké seriálové zklamání tohoto půlroku. I přes všechny ty zajímavé postavy nudný a utahaný děj. Tolik materiálu a nic nevyužito. Velká škoda, kterou ani pěkná Eva Green nezachrání. ()

Vocoun

Hodnoceno po 4 dílech: Liga vyjimečných v seriálu. Je to už dost vymačkané téma v mnoha filmech, ale já tuhle tématiku prostě můžu, takže mě seriál hned nalákal. Pilot se mi velmi líbil, skvělé herecké obsazení, výborná atmosféra, tajemna přítomno dost a dokonce i nějaká akce se objevila. Jenže už hned druhý díl byl trochu pokles a další dva v tom bohužel pokračovali. Jak zde bylo řečeno, postava Frankensteina je asi nejnudnější a jeho dějová linka mě fakt nebaví, klidně by mohl mít méně prostoru. Zatím si mě nejvíce získala postava ostrostřelce Chandlera a Sira Murryho. Rád bych dodal, že všemi vyzdvihovaná Eva Green se mi teda dvakrát nelíbí, protože za prvé občas slušně přehrává a za druhé jí tu roli vůbec, ale vůbec nevěřím, což je vždycky u herců základní problém. Stejně tak teda zdejší narážky na to, že se u toho fakt nedá jíst, že je to dost drsné atd.. No asi mám silný žaludek ale žádný takový problém jsem teda neměl... Takže když to vezmu kolem a kolem je to hrozně nevyrovnané. A to nejen mezi jednotlivými díly, ale i v rámci jednoho dílu samotného. Chvíli hltám co se děje a za chvíli pomalu posunuju scény v přehrávači. Mám takový strach, že to bude čím dál horší, ale ještě tomu dám pár dílů šanci Připadá mi to trochu jako SLeepy Hollow, kde se mi dost líbíl pilot ale během dalších dílu to kleslo tak nízko, že po 5 dílech jsem to přestal sledovat. Pustím pátý díl a uvidíme co dál :) Zatím nechám bez hodnocení, ale viděl bych to na 3 hvězdy... Edit: Po 7 dílech bohužel žádné zlepšení. To co jsem původně považoval za mysticky/fantasy seriál o upírech a jiné problematice se změnilo na jakýsi pseudofilosoficky nesmysl s neskutečným množstvím rádoby hlubokých klišé hovorech o smyslu života a jiných věcech. Ty dialogy jakoby tam vůbec nepatřili prostě náhodně poskládané slova a věty za sebe. Eva Green je neskutečně otravná a Josh Hartnett je tam méně než by bylo zdrávo. Žádný děj, žádný spád, žádná nit. Prostě několik absolutně odlišných postav které nějak tak proplouvají dějem kvůli společným cílům a přitom spolu takřka nemluví.. Asi s tím končím. 3*, ale slabé tři, narozdíl od prvních dílů. 60% ()

Skendl

Pilot podnítil zvědavost, takže splnil účel, ale vyloženě nějaký wow efekt to nebyl. Evu Green fakt můžu, uvidíme co nám přinesou další díly. ()

soviczka

Variace na dort od pejska a kočičky aneb zoufalá snaha uspokojit všechny hororové fanoušky tím, že do seriálu nacpu ledacos od upírů až po tuberkulózu. A v příští sérii možná přijdou i...? No s těmito scénáristy vlastně může přijít kdokoliv. Každý námět se jen tak nakousne, nic se nedotáhne do konce. A Dorian Gray je atraktivní asi jako bércový vřed, takže nechápu, co na něm všechny postavy vidí :-/ ()

stafilokok odpad!

Neskutečná slátanina.Eva Green opět ukazuje své pseudoherecké umění s vizáží narkomanky z renarkonu(ostatně jako vždy).Frankenstein,Dorian Gej,Poslední Samuraj.Už chybí jen Jack Rozkuřovač a možná přijde i Jan Tleskač.Po slibném prvním dílu se tento seriál změnil v naprostou sračku.A to jsem vydržel 4 díly! ()

Kimkong

1. série - Z počátku mi to přišlo jako seriálová verze Ligy Výjimečných. Později, ačkoli přes velkou snahu herců velkého kalibru, seriál přerostl do velké nudy. Příliš mnoho různých postav seriálu nesvědčilo, žádná nedokázala plně vyniknout. Seriálový Dracula mi přišel prostě lepší. Ačkoli opening má tento seriál celkem pěkný. 2. série - Seriál vypadá hezky, draze, pěkně dobodě a retro. Ale nemá žádnej děj. V seriálu se hodně mluví stejně jako ve Hře o Trůny, ale tady rozhovory postav naprosto nezajímavé, zaměřené na víru a nulovou budoucnost všech hlavních hrdinů. Je to bída, musím ubrat jednu hvězdu. ()

kiros179

Upíři, vlkodlaci, Dr. Frankenstein, Dorain Gray a kdo ví co ještě odehrávající se v Londýně konce 19. století, takový námět tady nevídáme často a už vůbec ne s tak kvalitním hereckým obsazením. Že Eva svojí roli zahraje skvěle asi nikdo nepochyboval, osobně mě velice potěšila účast Timothy Daltona, ze kterého na stará kolena charisma přímo čiší. Ano, v první sérii se toho (klasicky) zas tak moc nerozmotá, ale to zase tak moc nevadí. Atmosféru to má, není to ani žádná měkotina, která se bojí ukázal trochu krve popřípadě občas i nějakou bradavku (na což má Eva asi zbrojní pas) a i přes vcelku pomalejší tempo, jsem nezaznamenal jsem vyloženě hluchá místa. 80% ()

