Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

xpaja

Svěží vítr mezi českými detektivními seriály, který se snaží inspirovat především atmosférou soudobých skándinávských kriminálek. Bohužel se mu to příliš nedaří a zůstal spíš někde na půli cesty. Propracovanost a vybroušenost severských kriminálek tu prostě chybí. Děj má spoustu nedotažených oslích můstků a občas i logických chyb. Atmosféra zanedbaného českého cirkusu a ztvárnění dvou hlavních rolí se ovšem povedlo. Kuneš jako policajt alkoholik působí uvěřitelně. Bukowskeho postavu scenář lehce kazí, Řezníček ji ale hraje výborně. Přestože toto dílko není zdaleka bezchybné, je to to nejlepší co Česká televize v rámci žánru za dlouhou dobu vypotila. Proto budu shovívavý a dávám --- == 70% == --- . ()

jfaba

Seriály hodnotím až skončí. Nebo aspoň až skončí série. CB mě zklamal. Podle reklam, které tomu předcházely jsem čekal daleko víc a trochu podoby jako The killing nebo Broadchurch. Bohužel zločince už nám naservírovali hned ze začátku seriálu, a tak k žádnému překvapení nedošlo. Jen doufám, že další série nebudou. A pokud ano, bez mé účasti. Plus: představitel por.Kuneše. Mínusy: od Bukowského, jeho fňukání jaký má osud (mohl si za to sám, od začátku), až po závěr seriálu. ()

DonBraso

Dokoukáno 6 dílů a tušil jsem,že ten konec bude takový jantarový.Hodnotím český seriál a ten si myslím,se zkrátka povedl.Nemůže říct,že zápletka je zrovna dechberoucí,ba naopak,chvílema si člověk říká,že je to i uvěřitelná hříčka,ale když člověk chce jít více do hloubky,tak se mu moc prostoru nedostává.Ale pojďme na ty klady a ty jsou hlavně v dobrém obsazení herců,kdy Řezníček vypadá jak Babica a Čermák vypadá jak můj soused,tak Hanzlík hraje konečně na druhý straně a Dlouhý odvádí stále stejně dobrý hereckým um.Pak tu máme atmosféru,letecký záběry,šedý filtr,nahatý holky,přívětivá akce a to vše zabalený do kriminální zápletky.Nemá cenu si nalhávat,ale štáb hodně koukal na severský detektivky,který chtěl stůj co stůj prostě ukázat našemu publiku.Dokonce scéna u lodního přejezdu,je na 100% braná z americké verze The Killing(doopravdy to není náhoda tím počasím a přesným záběrem)Letecký záběry by se dali říci jsou z Bron jakkoliv stále patřící šedý filtr tak typický pro severskou a anglickou tvorbu.Všechno jsem užíval,ale co mě nejvíc vadilo na tomhle seriálu,bylo málo dramatických částí.O Nestory víme velmi málo,dostáváme se mu pod kůži,ale to si myslím,je jenom skvělým Řezníčkem a ne scenářem,který je i vyprávěn.Jeho manželka je naprosto nejzbytečnější postava roku,protože ta vůbec nežene seriál dopředu a po 6 dílech je to jenom,aby mohl kdo hrát a přitom tam by se taky dalo stavět,než jenom,že se chce někdo rozejít.Ústřední dvojice vlastně tak ani moc není,možná tak Kuneš,který je taky svým pánem,ale vše je to nastíněno jenom na oko,ikdyž je fakt,že 6 dílů moc neposkytuje dramatičnost.Je to možná mojí vinnou,přesto seriál je doopravdy po těch nesmyslných stále se opakující seriálech skvělý zpestření a doufám,že Jan Pachl,když dostane do ruky dobrý materiál ještě něco zajímavého ukáže. ()

Sakulnikov

Na české poměry velice slušné, i když to začalo ztrácet dech kolem 4. epizody. Druhá série už víceméně zbytečná a moc překombinovaná. ()

