Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

playboy_05

Srovnani s Rivaly se to jiste nevyhne. Oproti druhemu jmenovanemu je tohle bohuzel o poznani vice naivni a mene uveritelne v detailech. Navic je skoda, ze postavam neni venovano mozna tolik prostoru, jako by si zaslouzili. Remeslne je to vyborne, nenudi to ani chvili, ale vrchol to neni. ()

ANTYCHRYST

Zajímalo by mě jestli to je dle skutečnosti.. Start je trošku vážnější... a docela dlouho mi trvalo než jsem se do sledování vžil.. jakmile se jede na okruhu.. tak to nemá chybu.. Parádní káry a silný zvuk motoru.. Bale je správnej rebel a role mu fakt sedla.. stejně i Damonovi.. 80% no a konec tak jak to v životě bohužel chodí.. zmakne všechno a pak nečekanej konec.. ()

Bezda22

Výbornej Bale, výbornej Damon. Celej film je vlastně po všech stránkách výbornej, ale od pěti hvězd ho pro mě dělí jen to, že mě nechal úplně emočně chladným. Což je strašná škoda... 80% ()

Godhaj

,,You’re going fast, but as the car speeds up everything else slows down.“ Le Mans šlape dvě a půl hodiny v přesném rytmu a celou dobu nenudí. Hlavní duo Damon-Bale má potřebnou chemii a nejsou to žádní ploší hrdinové. Zato záporáci jakoby z nějakého béčkového filmu vypadli. Kravaťáci chvílemi působí, že nemají žádné jiné motivace než těm dvěma borcům zkazit jejich závod. Některé momenty působí hrozně vypočítavě a uměle, třeba bitka dvou hlavních hrdinů na trávníku nedávala smysl. Jinak je to ale obrazová a zvuková paráda, hlavně finální závod je pastvou pro oči a je velice napínavý. Celkově mi tento film nepřišel lepší než Rivalové, myslím, že menší podbízení se širokému diváckému spektru by filmu prospělo. ()

pekl

Hezky natočený velkobiják pro masy, který neurazil. Pětihvězdičková povinnost pro ty, kterým to vibruje ve slabinách když zavoní benzín, nebo se otáčky motoru dostanou nad 7000! ()

papadoce

Naozaj neviem či to bolo spôsobené Jamesom Mangoldom, alebo ústrednou hereckou dvojicou, ale celý film na mňa pôsobil s obrovskou ľahkosťou. Dokonca ešte aj fakt, ako skončil Ken Miles, som prijal vcelku dobre a úplne prirodzene. Proste mi to bolo nesmierne ľúto, ale tak nejak som to asi čakal a bolo mi to zo strany režiséra podané pomerne poeticky. Na konci filmu, a vlastne aj počas neho, jednoznačne prevládali pozitívne pocity. Mali sme tam dve veľmi zaujímavé hlavné postavičky, hnusne slizkého záporáka, ale tiež kopu vedľajších postáv, ktoré si divák všimne a v zásade si ich aj zapamätá. Naozaj si neviem predstaviť, že by aj v skutočnom živote prebiehal takýto konkurenčný boj v ktorom sa točia milióny dolárov, s takým nadhľadom a pozitívnym feelingom, ale film to bol rozhodne pekný. Kiko vniesol postave Kena Milesa dušu ako nikto a Matt Damon zahral Carrolla Shelbyho ako pravého amerického správňaka z Texasu. Ako vravím, celé sa to nesie na pozitívnej (miestami možno až naivnej ???) vlne. Navyše boli na naozaj vysokej úrovni natočené všetky závodné zábery a to dvíha kvalitu filmu ešte o stupienok vyššie. Nedostalo ma to tak ako napríklad Rivali, ale rozhodne to ešte niekedy uvidím. Palec nahor. ()

wege

Pověst nelhala, je to skvělé, s dokonalými hereckými výkony obou pánů. Jak je rozlišit? Christian neskutečně ponořený do role, Matt pěkně rozteklý, ale přesný, jak o to jen umí. Ten příběh je úplně super, to nasazení něco dokázat, někoho předehnat. Jako bych byl někde u NASA, když měli cíl letět na měsíc. Objektivně, nikdy mě motorismus moc nebral a Le Mans už vůbec ne. Ten závod mi vždy přišel strašně nudný, ale když teď vím, co za tím je, tak to nabírá úplně jiné rozměry. ()

milwaukee

Prvních deset minut jsem váhal, jestli zastavit nebo jet dál. Tempo bylo na rychlý závod docela pomalé. Ale pak.... Shelby mi sednul okamžitě a Milesovi jsem chvíli musel přicházet na chuť. Nejednou to všechno do sebe začalo naprosto perfektně zapadat, jako ozubená kola ve Fordu GT40. To auto znám, akorát příběh Kena Milese mi byl neznámý. Film byl takový, že mě opět posadil na prdel a dal jsem dvě hodiny a třicet dva minut na jeden zátah. A teď přemýšlím, jestli Rivalové nebo Le Mans '66 (oba 90%). Ale takhle to nejspíš nemohu brát, protože každý, ač oba z motoristického sportu, byl o něčem jiném a také trochu jinak natočený. Teď mě napadlo, když jsem pozoroval nasranýho Enza. Nehrál náhodou v Chobotnici Tana Cariddiho? Jojo hrál, je to on. Ale kurewsky měl sral ten kravaťák. A tady je perfektně vidět, že vymaštěnej manager, kterej ví velký kulový, může hodně věcí posrat. A opět se potvrdilo pravidlo: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Kdo to neumí učit, ten tomu šéfuje". Ale každé pravidlo má svoji výjimku a tou je právě ten, který celý příběh navrhl a rozpohyboval. Lee Iacocca. Takže asi tak k těm pěti hvězdám, které jsem právě teď přidělil. ()

