Bež, chlapče, bež

• Česko Běž, chlapče, běž (viac)
Nemecko / Francúzsko, 2013, 112 min (Alternatívna 103 min)

Srulik má iba deväť rokov, keď v roku 1942 utečie z varšavského ghetta. Spolu s ďalšími židovskými deťmi sa schováva v lesoch a živí sa tým, čo si nájde alebo uloví. Hlad a zima ho ale donútia vrátiť sa späť do civilizácie a predstierať, že je Jurek Staniak, sirota z katolíckej rodiny. Túla sa poľským vidiekom a na svojich cestách stretáva ľudí, ktorí riskujú vlastné životy i životy svojich blízkych, aby mu pomohli, ale aj tých, ktorí ho zradia. (STV)

Vykuk

Přesně jak tu kdekdo píše, máte pocit, že se máme špatně? Pak koukněte na tohle. Jinak výborný film, přestože nesnáším filmy z tohoto období, tohle mě zaujalo už námětem a rozhodně nezklamalo. ()

gicous

V samotném závěru mě zalil příjemný pocit pramenící z faktu, že se hlavní hrdina z chlapce změnil v muže. Úspěšně vystudoval, odstěhoval se do Izraele, založil rodinu a měl své vlastní děti. Po útrapách a po strádání, které si prožil, a jenž ho nepochybně poznamenala, dokázal pokračovat v životě dál. Neuvěřitelná směs síly, odhodlání a touhy žít a s tím spojená vytoužená divácka odměna. Zároveň se jedná o film, u kterého lze vidět, že do něho vložili tvůrci své srdce. Opravdu si dali záležet. Vzniknul tak velice citlivý, působivý a napínavý snímek, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem za tento rok viděl. 9/10 ()

dzberry

A další příběh židovský, a další příběh válečný, a další osud někoho, kdo viděl, běžel, nedal se a přežil, a další x-té memento, a další film, který mě nenechal chladným, pokolikáté už... Skvělí ti prďolové, co pochopili hlavní roli. ()

Pitryx

No, já na tyhle sračkoidní slaďáky nejsem stavěnej. Přesto musím přiznat, že mne snímek zaujal a ani jednou jsem neposunul film dopředu. Jen ke konci už jsem se kapku nudil a tak sem tam kouknul, kdy už bude konec. Má to slušnou kameru, dobrý střih a vynikající hudbu. Příběhu jsem pochopitelně polovičku nevěřil, ale budiž. Mohlo to být kratší. ()

Brano

Až taký úžasný film to nebol, ako som podľa hodnotení očakával. Dejovo mi to prišlo také ohrané a dosť predvídateľné. Začiatok filmu bol pre mňa strašné nezaujímavý, prostredná časť celkom obstojná, ako aj ta záverečná časť. Malo to zopár silných emočných scén a pozerateľný priebeh deja. Inak nič veľkolepé som od toho nedostal. ()

nula87

Polský příspěvek k tématu 2. světové války, a to příspěvek velmi dobrý a zajímavý. Srulik je hrdinou, se kterým se dá ztotožnit velmi snadno a přejeme mu na jeho pouti, aby to dobře dopadlo. Moc pěkný válečný film o osudu jednoho bezvýznamného človíčka. 80% ()

Daertelon

Nevím jak pro ty, kteří to vytáhli na 80%, ale pro mě to nebylo to, co jsem čekal. Rozhodně to otevírá již skoro na dno vycucanou tematiku, která je velmi emotivní, což tomu dodává chtě nechtě jistou dávku citu, ale jinak fakt nic moc. Moc se tam skáče, příběhové linie jsou usekané tak, aby to vycházelo na aspoň trochu rozumnou minutáž a ve výsledku se to jen snaží lidi přinutit sténat patosem. Rozhodně si to zasloužilo víc času nebo méně děje, aby každá scéna měla svůj prostor pro dramatický dotek divákovy mysli. Neurazí, nenadchne. 40% ()

t.b.kat

Pěkný, byť smutný film o pronásledování židů, 4 hvězdičky jsem nedal, jelikož na můj vkus tam těch náhod "záchrany" bylo až moc, ale tím neříkám, že film je špatný, jen jsem mu občas neuvěřil. 3-4* ()

wocicko

Jsem hodně zklamaná. Tohle je přímo učebnicový příklad, že silný příběh sám o sobě nestačí. A tohle nemá nic jiného, než silný příběh (*), a hezké pohledy na Polskou krajinu 2.*). Herecké výkony, výprava i obsazení velmi nepovedené. Ten film je až tak špatný, že se má člověk chuť smát, když nebohý, zmrzlý židovský chlapec přijde o část těla a oplakává to, a to už je co říci! Bylo to velmi trapné. Věčná škoda, přitom to mohl být tak děsivě krásný film. Být režisérem, tohle se neodvážím pustit do světa. ()

chrustie

Ano místy je to smutné, místy je na co koukat, ale dejte si ruku na srdce, hodnotíte kvalitu filmu, nebo citlivé téma 2 světové války? 80% si tahle dvouhodinová vesměs nudná plejáda opuštěných děcek určitě nezaslouží ;-) . 50% ()

pafka

Ja si nemuzu pomoct. Jasne, je to velkypribeh maleho kluka, ktery prezit v ilegalite v Polsku pronaslednovani uprchlych zidu. Ale je to emocne vyhorele. Ani mu moc nefandite, kdyz utika a ma namale, necitite napeti, kdyz k nekomu privine a musi odejit, necitite litost. Sakra prace, takhle to preci nebylo!? Vzdyt to na toho kluka muselo emocne pusobit! A vy to neprozijete. Jen to nejak sledujete a nechcete od toho odejit, protoze vas zajima, jak to vlastne skonci. Jinak spousty zajimavych scen z te doby. ()

