Škoda lásky

Poviedkový / Komédia
Česko, (2013–2014), 11 h 35 min (Minutáž: 19–55 min)

Predloha:

Jaroslav Havlíček (poviedka), Božena Němcová (poviedka) (viac)

Karel Gott, Josef Carda, Miriam Kantorková, Jan Skopeček, Martin Hofmann, Otmar Brancuzský, Marek Taclík, Simona Babčáková, Jan Kuželka, Jana Pidrmanová (viac)

Povídkový cyklus hořkých komedií o lásce ve všech jejích podobách podle námětů známých českých spisovatelů. (Česká televize)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (19)

Škoda lásky (2013) (S01E01)

Úvodní díl je zároveň jedním z nejlepších. Mě se ale líbilo, jak zachytili Gottův styl. Místo, aby fanynku vyhodil, nabídne jí kafe a pak se zeptá na smetanu. Všichni ví, že Gott byl gentleman a zde je to podtrhnuto situací s fanynkou, na kterou nikdy nezavolá policii. Hrozně se mi líbily prostřihy, které doplňovaly myšlenkové pochody postav. A Gott se Šípem jako gayové, to nemá chybu. Protknuté navíc Kájovou hudbou... ()

Májová romance doktora Mráze (2013) (S01E02)

Mě celá povídka přišla spíše jako Bakalářský příběh, zvláště se závěrečnou pointou a vyústěním. Škoda, že příběh nakonec neměl ucelenější konec a nebyl rozvinutější. Ale pobavil. ()

Manželka (2013) (S01E03)

Tak tohle byla hodně banální povídka. Přiznám se, že jsem tak trochu čekal opačný efekt, tedy že bude manželka krásná a rozhodně bez stimulátoru, takže tvůrcům se podařilo překvapit. Jenže závěr to tak trochu pokazil. Očekával bych promyšlenější pomstu ve stylu, že se Řezníček zapotí. Ten konec byl hodně nedomyšlený. Stejně jsem nepochopil ani postavu Evy Leinweberové, která se omylem přišla zeptat na prodej domu. ()

Úspěšný lov (2014) (S01E04)

Povídka, která jako by byla psaná Jiřímu Langmajerovi na tělo. Osobně by se mi také chtělo si užít víkend v tak krásné chatě v nádherném prostředí. Ovšem pak už začínají banality. V největším lijáku se vydala dívka za spisovatelem jen proto, že se s holkami vsadila? A kam to teda chtěla hnát dál, kdyby nevyposlechla rozhovor s novinářkama? Povídka je to tuctová a opravdu nezáživná, ale zase dobře zahraná s překvapivou pointou. ()

Vzpomínky (2013) (S01E07)

Jeden z nejlepších dílů s vtipnou pointou a skvěle zahrané od všech. ()

Diamantová svatba (2013) (S01E08)

Přesně takhle jsem si vždycky představoval, že to reálně probíhá, když jsem viděl nebo četl reportáž o svatbách zlatých či diamanotových a dalších. A teď se to i zpracovalo. Půlhodinka je snesitelná, ale jinak je to spíše příběh smutnější než úsměvný. ()

Přirozený talent (2013) (S01E10)

Eliška Křenková krásná a dobře zahrála, že nezahrála. Pobavil mě Karel Smyczek. Jiří Langmajer je kvalitní herec, ten zahraje prakticky cokoli. Jenže ta povídka je veskrze plytká. Kdo už viděl nějaké povídky z cyklu Škoda lásky, tak podobnou pointu mohl čekat, tím spíše, když tvůrci hodně napoví tím, že Radovan sedí hned od počátku v base a sám svým vyprávěním během děje také dost prozradí. ()

Pravda (2013) (S01E11)

Oldřich Navrátil konečně zase mohl prokázat, že není jenom komediální a protivně se rozčilující herec. Takové role jsou mu svěřovány nejčastěji. Zde ukázal velkou míru herectví na pozadí citlivě laděného příběhu, kterému, troufám si tvrdit, ublížilo že se stal součástí tohoto projektu a tím pádem obsahuje stopáž epizody sitcomu. Na druhé straně se lehce komediální formou připomíná dcera otci a ten se rozpomene, že geny nejsou to, co ho k ní váže. Mé hodnocení vychází i z osobní zkušenosti tzv. na vlastní kůži, zažil jsem to, tak vím, jak se postava přesně cítila. Ale vop.c jsem opravdu nikdy od nikoho neslyšel, dokonce ani od naší jinak výrazně vulgární mládeže, na to fakt nevím, kde přišli. ()

