Herec Riggan Thomson sa v minulosti preslávil úlohou vtáčieho super hrdinu Birdmana, túži však potom, aby bol uznávaný ako skutočný umelec. K tomu mu má dopomôcť jeho divadelný debut na Broadwayi, kde sa chce predstaviť ako režisér a zároveň herec, oživiť tak svoju upadajúcu kariéru a ukázať, že je viac ako len Birdman. Situácia sa však skomplikuje, keď sa jeden z hercov náhle zraní a je potrebné za neho rýchlo zohnať náhradu... (RTVS)

radaza

To se mi líbilo. Film, o kterém přemýšlím ještě druhý, třetí den... Dostatečně srozumitelný a současně náročný film. Jediné, co mě zklamalo, byla poslední minuta. ()

nmafan

Můj třetí Iñárritu a zase špatně. Dle referencí jsem doufal, že už konečně dospěl, a že v Birdmanovi nabídne něco jiného než svou chorobnou posedlost formou a neskrývané nutkání do zblbnutí dokazovat, že právě on je ten nejvíc originální, nejvíc postmoderní a nejvíc cool filmař na světě. Nedospěl. A asi už se mu to ani nepodaří. Film bez jediné skutečné emoce. ()

vladinho

Film ma hviezdne herecke obsadenie,najma Michael Keaton mi tam pride ako keby to bola rola sita na neho prihliadnuc na jeho herecku minulost. Cele to bola taka prijemna haluz na zamyslenie (hlavne vnutorne boje hlavnej postavy s jeho minulou slavou),nechyba tomu viac menej prekvapive vyvrcholenie,ktore sa mi takmer podarilo prekuknut. Skvele je vykreslena atmosferu za divadelnou oponou,po skonceni filmu som mal sto chuti ist do divadla. ()

Stíba

Krásné dlouhé záběry s úžasnými přechody, pomíjivá krása a atmoféra Broadwaye a divadla se vším všudy, neustálé těšení se co bude dál a očekávání, zda Birdman zustane jen vnitřním hlasem nebo se prodere na povrch a totálně vše překope. No a v neposlední řadě také skvěle obsazené i zahrané. Popravě sem moc nečekal a o to víc dostal, opravdu delikátní film! ()

darkreider

Neviem, či to má byť forma kritiky masového hollywoodu, alebo len kríza existencie, pre mňa nefungovala ani jedna hladina. Film proste odsýpal so sebe vlastnými WTF/art momentami, ktoré som prešiel bez mihnutia oka, lebo neašpirujem na hlboké bádanie a teoretizovanie, čo za múdro sa v tom skrýva. Preto dejovo nie som nijak nadšený, ale herecky, to už je druhá strana mince. Edward ma veľmi zaujal, viac ako Michael, jeho scény mali svoj šmrnc a s fajnovou kamerou, ktorá putovala permanentne za jeho zátylkom, ma tie prelety medzi miestnosťami bavili. Norton a plynulá kamera, to si z toho diela odnášam, viac som nenašiel. ()

P. J. D.

Zpočátku jsem si myslel, že film je mdlý nudný a v podstatě divákovi nemá ani co říci. Netvářil se pravda nijak zajímavě a chvílemi jsem se přemlouval, abych u něj vydržel, až do konce. Asi po hodině a deseti minutách (nevím, nepočítal jsem to přesně, ale nějak tak to bude) se konečně začalo rozostřovat a jednotlivé dílky skládačky začaly dávat smysl. Ty se propojovaly, propojovaly, až na konci došlo k vyvrcholení a položení posledního dílku, který pro ty méně chápavé (v podobě novinového článku) odhalil masku důmyslně vykonstruovaného snímku. Musím tak říci, že snímek sám o sobě je velice povedený a zajímavý, avšak po stránce zpracování není pro každého. Stejně jako Big Lebowski i tento se chová a tváří záludně. K tomu, aby ho člověk pochopil, musí vynaložit dávku trpělivosti a především snahu přemýšlet. Pokud si u něj chcete pouze odpočinout, odreagovat se a sledovat děj na plátně, asi budete zaskočeni, protože přesně tohle po vás snímek nechce. Jako u knížky i zde budete hledat jeho pravý smysl – význam, stěžejní myšlenkou, kterou chtěl autor říci. Přesto všechno snímek není na plný počet hvězdiček. I když jsem nad tím dlouze přemýšlel, určité body mi zůstaly záhadou a tvůrcům pravděpodobně též. Ne všechno bylo odhaleno a ne všechno bylo provedeno dokonale srozumitelně a logicky. I nějaké příběhové chyby a anomálie se tu najdou. Hudba se povedla i herci nejsou špatní, ale ty trhliny jsou docela vážné. Takhle pouze 4 hvězdičky. ()

