Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

zigíš

úžasný a extraordinérny mike cahill (!) ano, príbeh predvídatelný a notne vykonštruovaný, ale ..tie emócie, pre ktoré sa mi dokonca -na moment- vybavilo vanilla sky ..zcela neobjektívne nadšenie ()

Herzeleid

Originální, překvapivé, skvěle zahrané, příjemný soundtrack. Byť některé části filmu dosahují spíše průměru, zbytek to dožene. Film si zajímavě pohrává s myšlenkami existence a závěr to podtrhuje. Vše je předkládáno v citlivém romantickém nádechu, byť některé části se tomu vymykají, což zajišťuje překvapivost. Škoda několika prvků, které mi nedovolí dát plné hodnocení. Jednoznačně ale doporučuji k vidění. ()

Pedross800

Tohle ani nebylo scifíčko v pravém slova smyslu, ale zajímavě zfilmovaná otázka dneška, kdy svět dospěl do bodu, v němž se opravdu začíná vědecky přibližovat a pomaloučku odkrývat i ty nejtajemnější brány jakými jsou velký třesk, vznik vesmíru a čím dál víc i otázka, zda je možno ne vyvrátit, ale dokázat existenci boha? Rácio versus duševno, věčný a odvěký souboj názorů, je tu podán opravdu originálně a hlavní hrdina si prochází při svém výzkumu zajímavým veletočem. Poutavé, vizuálně krásné i myšlenkově podnětné nenápadné dílko. Ale ne tak, abych si ho pamatoval i za delší čas. Za nádherné záběry očí však zaokrouhlím nahoru. ()

Bagr_007

Mně se tyhle spirituální věci všeobecně dost eklujou, navíc když je tu, tak jak to ve filmech bývá, ateistická postava, která je od počátku odsouzena k tomu, aby jí její zabedněnost byla časem vmetena do obličeje. Ale to finále je podané tak geniálně, že bych plakal, jak dobrý to je. Takhle parádně využít předvídatelnost ve svůj prospěch. Výsledný dojem z filmu se tím náhle zásadně zvedl. ()

Autogram

Prvá polhodina vytvorila dojem, že od takéhoto melodramatického sci-fi nemôžem čakať veľa. Ale prichádzajú zvraty, ktoré ma priklincovali k sedačke, nebolo ich málo a veľakrát som pociťoval aj zimomriavky. Neboli potrebné žiadne špeciálne efekty, iba mierne patetické dialógy, ktoré výborne ladili s atmosférou filmu. Vo finále, keď je vedec nútený vedecky dokazovať existenciu nesmrteľnej duše, nechcem rovno napísať, že dokázať existenciu Boha, mal film našliapnuté na päť hviezd. A zároveň chápem, že nie každému logicky zmýšľajúcemu, kam sa zaraďujem aj ja, bude po chuti takéto priamočiare filmové znásilnenie vedy. –––– Ty dávaš slepým červom zrak? Myslíš, že je to dobrý nápad? –––– Čo by ste urobili, keby niečo duchovné poprelo vašu vedeckú vieru? ()

Madlene

Moc zajímavej námět, ale příliš všeho škodí. Zbytečné zkratky, a pak zase nimrání se v nesmyslech, indická část už byla úplně patetická a předvítadelná, takže vlastně škoda toho potenciálu. ()

jefff

Velmi krásný snímek, jehož hlavní devízou je myšlenka a cesta k ní. Příběh je možná obyčejnější, ale nese v sobě něco co vás donutí se dívat se zaujetím až do konce....který je opravdu krásný. Jeden z nejzajímavějších filmů letošního roku. ()

DeathTheKid

Velmi příjemný, šokující, emocionální a dobře natočený mix vědy a náboženství. A to já můžu. EDIT: Náboženství nemůžu, nevím, co jsem to tehdy fetoval za sračky! ()

MichelSmith odpad!

