Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

PTuranyi

Výborná dráma o boji človeka s prírodou, teda konkrétne s horou. Presnejšie s Everestom. Každý nadšenec vysokohorskej turistiky zaplesá nad nádhernými zábermi hôr. Príbeh sa postupne rozbieha zoznámením partie horolezcov, ktorá si zaplatila výstup na strechu sveta. V základnom tábore sa zoznámim so všetkými protagonistami a očakávanými nástrahami. No a potom sa už ide na vec. Príroda je neúprosná, podmienky sa zhoršujú a dôjde na najhoršie. Film skvele vykresľuje podmienky a cenu života v tomto súboji. Žiaľ v scenári už nevyšlo dosť miesta na rozpracovanie jednotlivých osudov. Takže ľudia padajú ako muchy a zmŕtvychvstanie jedného z hlavných hrdinov je odbité na prosté konštatovanie. ()

david141474

Naposledy jsem to viděl předloni a dost se mi to líbilo, tak jsem si řekl, že se na to podívám zas. Sice trvalo půl roku než jsem se k té recenzi dostal, ale stále si to pamatuju. Téma horolezectví je za mě dost zajímavý a nikdy to neomrzí a tady tomu není jinak. Celým filmem vás provází kulervoucí atmosféra, takže se celý film obáváte o postavy a skon některých z nich není úplně nejkrásnější. Sice je tam pár nesmyslností, ale to je v těchto filmech běžný. Děj je zajímavej. Postavy jsou solidní. Herci podali kvalitní výkony a já mohu jen doporučit! 8/10 Prosím, více takových filmů! ()

kaliakra

Everest, ktorý otvoril tohtoročný benátsky festival, je viac vizuálna atrakcia, ponúkajúca divákovi silný vizuálny zážitok, bezprostredné vtiahnutie do dramatického deja na najvyššej hore sveta, menej už originálna zábava, tobôž umelecky ambiciózna výpoveď. Režisér priznal, že chcel „ponúknuť divákom najautentickejší možný zážitok, zobrať ich na vrchol Everestu a ukázať im hory, ako ich ešte nepoznali – a to všetko spolu so zaujímavými postavami, podrobne vykreslenými vzťahmi a silným filmovým príbehom.“ To prvé sa mu podarilo. Obraz pôsobí pravdivo, presvedčivo a sugestívne. Veľkofilmový príbeh v podaní hollywoodskych hviezd mu však vôbec nesvedčí, ba je voči nemu v kontraste a uberá mu na presvedčivosti. Postavy nevyznievajú sympaticky a nevzbudzujú súcit či záujem. Film spája aktuálne obrazové možnosti modernej filmovej techniky so staromódne poňatými postavami, neinovatívnym ťažkopádnym rozprávaním a otrepaným príbehom. ()

Mrsina

Fascinující záběry samotného Everestu. Naprosto brutální a dech beroucí scény. Jste napjatí, emoce taky hrají velkou roli, nedokážete uvěřit, že by se něco takového stalo a usilovně si přejete, aby to hlavní hrdina přežil. Toto ve mě zanechal tenhle film. ()

xawexi

Divák, který přijde do kinosálu zcela neovlivněn informacemi, které o tomto filmu mohl získat před jeho vysíláním, zde zažije zcela nezapomenutlený zážitek. Totéž se stalo i mně. Strhující emotivní příběh, velmi kvalitní kamerové záběry, propracované digitální tecnhologie (IMAX) a přirozenost herců. Filmu se nedá prakticky nic vytknout. Při konci mi nabíhala husí kůže, jelikož jsem se dozvěděl, že film byl inspirován skutečnými událostmi. Nevím, jak ostatní diváci, ale ihned po odchodu z kina jsem si horolezce, kteří na Everestu zahynuli, vyhledal na internetu. Po velmi dlouhé době kvalitní film; islandská režie opět příjemné překvapila ()

camomilla

Videno v kine 3D a presto jsem odchazela tak nejak zklamana. Mozna jsem cekala vic, mozna je to tim, ze jsem pribeh znala z knihy, takze me necekalo zadne "prekvapeni". Kadzopadne kniha je uz zaprasena a ze vsech radku si pamatuji prave jen linii Roba jak satelitnim telefonem vola s tehotnou manzelkou. Film mel dokonaly prostor jak si vytvorit vztah k jednotlivym horolezcum, ale nevyuzil ho. Rychle predstavovacky v hospode a na letisti mi zkratka nestacily k tomu, aby me osudy postav zasahly. Vizual skvely, vichrice skvela (mela jsem pocit, ze kolem me lita milion ledovych strepu), ale dej tak nejak prumerny. ()

w.w.

