Nadmieru čulý a podnikavý Vašek (Tomáš Holý) žije iba so svojou mamou – baletkou Annou (Jana Preissová), ktorej povolanie ju núti nechávať Vaška večer doma samého. Vašek veľmi túži žiť v normálnej rodine. Chýba mu najmä otec a mame to dáva jasne najavo slovami, že všetci chlapci majú otca, iba on nemá ani psa! Keďže je presvedčený, že jeho ozajstný otec zahynul ako horolezec počas horolezeckej výpravy, snaží sa nájsť mame nejakého nového manžela a  sebe otca. Na prázdninovej lyžovačke v Krkonošiach narazí na sympatického Ľuboša (František Němec), ktorého si veľmi obľúbi. Netuší pritom, že je to mamin dávny priateľ z mladosti a že práve on je jeho skutočný, ale zatajovaný otec... Mimoriadne úspešná rodinná komédia Marie Poledňákovej stojí aj za zhliadnutie aj po niekoľkýkrát nielen vďaka zaujímavej zápletke a vtipným dialógom, ale predovšetkým za skvelé herecké výkony hlavných protagonistov. (TV Markíza)

Streeper

Takové filmy se už nedělají. Tomáše Holého jsem milovala už jako malá a myslím si, že lepšího českého dětského herce už nikdy mít nebudeme, škoda, že toho natočil tak málo. Jak vytrhnout velrybě stoličku je pro mě pohodový rodinný film, ale musím říct, že pokračování se mi líbí o něco více. Tenhle film jde více do toho dramatična, takže pro dětského diváka to může být nudnější. Dvojka je přeci jenom více do té komedie. ()

tomtomtoma

Příjemná televizní rodinná komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku je pro mne hřejivou vzpomínkou nostalgie dětství bezstarostného a kouzelného. S kapkou hořkosti a sentimentu a hromadou veselí a radosti ze života. Ta roztomilá dětská rozvernost a celková optimistická atmosféra je odzbrojující, uklidňující a potěšující. Je to jeden z ukázkových případu, kdy film neztrácí svou zábavně osvěžující sílu ani po stém shlédnutí. Hvězdou příběhu je malý školák Vašek Benda (velmi zajímavý Tomáš Holý) s jediným přáním o úplném rodinném životě. Svou upřímnou a bezelstnou snahou přivádí jediného svého křehkého rodiče do slepé uličky vyčerpávajícího psychologického nátlaku. Ale s překvapující pravdou je občas těžké se smířit. Hlavní ženskou postavou je Vaškova starostlivá maminka a baletní tanečnice Anna (šarmantní Jana Preissová) ve vichru vzrůstajících nároků rostoucího potomka. A s množstvím nároků dochází potřebná zásoba energie k životu. Hlavní mužskou postavou je náčelník krkonošské horské služby Luboš Rychman (sympatický František Němec) s překvapujícím zjištěním, které navždy změní jeho poklidný samotářský život. Jen nalézt správnou cestu k zacelení hluboké propasti rozčarování. Z dalších postav: upjatý Annin milenec a náročný učitel baletu Jindřich (zajímavý Vlastimil Harapes s hlasem Jiřího Klema). Annina matka a pracovně vytížená zdravotní sestra (Jana Dítětová), socialisticky uvědomělá Vaškova učitelka (Gabriela Vránová), přívětivý mlékárenský řidič (Petr Kostka), či Vaškův spolužák s doplněnou rodinou (Miroslav Vydlák). Potěší taneční ukázky z baletních vsuvek Národního divadla. A laskavý a povznášející duch, který vytrvale vystrkuje z filmu svoji zábavou rozesmátou tvář. ()

C0r0ner

Slova klasika, legenda a podobně tenhle film určitě vystihují, nicméně pro mě to pořád ještě neznamená, že by se jednalo o kdovíco zajímavého. I přes velmi krátkou stopáž se to celkem táhlo, obsahově mě to nikterak nechytlo a na Tomáše Holého si pomalu buduju averzi. Průser to ale zase nebyl. 50% ()

zette

Velmi slabe ctyri hvezdicky. Jako komedie to na me moc nepusobi. Jako rodinny film o vztazich se ale da na to dobre divat. Pokud jeste vezmeme v potaz, ze se jedna o tv film... S Tomasem Holym mam vsak nejradeji Prazdniny pro psa, zde mi naopak vadi PES, ktery HARA:-)! ()

gabin(a)

