Milenci ze severního pólu

• Česko Milenci z polárního kruhu (festivalový názov) (viac)

Anna a Otto se potkají ve škole jednoho dne poté, co Annin otec zemřel a její matka se vdala za Ottova otce. Vztah mezi nimi nakonec přeroste v lásku, kterou však před okolím skrývají. Po čase se jejich cesty rozdělí a každý se vydá jinam. Jejich životy se tak stávají kruhem, který se uzavírá na severním pólu, kam oba milenci neodvratně směřují... (oficiálny text distribútora)

piranha

Julio, promiň... ale ten film mi přišel mnohem delší, než ve skutečnosti byl. Když si jako divák začnu konečně v jeho průběhu na něčem stavět, hned další záběr mi to sfoukne jak domeček z karet. Film bez chuti a bez zápachu, ale fakt tak bez chuti, že jsem to už dlouho nezažila. I ten námět mi přišel trochu chabějšího ražení, ale stejně jsem docela dlouho doufala, že na těch chatrných základech mistr Medem postaví palác. Ovšem po dokoukání tohohle kousku si docela věřím, asi to svoje čekání zfilmuju a nazvu Marné naděje. ()

Saur.us

Opravdu krásný Medemův film o lásce napříč dekádami. Narozdíl od Sexu a Lucie nebo Pokoji v Římě méně sexuálně otevřený ale o to víc zahleděný do duše hlavních postav. ()

pend

Už jenom to, že jsem ten film dodíval, i když jsem to původně neměl v úmyslu, ukazuje, že měl něco do sebe. A to i přesto, že postava hlavního hrdiny mi přišla opravdu nesympatická. Oni vůbec postavy v tomto filmu se nechovají normálně - na jedné straně láska, na druhé nenávist. A mezi tím nic (kromě závěru). K tomu řada scénáristických naschválů. ()

Narciska

Milenci ze severního pólu vás rychle vtáhnou do svého omračujícího kouzla. Kouzla intimity, dospívání a sexuality. Podělí se s vámi o hluboké emoce. O bolest ze ztráty a pocit viny. Poodhalí závoj zničující lásky mezi dvěma lidmi, co si jsou až přílíš blízcí... Nádherný film, který je jako mlžná clona, jež se za rozbřesku pomale rozpíjí... Jen cosi mi na něm nesedělo. Co to jen bylo? Přemýšlím, zatímco mlha se pomalu zvedá... ()

EvilMari

První půlka filmu byla úchvatná. V druhé a zvlášť ke konci jsem měla pocit, že se dívám na jiný film. Hlavní hrdinové s věkem jaksi ztratili svou přitažlivost a to ne jen svým chováním, ale i vzhledem celkově. ()

KuZd

horko-sladka romance, u ktere vam jeji sladkost vubec nevadi, protoze je film tocen s vkusem a s poetickym nadhledem a hořkost neni jen kalkulem tvurcu, jak vas citove znasilnit :) ()

anu

Nejromantičtější Medemův film a fakt je, že jsem byla docela dojatá a strašně jsem trpěla, když se Ana a Otto měli už skoro potkat a zas nic, v tu chvilku jsem měla sto chutí zařvat na celý sál ''tak už se sakra otoč!'', ale odolala jsem. A navíc malý Peru (malý Otto) byl k sežrání, což je teď, o 10 let starší samozřejmě taky. ()

Rockerman

Uvažoval jsem chvilku o pěti hvězdách, ale přece jen ta střední pasáž měla hluchá místa. Je to však krásný film o neuvěřitelně spletitých a složitých vztazích mezi hlavními hrdiny. Osudová láska dvou dětí, která přetrvala až do dospělosti. Zvláštní povahy a sny Any i Otta způsobují rozloučení, aby se pak po strastiplném pátrání jednoho po druhém zase setkali v tragickém závěru. Silný film, který hodnotím na 4 a půl *. ()

Fridecka

Jeden z nejkrásnějších filmů o lásce a osudu. O osudu jako o kruhu, který se nutně musí uzavřít. Líbí se mi ta lehkost a poezie s jakou do sebe zapadají či naopak nezapadají jednotlivé události, je to jako hra, ale hra životní, která má svůj konec. Ovšem průběh je nádherný. Dva lidi osud pevně spojil, poté rozdělil, určil, aby se míjeli a později poněkud trpce zase spojil. Závěr mi způsobil citovou dysharmonii, ale celkový dojem byl jako symfonie, symfonie osudu... ()

klar3

Tento film jsem rozhodně neviděla naposledy a rozhodně to nebude poslední film, který jsem od Medema viděla. Vizuálně to byl vyloženě umělecký zážitek - práce kamery, kontrast, prolínání pohledů postav... Samotný příběh mi přišel pohádkový, ke konci snad absurdní, ale pak jsem si uvědomila, že život je přece plný náhod (dobrých i špatných) a na to se režisér zřejmě snažil poukázat. Takže proč ne...? ()

skleboun

abych tak trochu přiblížila, o čem že to vlastně je - malý Otto, jehož matka je Němka a otec Španěl, se jednoho dne náhodou potká s malou Anou a zamiluje se do ní. Jeho otec a Anina matka se dají dohromady (díky takové menší náhodě - náhody jsou vůbec takovým ústředním motivem tohoto filmu), a tak se z Otty a Any stanou nevlastní sourozenci. Otto dál bydlí se svou matkou, která je na něm docela závislá (bodejť by ne, je to poslední, co jí po rozchodu s manželem zbylo). V patnácti si konečně Ana a Otto vyjasní vzájemné vztahy, dají se dohromady a Otto opustí matku a nastěhuje se za Ane, její matkou a jeho otcem, kteří teď žijí v novém domě - to vše proto, aby mohl být s ní (mimochodem, kouzelné je na tom i to, že rodiče o jejich vztahu nic neví a ještě jim vytýkají, že spolu nevychází :)) Jednoho dne. když přijde Otto za svou matkou, najde ji mrtvou - umřela zármutkem u krájení zelí. Otto si její smrt klade za vinu, chce se zabít (což se mu nepovede), nechce už ani být dál s Anou, protože ji považuje za součást viny, a tak se rozhodne odejít z domu...ale Ana to nechce tak brzy vzdát a rozhodne se ho najít....jestli, jak a kdy se potkají, to už je ve hře spousty náhod, které dělají tenhle film tím, čím je - úžasnou mozaikou plnou různých zvratů a kliček...a věřte mi, že opravdu nejde nesympatizovat s oběma hrdiny :)) je snad jen trochu škoda toho konce, ale v tomhle případě je těžko vytvořit takový konec, aby se líbil všem :) rozhodně stojí za to se na něj podívat! ()

Merggie

Ide o pohľad dvoch ľudí na tie isté etapy života. Dva uhly pohľadu dokázali vytvoriť film hodný uznania, v ktorom jedna kvalitná scénka strieda druhú. Občas som sa usmieval, občas som len ticho súcitil s postavami. Papierové lietadielka, odkaz strčený v dlani, opustená stolička, polárny kruh a množstvo krásnych obrazov vyjavených skrz osudy dvoch mladých ľudí. Náhoda je sviňa, ale občas padne vhod. Existujú filmy, v ktorých sa náhody stávajú nelogickými nástrojmi dezorientovaných režisérov. V tomto filme náhody vytvorili samotný príbeh. Ako sa skončil? ()

Yojimbo

Citlivý a působivý film, který nepotřebuje známé herce ani vizuální orgie, aby na diváka udělal dojem. V podstatě jednoduchý příběh je zajímavě rozvrstvený a poskládaný. Herecké výkony jsou skvělé, nepůsobí přehnaně, spíš civilně, ostatně jako celý film. ()

fraktal

Příjemně katastrofický film - i přestože se vlastně "nic" nestane, celá stopáž je prodchnutá mrazivou tragikou takovým způsobem, že si ohlodáte nehty na kost. ()

liberator

They say, that inside the arctic circle, on summer nights the sun does not set. They call it the midnight sun. (ANA) ***** I could tell my life story as a strain of coincidences. (OTTO) ***** Lives have many cycles but mine has only turned once and not completely... the most important thing is missing. (OTTO) ()

bakeero

Komentovat to zpětně nemá cenu. Škoda. Vzpomněl jsem si, jak to na mě zapůsobilo, a tak jsem se šel podívat, co jsem napsal. Bohužel jsem zjistil, že jsem nenapsal nic a nepřidal dokonce ani hodnocení. Tímto napravuji hodnocení a touto nicneříkající vatou i komentář :-)) ;-) Určitě stojí za shlédnutí :-) ()