Nuda,nuda a ešte raz nuda...Ale aj tak som chcel mat tento film odfajknutý. Ku koncu po tom ako som bol na trhoch v Rakúsku,ale to je jedno len ma prekvapuje že telka stále išla...? ()

Pecival

Zajímavý scénář, sympatičtí herci (Brit Marling ++) a hlavně nepředvídatelný scénář. Škoda, že film klouže jenom po povrchu (v porovnání třeba s takovým kontaktem, tam ten konflikt víry a vědy vytěžily mnohem více). Velmi silné čtyři. ()

ilonaho

Přes vzletná slova v oficiální anotaci i některých komentářích si po zhlédnutí říkám jen, proč tohle bylo natočeno...? Neurážlivé, ale také nikoliv nezapomenutelné... ()

Gunslinger

Vizuál parádny, soundtrack ani nehovorím a do toho inteligentný príbeh, ktorý na rozdiel od svojich art/indie súrodencov vôbec nenudí.. Srdco plesá, pýta si repete.. ()

milancecil odpad!

308. Pro mne nečekaně velké zklamání, taková tvorba je mi svým sdělením vysloveně protivná, až odpuzující, zneužití či zneužívání tak vzácného existenciálního téma jako je právě reinkarnace, představy pokračování života novým zrozením jako neměnného principu kontinuity, k šíření tak rozsáhlých bludů, nikdy se ve Vesmíru nic neopakuje, jen stále mění a proměňuje, nelze tedy žádnou metodou dosáhnout podobných zjištění, vše je v ději rozvíjeno opět kolem výkonných počítačových programů, s dalšími mimořádnými schopnostmi, další propagandistické dílo ideologie, pro kterou je tak charakteristické právě přeceňování možností technologie, jen pro další a další oslabení úcty a obdivu k životu, Božímu zázraku, ukázka scestného směřování filmové produkce ke zdánlivě hodnotným, oduševnělým tématům, které však svým působením spíše vedou k poškozování náhledu na tak závažné existenciálně důležité skutečnosti, škoda promarněné příležitosti, která mohla přinést naopak hodnotné přiblížení jevů, které nás soustavně obklopují a zasahují s jistotou a neměně do našich životů. ()

Ne__Ty

Už se mi to v hlavě uleželo, ale stejně bude film ve mně rezonovat ještě docela dlouhou dobu (už jsou to skutečně roky), než ho úplně vstřebám. Potřebuji to hlavně u dvou emočních vyvrcholení, přičemž to první mě vnitřně nesmírně rozemlelo, což je znásobeno ještě tím, že se mu to podařilo přes mé očekávání. A vyplatí se počkat do konce titulků. ()

pavcas

Miluju filmy od kterých absolutně nic nečekám a který mně nějakým způsobem sejmou. Příběh mladého vědce Iana (Michael Pitt), zabývajícího se evolucí oční duhovky, která je pro každého člověka jedinečná jako otisk prstu, je na první pohled nezajímavý, ovšem až do chvíle kdy ho náhoda svede dohromady s mladou a tajemnou, leč trochu dětinskou Sofi, se kterou prožije vášnivý a hluboký vztah, který vypadá že bude trvat navěky. Jenže náhody neexistují, stejně jako neexistuje bůh, není to přece vědecky podloženo.Zřejmě ale existuje osud, stejně jako věci mezi nebem a zemí a Ian se o tom brzy přesvědčí na vlastní oči. A možná stojí před největším objevem historie, ovšem otázka je..uvěří? Já bych chtěla.... ()

Maynard.

No, Džejbí, tomuhle dát 5*? To ti teda nevím a to seš při tom takovej hodně přísnej a málorozdávačnej s hvězdičkama... Já sem u toho teda neusnul, ale málem sem to po 20ti minutách vypnul, páč mi přesně bylo jasný, že tenhle film mě bude nudit a jestli se tam vůbec něco přihodí, tak že to bude až na konci. Jako jo, na konci se tam něco trošku přihodilo, ale kvůli tomuhle rozuzlení čekat hod%ku a půl, to teda nevím. Hezkej byl začátek, kdy sme mohli spatřit velký množství různejch vočí. Ale pak se to jen tak táhlo, jako sejr, vůbec to nemělo spád a tempo. Od tý doby, kdy jel do Indie už to bylo krapet lepší, ale že bych ze závěrečný pointy byl uplně hotovej, to fakt nee... Prostě spousty keců a málo činů :o) ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)