Milenci ze severního pólu

• Česko Milenci z polárního kruhu (festivalový názov) (viac)

Anna a Otto se potkají ve škole jednoho dne poté, co Annin otec zemřel a její matka se vdala za Ottova otce. Vztah mezi nimi nakonec přeroste v lásku, kterou však před okolím skrývají. Po čase se jejich cesty rozdělí a každý se vydá jinam. Jejich životy se tak stávají kruhem, který se uzavírá na severním pólu, kam oba milenci neodvratně směřují... (oficiálny text distribútora)

alica009

no bolo to mile, ale sory, ten koniec ma fakt nasral. nic viac ako silou mocou snaha o velke umenie, fakt. akoze kde je tragika, tam je umenie, zrejme taka je logika rezisera. nemozem si pomoct, aj v sex a lucii mi furt prislo, ze potencial je daleko vacsi ako vysledok, a tuto tobôž. zaciatok pekny, stred zaujimavy - herci btw najlepsi podla mna v tejto faze boli - ale ta dospelost - wtf? cisty patos a sladak a ziadne napatie, neosobne, chladne to bolo. keby aspon na zaver dal stipku emocii namiesto tej tragickej stylovej pozy, to by viac prospelo podla mna.. neviem fakt ako to robi tento typek, ze svoje postavy robi take nezive.. kazdopadne ak chcete vidiet kvalitnu lovestory, pustite si Jeux d'enfants, tam su to nefalsovane emocie... ()

Joker2811

Musím smeknout před tím, jak Medem zvládl "zchladit" horkou španělskou krev tak, aby vše zapadalo do konzervativní a podivně klidné finské přírody. Velmi dobře propracovaný příběh, ve kterém se nebojí poukázat na to, že ne vše je v životě samozřejmé, neřkuli jednoduché, drží koncept kruhu ve všech rovinách. Kromě na první pohled obyčejného příběhu vkládá Medem do filmu ještě mnohem víc. Mystická rovina, kterou vystavěl na historickém původu Ottova jména se proplétá s hlavní dějovou linkou natolik, že je místy divák na vážkách, jde-li o skutečnou historii, nebo je všechno jen shoda neuvěřitelných náhod. To ať už jsi rozhodne každý sám. Mistrně pracuje Medem s počasím, kterým vyjadřuje vnitřní život postav. Ať už jde o scénu, kdy je Ottův otec opuštěn a sám, přičemž venku panuje naprosto "nudně šedivé" počasí, nebo o scénu ve Finsku, kdy Ana čeká na to, až se jí vrátí Otto a celé scéně vévodí slunce, které by se dalo chápat jako neuhasínající naděje Any (slunce za polárním kruhem nezapadá) stejně tak jezero, tak typicky finské, před kterým Ana čeká, je s trochou fantazie možné považovat za její pocit smutku - a protože jde o sever, samozřejmě klidný smutek, byť je Ana horkokrevná jižanka ze Španělska. Velmi poutavý je celý proces, kdy se hlavní postavy, tedy Ana a Otto (mimochodem i na těchto jménech je patrná cykličnost, neboť je lze číst obousměrně) postupně stávají historickými předchůdci sebe samých, až nakonec Otto skončí jako jeho domnělý/skutečný německý předek viset na stromě a Ana pro lásku cestuje do Finska. Celkový nádech filmu, kdy Medem typicky španělské červenou a žlutou nahrazuje seversky chladnější modrou a bílou, popřípadě šedou, posunuje téměř dogmatické středoevropské vnímaní Španělů jako místy až kýčovitě extrovertních lidí. Naopak, Medemovi se podařilo mistrně ukázat jakousi jejich odvrácenou tvář, tvář vnitřní, tvář skutečnou a nutno jedním dechem dodat, že tvář pozoruhodnou. Přestože se dá celý film vnímat "prostě jen jako příběh", má v sobě mnohem víc a určitě si v něm každý dokáže najít právě to své. Osobně se těším, až se na Milence ze severního pólu (mimochodem nevím, proč překladatel úplně shodil celou symboliku názvu tak laciným zjednodušením) podívám znovu. 85%. ()

