Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

marek29

Celkem ok dokument o bezpráví, ohýbání hřbetů a zkorumpovanosti tehdejšího režimu. Je to hustý, ale filmově ne až tak super. Jednou to stojí za to. Místama i vtipný. ()

George8

Jiří Strach patří mezi špičku svého oboru a tady nám to opět dokázal ve filmu Osmy. Ivan Trojan předvedl opět kvalitní herecký výkon. Depresivní téma se proměnilo v komedii. To je to kouzlo. ()

ostravak30

Film Osmy je výjimečný hlavně díky leckdy bizarnímu humoru na úkor politiky tehdejší doby. Richard totiž není hrdina ani náhodou a vlastně moc netoužil po tom, aby se jím stal. A to ještě musí řešit rodinné problémy. Značně dobře Ivanu Trojanovi sekundují další herci. Zároveň snímek tak trochu paroduje klasickou českou povahu. Simona Babčáková by sice sama nepodepsala, ale drží Richardovi pěsti a vyjadřuje mu podporu. I od Jiřího Dvořáka se dočká poplácání po zádech. I když on jde tak trochu s režimem, ale proč ne, když si to doba žádá a má to své výhody? Češi jsou totiž vůbec nejraději stínovými hrdiny, když to za ně dělá někdo jiný, ale my mu hrozně fandíme. Ovšem má-li jakékoli jiné spojení pro nás také výhody, byla by chyba jej nevyužít. Česká povaha se pak promítá i do chování zubaře nebo estébáka, když mu Trojan přinese zbraň. A už to je vtipné samo o sobě. ()

JosefTomas

Nu což o to, účel Osmy plní dobře, ale zrovna od tvůrčího týmu obdobné sestavy čeká člověk automaticky víc, než jen plnění poptávky. Osmy se ale bojí, nikoli jako Trojanova postava zubaře, ale utrhnout se ze řetězu. Chybí jim větší šlápnutí na plyn, větší odvaz a hlavně nekontrolovatelnost, která by rozjela komediální crazy komedii naplno. Jenže Epstein se drží až nečekaně při zemi a veškerou absurditu nechá růst na příliš vážně se tvářících základech, čímž je výsledek spíš zvláštní. V maličkostech je přitom vynikající, druhá půlka sice je vyhrocenější než zbytek, ale beru jí a v celku napočítám minimálně 8 (chápeme se) momentů, kdy jsem se upřímně zasmál. Přesto však převládá mírné zklamání, protože se pro mě zpočátku podceňovaný outsider stal v mých očích lehce přeceněným průměrem, který nahoru tahá hlavně výtečné obsazení. A že to má základ pro naprosto úchvatnou komedii, mrzí dvojnásob. ()

Ivoman

Tohle vážně natočil Strach ? Takovou nudu s pár vtípkama, který pokud si člověk nedává majzla prostě vyšumí ? Nazvat tohle komedií je prasárna. Je to tragikomedie o chátře 77, která si myslela, že k něčemu byla. Byli jen hovna a vedla je estébácká krysa Havel. Fakt k popukání. Jedna hvězdička za Trojana a ostatní obsazení. Scénář a zpracování patří do odpadu. ()

Joostas

Šlo by to udělat ještě jako Osmy II a OsmyIII/ devadesátky, současnost/. Jen místo wolkmana by tam byl první mobil a IPod. A přeřazení na multikáru by obešli rovnou do polysteronové krabice. ()

vitekmlejnek

Všechno špatně už od první scény. Charta se nedávala takhle podškrtávat neznámým opilcům v hospodě na nějaký papír s dalšími iks podpisy. Každý signatář napsal vlastní rukou takovou kartičku, včetně adresy a dalších údajů, plus nějakou formulku, tuším, že "Souhlasím s prohlášením.... atd. atp. Takže už tahle výchozí situace je vycucaná z prstu. Ale dobře, je to jenom film, příjemná televizní komedie z normalizace (to tady ještě nebylo, žejo?), musí to holt nějak začít. Jenže ono to za moc nestojí ani dál. Postavy-karikatury jako z Vyprávěj. Navíc zhusta nesmyslně a nedobově jednající. Jasně, zrovna taková pipka z kanclu se bude rozvádět a vdávat za čerstvého Chartistu, protože je, jejími slovy, "hrdina". Jasně, zrovna novopečený chartista bude skvělá partie a krycí otec pro mladou do jiného stavu přivedenou přítelkyni jeho syna.... (Navíc to je taky divné, proč se vyhýbat ostudě ještě větší ostudou?) No nic, má to být komedie. Má to být všechno jakože sranda. Jenže další a možná hlavní problém je, že humor, který má tohle všechno ospravedlnit, se taky zrovna nedostavuje. Vlastně vůbec. Jestli to má zachránit hláška zubaře Töpfera o opíchání, tak to je trochu.. . trochu málo, ne? Ano, Trojan si tam odehraje svoji rutinu, nasadí pár vtipných grimas smutného anti-hrdiny vláčeného šíleným scénářem, ale to taky nestačí. Jedna hvězdička. ()

honzic

Trojan tradičně dobře zahraný, jinak spíše průměrný TV film se zajímavým scénářem a solidními hereckými výkony (jen některými). Zamrzí několik chyb (např. v pozadí přejede moderní tramvaj apod.), ale to se dá odpustit. Hodnocení: 60 % ()