DanielaE

A mě to bavilo i podruhé. Zbožňuji starou dobrou drsnou školu, atmosféru temnou jako smoking Karla Gotta na slavíkovském večírku, otloukaného hlavního hrdinu komentujícího dění svým vnitřním hlasem, hlášky suché jako omeleta v nádražce .... Výborný Čermák, uvěřitelně depresivní Řezníček, výborný prohnilý Dlouhý. Nevěřila jsem, že by Češi něco takového uměli - a vida! ono to jde i v našich končinách. ()

Luswani

První série: No a pak že to u nás nejde... Cirkus Bukowsky nemůžu srovnat s žádným jiným českým seriálem. Chválím umírněné herectví Řezníčka, Hanzlíka a dalších. Dlouhý skvělý, to samé Čermák. Výtvárná stránka výborná, minimalistická hudba, dobrá kamera. Cirkus Bukowsky prostě působí zatraceně dobře!.................................................................Druhá série je bohužel o poznání horší. Zejména po scenáristické stránce. 80% ()

swinevenca

1.série:Velmi dobře natočený, bavilo mě hrdinovo vyprávění, ze začátku i zajímavý pátrání civila na vlatní pěst. Když už se z toho stal takřka klasicky větší případ, ten civil má víc životů než Vinnetou, a to k tomu pořád stíhá klátit kdejakou spolužačku. Úplný finále taky trochu zklamání (to by byl gól kdyby to Dlouhý tim zatčením otočil ve svůj prospěch). Sázka na Řezníčka byla dobrá, ale totální terno pro mě byl Čermák, detektiv jak má bejt. 2. série: hrdinovo vyprávění už baví o dost míň, Čermák o dost víc, zápletka průhledná, ale pořád je na tuhle road movie natankovaný dobrý palivo. ()

sharka.68

"Poslední věc, kterou bych si přál, je vrátit se zpátky do Děčína." tak jsem konečně pochopila, proč se rozčilují obyvatelé Bruntálu u Comebacku.... Děčín je moje rodné město a nikdo mi ho urážet nebude! přesto jsem dala 4 hvězdy... ()

Danthare

Perfektní detektivní seriál. Čermák je v roli Kuneše úžasný, ostatní víc nežli zdatně sekundují. Díky ČT za takto kvalitní tvorbu. ()

hwnd

Trochu proti proudu, ale prostě CB mě né a né vtáhnout do děje, víceméně odkoukáváme jako kulisu. Na rozdíl od Rapla je CB strašně rozvleklý a skoro neakční. Neustálý nezúčastněný odříkávaný komentář hlavního hrdiny mi ze začátku přišel jako fajn nápad, ale v druhé sérii už mi taky docela lezl na nervy. V globálu to není špatné, ale prostě jsme si s tím nějak nesedli. ()

MT_Y

Spoiler....!!! Ať je to tak či tak v obou sériích, si myslím že ti "pachatelé" byli víc než jasní o důvodech jak bysme. Já to nehodnotím jako negativ, mě to přišlo jako příjemná série. To že, některé momenty, fakty apod. Byli fakt no nesmyslné to raději pominu. Ale celek jako takový, super. Herecké obsazení na plný počet to bezpochyb. 9/10 ()

EddieIron

První díl vynikající! ...17.12. 2014, poslední díl : Na české poměry nevídané! Jistě, hnidopiši budou hledat chyby a najdou je, ale kdyby Česká televize točila všechno takhle kvalitní, to by bylo něco! ()

blekekeke

Dobrá hudba. Dobrý výběr herců. Vkusné záběry. Vtipné vyprávění. Pořádný příběh. Nevidím problém, že bych nedokoukal. Je to seriál, který hodlám dát celý :o) A taky dokoukal. ()

