Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

šerminator

Prosím o definici slova komedie. Já si představuju, že se budu smát, ale ono ne. Teda abych nekřivdil, tak jsem se lehce pousmál ve dvou případech, ale teď hned po dokoukání filmu už nevím které to byly - tak je ten film slabý. Místo komediálních situací jsem sledoval děj se situacemi, které byly k pláči - POZOR MOŽNÉ VYZRAZENÍ ZÁPLETKY !!!! prasklé potrubí není důvod ke smíchu, líní opraváři nejsou důvodu ke smíchu, manželská krize není důvod ke smíchu a zbouchnutá holka? hádejte... Pelíšky to je u mě komedie, kolja, černí baroni jakbysmet. Černá komedie? možná slavnosti sněženek, ale to byli jiní machři Menzel-Hrabal. Proti p. Strachovi nic nemám (zatím), jeho Anděl páně je u mě hodně vysoko, ale Marek Epstein... tady už narážím. Co jsem od něj viděl bylo pro mě slabé - Václav, Roming, Ve stínu a toto. Dobrá dost kritizování, jsou tu i pozitivní stránky: Trojan, Babčáková, Krobot, Brno a Led Zeppelin. ()

Autogram

Film o nechcenom hrdinstve a zároveň o hovne a to obrazne aj doslovne. Z dobrého úmyslu priniesť obraz doby s vtipnými momentami vznikol nechcený guláš osobného prežívania zlomových momentov života pred návštevou zubára. Záver niečo zmysluplné aj prinesie, ale vytiahol to iba na priemer. Podarili sa len niektoré momenty pre pamätníkov, ten modrý walkman značky International máme stále a je dokonca funkčný. –––– Takoví jsme holt my. Nejvíc nás bolí strach. ()

ghatos

Radek99 správně upozornil na poněkud vadně pojatý podpisový akt. Pravda je taky, že to bylo přehnané (šeď všedního dne, milenka, instalatér atd.), ovšem pořád si to drželo konzistentní kvalitu. Zasmát se u toho dalo. Tragikomedie je bytostnou součástí české kinematografie a jinak tomu nikdy nebude...zřejmě. 70%. ()

PollyJean

Na to, že jde o televizní film je výsledek vlastně hodně dobrý. Přistoupíme-li na hru, že se na hrdinu vše sesype během jednoho dne a že se některé věci mohou dít právě tímto způsobem (podpis charty, poslech rádia atd.), scénáristicky i režijně celkem bezchybné. Ale jakkoli je konec idylický a poetický, přece jen není příliš pravděpodobný, spíš v tom vidím snahu zalíbit se divákovi, celkem dost typickou pro zobrazování této doby, jak už tu zmínili mnozí další komentující (za všechny třeba Marigold; hlavně kvůli tomu z původně míněných mírně nadhodnocených čtyř zůstanu u velmi solidních tří). Nedozvíme se, jak dopadl příběh syna. Hlavně mi přijde dost nemožné, aby se po dobu, co je hrdina u zubaře, povedlo jeho manželce dát ten byt tak dokonale do pořádku - za tu dobu by myslím ani neuschly koberce, o vyvanutí zápachu ani nemluvě. Ale jak jinak by pak mohlo dojít k následnému hledání štěstí, že? ()

Jacob23

Hehe nejhorší kocovina v životě inženýra Ríši Tauše v době reálného socialismu.Klasicky výborný Trojan ve dvojce se stejně skvělou Stivinovou. Stylove natočené retro ()

vyfuk

A pak, že Epstein neumí dělat kvalitní díla. Vrásky z lásky a Ve stínu mluví samo za sebe. Pak tu jsou ovšem kraviny jako Wilsonov a nebo Pohádkář. Nevím, co vždy vede dobrého scenáristu k tomu, že napíše totální kravinu. A nebo to hold zpacká režisér. Tady je alespoň vidět, že kombinace Strach a Epstein funguje dokonale. Je asi zbytečné říkat, že Trojan v hlavní roli exceluje. Spíš je trhlé, že tohle je jen televizní počin mezitím, co něco se vítězoslavně dostává vesele do kin. Ach jo. V jaké době to sakra žijem? ()