topi80

Normální průměrný film o autech, jejich konstruktérech a závodnících, do kterého se nepodařilo přenést atmosféru, jakou měli před pár lety Rivalové, a budování vztahu diváka k hlavním postavám se se také nepodařilo přivést ke zdárnému výsledku. Celková zdlouhavost nějaké dynamice také moc nepomohla. Takže ač jsem se těšil, jak z obrazovky ucítím vůni benzínu, zvuk starých motorů a potěším se nějakým tím starosvětských chlapáctvím, musím sáhnout k hodnocení spíše podprůměrnému. ()

Najt

Tenhle film má kouzlo, krásné prostředí, příjemná atmosféra, vůně oleje a benzínu a nádherně zpracované téma automobilismu a nejznámějších jmen. Scény byly perfektní, hlavně ty na silnici. Pěkná atmosféra. Dvojice Damon/Bale parádně zahráno. V podstatě 5 hvězdičkový film. Co mě ale neskutečně otravovalo byli ti debilové z fordu a hlavně úmrtí Milese bylo zpracováno hodně stroze a ty emoce mě tam prostě chyběli. Nevím jestli si autoři chtěli zachovat pozitivum filmu, ale tohle mě vadilo. A celkově zakončení bylo odfláknuté a proto nedám plný počet. ()

Azrail

Auta mě nikdy nezajímaly, však nemám ani podělaný řidičák. Ale musím říct, že tento film na mne velmi zapůsobil. Herecky přesné, emocionálně tak akorát bez přílišného tlačení na pilu, chemie mezi hlavními, skvěle zahranými postavami funguje na jedničku a i přes rozvláčnější první polovinu dokázal film v té druhé pěkně přidat na tempu a závěrečný tah na branku se povedl bravurně. A i když podobní Rivalové se mi líbí o chlup víc, neváhám hodnotit za 9/10. ()

Ex_Machina

„Ak motor točí 7000 otáčok, všetko splynie, auto zrazu neváži nič, jednoducho zmizne. Zostane len telo letiace v čase a priestore“. Tento film je oslava motorizmu, óda na radosť na štyroch kolesách. Vôňu benzínu budete po jeho dopozeraní cítiť ešte niekoľko dní. Skvelé duo Damon a Bale podtrhávajú svojim herectvom tento vybrúsený diamant bez jediného kazu a nasmerujú tieto testosterónom presiaknuté 60-te automobilové roky, ktoré znamenali pre Ford tak veľa priamo do vašej mysle. Po dopozeraní tejto automobilovej lahôdky mám chuť si dať na ruku Tag Heuery, na oči Ray Bany, hodiť na seba montérky špinavé od oleja a vycúvať z garáže dedov staručký Ford Sierra, natankovať do neho 100 oktán, priliať pol litra aditíva a krútiť to na 7000 otáčok na kilometrovej rovinke pred kysuckou nemocnicou, kým nevytrasiem všetky šróby z bloku motora. ()

Pedronaut

Platí vlastně totéž, co v mé recenzi Rivalů, tedy je to dobré, zábavné, ale šablonovité, prostě natočené s jistotou a profesionalitou člověka, který zkrátka ví, jak se točí film. Mangold je jako Spielberg – u něj taky víte, že jeho příští film bude dobrý ať už bude o čemkoliv. Takže hodnotím čistě subjektivní, s ničím Le Mans '66 nesrovnávám a otevřeně říkám, že je to pětihvězdičkový film. Ale ne pro mě. ()

ACDCKL

Výborný film, který snad nemá hluchá místa. Viděl jsem v Dolby Atmos, takže zážitek o to větší, člověk by rád sedl do již legendárního vozu Ford GT40. Výborné herecké výkony snad všech herců, Matt jako typický správný Amík, co snad žvýká po celou dobu filmu, Bale se výborně naučil anglický akcent a i vedlejší herci jsou výborní, hlavně Caitriona Balfe je v jednom úseku výborná herečka. I "Punisher" zde měl velmi dobrou roli, která mu sedla. Z filmu je vyloženě cítit pach benzínu, spálených pneumatik a opotřebovaných brzdových ložisek. Klidně bych zašel znova. Pro mě tento film ještě o trošku lepší než Rivalové, kteří byli také výborní. Jasných 5*. ()

PlayEasy

Není tak dravý jako Rush a neklade takový nápor na diváka. Le Mans '66 ovšem právě svým poklidným tempem, nenáročným humorem, kvalitními hereckými výkony (zejména Bale opět válí) a dechberoucí poslední hodinou atakuje (společně s novou tarantinovkou) post nejlepšího filmu zlatého roku 2019. Když je totiž natočen výjimečný film o výjimečných lidech i událostech, je třeba dát i výjimečné hodnocení... 100% ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)