V roku 1938 zomrie dospievajúcej Liesel (Sophie Nélisse) braček a opustí ju matka (Heike Makatschová), pretože nechce ublížiť svojmu dieťaťu. Je totiž komunistka. Úrady umiestnia Liesel do pestúnskej rodiny Hansa Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby u nich začala nový život. Liesel sa snaží zapadnúť doma aj v škole, kde si z nej spolužiaci uťahujú, pretože nevie poriadne čítať. S posadnutosťou rodiaceho sa učenca Liesel vykoná rozhodujúci krok, aby situáciu zmenila - v dome miestnych zbohatlíkov kradne knihy a učí sa čítať. Navyše získa aj podporu svojho nového dobrosrdečného otecka Hansa, ktorý sa s Liesel učí dni aj noci. Liesel sa snaží podrobne preštudovať svoju prvú knihu, Hrobárovu príručku, ktorú si tajne "odniesla" z pohrebu svojho brata. Liesel sa spriatelí s ich novým rodinným hosťom, židovským utečencom Maxom (Ben Schnetzer), ktorého pred nacistami skrývajú v pivnici. A práve Max je ďalší, kto ju povzbudzuje v čítaní a v túžbe po vzdelaní. Postupne sa vyvíja aj jej priateľský vzťah s mladým susedom Rudym (Nico Liersch), ktorý Liesel síce podpichuje, ale pritom sa do nej zamiluje. Dobu plnú utrpenia potom všetci spoločne prekonávajú pomocou kníh, ktoré Liesel kradne z knižnice miestneho starostu Hermanna (Rainer Bock). A to nielen pre seba... Mladí ľudia sa postupne naučia vážiť si nielen silu slov, ale aj schopnosť ich ovládať a používať. (TV JOJ)

Kivis

Kdyby to byl první životní příběh z 2. světové války, který bych na filmovém plátně viděl, možná by mě Zlodějka knih poslala do kolen. Ale už jsem jich přece jen za život viděl poměrně dost a v tomto kontextu patří Zlodějka knih spíše k těm slabším. Tím rozhodně netvrdím, že nevyvolá žádné emoce a nechá diváka ledově chladným. Jen se tu prostě opakuje - a ne příliš originálně - hodně motivů, které už znám z jiných filmů. A dějová linka okolo knih není zas až tak silná, aby film někam posunula. Trochu zvláštní mi taky přišlo, že Liesel četla a slovíčka na stěnu psala v angličtině. Chápu, že je to občas oříšek, si s těmito situacemi poradit, ale tady přece jen mohli autoři nechat kvůli autenticitě němčinu. ()

Grossing

Čekala jsem hodně a nedostala nic. Bohužel nic originálního, nuda, nevěrohodné, na konci jsem si oddechla, že už se nemusím trápit kýčovitostí a falešností. ()

Tom10000

Působivý a jedinečný film vyprávějící příběh dívky, kterou musela její máma přenechat svému osudu, a o druhé světové válce a jejích následcích na nevinných občanech odmítající ideály říše. V Německu v roce 1938 není příjimán nikdo, kdo by měl cokoliv společného s komunisty. Mladá Liesel má mezi nimi předky a jen se štěstím a pomocí jedné doktorky,starostovy ženy, se dostane do chudé rodiny Hubbermanových. V ní nalézá pochopení a lásku, ačkoliv počátky seznámení bývají vždy těžké. Desetileté děvče si v menším městečku nalezne kamaráda, jenž jí pomůže překonávat nástrahy nacistického režimu, a nejenom to: Její nový otec ji naučí číst. Kouzlo knih má pro její budoucnost klíčovou roli. Jen díky nim si naučí vážit síly slov. Když do města přijde židovský uprchlík, její rodiče ho schovají do sklepa. Liesel nesmí nic prozradit, nikdy. Během dalších let se jak ona, tak i Max skamarádí, jenomže stále balancují na hraně. Mladý muž pociťuje následky zimy a smrti se blíží čím dál tím víc. Jen díky jejímu (Lieselninu) vyprávění dokáže přežít. Síla slov mu zachránila život. Realita však zůstává krutá. Max už nechce dál ohrožovat život její i její rodiny, a proto odejde. Válka graduje a Hans, nový otec dívky, musí odejít do války, stejně tak i táta jejího kamaráda Rubyho. On sám čelí výzvě přidat se do elitního oddílu, ale odmítne. Když se bitva otočí a město čelí bombardování, dokáže Liesel svými příběhy uklidnit nervózní přátele. Hans se vrací a vypadá to, že válka brzy dojde svému konci. Další nálet na město však zničí půlku města. Lieselniny rodiče umírají, Ruby krátce na to též. Dívka se cítí zlomená, ale musí kráčet dál. Ujme se jí starosta i jeho žena, a po osvobození Američany čeká již dospělou dívku návštěva od Maxe. Spolu zůstanou dalších sedmdesát let, než si je odnese smrt, ta, která vše vypráví. Příběh je zfilmován moc hezky, v průběhu filmu můžeme obdivovat schopnost maskérů učinit ze Sophie Nélisse nejprve desetiletou holku, a poté osmnáctiletou ženu. Herečka mi připadala velmi sympatická, stejně tak i představitel Hanse a Rosy. Obecně se mi celé dílo vrylo do srdce. 95 procent, doporučuji! ()