Mikakel

Zatajený dech po celý film... Neskutečně silná vůle toho chlapce... Klucina byl šíleně silný,byl totálně v prdeli,ale nestal se hovnem,jen kvuli nejakym zasratym nackum,ktery jsou fair a bojují převážně ze zbraní v ruce proti holým rukou...5* ()

Nadirah

Dokud nebyl záběr na skutečného aktéra tohoto příběhu, tak jsem nevěřila, že tento příběh je opravdu pravdivý. Vyrazilo mi to dech. Je podivuhodné, co dokáže lidská bytost snést, pokud touží žít a i ten Bůh ho má rád. Film stravitelnou formou popisuje postupné prožívání války malého chlapce, nicméně při tomto způsobu natočení jsem z toho neměla tak hluboký dojem jako jsem měla například z Posledního cyklisty. Ačkoliv filmů o nacismu a 2. sv. válce je až nadměrné množství, tak toto je realistický příběh a pro daného člověk, který si tím prošel, jistě znamená hodně. ()

Aniki

Abych řekl pravdu, tak mi v novějších komentech k tomuto snímku chybí asi vícero narážek na film Nabarvené ptáče, tedy Marhoulův příspěvek s defacto stejnou tématikou. "Běž..." je jistě o dost koukatelnější, příjemnější, vlastně hlavně pozitivnější a možná, že i ta barva dodává na jisté civilnosti. Oproti tomu "ptáče" sází na šok pro šok, zbytečně kruté záběry bez hlubšího smyslu, depresivní černobílost a nedává divákovi příliš na výběr...buď tu hru hraj, anebo táhni. Danquart se s Orlevovo předlohou "chlapce" vyrovnal celkem statečně, herecký představitel Jurka mne nijak zvlášť neoslovil, zato pár dojemných okamžiků a melancholická doprovodná hudba se zasloužily o hodnocení 3+. ()

Fin_429

Já myslím že to byl fajně realistický příběh s dobrými herci, kteří dokázali maximum. Režie je jiná, než většina polských nebo německých filmů. Myslím, že celkem dost dobré 7/10 ()

kamals

Vahal jsem mezi ** a ***, nakonec jsem se rozhodl pro tri za repliku - "Opravdu to byl sam Hitler, kdo te pripravil o ruku?" Pripomnela se mi kniha Kosinskiego Malovany ptak, kterou pry bude chtit prevezt na filmove platno reziser Marhoul. Uprimne, myslim si, ze lepsi nez tohle uz to nebude, spis se bojim, ze to bude fiasko. A fabule si je neuveritelne podobna. Dospelaci ve filmu hrali vyborne, decka mirne az viditelne prehravala, nekdy az prilis (byt v Chce se zit byl Tkacz vynikajici, na druhou stranu si uvedomuji, narocnost tohoto projektu, zvlaste pro detske herce-reka, baziny, zima etc.). Kamera byla hodne ale hodne kycovita. Zvolena delka a plynuti filmu uchazejici, byt uprostred filmu je nekolik hluchych mist. ()

Paserak

Je vidět, že téma 2.sv.v. a Holocaustu je nevyčerpatelné a cítím to jako pozitivum. Neuškodí občas připomínat hrůzy, kterými si lidé prošli vlastním přičiněním a vlastně i bez něj. Tenhle film bych před pár lety ocenil 4*, ale od té doby co do mého života vstoupil malý Srulik jménem Honzík musím dát 5. Rozhodla o tom scéna z pod mostu a rozloučení s otcem.....už tenhle film nechci vidět. Rvalo mě to na kusy.... ()

Saxos

Válečných filmů je hodně. Jen pár z nich se však věnuje tomu, jak válka postihla děti a to ne jenom židovské. Rodiče buďto bojovali, nebo byli zavření v lágrech, totálně nasazeni a v nejhorším případě mrtví. Zde sledujeme příběh malého chlapce snažícího se přežít za každou cenu. Z celého filmu vyznívá, že jakákoliv pomoc židům byla tvrdě trestána. Trochu přehnaný útěk německé jednotce se psy. Hezká chybička: Němci vypálí osadu a odvedou dvě zbylé kozy, po jejich odchodu se Jurek baví s ženou a kozy se za nimi spokojeně pasou. Asi stejný únik, jako Jurek. ()

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

28.05.2014

Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela… (viac)