Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

CaptNemo

Tohle mi hlava nebere. Viděl jsem to samé, co většina lidí tady, nebo mi můj rekordér druhý den ze záznamu podstrčil něco jiného? Jako bakalářská povídka by to snad obstálo (i název by tomu odpovídal), za předpokladu, že by se to střihlo na polovinu. Jako televizní inscenace podprůměr, a to i na dnešní dobu, kdy už pero scénáristovo není zdaleka tak mrštné, jak tomu bývalo v dobách dřívějších. Herecké výkony v mnoha případech hodny pejorativního označení "oblastní", v případě Zuzany Kajnarové by se dalo říct i amatérské. A to si v podstatě stejnou roli zahrála už v seriálu Vyprávěj, a to neporovnatelně lépe. Opravdu nechápu tak propastný rozdíl v hodnocení právě zmíněné retro ságy a tohoto snímku. V podstatě by to mohla být jedna z jeho (nejslabších) epizod. Jediné pozitivum a hvězdička navíc za Josefa Dvořáka. Ten stejně jako Luděk Sobota v Neviditelných nechci říct překvapil, ale potvrdil, že tu máme generaci skvělých herců, na kterou by tvůrci neměli zapomínat. ()

superzurda

Člověk sleduje film a s ironickým posměškem dodává: To byly časy. Nikdo za nic nemoh, nikdo nic nedělal a vydrželo to tak dlouho. A jediná bílá vrána je člověk, který v se opilecké nerozvážnosti stane nepřítelem. ()

tchempi

Na hlavního hrdinu se sypou takové jobovky, že by si po nich i psychicky odolný jedinec hodil oprať nebo alespoň nadělal do trenek, ale tenhle ne. Dá si panáka, cígo a jede se dál. Je to prostě takové nevěrohodné. Osmy moc nefungují ani jako drama, ani jako komedie. Jsou jen takovým televizním průměrem. 50% ()

MTA

Osmy považuji za obsahově i hereckým obsazením za jeden z nejlepších filmů tohoto, pomalu končícího roku. Ivan Trojan opět nezklamal! 80% ()

Nugat

Výborný příběh, až na pár drobností, které asi nikomu nevadí. Všechna auta jsou umytá - majitelé veteránů se o své mazlíky starají a také Svobodná Evropa vysílala večer... ()

zigy

Je to fajn, ale čekal jsem víc! Trojan exceluje, ale není, kdo by mu nahrával, s výjimkou Pepy Dvořáka, který má zoufale malý prostor....manželka Stivínová je protivná až běda.....nicméně, je to solidní kritika podivné doby, kdy se všichni báli, i když někdy neměli důvod.....ale někdy zase pořádný, člověk totiž nikdy neví, jak je ve filmu krásně vidět. Ve druhé půlce filmu, od zatopení bytu, nedoporučuju konzumaci jídla:) ()

blekekeke

Dalo by se říci, že se s těmi pohledy na zarudlou minulost roztrhl pytel. Jaksi taksi to už diváka nemůže bavit, koukat se dokola na stejnou historku, a ono ejhle, jde to jde ... a to nejen díky výtečnému Trojanovi, ale tak v celku to zase dýchlo ... a dýchlo to chladně vlažně teple vlhce trpce ... ()

Kozlowski8

Příběh o tom, co může v životě člověka napáchat jeden podpis ve stavu totální opilosti. Černá komedie přesně jak má být. Velmi nelichotivá a vážná situace hlavního hrdiny je zde podána s jistým odlehčením a místy přímo humorem a ještě je protkána úsměvnými drobnostmi v příběhu, jako třeba vypočtení konce režimu (za 11 let), nebo kondomy "TROJAN". Jiří Strach potvrzuje, že umí nejen pohádky a taky to, že dokáže pro své projekty získat skvělé herecké osobnosti, které ani zde nezklamaly - naopak - herci jsou vesměs výborní. Zárukou dobře odvedené práce ve skládání filmové hudby je i Ondřej Brzobohatý, což potvrdil. Když po shlédnutí filmu uvažuji o nejvyšším hodnocení, je to krásný pocit. V případě českého filmu o to více. 80%. ()

gizi

Dalo by se říct nic víc než televizní film. Ano, provedení je typické televizní, ale děj nám připomíná s humorem a odlehčením tu těžkou dobu, a to je dobře, protože nesmíme zapomínat, jaké to bylo a jaké to taky být může. 70% a 4*, 14.12.2014. ()

Skunkiee

"A teď si odveďte paničku, budu tady chodit s vyndaným pérem." Jirka Strachů opět exceluje. Natočil svižný, veselý film o líné, smutné době. Na to, že jde o televizní film, je slušně výpravný (záběry ze socialistických ulic si budu pamatovat ještě dlouho). Hudba je řízná a skvěle doplňuje atmosféru. Herci hrají perfektně, všechno spolu tak nějak hezky ladí. Tak bych tak řekl: prostě den blbec v blbé době v rukou dobrého režiséra. ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)