WikiLeaks: Informačná vojna

• Česko WikiLeaks (viac)

Mladý nemecký novinár Daniel Berg (Daniel Brühl) sa zoznámil na internete s vizionárom a bojovníkom za právo poznať informácie v ich čo najmenej skreslenej podobe, Julianom Assangeom (Benedict Cumberbatch). Prehovorí Berga, aby s ním spolupracoval na internetovej stránke WikiLeaks, ktorá bude mať za úlohu odhaľovať kauzy o zneužívaní moci zo strany vlád a mocných tohto sveta. Oficiálne médiá začínajú brať WikiLeaks ako sebe rovnú. Assange chce stále väčšie kauzy. A tak, keď sa mu do rúk dostane video z Iraku, kde sú zabití dvaja novinári americkými vojakmi, neváha ho zverejniť. Aj napriek odporu Berga začne uverejňovať veľké množstvo amerických diplomatických depeší, ktoré svojím obsahom nielenže destabilizujú medzinárodné vzťahy USA, ale tiež môžu dostať do ohrozenia života obrovské množstvo ľudí po celom svete. (TV Markíza)

leafroller

Myslím, že otázka nezní, jestli měl pan Assange právo zveřejnit, co zveřejnil. Jestli měl právo ohrozit konfidenty, kteří pod rouškou "demokracie" provádějí tajné operace s nejasnými cíli. Atd. Otázka zní proč. Proč existují věci, které je třeba tajit? Proč existují organizace, které se ke svým vlastním lidem chovají takovým způsobem, že je ti lidé zradí a poskytnou veřejnosti choulostivé informace? A proč se tomu ty organizace tak diví? A proč obviňují WikiLeaks za něco, co udělali jejich vlastní lidé? Když vás na ulici porazí Škodovka, taky hned nepůjdete bušit na dveře do Mladé Boleslavi. Arogance moci je nekonečná a kdo to nezažil aspoň trochu na vlastní kůži, nejspíš nepochopí. (A přitom není nutné chodit daleko, stačí se příkladně jenom zamyslet nad přerodem naší slavné veřejnoprávní televize. Jenom.) Přes mírně nadstandardní složitost děje dostal jsem plnohodnotné zamyšlení. A ať už to byla pravda na 100% nebo 80, vypovídá příběh o odvaze i zbabělosti. Assange stejně jako třeba Zuckerberg změnili svět a pohled na internet. A klidně půjdu ještě dále, když řeknu, že i povahově se tito dva géniové docela podobali. Rozdíl je tedy v tom, že jeden je pohádkově bohatý a druhý zavřený. Holt nová doba. ()