Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

Recenzie používateľa gumbo k tomuto seriálu (5)

Šingeki no kjodžin (2013)

Je to vlastně velká škoda. Prvních cca 12 dílů je skvělých, má to emoce, skvělé zvraty, strašně temný nádech tam někde v pozadí, spoustu utrpení ale i radosti ze života. Pak to ale začne mít problémy, kterých se to už dokonce nezbaví. Nejzásadnější je scénáristická neschopnost pracovat s charaktery, které se nám nerealisticky neustále proměňují, dále pak scénář konstruuje věci a události tak jako kdyby všichni v tom světě měl IQ=60, často jen proto, abychom mohli viděl nějakou další zbytečnou bitvu plnou sebeobětování a následného pláče stesku a výčitek. Navíc se v druhé polovině vše zamotává do nekonečné smyčky neustálých zrad, "šokujících" odhalení a zvratů, které ale opět jsou vystavěny na strašně hliněných nohách. Přitom ty jednotlivé akční scény, celý ten fikční svět, schopnosti a vlastnosti Titánů, to je skvělé. Kdyby se to nepokoušelo o něco víc a zůstalo to akčně hororovou věcí plnou soubojů, hrdinství a obětí pro lepší svět bez patosu a s trochou logické výstavby děje, úplně by to stačilo. Ale to ne, tady máme nestálou snahu a hluboké psychologické drama, které ale nefunguje, protože postavy se půlku času rozhodují a chovají naprosto neuvěřitelně. Díky originalitě a některým nezapomenutelným scénám, které přinesla první série si to určitě budu pamatovat, avšak celkově je to jen lehký nadprůměr. 68 % ()

Season 1 (2013) (S01)

Má to skvělé tempo, super akci, je to napěchované emocemi a dobře to umí prodávat postavy. Tím jak to neustále cválá kupředu to umě zakrývá kupu nedostatků, které to má. Hlavní a zásadní je naprostá neschopnost vůdčích postav zvládat byť elementární vojenskou taktiku a naprosto přehnané a nesmyslné mletí všech co se tam objeví v mlýnku na maso. S tím souvisí velká nevyváženost ve schopnostech všech postav i monster. Když se člověk na minutu zamyslí, tak si řekne "WTF to jako oni umí jen vyjet na koních na smrt bez nulové přípravy s nadějí že se z toho nějak zázračně vysekají?". Navíc některé přehnané patetický výjevy byly fakt moc. Ale asi bych taky neustále řval, když bych byl ve válce obklopen takovou kupou totálně neschopných velitelů. 75% ()

Season 2 (2017) (S02)

Absolutně ztracené. Děj se sune klasickým systémem "šup z jedné akce do druhé, ať divák nepozná, že nemáme vymyšlené kam to bude směřovat". Ve velkém se porušují "pravidla", která nastavila první série - najednou už nikdo nepotřebuje ničí svolení a všichni si dělají co chtějí (nebo co scénáristy zrovna napadlo, že by mohli dělat). Souboje jsou stále super, jen si mohli odpustit ty CGI koně, to vypadá strašně lacině. A to hlavní odhalení kterého se zde dočkáme, to je tak šíleně dementní. Nepamatuji kdyby v nějakém díle to zásadní odhalení probíhalo na nesmyslnějších místě ve více nesmyslnějším čase a tím nejhorším možným způsobem (šeptáním na pozadí ostatních dialogů), jako tomu bylo tady. Ale co děj se někam posunul, něco se odhalilo a uteklo to rychle. Avšak bylo to o řád horší než první řada. 65 % ()

Season 3 (2018) (S03)

Trochu ve stylu Hra o trůny místy až přerůstající k telenovele (všichni jsou nějak příbuzní, mají nějaká tajemství, tajné motivace, tajné identity atd.). Občas je to až moc přes čáru, že se člověk začne plácat na čelo. Stále tam přetrvávají neduhy, které to má už od první série, zejména totální tupost velitelů, jejichž jedinou vojenskou taktikou zůstává "obětujeme levé křídlo, potom pravé křídlo a nakonec zbytek". Ta mytologie je pořád strašně směšná, ale už to alespoň v části aspektů trochu dává smysl a máme ještě jednu sérii, která to teoreticky může srovnat úplně. Emočně to oproti druhé sérii funguje o mnoho lépe i když jsou tam stále WTF momenty, kdy se postavy chovají minimálně "divně". Produkční kvality šli minimálně o level nahoru, kouká se na to opravdu pěkně. Celkově na úrovni první série, možná o fous lepší. 75 % ()

The Final Season (2020) (S04)

Stalo se přesně to čeho jsem se od druhé série obával a to že autoři se ztratí ve vyprávění a nedokážou to pořádně zakončit. Je to způsobeno zejména tím, čím trpělo tohle dílo od samého počátku. Tím je naprosto nekonzistentní a nelogické chování postav ještě umocněné nekonečnými zvraty ve směřování děje, uvažování skupin i jednotlivců, scénáristickými dírami a v téhle poslední sérii také evidentní snahou natahovat to co to jde. Tím jak se tu autoři neustále snaží prakticky všechny nějak zašpinit od bahna války někdy některé emocionální scény naprosto nefungují. Člověk prostě nemůže být zároveň psychopat i empatická milující osoba, to prostě nejde. A když takových postav tam máte hned několik, je to už naprosto mimo realitu. Od podprůměru to opět zachraňuje skvělá akce, animace a hudba, to jsou věci ve který AoT vždy exceloval. Těch špatných věcí je tam ale tolik, že jsem vůbec měl problém to dokoukat. 60 % ()