Dagon

• Slovensko Stroskotanci (viac)

Idylické místo dovolené prozářené letním sluncem se rychle mění na temné místo, v němž si radostí života ale moc neužijete. Město mrtvých, v němž je prožít dlouhý a šťastný život zakázáno. Věčný život zde mohou prožít jen mrtví. Město vodních přízraků ovládané temným kultem, jenž kdysi přišel z hlubin moře. Město, z nějž není návratu. Mistři hororu - Stuart Gordon a Brian Yuzna přinášejí šokují a drsný horor z pera klasiky tohoto žánru H.P. Lovecrafta. (Vapet Production)

darkrobyk

Spojení Yuzna - Gordon zkrátka fungovalo (i když úplně nejraději mám asi Ze záhrobí). Jediné, co mi tentokrát vadilo (a dříve zřejmě ne), bylo chování a jednání Ezry Goddena v roli Paula. Po většinu času se choval jako Harold Lloyd... Jinak skvělé městečko, ponuré, kde stále prší, zmutované obyvatelstvo a v moři bůh, co patří k Prastarým. Nechybí stahování z kůže, střeva ven i utržené ruce. Velmi se mi líbila maskérská práce na Paulovi v závěru filmu. Macarena Gómezová uhrančivá, jako by byla z jiného světa... viděno 3x a hodnocení nechávám stejné. ()

*CARNIFEX*

Škoda podaktorých pasáži s lacnejším vizuálom. Inak je "Dagon" pomerne ľahko stráviteľnou fantasy jednohubkou, ktorá najmä v poslednej tretine ponúkne zopár solídnych gore záberov (najmä teda face UN-masked), ale ani masky ako také, neboli veru najhoršie. Áno, aj Ja som si musel od úvodu zvykať nato, ako "Dagon" pôsobí, no nakoniec som tak nejak vypol hlavu a nechal sa unášať tým, čo mi dej ponúkne. Na jeden krát nie zlá voľba od Gordona podľa Lovecrafta, no žiadny filmový zázrak sa nekonal. ()

F.W.Colqhoun

Jsem neměl tušení, že může ve vyprahlém katolickém Španělsku tak pršet... Rád bych se nejprve vyznal ze své náklonnosti k Lovecraftovi: Právě jsem v knihkupectví narazil na tři ze čtyř svazků Spisů (čtvrtý SNAD také vyjde), začal to znovu hltat, a tak mě napadlo si připomenout i nějaké z jeho filmových selhání... Dagon je v tomto směru ideální pastva pro oči – natočen zjevně za směšné peníze, v reáliích, bez kulis a s CGI (lze-li to tak nazývat), která připomíná samohybné obrázky z nějaké devadesátkové počítačové hry. A přesto je to dobrý film. NO FUCKING JOKE. Z jeho kvalit nad jiné vyčnívá zdravý smysl pro nadsázku a odlehčení v těch nejnečekanějších momentech (pokus nastartovat vůz, mobilní telefon coby pěstní klín) a zručně uhnětená, nepolevující atmosféra, věrná předlohám, která dá kromě odkazům k mistrovi vzpomenout na o filmy typu „Lair of The White Worm“ či o třídu / či dvě / lepšího „Wicker Mana“. ()

Han22

Možná jsem dlouho neviděl žádný horor, možná se Gordon trefil do mého vkusu, ale tohle mi sedlo. Brýlatý antihrdina se vydává na luxusní jachtě s přítelkyní a dvojicí přátel na plavbu, ale brzy skončí v bohem zapomenuté rybářské vesničce plné prapodivných obyvatel, pro které se stává lovnou zvěří. Hlavní postava se chová jako normální člověk, který je zahnán do kouta a bojuje čím umí, ale nedělá žádný nesmysly, ošuntělé a omlácené městečko je perfektní kulisa příběhu, podivné zrůdy který vlastně celý film pořádně nevidíme skvělí protivníci. Triky mě jako fandovi 80. let vůbec nevadili, stejně jako že jsem se lekl asi jen jednou a toho gore tam taky moc nebylo. Důležitý je, že to byl originální horor se zajímavým nadpřirozeným zlem, který byl slušně napínavý a ve finále i hodně brutální. A pointa jakkoliv překvapivá zpětně dává i smysl. Čili ano, Gordon mě opět nezklamal. ()

S.Quentin QUALE

Zůstanu u takového alibistického průměru, který je ale zároveň mým skálopevným maximem. Lovecraft a jeho chapadlý fetiš je zde cítit, ze začátku jsem si díky freeky atmosféře vzpomněl na tuhle veselou dědinu, takže nějaké pozitivní hororové dojmy se dají z návštěvy dagonního společensví odnést, přičemž mi ani nevadily močopudné efekty a svérázné masky. Co už bylo mnohem více otravné, to je nesympatický dement v hlavní roli a laciná pobíhací střední část filmu. Za sebe nelituju, že jsem si to pustil, ale popravdě se divím současným 56%, divím se 11 stovkám hodnocení a divím se plným počtům, které jsou tady nasázené. 50% ()

• Paul (Ezra Godden) nosí oranžovou mikinu s nápisem "Miskatonic". Jde o název fiktivní univerzity, která se objevuje v povídkách H. P. Lovecrafta. Obyvatelé Imbocy opakují při rituálu frázi: "Cthulhu fhtagn". Ta pochází z Lovecraftovy povídky "Volání Cthulhu". (DanteZ)
  • Raquel Meroño (Bárbara) musela v tomto filmu zahrát scénu, kdy vysí nahá a svázaná na řetězu. „Nikdy předtím nebyla bez šatů před kamerou, takže pro ni byla tato scéna velice náročná,“ uvedl režisér Stuart Gordon. (Homerking)

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon

25.03.2020

Ve věku 72 let zemřel filmový a divadelní režisér, scenárista a producent Stuart Gordon. Zprávu včera ve večerních hodinách potvrdila jeho rodina. Rodák z Chicaga začínal na divadle, proslavil se… (viac)