S jedním uchem na veselo (2013) (S01E12)

Naprosto banální příběh, u kterého už při první větě otce bylo jasné, že tady něco nesedí. A kdo zná více povídek z cyklu Škoda lásky, tak mu to bylo jasné hned při pozvání. Každopádně herecké výkony byly slabé, ale to těžko vyčítat nevyhraným a nezkušeným hercům, kdo by z nás podal v jejich věku lepší výkon. Horší je fakt, že v jeho věku jsem byl bohužel stejně natvrdlý. ()

Hrdina (2013) (S01E13)

Je to klasická povídka o tom, kterak chudák ke štěstí přišel. Jako z pohádky. A to doslova. On totiž ke štěstí přijde tak, že lže až se mu od huby práší, přisvojí si úspěch druhého a ještě se s ním, v našem případě tedy s ní, na něm vůbec nepodílí. Vlastně úplně zapomene na přátele a štěstí a luxus si nechává pro sebe. To si ale bezdomovkyně nenechává líbit. Ale jak už to tak v pohádkách chodí, kdo chce moc, nemá nic. A kdo se dostane k bohatství podvodem, většinou o něj přijde. Je teda pravdou, že náš hrdina se o štěstí připravil sám. Nejprve se ožral, pak se vrhl na strůjkyni svého úspěchu a nakonec ji okradl. Marek Taclík a Klára Issová byli perfektně namaskovaní. Hlavně ženská polovička a její vlasy a zuby. Marek Taclík hrál výborně. Jeho bezdomovec během rozhovoru dokonce viditelně prskal. Na svou roli se opravdu připravil a sehrál ji skvěle. Vlastně je to asi poprvé, co právě díky dvěma rolím více než příběhu samotnému hodnotím takto, protože ti dva povídku pozvedli o kus výš. ()

Situace v kuchyni (2013) (S01E14)

Já teda opravdu netuším o jaké pointě to tvůrci mluví. A překvapivé? To už vůbec ne. Sledujeme dva manžele, kteří se dostanou k řediteli svého syna, protože ten vyhrožoval učitelce. Matka svého syna brání a vyhrožování svede na své zlozvyky. Otci se nelíbí matčin laxní přístup k výchově syna, přitom je otázkou co ty roky teda dělal sám, ale doma překvapivě rezignuje a syn opět vyrůstá jako dříví v lese. Mezitím svedou rodiče sice rádoby zábavnou, ale přeci jen lehce hysterickou hádavou scénu. A světe div se...nic nevyřeší. Ani během hádky, ani výchovnou formou pro syna. Vyhrožování pedagogovi, byť nejspíš nemyšleno zcela vážně, nepřijde rodičům tak vážné, aby to se synem nějak důkladně řešili, místo toho si v posteli užijou a dopis napíšou za něj, to je panečku výchova. A to je ještě třeba přičíst, že byl syn na rodiče drzý. I to mu projde. No, to bych v tom věku doma zkusil. Na mě máma brala vařečku. A rodiče? Ti svalují vinu jeden na druhého nebo matka nejlépe na svého otce. Hrozná povídka a to i dějově i jako sociální sonda do života současné pražské rodiče. No jestli takhle Pražáci vychovávají své děti... ()

Dobrodružství (2013) (S01E15)

Celá povídka je od začátku zvláštní. Otec sice vymyslí výlet, ale moc si ho dopředu nepřipraví, takže zajedou někam, aniž by pořádně věděli kam, kde nechají auto a jdou pěšky, aby se vzápětí totálně ztratili. A protože nestačí ztracená trojice, musí se ještě ztratit otec. Vůbec jsem nepochopil kam šel a proč od rodiny odcházel tak daleko, že pak nenašel cestu zpět. Ještě méně, proč se zdržoval u podivné trojice, když od počátku bylo jasné, že ho ignorují. Byl přece ztracen, jak tedy mohl vědět, kam ho mají mladí lidé odvézt? Ti zase nevěděli odkud přišel. Celé to nedávalo smysl. Tím spíše, že to, že se na sebe dvojice vrhne viselo nějakou dobu ve vzduchu. I když je s podivem, že ačkoli byla dívčina docela podivná existence, klidně si to rozdala se zpoceným čtyřicátníkem nebo padesátníkem v autě za jízdy. A nakonec bych se pana Jiráského zeptal, jak měl divák přijít na to, že se Pavel vrací k rodině jako jiný člověk? Sotva se vrátil, po výčitkách ženy, která by nejspíš na místě seděla do půlnoci, byl konec. ()

