Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latiňák) se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka (Johanna Tesařová), o kterou spolu se sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) pečují. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v „Díře" s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události... (A-Company CZ)

mcb

Nic. Svou bezvýznamností vlastně Díra u Hanušovic dokonale reflektuje současný stav české kinematografie, která je doslova 'Nowhere in Moravia'. Krobot tímhle vyprazdněným trapnohumorným filmem ukázal, že invence vlastně není nutná, stačí jen sbírka typických stereotypních charakterů, scének a nadávek, které na domácí publikum působí osvědčeným způsobem. Z hlediska evropského (nebo světového) kontextu nehodnotitelný snímek. ()

VášaVF

Těžko uvěřit, že je pod tím podepsaný pan Krobot a téměř celý ansámbl Dejvického divadla. Doufal jsem, že tato režijní filmová prvotina pana Krobota bude závan čerstvého vzduchu do slabé současné tuzemské filmové tvorby, ale bohužel. Ani nevím, proč jsem tomu dal tu jednu hvězdu. ()

hrona

Pro mojí personu jednoznačně největší zklamání od českého filmu, kterého se mi v uplynulých letech dostalo. Bezduché tlachání postav, u kterých i díky nářečí neslyšíme z 90 % nic jiného než sprostá slova jsem od formátu pana Krobota a jeho dejvických svěřenců v skutku nečekal. Naprosto nehumorné, dějově prázdné, chvílemi i dost nechutné. ()

honajz

Nejprve klady - dobrá kamera, syrové herecké výkony, určitá meditativní nálada. No a to je tak vše. Ano, takhle si herci pražského divadla představují život na severomoravské vesnici v pohraničí. Jak jsem psal už v článku Z díry u Bedřichovic (http://www.blisty.cz/art/73905.html), jde o hodně zjednodušený a jednostranně orientovaný pohled. Moje zkušenosti jsou spíše opačné - vesnice rozkvétají, snaží se podnikat, otevírají nová sportoviště, pražírny kávy, minipivovary, baráky nově nahazují. A lidi jsou tam stejní jako všude - jedni mrchy, druzí průměr, a jiní se snaží chovat slušně. Ale aby vše byl jen výkvět negativních vlastností a žádná postava pozitivní, to se vidí jen v takovýchto filmech. Prostě jen neředěná depka, vše je špatně, vše je na prd, a div, že na vesnicích lidé nepáchají z té bezmoci hromadné sebevraždy. O tomhle ten film bohužel je, o ničem jiném. Možná je to jen nošení pražských depek pražských inťošů do vesnic, ale doufám, že se tímhle zkresleným a jednostranným úhlem pohledu nedají lidi zmást a budou žít v pohodě své životy. Tenhle film je jen typickou ukázkou toho, jak jedna vrstva společnosti je totálně odříznutá od jiné, a jak falešně o tom svědčí. Jo, a btw - mše mají trochu jiné atributy, než jsou ve filmu ukázány (i když zde je jen vždy úvod nebo závěr mše), např. se hned po pozdravu nesedá, stejně jako se hned po knězově rozloučení takhle divně neprchá. ()

rikitiki

Je to spíš portrét jedné zapadlé vesnice než příběh s dějem. Režisér nechává kameru zbytečně dlouho statovat na záběrech na krajinu nebo na lidi – ano, chápu, ti lidi jedí, ta krajina je hezká – to ale pochopím už na první kouknutí, nemusely se snad ty záběry natahovat do nekonečné délky. Zúčastnění hrají dobře, ale chybí jim k tomu ten příběh. Ještě i koncem filmu se najednou objeví nové postavy, o kterých nic nevíme a ani se nedozvíme. SHRNUTÍ: Dva týpci si rozbijou společnou sexuální hračku, ve filmu, který měl trvat nejméně o půl hodiny míň. ()

borsalino

Takový že je náš venkov? Hmmm, znám jej sice jen z prázdnin u babičky, kam mě rodiče z Prahy posílali. Přiznávám, není to včera, ale že by se venkov tak změnil, co jsem tam nebyl? Asi ne. Nebo jestli to takhle chodí na Moravě? Možná jo, když to pan Krobot tak dobře zná, vzhledem k tomu, že je ze Šumperka. Spíš mám dojem, že si pan Krobot léči nějakou osobní frustraci z dětství, kterou nosil zamčenou kdesi hluboko v sobě celá léta, schovaný za maskou drsoně, ale s ubytkem mentální síly se rozhodl, že konečně sejme to břímě ze svých beder. Bohužel si k tomu vybral populární médium, díky kterému se s námi všemi o svou frustraci podělil. Zbytečně vulgární, nevtipný, nezajímavý, nedramatický film, který mě inspiroval jen k tomu, abych jej nikomu nedoporučil a co nejdříve na něj zapomněl. ()

