Príliš vzdialený most

• Slovensko Vzdialený most (viac)
USA / Veľká Británia, 1977, 175 min (Alternatívna 169 min)

Predloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scenár:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (viac)

September 1944, operácia Market Garden. Spojenci sa snažia obsadiť niekoľko strategicky dôležitých mostov, situáciu však komplikuje náročný terén a najmä nečakane silný odpor nemeckých jednotiek. Klasický vojnový film s hviezdnym obsadením bol nakrútený podľa rovnomennej knihy Cornelia Ryana a s veľkej časti v autentických lokáciách. (RTVS)

jizvoun

Víc jak tříhodinová podívaná rekonstruující komplikovanou akci spojenců předposlední rok války. Parádně jsem se u toho bavil, hraje v tom samej známej ksicht, takže není problém zorientovat se v tom, jako to bylo třeba na počátku Band of brothers. Samozřejmě vzhledem k roku vydání je film poměrně tendenční, ale kouká se na to i tak pořád hezky. ()

Johny Mist

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který jsem viděl snad 100x. Opravdu bych tam mohl hrát i toho posledního vojcla. Schválně, zeptejte se mě na cokoliv ()

Dr.dogous

scénář 4 režie 4 herci 3 výprava 5 celkem 16 hodnocení 80% Ve válce nic nevyjde podle plánu, co se má rozbít, to se rozbije (vysílačky mají jinou frekvenci, než by měly mít, apod.) a přílišná demolice domů a měst může být kontraproduktivní. jednak skýtá výhodný úkryt pro nepřítele a jednak utlumí vstřícnost domácího obyvatelstva k osvoboditelům. Válka není příliš fotogenická a vždy nejvíc trpí civilní obyvatelstvo. ()

zeromen

Ty bláho, ti američani a angličani fakt neumí natáčet pořádné válečné filmy. Na druhou stranu, konečně válečný film ve kterém dostanou spojenci na prdel. Takové jiné megalomanské válečné béčko, a navíc zbytečně dlouhé. A to obsazení skvělé ale pro tento film zbytečné. Škoda těch padlých německých vojáku :-( ()

Cesty timem

Jen ta délka... Měl jsem pocit, že to bylo delší než celá druhá světová. Třeba dám o hvězdu více až do té války půjdu znovu jestli mne neodradí ta délka. Uvidíme. ()

Bleught

Je to takové roztahané a chvílemi nudící, tři hodiny jsou prostě moc. Ale není to špatné a až na rekvizity v podobě "německých" tanků i docela historicky věrné. Jenom z toho maršála Modela nemuseli tvůrci udělat takového neschopného blbce... ()

Sa.sa

Plno hvězd, děj, zpracování, akce, napětí, syrovost záběru. Dále spousta raněných, zdeptaných a mrtvých vojáků! Ano o tom je operace "Market Garden", která se nepovedla a stála život tisíce vojáků :/ Holt když někdo chybně plánuje a nebere v potaz informace tak to ani jinak dopadnout nemohlo... Super válečný film kde nepřátelé nevypadají jak pitomci a neschopní Němci jen do počtu, naopak lze jim i fandit :P 5hvězd a 100% ()

Miroslav.Zac

S takovými hereckými výkony slavných legend vypadá i prohraná bitva jako vítězná. Když vidíte ty masivní akce v podobě seskoků tisíců parašutistů nebo mnohakilometrových kolon tanků a obrněné techniky, víte, že sebelepší režisér už nic podobného nikdy nenatočí. ()

Hlas Boží

Jeden z nejlepších filmů o konkrétní operaci. Vše vyvážené co se týče plánování bojování i vyobrazení lidských osudů. Válečné filmy nejsou jen o válčení. ()