PamelaJJK

U filmů pana Stracha nemívám strach, že se mi nebudou líbit. Tento televizní film by s přehledem převálcoval svou konkurenci i v kinech. Toto, myslím, Česká televize prokaučovala. I to, že jeho uvedení na obrazovce 2x odložila. Osmy dokonale ukázaly jak se dá točit o vážných věcech s vtipem. S velice vkusným a inteligentním vtipem a nadhledem. Obsazení, děj, vizualita, hudba, vše naprosto super. Film zaujme hned první scénou a ani na vteřinu nenudí. Herecká esa zde excelují a není třeba někoho vynášet do nebes, protože v podstatě by se tam dali vynést všichni. Zaujaly neprovařené a neokoukané mladé tváře Andrey Daňkové a Gregora Bauera. Absolutní spokojenost a plný počet. ()

Luswani

Mám rád tvorbu Jiřího Stracha i Marka Epsteina, ale film Osmy je pro mě docela zklamáním. Měl jsem velká očekávání a ta se bohužel nenaplnila. Jako komedie mi to moc nepřišlo, protože jsem se v podstatě ani jednou nějak moc nezasmál. A pokud tam byl nějaký hlubší nebo morální rozměr, tak jsem ho neodhalil. Prostě se Trojan ožral, podepsal Chartu, k tomu nějaké scény se sekretářkou, Dvořákem 1, Dvořákem 2, sračky v bytě, těhotenství, STB, návštěva zubaře, ale nic, co by bylo nějak výrazněji zapamatovatelné, nic, co by mě lákalo se na Osmy podívat znovu. 55% ()

Fíma

Na tenhle film jsem se těšil dokonce tak, že jsem ani nedokoukal hokej (přiznávám, původně jsem si to chtěl nahrát, ale když ti naši hráli fakt bídně). Trojan ovšem bídně nehrál, takže jsem během té hodinky a půl dočista zapomněl, že jsem vlastně naštvaný. Velmi příjemná komedie z dob normalizace. Sice jsem si původně říkal: "Už zase?" nebo: "To jiná témata nemají?" ale narozdíl od jiných výtvorů, u tohoto jsem rád, že vzniknul. Nejspíš nevstoupí mezi legendy, ale na dnešní televizní tvorbu určitě nadprůměr. ()

Neklan006

svěží společensky uvědomělé dílko s břitkým sarkasmem poukazuje na prohnilost minulého režimu. říznuto komunální satirou. díky Trojanovi a oběma Dvořákům koukatelné ()

jfaba

Ale jo. Něco jiného ke koukání v neděli večer. Bylo to dobré a proto ***. Taková byla doba, ale nechcete už točit něco ze současnosti. Třeba: "Jak si vzal chudák půjčku", nebo "Všichni myslíme na vaše blaho - vašich 200 zvolených" či "Pravda pravdoucí - ČT zprávy" a pod. My se z té minulosti taky musíme vyfilmovat a vypsat, že. A až bude jiná současnost, dáme k duhu jak se žilo po roce 2000. ()

silak_xup

Člověk když se ožere tak dělá různý věci. Podepsat chartu 77 a nepamatovat si to je docela úlet ovšem :-) Konečně zase českej film, u kterého se člověk zasměje (scéna, když Trojan přijde za doučovatelkou ruštiny promluvit si o tom, co budou dělat, když je těhotná s jeho synem a beze slov položí pistoli na stůl, je boží) a zároveň zamyslí nad tím, jak se má vlastně relativně dobře. Proč jsme všude obklopování plakáty a ,,reklamou´´ na totální srač*y typu Dědictví 2 nebo Bony a klid 2 a vyhazujem peníze za kino, když pak přijde super českej film z ničeho nic do televize? Nechápu. Zase se tu nejedná o žádnej zázrak ale je to prostě dost koukatelný a pobaví to. Díky za to. ()

Phex

Dnes módní snaha o vyrovnání se s naší nedávnou minulostí opět jen tak žbluňkne. Ta "absurdita doby" se musí vyvolat souběhem velkého množství značně nepravděpodobných událostí do jednoho nebo dvou dnů roku 1978. Epstein by měl opravdu dostávat jen ceny za nerealizované scénáře. Trojan tě zachránil Máro, jinak by ses v těch hovnech utopil úplně. ()

papuchalk

To bylo jak jeden díl nějakýho seriálu, kterej obvykle mívá 40 minut, ale tentokrát to bylo natažený na 80. Obsahem čistý průměr. Akurát si Epstein vzpomněl ještě na pár věcí, na které nebylo doposud ve filmech o socíku vzpomenuto. No tak fajn, vzpomněli jsme si na ucpaný trubky a černou vytékající sračku ze sifonu. Mimochodem sračky jsou furt stejný, stalo se mi uplně to samý v roce 2004 v podnájmu v centru města, celá kuchyň zatopená černou sračkou. Zcela jistě nemohlo jít o Chartu 77, jelikož ta se podepisovala na konci roku 76 a ne v roce 1980 a už vůbec ne způsobem ukázaným na začátku filmu. ()

Claire.TJ

(Jako často) souhlasim s Enšpíglem - taky nevidim jedinej důvod, proč tohle nemohlo bejt v kinech. Trojan jede bomby herecký nejvyšší, paní Stivínová se mu naprosto vyrovnává, a celý to v nenásilně ironickym humoru šlape jak zápaďáckej magneťák. A mimochodem doufám, že častějc uvidíme Gregorka, herce Oty, protože there's some talent in that guy! ()

swinevenca

Pořád se u Epsteina nemůžu zbavit pocitu, že jsou jeho příběhy shodou až moc náhod. Ne, že by to tady nefungovalo, excelentní Trojan s Taclíkem za zády to táhnou spolehlivě, ale přece jen to pro mě nebylo až tak vtipný nebo až tak dramatický, abych si tenle neobyčejný den dokázal naplno užít. ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)