Najviac ma štvalo, že nikdy som nevedel na koho sa pozerám, kým si nezložil masku a okuliare, lebo v tej vetrovke s kapucňou, kyslíkovou maskou v snežnej búrke je to dosť problém. A už vôbec nechápem načo je v takom filme potrebné tak hviezdne obsadenie. 30 zaujímavých minút z celého filmu je dosť málo. ()

bigmatko

vzhľadom k tomu, že príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami tak nie je ani potrebné hodnotiť moc zmysel výletu na najnebezpečnejšiu horu sveta v zostave kde skuseným je len inštruktor, ktorý kvoli vidine penazi riskuje zivot neskusených dobrodruhov a samozrejme hlavne svoj vlastny pri kazdom kroku smerom k vrcholu, z ktorého už vo vacsine prípadov niet navratu bez nejakej tej ujmy na zdravi a na zivote zúčastnených. vizualne je film pekným zázitkom a v 3D si aj na sedadle kina hora získa Vas respekt. vlastne vizual je asi jedine hodnotiace kriterium pri tomto filme a to si zasluzi rozpatie hviezd od 3 do 5. ()

Alex.H

Tak na tento film nemusíte chodit do kina. Todle budou dávat brzy na čt2 jako jeden z dalších adrenalinových tv filmů, či snad dokumentů. Žádný charakter, kterému byste fandili. Velký casting, ale většina zbytečných postav, která akorát roztříštila děj, který ve mně nakonec nic nezanechal. + opravdu pěkné scenérie, dobře zachycená bouře, scény působí realisticky. ()

Gluminator

Neskutečný, jak jsme bezmocní a malí, tady je vidět, jak si s námi matka příroda jednoduše pohrává. Velice kvalitně natočené a hodně dramaticky pojaté. Zde je vidět, jak náročné to opravdu je, ale ve skutečnosti, to je asi ještě stokrát horší. Nevím, asi by mi nestálo riskovat život, jen za ten pohled a pocit, že tam jsem. Filmu není snad co vytknout, jen pár maličkostí. Jason Clarke roste každým filmem, zde měl hodně prostoru a letos se dost předhání s T - 3000. Dobrá hudba tomu dodá o stupeň větší atmosféru. 85% ()

NeverEver

Je vzdycky tezky natocit film podle skutecne udalosti, pokud se vam navic mrtva tela hrdinu porad vali vedle cesty na vrchol a kazdy rok podel nich projde dalsi stovka horolezcu, je to ukol temer nemozny. Videla jsem polohranou "rekonstruci" pribehu na Discovery, vcetne vypovedi svedku, grafickeho znazornenim cesty, komentarem odborniku "co se udelalo spatne a proc a jake byly moznosti" a s litosti musim konstatovat, ze to bylo mnohem zajimavejsi a napinavejsi nez tenhle filmovy trhak. Mozna tam nebyly tak skvele zabery na horu ze vzduchu, ale to je tak jedine.... (no jasne, a nebylo to ve 3D) Herci si urcite dali do tela a fakt, ze se film natacel primo na upati je obdivuhodny, zel na kvalite a zajimavosti se to vubec neprojevilo! Nevim zda slo vytriskat vic na deji, kdyz zapletka byla dopredu dana a neslo se asi moc odchylit, ale i tak kdyz scenar srovnam treba s Walk the line, je to jak Hasek a Shakespeare, oba maji sve poblikum, ale jen jeden je "proste nedostizny". Davam mezi 2** a 3***. PS "A proc chces na Everest teda vylezt? No protoze tu je!".... Na tom se pozna budto sila scenare a nebo primitivismus "turistickych" horolezcu.... ()

raru

Plnohodnotná dráma so všetkým,čo k tomu patrí.Zimomriavky,ktoré mám len pri počúvaní hudby,som tu mal hneď dva krát.Úžasné. ()

Hanulityda

Spoiler! Dlouho mi trvalo, nez jsem pochopila, ze hlavni hrdina vazne nahore zemre a nikdo ho uz nestihne zachranit. Doslo mi to vlastne az kdyz prisla scena, kde jeho manzelka ceka na letisti na zbytek vypravy. Opravdu smutny film o lidech, kteri chteji splnit v podstate nemozne nejen sobe, ale i ostatnim. Klobouk dolu pred nekym, kdo se dobrovolne vydava na takovouhle pout. Na konci mi ukapla nejedna slza, doporucuju :) ()

Cubah

Trochu hory znám, hodně je miluji a pokud to jde, utíkám do nich, abych se s nimi i poznal. Jsou věčné, spravedlivé, krásné i kruté, jak už to tak s krásou bývá. Rozhodně jsou spravedlivé, protože měří každému stejně a taky lhostejné k nám malým tvorům jménem lidé. Příliš je nezajímáme, proti tomu, jak zajímají ony nás. Chápu, že film o výstupu na hory nemůže přinést nějaký "třeskutě" originální příběh a že jsou si tedy všechny dějově dost podobné. Takže jejich originalita musí být v hledání nové formy a postavená na člověku, ústředním hrdinovi, potažmo příbězích těch ostatních a zajímavých záběrech na dokonalé horské scenérie. Tenhle film k mému velkému zklamání žádnou originální formu nenašel a taktéž postavy a jejich příběhy byly stejné, jako ve většině horolezeckých expedičních filmů, jako je jistě často srovnávaná "kádvojka". Několik krásných záběrů hor, ale na rovinu, ani Ty mi nepřišly tak úchvatné, jak jsem čekal, a kvůli čemu jsem se na film tak těšil. Kam se hrabou záběry hor z tohoto filmu na nádherné přelety a pohledy na hory v "nehorských" i když tak trochu také expedičních filmech, jako je Pán Prstenů a Hobit... ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)