hajner

Jeden z tých slabších potenciálnych snímkov v tomto období. Ale sto ľudí, sto chutí. Ale vykreslené to bolo výborne aj prostredie a ani postavy neboli zlé ale nebavil som sa pri tom a nedokázal som sa do toho akosi vcítiť a prežívať to. Chýbala tomu väčšia hĺbka. ()

Valtrik27

Asi nic, co by se muselo nutně objevit v nějakém výběru filmů bez kterých se neobejdete, ale na druhou stranu je to pořád záblesk kvality v té přehršli odpadu, co na nás producenti každý týden kladou. Nedojímá, spíš ukazuje laskavou stránku válečné reality. "Musíme si pomáhat" - jen graficky mnohem, ale mnohem, krásnější, a to přese všechny ty výbuchy jak vystřižené z Call of Duty a scény na zbořeništi, při kterých jsem si vzpomněl, že musím zase někdy na výstaviště mrknout na Marlodovo panorama bitvy u Lipan. 75% ()

Isognomostom

Děkuju za spoiler hned na začátku. Děkuju za pěkný film. Děkuju za krásný příběh. Kde se dá sehnat knížka? A je v ní stejně charismatický vypravěč? :-) ()

Roches

Sfilmovať nesfilmovateľnú knihu? Nuž áno, osekať, precediť, odfarbiť a dostaneme Zlodejku kníh. Zredukovaná na patetickú rodinnú vojnovú drámu stále zo mňa dostala pár sĺz, ale nenadchla. Chválim herecké obsadenie, menej sa mi už pozdávalo preskakovanie medzi angličtinou a nemčinou (už druhý film tento rok, v ktorom mi nejednotná jazyková forma kazila dojem, viď 47 roninov). Kniha patrí medzi moje obľúbené, preto zamrzelo vynechanie a pozmenenie niektorých úderných scén (minimálne "ako tatko učil Liesel heilovať" je jedna z tých, ktoré mi chýbali). Verdikt: smutnokrásny destilát výnimočnej knihy, z ktorej sa ale nepodarilo vybrať to najlepšie. Výsledný dojem je fádny. Domnievam sa, že tí, čo nečítali, to budú vidieť inak (či už ako srdceryvný doják alebo gýčovú nudu). * za herecké výkony (Rush, Nélisse, Watson), * za snahu sfilmovať knižku a * za hudbu. // Komentár užívateľa SLOTH vystihuje i môj pocit. ()

Jespa_k

Zlodějce chybělo napětí, kromě matky žádná postava za roky! neprošla zásadním vývojem (časování bylo vůbec nějaké podivné), zmatení jazyků jak v Bábelu znervózňovalo. Filmařsky však šlo o sympatickou podívanou, Williamsova hudba neurazila, ale asi by se to obešlo i bez ní. Myslím si tři a půl, klikám tři. ()

maxieanne

Tak dobrá, dám tomu těch pět hvězd. Ani jakožto čtenářka knihy a její milovník jsem nebyla zklamaná. Ano, kouzlo příběhu Liesel je pravě v jazyce, jakým píše Markus Zusak, nicméně film není rozhodně špatný. Herci jsou velmi dobře vybráni a všichni se svých rolí zhostili dobře, snad jen Rudy není tak kouzelný, jako v knize. Pár vynechaných scén je sice škoda, ale filmu jako takovému to neubírá a je pochopitelné, že to tak musí být. Nicméně mě trochu mrzel konec, loučení s rodiči a Rudym prostě nebylo tak úplně správné. Táta měl přijít na řadu poslední, prostě měl! A ona měla mluvit. A Rudy neměl žít. A pak ještě možná trochu moc dlouhá reklama na Apple... i když je fakt, že jsem se necítila tak zdrcená. ()