Idyla na konci léta (2014) (S02E01)

Já mám strašně rád ty poetické příběhy. A Petišku jsem sice nečetl, ale Janu Pachlovi se podařilo tu poetiku zachovat a to dokonce na pozadí počínající komunistické moci. Veronika Khek Kubařová je navíc přesně ta dívka, které vizáž doby opravdu slušela. A povídka sama? Základem vztahu musí být důvěra a někdy člověk potřebuje impuls, aby si něco uvědomil. ()

Polibek pro vítěze (2014) (S02E02)

Aneta Krejčíková se mi moc líbila v Láska je láska, ale pravdou je, že jinak mám pocit, že ji režiséři využívají hlavně jako filmovou matraci, která ráda ukáže, co jí pán bůh nadělil. Zde dokonce ztvárňuje absolutní naivku. Leč bohužel tehdejší dívky asi takové byly, dnes už je doba jiná a osvětovější. Tak jako tak mi přijde, že z povídky nic zásadního nevyplývá. Jeden zhrzený věčně ožralý sportovec a parta mladíků, co nemá koule střihnout si to se staršíma a zkušenějšíma bez podvodu. ()

Miška je kouzelná (2014) (S02E03)

Boj s dcerou o chlapa. Dokážu se vžít do zoufalství ženy, která se snaží být dobrou partnerkou svému chlapovi, zároveň ale musí zvládnout zaujmout pubertální dceru. A je jasné, že děti vždy vyhrávají. Tedy pokud neudělají opravdu velkou chybu. Julia Issa je ještě nevyhraná, třeba z ní časem bude skvělá herečka. Stanislav Majer zase neměl moc co hrát. Zaujala jen Martha Issová. Pravdou je, že tvůrci mohli ten souboj udělat minimálně zajímavější, zde se jedná spíše o banální situace, tedy až do té poslední. ()

Divná Bára (2014) (S02E04)

Tak to je opravdu divný způsob, jak zachránit kamarádku. A úplně nejvíc mě překvapilo, že původní předloha pochází od naší Božky Němcové. Nemůžu si pomoct, ale opět herci nedostali prostor, jak se rozehrát. Scénář nebyl zkrátka povedený. Hodně podprůměrná povídka. ()

Host u tabule (2014) (S02E05)

Luboš Veselý a opět s mladou dívkou. Tentokrát však bez rodiny jako spíše podivín. A i vzhledem k jeho charakteru, přes ty touhy, je trochu s podivem, že si domů přivede neznámou holku, která zpočátku nepůsobila vábně. Pak i jeho rozpaky a předstírání působí trochu nevěrohodně. Ale obávám se, že zhruba takto dopadnu já. Ovšem já bych takovou odvahu si v dnešní době přivést doma podobnou holku neměl. ()

Srdce ženy (2014) (S02E06)

Takový klasický filmeček o tom, že když nemůže jeden chlap, zastoupí ho druhý. Žena se nejprve velmi bránila začít si něco s Lukášem Příkazkým, ale pak si dala říct, když už její milý zaklapal bačkorama a to dokonce už na pohřbu. Asi velká láska, že? L. P. si zase začal ochotně s každou, která roztáhla nohy. A osud byl k němu nakonec milostiv. ()

Zamilovaná (2014) (S02E07)

Divák disponující alespoň základní mírou inteligence už znal pachatele vcelku hned. Alespoň Václav Postránecký to trochu zachránil. Na druhé straně, co dovede ženská, když se zamiluje... Rozhodně kratší stopáž by prospěla. Příběh působil unaveně a Hrabala jsem až po přečtení toho, že byl předlohou, poznal zpětně jen místy. ()