Šmankote, nemůžu uvěřit tomu, že jsem na tento klenot mohla zapomenout! S hodnocením, samozřejmě:-) Jinak se na tohle dílko pochopitelně zapomenout nedá. Geniální Tomáš Holý a sympaťák pan Němec. Správně kožený pan Harapes. Nepochopitelně nervózní maminka v podání Jany Preissové. Ony všechny maminky u paní Poledňákové jsou tak jaksi pořád na trní a nervózní nebo mi tak aspoň připadají, že řeší, co řešit nemusí a zbytečně brblají (S Tebou mě baví svět). Asi je to tím, že moje maminka, ač měla docela těžký život a já byla takový malý Vašek, taková nikdy nebyla, tudíž pro ženy ve vidění paní Poledňákové moc pochopení nemám a vždycky mě v těch pánských jízdách ruší (no suveréně nejblbější je Studénková ve S tebou mě baví svět). To Hřebejkovy ženy, to je jiná káva, hlavně paní Šebková v Pelíškách, ta je prostě dokonalá! ()

Sammya

Tenhle film jsem nikdy neviděla celý a k srdci mi rozhodně nepřirostl, ale uznávám, docela zajímavý námět a vzhledem k tomu, co za ptákoviny se točí dneska, pěkný film. ()

necisty

Byl jsem tak trošku okraden o hlavní pointu, protože jsem z malých úryvků, které jsem jako dítě viděl věděl, kdo je jeho táta. Nic to ale neubírá na zábavnosti a velmi hezkém příběhu. Herecký výkon všech zúčastněných i toho nejmenšího jsou obdivuhodné a s velmi kvalitním a nečekaně až smutně krásným zakončením mi to dává pět bodů. ()

pakobylka

----- "NA MĚ se můžeš spolehnout !" ----- Nezapomenutelná komedie ... s nezapomenutelným Tomášem Holým. Nenápadně, leč s obdivuhodnou jistotou se proplétá labyrintem mezilidských vztahů ... po svém boku má lásku, porozumění - a smysl pro humor. Její úsměv je nevtíravý, upřímný a bezprostřední - snad proto, že ve své moudrosti vychází ze života. ()

Juto

Tento film stojí na talente malého chlapca v podaní Tomáša Holyho, ktorého sprevádza slovný humor, je proste neporaziteľný. 8/10 ()

dr.fish

Psát komentář k tomuto filmu je téměř zbytečné. Dnes jsem ho sledoval už asi po stopětapadesáté a znovu se musel obdivovat skvělým dialogům a naprosto perfektnímu scénáři. Film je opravdovou oslavou života, s radostmi i úskalími, ktará přináší. Poledňáková dokázala herce propojit pouty na první pohled nepřehlédnutelnými, a ta chemie nabíjí už několikátou generaci Čechů. Tenhle film bych si na pustý ostrov vzal rozhodně sebou....100% ()

WolfR

Společně s Jak dostat tatínka do polepšovny se určitě se jedná o nejlepší český TV snímek. Je to příjemně vtipný film s výborným obsazením. Rodinná klasika, 5 hvězd. ()

majo25

O level slabšie ako pokračovanie. To chlapčisko sa mi zdalo miestami zbytočne premúdrelé, vtipu bolo pomenej, ale vcelku to bolo rodinne pohodové, v istých miestach aj milé. ()

BoXBe

V krku knedlík, pokaždé. Nesmírně povedený film s přesně mířenými dokonale zahranými dialogy a trialogy. Tomáš Holý je dodnes neuvěřitelný herecký dětský přízrak, ale celkově František Němec s Janou Preissovou s Tomášem Holým působí jako pevně spojená molekula H2O. Posvěceno geniálním námětem. I z osobních důvodů je pro mě Velryba více než okolo jdoucí film. Působí silně na emoce, uklidňuje a přitom léčí úsměvem. ()

Mitzi

Možná to není filmový skvost, ale zaručeně zvedne náladu :-) a to kdykoli! Herecký výkon Tomáše Holého je tak věrný, že divák nemá ani chvíli pocit, že se dívá jen na film. Já tenhle film miluju a nemůžu dát míň než 5* :-) ()

Rockwood

Já snad ani nemám co bych tomuto filmu vytknul. Příběh dobrý... pěkná rodinná komedie. Ty české filmy jsou prostě pěkné. Mají co do sebe. Obzvlášť s takovými výbornými hereckými výkony, jako můžem sledovat u Tomáše Holkýho. ()

vesper001

Jako mám alergii na některé typy potravin a lidí, tak mám alergii i na některé typy filmů a postav. Konkrétně na rodinné komedie a dětské hrdiny. Výjimek je jako šafránu, ale osudy baletky Anny a akčního Vaška a výkon Tomáše Holého mezi ně patří. ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

08.11.2022

Ve věku jednaosmdesáti let v úterý v dopoledních hodinách zemřela česká scenáristka a režisérka Marie Poledňáková, autorka populárních rodinných komedií včetně dodnes extrémně oblíbené „české komedie… (viac)