hansel97

Neuvěřitelně autentický film, na Cestu ven to v tomhle směru třeba nemá, ale film působí neuvěřitelně uvěřitelně. Velmi se líbily scény, kde se dlouho nehýbe kamera, což celému efektu autentičnosti jen nahrává. Postavy a jejich charaktery i činnosti jsou skvěle vypracované a jednoduché, tak aby seděli na vesnického člověka, Nářečí je vtipné samo o sobě, i když oproti Krobotově seriálu Čtvrtá hvězda tu vtipu výrazně ubylo. Celkový dojem filmu mě dělá hrdým na to, co jsou Češi schopni natočit. Doufám, že od Krobota uvidíme další počiny. ()

claudel

Fanoušky Dejvického divadla tahle parta kolem Miroslava Krobota nemůže zklamat. Já jsem sice po prvních patnácti minutách zapochyboval, ale pak se moje pochyby naprosto rozptýlily a náramně jsem se bavil. Humor je hodně postaven na vulgarismech, ale v tom je čeština právě krásná, že když se umí vhodně použít, tak mají rovnocenné postavení jako jiná spisovná slova. Herecky to dle mého soudu nejvíc sedělo Simoně Babčákové a Jaroslavu Pleslovi. Jediný, kdo chyběl, byl vlastně asi Neužil. ()

eraserhead666

Ač k současné české kinematografii nejsem nějak striktně nekompromisně kritický, přesto mě občas překvapuje, že si pouštím pořád další a další její produkty. Na tohle mě nalákalo duo Krobot a Táňa, jejíž vesničanky mě baví už od dob Divokých včel. Díra u Hanušovic je takové to typické krásné české nic, navazující a odkazující na starší filmy o prostém českém lidu, svérázném, jadrném a jaksi lidském. Jenže v tomhle docela dost tlačí na pilu, což místy až bije do očí. Takže ja, dostal jsem co jsem chtěl a navíc kulervoucí Babčákovou. Ale je fakt, že mnohem radši tohle, než české filmy, které se zdánlivě o něco (neúspěšně) snaží. 2,5* ()

SLOTH

Do hlubin vesnické duše aneb divoké včely 2. Atmosféra je nezapomenutelná coz se nedá říci o ději, ten téměř není. Jde spise o pletenec osudu bez začátku a konce.každopádně jako první filmový debut páně Krobota si zaslouží pozornost ()

MáŠa

Takový částečně o ničem. Autoři se tu snaží dělat humor z toho, že si berou různé situace z venkova a sází jednu za druhou. Takže humor na účet té naší malosti. Je plesnivý chleba? Tak si z něho tu plíseň seškrab. Nebo kdo se sprchuje v poledne (plýtvání vodou)? Atd. Sice je to trošku přehnaný, ale jako proč ne. Doplnit to s nějakým příběhem, který by měl nějakou pořádnější zápletku a vyvrcholení, tak bych hodnotil lépe. Ale tohle tu chybělo. Šlo spíš jen o takový monotónní dějový popis. Párkrát jsem se zasmál, ale do paměti se mi to nevyryje. ()

becki_tu

Po delší době jsem se nechal zlákat programem České televize, který upoutával na „film oceněný Českými lvy“ a „režisérský filmový debut Miroslava Krobota“. Bohužel už po nějaké půlhodině jsem tušil, že tahle zvláštní mozaika osudů divnolidí z vesnického prostředí u mě slavit úspěch nebude a to jsem ještě netušil, že se do konce filmu nedočkám ani příběhu ani nějakého vypointování. Neříkám, že se tam neobjevilo pár povedených skečů (statik, pan Vitásek, pálení kostí), ale celkově to na mě působilo jako vystřižené prostřední dějství z divadelní hry, kterou sepsali štamgasti z řad ochotníků za jedno odpoledne v hospodě u piva. ()

snaked

Ano, je to přehnané, je to stylizované. Přiom si to hraje na obraz nějaké reality. I přesto mi celek přišel funkční. Viděno v naprosto narvaném velkém sálu kina Světozor. Asi životní herecký výkon Simony Babčákové. Po těch rozporuplných až negativních hodnoceních jsem nečekala mnoho, ale byla jsem spokojená. Pravda je, že to není film, který bych potřebovala vidět znovu. [editováno 25. 7. 2014] ()