TheKLF

Jednoduše sem to hltal, super muzika, hlavně ta u závěrečných titulků, příběh zajímavý. Nakonec rozuzlení nebylo překvapivé, ale z děje jasně vyplývající. Musím to opravit, druhá serie naznačuje jiné souvislosti, jsem netrpělivý na další díly. Jinak Super Hynek Čermák ;-) ()

hony23

Cirkus Bukowsky je zjevením mezi nudnou seriálovou tvorbou u nás. Je vidět, že není šitý horkou jehlou, filmový fanoušek ocení propracované dialogy, dobrou kameru v krásných exteriérech a slušnou dávku napětí. Ještě větší sympatie, než hlavní hrdina, ve mně vzbuzuje policista Kuneš, který je dokonalým křížencem hrdiny severských detektivek Harryho Holea a Willisova Joe Hallenbecka. Po dlouhé době seriál, u kterého se po skončení jednoho dílu ihned začínám těšit na díl. K původním 6 dílům bylo dotočeno dalších 6 a i zde tvůrci boří tradice. I ta nastavovaná kaše je kupodivu stejně chutná, jako ta původní! ()

kolodej1

počkal jsem si s hodnocením schválně až na konec. Dalo by se tomu vyčíst pár zbytečných nepřesností, například že u všech modernějších aut funguje automatické centrální zamykání, takže jen tak přijít na světlech k cizímu autu a otevřít dveře, by se asi sotva setkalo s úspěchem. Ale těch chyb zase nebylo tolik a klady výrazně převažovaly. Především to konečně nebyla selanková kriminálka ala Hříšní lidé, ale špinavá a drsná kriminálka. Mohu vyzdvihnout skvělou atmosféru, k tomu přispěly jak dobře vybrané typy herců a jejich výkony - Čermák, Řezníček, Dlouhý a v netypické roli Hanzlík, tak třeba krajina, prostředí, ve kterém se většina děje odehrávala. Právě záběry přírody, a vůbec výborná kamera a výtvarná stránka filmu byla na výši. Velmi dobře se do filmu hodila i zvolená hudba, tu taky mohu jen pochválit. Samotná dějová line pak nebyla laciná slátanina, ale uvěřitelný, i když ne zrovna tuctový a snad ne ani typický, příběh, který si udržoval dostatek napětía vysloveně mě bavil. Pro mě asi nejlepší tuzemský krimiseriál, co pamatuju.Špatná už nebyla ani Expozitura, i když tam nešlo o takto sevřený a soustředěný pohled na jeden případ a bylo tam trochu více faktických chyb. Zdá se, že se u nás konečně našli tvůrci, kteří tento žánr umí dělat opravdově a na vážno a ne jenom jako vlídnou karikaturu. Pro mě 90% ()

Marcoman1972

Přestože první dva díly působily poměrně svěže, seriálu brzy došel dech. Úplnou tragédii pak představovalo rozuzlení. A asi nikdy nepochopím, proč se pan Pachl rozhodl, že hlavní hrdina bude ausgerechnet psychologem - což bych mu snad prominul, kdyby Nestor alespoň jedinkrát plácl i něco hlubšího než instantní moudra jako vystřižená z americké drsné detektivka - jenže tam je trousí vyhořelá soukromá očka živící se sledováním nevěrných manželek. Celé to drží pohromadě jen díky Kunešovi a jeho khaki bundě, ve které uteče zásahovce a pod namířenými hlavněmi samopalů uplave blíže neurčený počet desítek (nebo stovek?) metrů v ledovém Labi, do kterého po zběsilém sprintu skočí (člověk by mu to ocelové a náhlým infarktem neohrozitelné srdce skoro záviděl), aby pak nasedl do otevřeného kabrioletu, což ho zřejmě ochrání před následky případného podchlazení. Prostě ňamka uhaha! ()

rigby

První díl byl výborný, zaujala mne na české poměry opravdu nevšední kamera, svižné a vtipné komentáře hlavního hrdiny, zkrátka předtucha něčeho výjimečného. Bohužel další díly už takové nebyly, tempo se zpomalilo a stala se z toho prachobyčejná nadstandartně natočená detektivka. Ale stále je to vysoko nad obvyklé poměry. ()