Johanita

Jej, to bylo hezké. Méně sexu než v Lucía y sexo, ale stejně snivé, nepředvídatelné a navíc i romantické. Příběhy podáváné z více úhlů pohledu, skládačky, které si divák dává dohromady, ty mě vždycky braly. Kdybych nemusela dvakrát odběhnout znovu uspat dítě, asi bych si i poplakala. No nadto jsem se i pěkně zasmála. Julio Medem prostě ví, kde příběh správně natáhnout, kde ho zase trochu ubrat a nechat to na divákovi... navíc skvělé herecké obsazení, jak u dětských herců, tak u těch dospělých. No, přiznám se, že 5 hvězdiček se zdráhám dát... mně by asi stačil konec bez té poslední minuty. Nechat to víc snivé, méně reálné. ()

kolodej1

z tohoto filmu mám rozporuplný pocit. Na jednu stranu se mi velmi líbila kamera, film má skvělé a silné momenty, letící moucha, která předznamenává tragédii, je vysloveně geniální. Taky mi velmi vyhovovalo, že snímek se zaměřuje pouze na vztah Anny a Otta a jejich osudovou, velkou lásku. Na druhou stranu v mých očích velmi sráží scénáristické schválnosti, které stáčí děj absurdním směrem až na hranici fantaskna. Taky bych asi uvítal, aby místo vyprávění tu bylo více dialogů, kterých bylo jako šafránu. Je to ale škoda, protože jinak měl film našlápnuto na velký zážitek. 70% ()

sibskyn

Ze začátku mi to přišlo dokonalé, ale jakmile Otto a Ana, změnili své herce naposledy a to do Nimri a do Martineze, tak mě přišlo, že to šlo skopce. ()

zigy

Měl to být lyrický film o milostném vztahu a životě plným náhod. Vyšla z toho ptákovina o bláznech, co se chovají divně a režisér byl asi pod vlivem drog, jinak si to nedovedu vysvětlit. Ale záměr to byl hezký. ()

bobbec

uzasny vylet do sveta(zivotov) ludi. je to uzasna sonda k poznaniu vynimocnosti zivotnych udalosti. je to samozrejme vynimocny reziser s uzasnym filmom. ()

LogLady

Tenhle film patří k těm, které na mě sice neskutečně zapůsobily, ale už bych je nikdy nechtěla vidět znova. "Otto v očích Anny" mě před deseti lety (kdy byla moje potřeba šťastných konců ještě asi tak 30x vyšší než teď, vzhledem k tomu, že mi bylo 11) poučil o tom, co je postmoderna, a způsobil mi trauma. Dávám 5-ku a nechávám otrlejším. ()

27p16and41p6

No nic moc teda, čekala jsem lásku jak z děla, ale charaktery postav jsou prakticky nulově propracované, chybí to k uvěřitelnosti lásky... nevím, kdo vlastně koho miloval, jenom že nějaká žena X muže Y, toď vše. Navíc filmů, kde se postavy míjejí, je více, nic originálního. Sledovatelné to bylo jenom díky těm dětem, dospělí herci neměli už žádné velké zapálení. ()

robbez

Medem ovládá filmovou magii, která neodolatelně přitahuje, vtahuje a očaruje. Je to jako sen, kde mizí hranice možného a pravděpodobného. Opakují se osudová setkání v různých životech, časech a situacích. Postupně a rafinovaně vyplouvají na povrch skryté a nečekané souvislosti a vazby. Medem skvěle pracuje s erotičnem, které je velmi vzrušující, ale zaroveň není laciné a samoúčelné. Navíc mám taky slabost pro ledovou polární mystiku a půlnoční slunce. Finsko a Španělsko - to je něco jako jin a jang. ()