UnholyEvil

Předimenzovaná, přesexovaná a především laciná slátanina, která je velmi dobře natočená, nicméně postrádá z větší části jakoukoli hloubku. Množství příjemných překvapení v podobě spousty skvělých herců je bohužel přebito množstvím nevkusných momentů, scén, nebo i celých dějových linií. Věda je nestoudně trivializována, tudíž pokusy o medikální diskuse vyzní směšně. Možná by se panu "doktorovi" jeho první dítko lépe vyvedlo, kdyby byl býval srozuměn se základními principy používání laboratorních zařízení. Mikroskop bez vlastního světelného zdroje se opravdu nešoupe po stole. A slovo "fagie" na něj mohlo během jeho studií snad tu a tam rovněž mrknout z jedné z jeho lékařských knih. Kostýmy jsou odporné a velice matoucí. Především garderóba postavy parodující Doriana Graye mě nepřestala překvapovat, jeho účes už pak spadá rovnou do kategorie "škoda mluvit" (a ne, ani v téhle inscenaci nemá svoje pověstné zlaté vlasy). Snad bych mohla dát dohromady i recept na ukuchtění podobné jednohubky, když jsou teď ty pořady o vaření tak populární. Třeba mě tu pak budou mít ještě raději. Inu vezměte si tedy veškeré populární bubákoviny, jaké můžete najít např. v časopise enigma ( jehož čtení se velice podobá sledování Penny Dreadful, aneb kéž by tak provedení odpovídalo atraktivitě tématu) splácejte je dohromady s klasickými příběhy hororové fikce, přidejte bohatou dávku přestřelek a výpadů z otočky, špetku stereotypních, syčících upířic, dále přidejte koulející se bulvy hlavní protagoistky, plytký, předvídatelný příběh a předramatizované proslovy, vypůjčte si 'Mouth of Sauron' z Pána Prstenů, protože ten se patrně jako strašidlo neztratí, a tohle všechno zasaďte do světa, kde neznají slovo upír, ale nenechají se jedním zaskočit. Tak, a máte Penny Dreadful. Doubrou chuť. ()

RoninNiro

Keď som si pozrel prvý diel, bol som rozhodnuty nepokračovať. Rozhodol som sa inak len preto, že ma zaujímalo ako tvorcovia dajú do kopy prepojenie toľkých kultovných hororových postáv, tak aby to nevypadalo ako pokračovanie "Van Helsinga". Pochopil som, keď sa v polovici Van Helsing v seriáli naozaj objavil, naštastie len ako zostarnuty hematológ. Bullshit povedal som si a dal som sťahovať dalšie dva diely s neskutočnou zvedavosťou kam toto povedie. Musím povedať, že minimálne koli hudbe a niekoľkým hviezdam v tejto zlátanine nebolo tých 8 dielov len stratou času, no po vzhliadnutí "The strain" mi vampíri v "Penny Dreadful" pripadali ako postavičky z Teletubies. Ak by vystrihli tie bytočne morbídne zábery rozsekaných dievčatiek a nekonečne dlhé existencionalisticke rozhovory EMO postavičiek tak capím rovných 5, ale to by sa nám potom Penny scvrkla na tri časti, takže nič. ()

Hawaj

No to je zase exhibice. Překrásný titulky, velmi dobří herci, ale zbytek je splácanina co nevyzní. Tadleta současná TV seriálová mánie, kdy se bez pořádnýho sprchování v krvy a důkladnýho šoustání neobejdeme zatímco příběh dostává na frak mě už vážně nebaví. Jenom bych chtěl tvůrce upozornit, že krev 20 mintách začne vysychat, srážet a tudíž dost tmavnout takže rozhodně nevypadá jaky kdyby vás někdo zrovna polil kbelíkem čerstvé barvy. ()

intro

Penny Dreadful má velký potenciál a taky jej naplňuje. Pěkně se první série rozjela, těším se na druhou. Doufám, že bude ještě lepší. ()

zubrik66

Varila myšička kašičku, vzala mlieko, vzala krupicu, pridala soľ, pridala cukor, potom opäť soľ a opäť cukor...Napadlo jej pridať škoricový cukor, a potom aj vanilkový cukor...čím dlhšie varila, tým zabúdala aký bol pôvodný recept. Asi takto nás penny neustále straší a motá a keď sa už zdá, že postáv je málo, z vedľajšej poličky príde na pomoc ďalšia postava anglických fantasy dejín... ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona