Ten chlap je magor!

(festivalový názov)
  • Japonsko Sono otoko, kjóbó ni cuki (viac)

Film rozpráva o policajtovi Azumim, ktorý sa odpláca svetu plnému násilia rovnakou dávkou brutality. Nadriadení sú jeho správaním zhrození a nepriatelia pomaly chystajú pomstu, ktorá sa naskytne hneď po zistení, že Azumi má sestru, na ktorej mu ako jedinej záleží. Tak ju unesú a rozzúrený Azumi sa vydáva za pomstou. (ScarPoul)

Devadesát Dva

Bad Lieutenant before Bad Lieutenant (Japan style). Kitanův první film je stejně minimalistický a přímočarý, jako jeho ostatní, ale pořád v něm ještě cosi schází. Nedokázalo mě to tolik vtáhnout, jako jeho ostatní snímky. ()

Zagros

Takeši Kitano si sám sebe zrežíroval v podobě drsného, násilného a velmi přímého policisty Azumiho. Hlavní hrdina se s ničím nemaže, a buď svět kolem sebe ignoruje, nebo si i za cenu násilí prosadí svou. Násilí je to na zjemnělého Středoevropana drsné (a může výrazně ovlivnit hodnocení), ale v rámci asijské filmografie není výjimečné. Další rozporuplnou věcí může být zdánlivá bezdějovost snímku. Většinu první poloviny jen sledujeme podmračeného Azumiho, jak chodí po ulici sem a tam. Děj vygraduje až v závěru a přímo v kontrastu s první pomalou polovinou se rozběhne, aby vzápětí tvrdě narazil do zdi a je jen na divákovi, jak to pobere. Celkové hodnocení pak bude hodně záviset na pochopení hlavního hrdiny, jeho chování, myšlení a motivace. Když se na něj dokážete naladit a jeho chování neodsuzujete, může se vám snímek líbit hodně. Pokud Azumiho ovšem odsoudíte, odsoudíte pravděpodobně i celý film. Ani jedno není špatně a Azumimu i Takeši Kitanovi to je stejně jedno. :-) ()

mota

Z počátku podřadný děj postupně nabírá na vážnosti a vytláčí sporadický podlý humor. Japonská kriminálka ala Clint Eastwood. ()

bobstock

Film o brutalitě jistého vyšetřovatele, o kterém se toho moc nedozvím snad jen jeho studený či přehnaně agresivní rozpad osobnosti. Stejně tak se i rozpadá ucelenost vyprávění na úkor diváka a vše dopadá pouze na příležitostné násilí, ke kterému nemám dostatečný emoční vztah. 60% ()

JimiH

Tomu říkám režisérský debut, mistře Kitano. Najdeme tu známe postupy i z jeho novějších filmů, škoda, že scénář nepsal Kitano též sám, byl by to o chlup lepší zážitek. ()

Blazkowicz

Název to vystihuje opravdu přesně. Těšil jsem se na drsného poldu ve stylu "drsný Harry" a navíc ještě povzbuzen slibným popiskem. Místo toho dostanu film, který nemá hlavu ani patu. Policajt je opravdický úchyl, který je ale opravdu magor. Nic víc. On tím svým chováním nic nesleduje, ani mu to nedělá dobře, prostě nic. Nechápu smysl té brutality tím pádem. Ani jí tam moc nebylo, protože většinu filmu se melou jen nesmysly a nic se neděje. Jakmile točí film hlavní herec, tak to většinou stojí za vyližprdel. Aspoň to osmdesátkové Japonsko je moc pěkné. Ale zase nevyužité. Žádné honičky (kromě jedné), přestřelky, nuda. Tři jen kvůli tomu, že i přes negativa mě to u té obrazovky dokázalo udržet. 3* ()

Trinculo

Tady Kitano poprvé roztočil svou spirálu běsu. Začíná to zlehka a skončí garážovou apokalypsou...a těsně po tom se spirála opět roztočí, tentokrát s jinými aktéry. Jako kdyby Kitano ve svých filmech upozorňoval na to, že vždycky je dost ochotných na páchání násilí ... protože, jak zazní na konci filmu: "každej je magor." ()

honza182

Pěstmi a fackami získá co chce. Drsný policajt co se s nikým nepáře. Kitanův první režijní snímek miluju. Přiděleného nováčka má jen jako přítěž, kamarád od policie jede v drogách též. Dostane dealery drog a nájemného zabijáka i kdyby ho měli vyhodit a měl každého ignorovat nebo zemřiít. Nevím co více říci :-) super akce ()

pajkir

recenze od POMO řekla vše, Kitanovi filmy jsou moje krevní skupina, miluju tu kombinaci brutality a černýho japonskýho humoru. ()

5. ročník festivalu japonského filmu a kultury

5. ročník festivalu japonského filmu a kultury

15.01.2012

Ve dnech 20. – 26. ledna 2012 proběhne v pražském kině Lucerna Festival japonských filmů Eiga-sai 2012. Výrazně rozšířený 5. ročník festivalu nese podtitul „Pocta Kitano Takeshimu“ (Hommage à Kitano… (viac)