Quo Vadis

• Poľsko Quo vadis
Poľsko / USA, 2001, 160 min (Alternatívna 135 min)

Děj jednoho z nejznámějších historických románů Henryka Sienkiewicze se odehrává za vlády císaře Nerona ve starém Římě. Římské impérium, navenek silné a mocné, se otřásá v základech. Rozmařilost a amorálnost vyšších vrstev, kontrastující s bídou a utrpením ostatních, rozvracejí společnost. Římský důstojník Marcus Vinicius (Pawel Delag) se zamiluje do tajemné dívky jménem Lygia (Magdalena Mielcarz). Mladíkův strýc Petronius (Boguslaw Linda) pomáhá Markovi, aby se s Lygií setkal. Lygii se Marcus líbí, ale oba mladé lidi dělí propast víry. Lygia patří k učedníkům Ježíše Krista. Po dlouhých a dramatických peripetiích, jako je obrovský požár Říma, se i Marcus obrátí na křesťanskou víru a apoštol Petr (Franciszek Pieczka) mladé dvojici požehná. Císař Nero (Michal Bajor) uchystá velkou podívanou, na které mají být potrestáni křesťané, obvinění ze zapálení Říma. Jako hlavní atrakce má na závěr her Ursus beze zbraně zápasit s býkem, na jehož šíji je spoutána nahá Lygia. Lygiin věrný služebník Ursus (Rafal Kubacki) však zvíře zabije. Dav křičí a volá po milosti. Nero musí proti své vůli odsouzeným odpustit. (oficiálny text distribútora)

andy60

Ne zrovna zábavně podaný rádoby velkofilm. Minimálně akce, zdlouhavé dialogy o ničem, hlemýždí tempo vyprávění. Nejlépe se povedla scéna, kdy jsou lidé předhazováni do arény lvům. ()

ezop1012

Príbeh je síce naivný, ale dobrý, je to z kresťanského pohľadu, čiže nečakajte presné historické udalosti. K hercom nemám, čo vytknúť, nehrajú zle, vyzdvihol by som petroniusa a aj apoštola petra. Filmu trochu chyba dynamika a výprava, pri prvom pozreli som bol nadšený, ale po čase už pri druhom až tak nie. ()

setasob

Kdysi jsem míval rád knihu Není římského lidu - jen mi vadila ta trochu schematická kulisa Neronovy vlády. Quo vadis to vše trumflo dokonale.  Slušný scénář, zajímavá předloha, ale výsledkem je - jak to slušně říct - polská křesťanská agitka. Kdyby ten film měl ještě deset minut, tak tam pokřtí i Nerona... Ztvárnění požáru Říma je kapitola sama pro sebe. Hořely především chudinské čtvrti, což směle film téměř ignoruje. Převažující záběry planoucích kamenných chrámů a mramorových soch jsou na úrovni triků 50. let. Dvě hvězdy dávám především za ztvárnění prostředí, kostýmy a místy relativně slušné záblesky herectví. ()

Matti.Granad

Henryk Sienkiewicz, klasika. Film je dosť verný knihe, výborne. Scenár nie je upravený, ani skrátený na úkor nejakých filmových efektov. Je to veľkofilm a poliakom sa podaril. Nejlepší Quo Vadis, čo som videla. Herci -  uveriteľné obsadenie a výkony.  Tak musíme si uvedomiť o čom je Quo Vadis. V podstate sa v ňom prelína príbeh Petronia a raného kresťanstva na pozadí celkom pekného príbehu lásky. Podstata Petronia je, že to bol uznávaný verejný činiteľ, ktorý mal vkus, ľud ho miloval, mal inteligenciu, dôvtip. To sa snažil využiť a pozitívne vplývať na Nera. Kresťanstvo v raných počiatkoch nebolo ako dnešná cirkev, nabubrelý bruchatý hodnostári, ktorí nám vravia čo máme a nemáme robiť, koho voliť a to zo svojich bavorákov a palácov. Títo za svoje presvedčenie umierali. Sienkiewicz nám prirom prezradil reálnu tvár Nera, krutý sebecký vrah, tyran a jeho okruh pätolízalov, ktorí ho v jeho odpornej povahe utvrdzovali. Určite si viem predstaviť, že nie každému sa Sienkiewicz páči, ale obmedzenosť konzumenta neznamená, priemernosť diela. Nakoniec aj nato máme Arbiter Elegantiarum, aby nás usmernil, že klasika je krásna. Dobre Poliaci, vy! ()