Bernhardiner

Do postiženého se dobře kope. Tím postiženým není v tomto a v mnoha dalších přpadech nic jiného než bývalý socialistický režim. Toho režimu se v 70. a 80. letech prakticky nikdo nebál a většině lidí byl spíš k smíchu. Kdyby se někdo odvážil natočit komedii, která se odehrává někdy na začátku let padesátých, dal bych mu třeba i pár korun. A kdyby - nedejbože - se někdo zbláznil a vytvořil komedii, která by zahrnovala typické neduhy současného systému, vypil bych snad i ten rum, co mám v soudku. Jenže tady vznikají jen filmy Magnusků a Trošků a pokud se objeví něco nového v komediálním žánru, většinou se jedná o romantické komediální cosi s Macháčkem nebo nějaká hrůzostrašnost, která odrazuje již v momentě zhlédnutí traileru. Tenhle televizní film vyhrál jakousi evropskou cenu, a já si dlouhou dobu pokoušel přijít na to, proč. Jedinou možnou odpovědí je, že se jedná o politicky angažovaný film. S vynikající partou herců, s celkem slušným scénaristou a režisérem však mělo vzniknout něco zábavnějšího než tato antikomedie. Co je, proboha, směšného na tom, že se někomu ucpala kanalizace? Jak jsou směšné úplatky a vlezlá vdavekchtivá kolegyně. Ty situace nejsou samy o sobě směšné a ani nejsou tak podány, nejsou navíc ničím zajímavé a většina z nich se může stát i v dnešní době. A nepřál bych tvůrcům tohohle filmu zažít prasklou stoupačku ve vlastním bytě. 55% ()

Georgex

Skvělá oddechová komedie s perfektním Ivanem Trojanem v hlavní roli, na které rovněž nelze nejmenším způsobem poznat, že se jedná o televizní film, jelikož snadno strčí do kapsy naprostou většinu českých filmů, které se v posledních deseti letech dostávají do kin, aniž by na to měly kvalitu. Na druhou stranu je škoda, že se opět jedná o téma ze všech stran omílaného socialismu, jelikož to všechno působí téměř na jedno brdo a už by se čeští tvůrci měli od této doby konečně oprostit, jelikož takto laděná komedie by šla hravě natočit i z dnešní doby. Moje hodnocení 75%. ()

harapag

Výborný, nenásilný film. Trochu jsem se obával, aby v"kalhotech" neuvíznul nějaký ten disident, ale naštěstí děj nezklouznul do stavu režisérova příjmení. ()

kenkaku

Jak já tu CZ tvorbu nerad... většinou (na 99%) je to hnus a nekoukatelná kokotina. K "moudrákům" jsem přišel jak slepej k houslím (náhou běžel v TV, tak jsem u něj zůstal - a bacha - to je co říct). Takže jsem děj tak nějak vstřebával za běhu a nepřipraven. A přesto že jde o CZ tvorbu a ještě televizní, to co se na obrazovce odehrávalo bylo tak zajímavé a zábavné, že mě to nedalo a nevypnul jsem. jasně, že občas jsem si říkal, že "tohle už je přes závit" (prostě toho bylo na jeden den fakt moc). Nejsem si úplně jist, jestli to byla taková hlína (podepsat Chartu), nicméně pamatuju si, že když jsem se našich ptal proč tu je ruská armáda a jestli nás náhodou nehlídaj (abychom se moc nekamarádili s Američanama), jen se na sebe podívali a raději mlčeli... ()

insurgentes

Když už se furt potřebujeme hrabat v hovnech sedmdesátých let (zde i doslova) a strkat tak hlavu do písku před hovny novodobé eurobolševické diktatury, tak alespoň takto přijatelným způsobem. ()

LexBarker

Minulý režim lidi degeneroval... Všichni měli všechno, každý pátek se to zapíchlo už po obědě a vyráželo se ve škodovkách na chalupy... Popelnice přetékaly hnijícím jídlem, jelikož v blahobytu žijící lidé neuměli šetřit...Každý měl práci, i když třeba byla zbytečná, po škole nebyl žádný stres, jelikož čerství studenti měli pracovní místa jistá. Byla to obludná doba naprosto nepochopitelného blahobytu, režisér Strach nám ale ukázal odvrácenou tvář socialistického ráje, šeď a strach... Byť třeba příslušníci státní bezpečnosti dokážou, že mají srdce na pravém místě a pomohou hlavnímu hrdinovi s pistolí, musí se náš inženýrek třást o teplé a klidné místečko, musí zoufale prosit o pracovní sílu k sobě domů atd atd... Člověk by skoro uvěřil, že za socialismu byla doba temna a beznaděje, klobouk dolů před režisérem. Čistých pět hvězd! ()