Andrew1987

Jeden z najlepších, a u mňa asi najlepší vojnový film, zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia. Toto dielo veľmi dobre dokumentuje celý priebeh operácie Market Garden, od jej plánovania až po uskutočnenie, na druhej strane nenecháva diváka zaspať pri detailoch. Film spestrujú zaujímavé dialógy a scénky, napríklad, keď jeden americký vojak odvezie na džípe svojho kolegu (postreleného do hlavy) do poľnej nemocnice. Podľa lekára je mŕtvy, no vojak sa snaží presvedčiť doktora, aby ho liečil. Zároveň ale film príliš nevybočuje od hlavnej dejovej línie a plne sa sústredí na zdokumentovanie operácie. Je potrebné kladne hodnotiť aj samotné prevedenie operácií, akčné scény, bitky, boje, ktoré určite nebudú nudiť žiadneho milovníka akčných scén. U mňa si "Príliž vzdialený most" zaslúžil 5 plus. ()

Godlieb

Legendární pokus o zkrácení 2. světové války o celý rok si zasloužil neméně velkolepé zpracování. Co jste dosud znali pouze z dokumentů ve formě pár útržkovitých záběrů ožívá na filmovém plátně v celé velkoleposti a hrůze obrovského, byť heroického debaklu spojeneckých armád na podzim 1944. Američané dobyli své mosty rychle a včas neboť proti nim stály pouze nepočetné německé jednotky, zato Britové u Arnhemu tvrdě narazili na 21. tankovou divizi SS a 2. divizi pancéřových granátníků. Výsadkáři z 1. divize ozbrojení pouze puškami, samopaly, několika lehkými kulomety a 51 mm minomety vzdorovali více než týden drtivé přesile německých tanků než se hrstce z nich podařilo probít se z obklíčení a spojit se se svými krajany pouhých 12 km od Arnhemu. Z 10 000 mužů jich přežilo necelých 1900... Attenborough neponechal nic náhodě, vybral ty největší hvězdy své doby a každé z nich svěřil větší či menší roli v tomto úctyhodném a dechberoucím dramatu nejen o velké odvaze, ale též velkých útrapách a hrůzách války, byť sem tam přibyla menší stylizace (SS byli známí svým zabíjením anglických zajatců a i na britské straně se našlo nemálo případů, kdy byli vzdávající se Němci z nenávisti postříleni, dělaly to hlavně jednotky od Londýna a Coventry...). Nejsilnějšími okamžiky byl pro mě hlavně přechod Rýna pod vedením Roberta Redforda, boj mezi hromadami spálených tanků na arnhemském mostě a britští ranění zpívající na konci modlitební píseň, naprostou zlomyslnou perličkou je pak rozhovor mezi britským kapitánem jehož muži jsou opevnění jenom s puškami v polorozpadlém domě a německým vyjednavačem, jemuž stojí za zády celá kolona tanků, hotových vyrazit:"Přišel jsem s vámi vyjednat podmínky kapitulace!""Ale my ji nemůžeme příjmout!""Cože?!""Nemůžeme přijmout vaši kapitulaci, protože nemáme kam dát tolik zajatců."Klasický suchý anglický humor. ()

Von Kempelen

Podle mě asi jedinej válečnej film staršího data, kterej v pohodě snese i kritiku dnešní optikou. Brilantní zpracovnání vynikající předlohy od C. Ryana. Zamrzí jen minimální zobrazení skutečných bojů, na druhou stranu to vyvažuje přítomnost mnoha hereckých špiček a monumentální vypodobnění vlastního výsadku. V knihách o Market Garden mi vždycky nejvíc zaujal příběh majora Frosta a jeho jednotky v Arnhemu a i ve filmu jsem si nejvíc užíval scény s Anthony Hopkinsem skvěle ztvárňujícím zmíněnýho důstojníka. Pro zajímavost - po Johnu Frostovi je v Arnhemu od roku 1977 dodnes pojmenován most. ()