Mar_Mar

Kvůli Milencům jsem se naučila španělsky. Ten film mě pohltil úplně celou. Kombinace chronologického a retrospektivního děje mu dává neuvěřitelnou sílu a od samého začátku drží diváka v neutuchající touze dostat se Aně a Ottovi pod kůži. Jejich láska, plná symbolů a upřímnosti mi rvala srdce. O hudbě Alberta Iglesiase netřeba mluvit, je to Medemův dvorní skladatel a bez jeho melancholických melodií si většinu Medemových filmů neumím představit. Volám bravo, Julio! Te quiero! ()

90125

? Podivni hrdinovia v podivne vykonstruovanom pribehu. Prazdnota. Totalne chladny film a o laske ?!? Tu lasku som ani na chvilku neveril. Alebo to bolo cele len akasi ironia ? Tento film ma uplne minul. 40 % ()

jirkalala

Dokážu se hádat se všemi svými známými, který tento film viděli a nelíbil se jim nebo jej neviděli a nestojí o to. Tak moc pro mě znamená. Toto je skutečný milostný film, skutečná romantika, je to příběh, který mi změnil celou pubertu a z DonJuana se stal mladý přemýšlivý muž. Dobrá teď vážně. Dva zamilovaní, od dětství až do dospělosti hledají k sobě navzájem cestu, nic jim nepřekáží krom jich samotných. Výborná atmosféra, pomalý příběh, hodně scén u kterých se vám svírá u srdce a přejete si prožít něco podobného. A to jsem takovej tvrdej chlap. Byl jsem dohnán k takovému šílenství, že jsem se sehnal všechny Medemovi filmy. Nic není tak silné jako milenci ze severního polu. Nevybavuji si filmovou hudbu, nevybavuji si vedlejší role, tak silný to byl příběh dvou lidí. Pokud tomuto filmu nedám 5 hvězd, tak mě nenapadá, kterému ano. ()

ASSteroid

První film, který jsem se odhodlal shlédnout čistě španělsky. Musím říct, že herci jsou tak dobří, že většina věcí vám dojde, i když jim nerozumíte a v hlavě vám zůstane jediná fráze " Otto el piloto" .. Skvlěý film, úžasný zážitek.. Doporučuji všem... ()

funtom23

Film skvěle nastartoval, první polovina byla výborná. Jak ale postupně přicházely další scény, ve kterých se dá se říct "opakovaly" náhodičky, vytratilo se to, co celý film pohánělo a motor se začal zadrhávat. Poslední scéna už byla jen pokus o znovunastartování... Škoda, že si tento film neudržel po celou dobu tempo. ()

p8ja

Jestli něco patří na ČT Art, tak je to tenhle film, každej tón, každá kapka deště, každej nádech a pohled mají své místo, aspoň v prvních 100 minutách ze 112ti. Závěr ale nějak nemůžu vstřebat, byť jsem nečekal růžovou knihovnu. Výborný komentář Kleopatra. ()

stuj

Neamerická romance. Tzn. zajímavě natočená. Ale ve 25. minutě jsem ji chtěl vypnout. Nakonec jsem se přinutil vydržet s tím, že se přeci něco zajímavého, co vtáhne a ohromí, musí stát. A pár zajímavých věcí se nakonec stalo. Jenže tolik nevtáhly a ani neohromily. Prostě to chtělo silnější scénář. Atmosféra "jinakosti" všechno neutáhne. Odřené 3 hvězdičky. ()

Yony

Jedním slovem..krásný. Opravdová nekýčovitá romance s tou přesně doměřenou dávkou emocí, iracionálna, náhod. Láska ve své čisté podobě. Sny smíchané s životní realitou. Točení se, potřeba utéct, návraty, hledání, touha a láska, osud...drobné náhody ovlivňující všechno. To všechno v jednom filmu, s krásnou řečí v pozadí. Moc hezký divácký zážitek jdoucí do hloubky. ()