Petyas

Něco málo se mi na tom filmu, který se tváří jako něco cool, čímž není ani omylem, líbilo. Pořád jsem měl pocit, že to prostě musí gradovat, že se prostě něco musí stát a pořád se nic nedělo, až skončil film. A mě pak došlo, že celý film byl totálně o ničem, scénář určitě vydal tak maximálně na jeden odstavec. Jednu hvězdu dám za "bezstřihové" provedení. ()

redwik

Ako mladý talentovaný režisér, scenárista, osvetlovač a kameraman na Birdmanovi najviac oceňujem kameru, ktorej bz Oscar nemal ujsť. Aj keď mne to trochu prekážalo, pretože človek si od filmu nemohol ani chvíľu oddýchnuť, bol to jednoznačne zaujímavý nápad a verím, že to dalo veľa roboty. Čo sa táky samotného filmu, tak patril celkovo medzi tie zaujímavejšie. Príbehom príliš nezaujal, ale hereckými výkonmi áno (Emma Stone si sa svoju rolu zaslúžila aj nomináciu ako herečka vo vedľajšej roli, Zach Galifianakis ma zase prekvapil svojou prvou nehumornou rolou). Škoda, že vtípkov bolo tak málo. Michael Keaton - Riggan /:/ Emma Stone - Sam /:/ Zach Galifianakis - Jake /:/ Naomi Watts - Lesley /:/ Andrea Riseborough - Laura /:/ Merritt Wever - Annie /:/ Edward Norton - Mike /:/ Lindsay Duncan - Tabitha /:/ Amy Ryan - Sylvia ()

IMartin

Úchvatná režie a kamera, neukazuje však nic nového a převratného. Lepší průměrný, novodobý snímek, který si z trailerů hrál na blockbuster, kterým rozhodně není. Nortonova postava nedořešená, ale dobře zahraná a klišovitost některých motivů berou z mého hodnocení jednu hvězdu. Oscar za nejlepší film není na místě. ()

Ivo odpad!

Tak tohle byl opravdový hnus ... vydržel jsem půl hodiny ... excitované a nekonečné dialogy rezidentů psychiatrické léčebny v divadelních kulisách ()

bararich8

H.:No, sice vůbec nevím o co tam šlo, ale bylo to vážně pěkně udělané, zase jednou film, který je originálně natočený a nemáte páru, jak to celé skončí. Ta kamera byla vážně super, pořád se motala kolem hlav protagonistů a byla za nimi v závěsu, když postavy šmajdaly po chodbách divadla, což je samo o sobě dost originální prostředí. Další body směřují za dialogy, nadupané herecké obsazení a šikovně využitý hudební podkres s bubny. Je tam ještě spousta věcí, kterými film vybočuje z řady, ale on si tam asi každý najde něco svého. 4* B: Za mě bych nejradši dala odpad, max. 1 hvězdu. Vůbec jsem nepochytila, o čem ten film měl být a nesedli mi ani herci. Hlavně Edward Norton mě fakt vysával. A že to má Oscara (Oscary!!??), to je vážně výsměch... ()

KOOHA

Na to, že to vyhrálo Oscara je to nic. To se ale ostatně stává dost často. Podle mě byl tento rok film Boyhood jasně nejlepší a Birdman vyhrál podle mne jen proto, že jeho název vytrousil Geogre Clooney při ceremoniálu ma Emmy měsíc před Oscary. Nicméně velmi mne zaujal styl kamery a dalo by se říct, že by to mohlo mít jen jeden záběr. Vy v podstatě nepoznáte, kde jsou střihy a jak kamera neustále proplouvá kolem herců a skrze díry v plotu...bylo to super. Vystačili si s jedním barákem na Manhattanu. ()

gp_one

Jednoznačně perfektně zfilmované divadelní herectví. Vtipný pohled do duší zapomenutých hvězd stříbrného plátna, který ač je humorný, je zároveň plný melancholie a lítosti nad ztraceným časem. Naprosto mistrovská je pak kamera, která jakoby byla součástí děje jen tak mimochodem a většinu času se tváří, že jen tak mimoděk krouží kolem. Keaton snad poprvé v životě předvedl, že hrát skutečně umí. Norton vylezl z hrobu, v kterém už jednou nohou vážně byl a po delší době snad opět začíná brát pořádné role v dobrých filmech. Watts je pořád pěkná ženská a hlavně skvělá herečka a všem dohromady ty vrásky a povadající těla náramně sluší a skvěle kontrastují s tápajícím mládím Emmy Stone. Ve finále celý snímek těží i z toho, že Iňarritu nepřestřelil stopáž a film tak nesklouzl do unylé nudy, kam se od začátku měl tendenci směřovat, nebýt posuny ve scénáři tak dobře dávkovány. ()

Kingjiri

Drtivý vížězství formy nad obsahem. Birdman má totiž fakt hodně zajímavej způsob natočení. Hlavně co se týče snahy celej snímek natočit "na jeden záběr" a dlužno dodat, že kameramani a střihači odvedli v ttomhle směru pořádnej kus práce. Hudba mi ke scénám často vůbec nesedla, ale snaha zakomponovat jí do příběhu (procházení kolem hudebníka / hudebníků) se taky povedla a rozhodně zaujala. Z příběhu mě zaujalo předevšim pár hlášek a zajímavá atmosféra, jinak mě scénář příliš nepobavil, což je vzhledem k nespornejm hereckejm (MIchael Keaton a Emma Stone vládnou) a technickejm kvalitám velká škoda. Zklamanej uplně nejsem, ale určitě jsem po dramaturgický stránce od Iñárrita čekal něco víc, tři silnější hvězdy. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz