Afrika

• Česko David Attenborough: Afrika (viac)
TV spot

BBC nám ve svém mimořádně úspěšném seriálu předvádí Afriku tak, jak jsme ji ještě nikdy neviděli. Vydáme se na nádhernou cestu, poznáme pět překrásných afrických regionů a v nich nové příběhy, zvířecí druhy a místa, která pro nás dosud byla naprosto neznámá. Zúčastníme se unikátní expedice, která nás zavede do nejextrémnějších částí tohoto obrovského kontinentu, uvidíme úchvatnou divočinu a její neuvěřitelnou faunu a flóru. Procestujeme Afriku od krásného a poklidného pohoří Altas až po Mys Dobré naděje, od konžských džunglí až po rozbouřený Atlantický oceán. Uvidíme záběry horských hřebenů a zasněžených pustin, jaké nikdo nikdy dříve nenatočil. Celý ten nádherný svět nám seriál předvede zcela novým způsobem, budeme mít pocit, že se s živočišnou a rostlinnou říší Afriky setkáváme tváří v tvář. Neznámá místa a chování jejich zvířecích obyvatel budeme moci sledovat z dosud naprosto nevídaného úhlu pohledu. (TV Spektrum)

TV spot

Vrata88

Velkolepé, epické, majestátní, dechberoucí....to všechno a ještě mnohem víc. Sir Attenborough si na stará kolena udělal výlet do Afriky a při té příležitosti připravil a namluvil další perfektní dokumentární cyklus. Už od první chvíle, hned od úvodní majestátní předmluvy pana Davida podbarvené hřmějícími bubny vám nejspíš dojde, že se do Afriky nevydal nadarmo. Vznikl další seriál, kvůli kterému jásá nejen laická veřejnost ale i věděcká komunita. Najde se tu několik událostí, které ještě nikdy před tím nebyly natočeny nebo vůbec spatřeny a tak je jasné, že zoologové celého světa vítají takovéto projekty, protože ty tuny disků, které jsou plné natočeného materiálu se určitě nezaloží někam do archivů ale dají se k dispozici vědeckým komunitám. Úžasné záběry, skvělí komentář, bezchybný střih, úžasný hudební doprovod = povinnost (nejen) pro všechny fandy přírody. ()

IQ Tiqe

Co tenhle seriál přírodopisných dokumentů oproti jiným nabízí? O něco „hezčí“ záběry, nemálo jedinečných (detailnách) záběrů chování zvířat, jaké jsme ještě neviděly (bojující žirafy, ...), to vše za doprovodu nosné hudby, a dokonalého HD obrazu, které celý zážitek posouvají o kus výš. Navíc nám vždy nakonec ukážou, kolik úsilí a času dané záběry stály. ()

Ichabod

Po Planet Earth jsem netušil, že může být nějaký dokument ještě lépe natočený a mít tak strhující záběry, ale Africa ho ještě o kus překonává. Dokumentární filmy od BBC s přehledem trumfnou veškerou komerční produkci v kvalitě obrazů, neuvěřitelné preciznosti až neskutečnosti záběrů. Práce s digitálními filtry a kompozicí má za následek naprosto odzbrojující scény, na které se ani Peter Jackson nebo James Cameron prostě nechytá. V kombinaci se skvělou hudbou se dokreslují mini příběhy, koloběhy života v tak vycíděném podání, jaké jsem nikdy neviděl. Nejpřirozenější věci v podání kameramanů z BBC jsou tak ohromující, že strkají do kapsy veškeré scifi nebo fantasy. Ne, neviděl jsem nic lépe natočeného, nikdy. Jestli jsem kdy snil o nějakém povolání, tak je to být vědcem-kameramanem u BBC. ()

castor

Další výjimečný projekt, který nabídne všemožné živočichy do nejmenších detailů. Strhující záběry ve velmi pestré společnosti černého kontinentu. Zvířata kouzelně a zblízka. Je fascinující, jak tvůrci vymýšlejí stále nové a nové postupy, jak sledovat ještě pečlivěji jejich svět. Uvidíme mnohé: noční lov krokodýla, vrubouna, jak pozoruhodně i zoufale válí kuličku z trusu, tance motýlů, marný boj mláďat karety obrovské na pískových plážích při cestě do vody či žabí samce, kteří se při soubojích o partnerku evidentně učili u Bruce Leeho. Obrazové orgie. ()

FortKnox

Stále skvělý dokument o místě, které většina z nás nikdy nenavštíví. Vidět Afriku ve vysokém rozlišení je stejně skvělé jako kterýkoliv jiný dokument od Attenborougha, ale tentokrát mi to přišlo takové nijaké. Jakoby filmařům, řekl tady máte špičkové vybavení, jeďte na rok do Afriky a nevracejte se zpět dokud nenafilmujete skvělé záběry. Kdybych neviděl všechny dokumenty od BBC o přírodě dal bych více, ale už to na mě nemá, ten wau efekt jako před lety. ()

• V epizodě můžeme během sekvence s mravenci slyšet soundtrack, který je stylem dost podobný stylu britské kapely The Prodigy, která má mravence ve svém logu. (vyfuk)