Zemi11

Super :) Už mám dost všech filmů o komunismu, chartě, utlačování, protekci, korupci. Je to ohrané. Ale najdou se i světlé výjimky. ()

herr_carter

Po dechberoucí Kleci jsem se musel podívat na další, starší Strachův kousek - tentokrát na kulervoucí Osmy. Tenhle film mi sedl jak prdel na hrnec - ať už díky brilantnímu Trojanovi, který tu exceluje v roli dá se říci životního smolaře, kterého od začátku pronásledují rodinné i kádrové problémy, souhry nešťastných náhod a nepochopení a všemožné nástrahy, které tehdejší režim pro normální lidi připravoval, nebo i díky zbytku parádně vybraných charakterů, kterým tradičně vévodí Krobot (ve filmu je asi 5 % stopáže, ale zase to stojí za to), nedoceněná herečka Stivínová, lstivá liška ryšavá Dvořák, nebo role k popukání Babčáková,kde jsem si u jejího hereckého projevu podržtašky na OPBH málem učurnul do textilu. Strach umí vybudovat nejvíce autentické filmy ať už ze současnosti, nebo z minula, vážně klobouk dolů před ním. Nejchytřejší a nejpřirozenější režisér u nás jednoznačně....................moje hodnocení = 9 z 10. ()

klukluka

Velepříjemná záležitost. Zajímavým způsobem "objektivní". Uťáplej soudruh, kterej se stal "bojovníkem proti režimu" po litru tvrdýho chlastu, komunistickej, přesto lidskej říďa státního podniku, spojka disidentů napíchlá na STB, estébák, kterej vám skutečně pomůže vyřešit problém, se kterým si nevíte rady, v tomhle případě s náhodně objevenou cizí bouchačkou atd. atp. Není to levý, není to pravý, je to lidský a hezky český. Přesto tomu rozumí i jinde - viz. nedávné ocenění za nejlepší evropský televizní film. Největší předností "Osem" je jednoznačně scénář, Marek Epstein si s ním skutečně vyhrál. Televizní film, který by snesl i filmové plátno, přesný opak většiny současné tuzemské filmové provenience. A hodnotný, podnětný příspěvek do diskuze o tom, co bylo lepší - jestli vláda jedné strany vyvažovaná sociálními jistotami, nebo naše nynější údajná svoboda, kterou si čím dál víc lidí užívá někde pod mostem. Osmy ukazují, že se v tom tehdy dalo existovat, hrálo se ale podle jiných pravidel. Pojednávají o tom s humorem a bez zbytečného patosu. ()

Devadesát Dva

Sympatická černá komedie, která využívá konceptu, kdy se hlavnímu hrdinovi všechno sype na hlavu a de facto s ním prožíváme každou minutu toho brajglu, do kterýho spadl. Ve svém smyslu takový velmi starý koncept a k tomu ještě podaný velmi starou narativní formou. Nevidíte dnes skoro vůbec filmaře umět mísit tyhle věci takovýmhle způsobem. Strach prokazuje, že je král vypravěč, skoro je ho pro tu TV produkci škoda, ale hádám, že právě ta mu možná propůjčuje tu svobodu, kterou potřebuje. Trojan zase zvládá svou typologickou roli (opět) sympatického zmatkujícího smolaře a Epstein trefil scénář, který by nakopal 9 z 10 současných regulérních českých filmů uvedených v kinech. Zvláštní, objevovat tyhle zapadlé drobné klenoty. ()

Chegi

Disidentem proti vlastní vůli se stane Ivan Trojan v hořké komedii vyprávějící o strastech průměrného obyvatele ČSSR na konci 70. let. Jen v 80 minutách a v minimálních kulisách režisér Strach odvyprávěl s vtipem asi nejhorší den, jaký si dokážete představit. Autorům se zároveň povedla skvělá stylizace šedého normalizačního Československa. Škoda, že se peníze na kinematografii u nás přerozdělují tak nesmyslně - tento film by si rozhodně více zasloužil kino, než televizní obrazovku. Dle mého názoru bez diskuze nejpovedenější český film letošního roku. ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)