GH98

Nejpůsobivější film, co jsem kdy viděl. Viděl jsem válečnáky, kde umřelo víc lidí, atmosféra byla ponurejší, ale tohle u mě zabodovalo nejvíce. O to víc je mi líto, že tu za pár dní uvidím komentáře některých rádoby kritiků a intelektuálů, kteří: a) najdou na něm milion chyb, b) budou pronášer řečičky typu: bylo to moc černé, moc bílé, zkrátka všechno špatně, c) vyčtou, že komín na domě pochází až z poválečného období ( jako třeba u Titaniku: Chyba ve filmu: Na lodi jsou malby až z roku 1917 - no to nikdo nerozdýchá!! - zamyslete se nad sebou a nebuďte ti, co si film přejedou 100x, a potom s výkřikem Ha, chyba! sem napíší, že knoflík hlavní představitelky je v další scéně otočen o 0,1 stupně. Já osobně film považuji za jeden z nejhezčích, jaký jsem kdy viděl. Výborně zvolené obsazení a výborný herecký výkon, atmosferická hudba a prostředí dělají z tohoto snímku krásný a zároveň smutný zážitek. ()

wewe

Naozaj čarovný príbeh o tom ako sa aj Nemcom dostávala vojna pod kožu. Síce smutný príbeh, ale aj tak dokáže vyčariť úsmev na tvári. Veľmi sa mi páčili všetky charaktery filmu, najmä postava Rudyho. Skvelé herecké výkony, aj keď ich "hatlaninu" - nemčinoangličtinu som trochu nepochopila... Ale tento film sa naozaj oplatí pozrieť! ()

len.tilka

Ty kráso. Nechápu, jak to někdo mohl vydržet, nedala bych ani jeden den a Liesel už má ve svých 12 letech za sebou víc, než skupina důchodců dohromady. Ten neustálý stres, přesun, noví a cizí lidé, kterým máte najednou věřit, protože to někdo řekl - po nějaké době si na ně zvyknete, přijde nálet a poďme zase všechno znova - jestli máte nějaký problém, koukněte se na to a hned vám dojde, jak moc je malicherný. Geoffrey je neuvěřitelnej.! Z role v Pirátech se vyšvihnout na něco takovýho? Absolutně sem to nečekala. I nad Emily Watson musíte uznale pokývat hlavou. Kdo by nebyl protivnej, kdyby musel snášet to, co ona. A nakonec vypravěč v podobě smrti; nepopsatelný, dává tomu ráz originality a úplně jiný náhled. Bohužel, jak je to celé v angličtině, ztrácí to občas důvěryhodnost. Ta němčina tam prostě měla být. ()

arowhill

Rozhodně stojí za hlédnutí,snímek jako jeden z mála se nevěnuje válce jako takové ani propagandě.Zaobírá se obyčejným životem německé rodiny,která musela žít v takovým podmínkách které panovali přitom nepatřila ani ke střední ani privilegované třídě.Filmy o válečném tématu jsou notoricky určené a málokdy se zaměří na něco jiného než válečné hrůzy a osudy milionů zabitých.Nemám nic proti historii,ta je taková jakou ji lidé vytvořili.Na druhou stranu jsem rád že se někdo pokusil natočit i jiný úhel pohledu oné doby. ()

Dracconnis

Bylo nebylo v jedné blízké zemi jménem Německo žila mladá dívka... Film mě zaujal už od chvíle, kdy jsem viděl první fotky z natáčení, když jsem viděl samotný film, silně na mě udeřila atmosféra Lieselina světa. Příběh je od začátku do konce velmi emotivní a sem tam se objeví i něco pro zasmání. Je to první film u kterého jsem se setkal s tím že vypravěčem je samotná Smrt, která provází diváka příběhem od začátku k poslední scéně. Podle mě jsou dobré titulky datumů, díky kterým máme lepší orientaci o tom jak dlouho se příběh odehrává. Jediný co se mi ve filmu nelíbilo, ale zároveň zajímalo, byl skoro konec, kde skoro všichni Lieselini blízcí zemřou. Vím že to je příbeh z druhé světové, ale o důvod víc, aby aspoň vymyšlený příběh skončil trochu šťastněji, ale tato předposlední scéna mě zaujala, ještě nikdy jsem se v žádném filmu nesetkal s tak procítěnou smrtí doprovázenou hudební kulisou. Celkově se jedná o zajímavý film, který zobrazuje válku s menšími příkrasami. ()