Vindemiatrix

Film jako by se nemohl rozhodnout mezi ironickým a oslavným tónem vyprávění. Ne že by obě polohy nebyly u dané látky na místě, ale jejich střídání mi přišlo nějak chaotické a děj rozbitý do ne zcela plynule spojitých epizod. Břitké vojenské dialogy, charisma hereckého souhvězdí a Attenboroughův cit pro detaily i rozmáchlé scény mi ovšem z tříhodinového snímku učinily příjemnou kratochvíli. ()

Ferguson

Určitě nejlepší "klasický" válečný film, kterých bylo v 60. a 70. letech požehnaně (Bitva v Ardenách, Den D, Von Ryanův expres a další a další) ()

Herbert007

Velkolepé megalomanské zfilmování jedné zpackané megalomanské válečné operace. Tolik hereckých hvězd v jednom filmu, až z nich oči přecházejí a celkový dojem je rozpolcený - ten nechutný pocit z hnusného a zbytečného masakru je tu ale hlavně proto, že filmařsky to Attenborough zvládl výtečně ()

KubaST

Mám z toho rozpačité dojmy, jakýsi pocit roztahanosti. Příběh mi přišel poněkud roztříštěný a hůře jsem se v něm orientoval, i když mi základ děje byl jasný. Pro mě za tři hvězdy, existují lepší válečné filmy... ()

JARDAHONDA

"V září roku 1944, po úspěchu invaze v Normandii, Aliance suveréně zahájila operaci Market Garden, plán zamýšlející brzký konec 2. světové války vtrhnutím do Německa a zničením válečných podniků. Nicméně kombinace strategie na bojišti, chybné předpoklady smůla a špatné počasí vedly k fiasku." Film pojednává o jednom z nejtragičtějších přehmatů 2. světové války popisuje ambiciózní plán, který měl v důsledku více ztrát než během celého normandského vylodění. ()

jiri88

Megalomanie, kterou by už dnes asi nikdo nezaplatil. N aurčité scény snad museli sehnat všechny paragány světa. Hvězdné obsazení trochu překvapí, protože nelze říct, že by ona veleslavná sestava Caine, Connery, Hopkins, Hackman či mladičký Redford nějak výrazně přečnívala poskytnutým hereckým prostorem nad ostatní. Bojové scény jsou poměrně syrové, občas se objeví i nějaký ten "drsný" záběr, ale jinak film tak nějak samovolně plyne a najednou jsou tři hodiny pryč (i když kratší stopáž by určitě prospěla). Na konci jsem měl skoro pocit, jakože ta operace ani nebyla takový "průser", jako v reálu opravdu byla (cca 16 000 mrtvých na straně spojenců během 8 dní!!!). Každopádně je to film, který stojí za to vidět, ať už vás tématika WWII bere nebo ne. ()

Korny12

Celkem odvážný plán pohřbilo mizerné naplánování a 2 tankové divize SS "na odpočinku". Nepodařená akce je pojata velkolepě, komparzisty dělala snad půlka Holandska. Co dílo sráží je, jako ostatně u mnoha válečných filmů, absence německé techniky. Už při počátečním ústupu jsem si říkal, že asi opravdu už neměli na čem ustupovat, když používají americké transportéry. Mno a kdyby Němci měli v roce 44 Leopardy, mohli by to spojencům ještě zavařit. Jinak ovšem nemám co vytknout. Hvězdy, kterých je ve snímku požehnaně, se snaží, každá z nich dostane prostor. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (viac)

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (viac)

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger

20.01.2022

V americké Kalifornii včera v požehnaném věku 93 let opustil filmový svět německý herecký veterán a spisovatel, Hardy Krüger. Rodák z Berlína má k dnešnímu dni na svém kontě na 70 filmových a… (viac)

Zemřel herec Ben Cross

Zemřel herec Ben Cross

19.08.2020

Ve věku 72 let zemřel britský herec Ben Cross, kterého mohli diváci znát například jako Spockova tátu ze Star Treku J. J. Abramse, případně atleta Harolda Abrahamse v Ohnivých vozech nebo ještě ze… (viac)