Kimon

Bylo 6.12.2014, kdy jsem zcela náhodně přečetl článek z rozhovoru s paní Janou Preissovou, naší známou herečkou. (viz.: http://www.novinky.cz/zena/styl/352919-jana-preissova-mam-pocit-ze-ted-muze-hrat-a-tocit-kdekdo.html). Paní Preissová si v rozhovoru postěžovala, že "kultura mluveného projevu upadá" a je jí to líto. S tím souhlasím a předpokládám, že tím mínila všeobecný projev jako takový, tedy i mluvený projev ve filmu a v kultuře obecně. Na dotaz redaktorky: Dnes kulturu sledujete víc jako divák. Zaujalo vás v poslední době něco? ............ odpověděla: Musím se přiznat, že toho moc nestíhám a také si s mým mužem dost vybíráme. Často mám pocit, že teď může hrát a točit kdekdo, bohužel i ti, co nikdy nic neuměli. Ale najdou se skvělá představení a výjimečné výkony. Poslední film z české produkce, který jsme viděli (rozuměj s manželem Viktorem Preissem ), byl Díra u Hanušovic v režii Miroslava Krobota. A moc jsme se potěšili. ..... Tak jsem se tedy začal těšit i já a rychle sehnal k vidění tu, mou oblíbenou herečkou, vychválenou Díru. ... Tož pravda, přesvědčil jsem se, že kultura mluveného projevu opravdu upadá a že můj oblíbenec Ivan Trojan mluví jako dlaždič více než dobře. Šak ani ostatní "herci" nezůstávali pozadu. No a scénář? Pane Krobote, jako herce (sice svérázného) Vás beru, ale raději prosím zůstaňte jen u toho herectví. 102 minut vyšumělo a mě z toho všeho zůstali v hlavě jen ty hrubé výrazy a pocit, že i Trojan umí občas blbě ulítnout. Pokud to bylo míněno jako komedie, tak na vulgaritách se komedie stavět v žádném případě nedá. Hodnotná komedie musí mít inteligenci, i když třeba potřeštěnou a opravdu vtipné a promyšlené dialogy. On totiž, pane Krobote, český divák patří do Evropy, která má hluboce hodnotné kulturní tradice. Takovému divákovi musíte nabídnout více, než kupu sprostých výrazů, sex a dějově prázdný obsah. A pokud to bylo míněno pouze jako dramatická výpověď o životě jakési, v prázdnu přežívající, části národa z jakési pomyslné vesnické díry, bylo to plytké a nadměrně vulgární. ()

Morholt

Obrazy ze současné vesnice. Někdy bizarní, jindy stereoptypní, ale v zásadě se Krobotovi tu atmosféru dnešních zapadákovů povedlo vystihnout docela přesně. Nemůžu nic namítat ani proti hercům, ačkoliv ve zvoleném formátu nebylo třeba nějakých dramatických výkonů. Ale typologicky se casting povedl. Jen nechápu, proč je děj umístěn na Moravu. Nářečí z úst převážně pražských herců zní nepatřičně a je slyšet, že se nejedná o jejich mateřštinu. Ale dalo se to přejít. Co se ale přejít nedá je absence děje. Není upozaděný, nebo špatně odvyprávěný. Prostě tu není vůbec nic, čeho by se mohl divák chytit. Tak snad se Krobot jen zastřeloval a příště to bude lepší. 55% ()

Coleator odpad!

Tohle bylo vážně o ničem... I kdybych měl film brát pouze jako živý obraz malé vesnice kdesi na Moravě, byla to neskutečná kolosální nuda... ()

mm13

Znegujte si prívlastky, ktorými tu bezpočet užívateľov častuje tento uhrančivý výkon a choďte do toho. Nuda? Plytké postavy? Prehrávajúci herci? A ak niekto napíše, že to nebola komédia alebo bola slabá, ten práve vykričal do sveta svoju značne oklieštenú, priam buranskú predstavu o nej. Tak z toho prosím neviňte tvorcov. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky

22.02.2015

22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo… (viac)

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

14.01.2015

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 22. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 32 celovečerních hraných filmů a 23 dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. Nejvíce… (viac)

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014

09.12.2014

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)