liBOREC564

Úžasný film, krásná hudba a všeobecně vydařené. Podařilo se vytvořit atmosféru, udržet tempo příběhu.. Prostě 95% a doporučení.. ()

nel.lyct.7

Škoda, že smrt ve filmu nemluví častěji, neboť některé pasáže v knize jsou opravdu dobré! Ale i tak se mi příběh velmi líbí, je jiný. Ač se zdá, že příběh se točí jen kolem dívenky - je v něm zapleteno mnoho jiných lidských osudů. Herecký výkon Sophie Nélisse je naprosto neuvěřitelný, myslím, že tato herečka má před sebou skvělou budoucnost. Doporučuji všem! a knihu také samozřejmě! ()

Hanzell

Ačkoli jsem ve skrytu duše až neuvěřitelně přecitlivělá supermáčka, kterou rozbrečí i taková banalita, jako je krájení cibule, tady to na mě moc nefungovalo... Je to bez debat srdcervoucně natočená dráma s láskou, přátelstvím, rodinnými pouty, harmonikou, náckama a židem ve sklepě, ovšem - žel bohu - nic novýho. Percival precizně natočil, Williams malebně ozvučil, herci skvostně zahráli, ale žíly a slzný kanálky mi to tak nějak neroztrhalo... ()

Tlaulí

Tenhle film, o kterém jsem nic nevěděl, mě docela nadchnul. Jediný důvod, pro který jsem po něm sáhnul, byl Geoffrey Rush, který si mě získal Královou řečí (a jeho výkon v Nejvyšší nabídce taky stojí za vidění). A myslím si, že to pro něj byla krásná oddechová práce, které se ujal excelentně. Kdo mi ale úplně uchvátil, je Sophie Nélisse - je neuvěřitelný, jak tato tehdy 13-tiletá dívka, která v podstatě neslezla z plátna, utáhla celý film. Vzhledem k tomu, že film je vlastně jejím příběhem, nečekal jsem "nemilosrdnou" obžalobu nacismu ve stylu Schindlerova seznamu. A dobře jsem udělal. Film je jedním z těch "malých" příběhů na pozadí války. Má ale skvělou atmosféru, výpravu a herecké výkony, a přestože je to film o smíření, některé scény (možná právě proto) vyznívají neskutečně krutě. Jedna věc mi na něm ale hodně mrzí - je to film o Němcích, odehrává se v Německu... Když si uvědomím, jak přesvědčivé, opodstatněné a dobře podané jsou německy mluvené pasáže, nechápu proč Lízin deník ve sklepě jejich domu je psaný anglicky...?! Pro někoho detail, pro mě 10% dolů. Ale i tak film určitě stojí za shlédnutí. ()

krasava

Krásný obraz, zvuk, výborná hlavní představitelka. Nenásilný náhled na fašismus pro tuto generaci, na proměnu charakteru lidí v kritických situacích. Po všech těch smyšlených příbězích dotek z historického hlediska poměrně nedávné historie. Moc dobrý počin. ()

Danie

Nepatrím k ľuďom, čo čítali aj knižnú predlohu, avšak tento film ma veľmi milo prekvapil. Krásny príbeh, ktorý vás dojme a ukáže vám silu lásky a múdrosti. Hlavnou hrdinkou je dievča, ktoré trpí, ale pri vyliečení jej veľmi pomáhajú knihy. Človek si môže pomyslieť, že to, že je rozprávač Smrť je deprimujúce, ale ja si myslím, že je to niečo originálne a nové. Príbeh o sile a ľudskosti a krutej dobe. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky

13.01.2014

71. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton skončilo. Moderátorská dvojice Tina Fey a Amy Poehler dala rychle zapomenout na nepříjemnost, kdy prasklý vodovod kolem poledne zatopil červený… (viac)

71. Zlaté glóby - nominace

71. Zlaté glóby - nominace

12.12.2013

V odpoledních hodinách našeho času vyhlásila Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nominace na 71. Zlaté glóby. Největšími favority se staly se sedmi nominacemi filmy 12 let v řetězech a… (viac)