Kauza Cervanová

• Slovensko Normalizácia (viac)
Slovensko / Česko, 2013, 100 min

Dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je osmiletou detektivní výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Ľudmila Cervanová, dcera plukovníka Cervana, byla zavražděna před 37 lety. Do případu, jehož vyšetřování se táhne už téměř 40 let, se vložil i někdejší prezident Gustav Husák, proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání, utajování informací a falešných přiznání. Po pěti letech vyšetřování odsoudily socialistické soudy skupinu sedmi mladých mužů dohromady na 108 let. Bez důvěryhodných důkazů a svědectví si v nejtěžších věznicích Československa každý z nich odseděl dlouhé roky, dokud revoluce v roce 1989 nepřinesla šanci na nový proces. V roce 2004 byli obžalovaní, navzdory novým důkazům zpochybňujícími jejich vinu, opět odsouzeni. Dnes je z nich sedm stárnoucích mužů, kteří tvrdí, že byli zapletení do politicko-soudní konspirace komunistického režimu a čekají na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva – poslední instance, která může rozhodnout, jestli zemřou jako vrahové. Dlouho očekávaná filmová rekonstrukce je jedním z nejkontroverznějších a divácky nejúspěšnějších slovenských dokumentů posledních desetiletí. (Artcam Films)

api odpad!

Myslíte si, že môže byť niečo odpornejšie ako únos, skupinové znásilnenie a brutálna vražda mladého dievčaťa? Že nie? Bohužiaľ, áno môže! Napríklad manipulatívny "dokument" a celá mašinéria okolo neho snažiaca sa obhajovať odsúdených vrahov. Film nemá ani snahu objektívne podať divákovi dostupné fakty, ale od začiatku preberá pohľad odsúdených páchateľov na danú vec, pardon vraždu. Proste odpad! ()

PETOS

Dokument, má sľubný námet, no zaostáva kdesi v polke trate a cieľová páska, je v nedohľadne. Odkrýva síce získané fakty, ktoré niekedy nepochybne šokujú a vyvracajú vinu známych páchateľov ale ukazuje divákovi, len jednu stranu mince. Na druhú stranu, si však treba uvedomiť, že tá druhá asi nebude nikdy odhalená. 4 hviezdy, dávam vďaka nadšeniu, režiséra, ktorý sa síce nedopátral k pravde ale aspoň sa o ňu pokúsil. Inak priemer. ()

Keytee

V tomto dokumente je mnoho nevysloveného, podobne ako v samotnom prípade. Ja ako človek, ktorý nikdy o kauze Cervanová nepočul, nikdy o nej nič nečítal...môžem povedať, že som sa vôbec nedozvedela, kto sú obžalovaní a odsúdení- či sa spolu poznali, a odkiaľ sa tam vzali. Okrem toho myslela som si, že je každému jasné že pri vyšetrovaní sú prvoradé hmatateľné dôkazy ako odtlačky, pitva..a pod. výpovede sú druhoradé. Prečo teda pri pitve preukázali, že Cervanova nebola znasilnena a obžalovaný sa priznal, že ju znasilnil? Tento dokument bol hlavne o zhnitých súdoch v našom najdemokratickejšom štáte na svete. ()

trango

Hlavne tým, ktorí v tom majú úplne jasno, odporúčam pozrieť si napr. priebeh "vyšetrovania" smrti lady Diany. Je zaujímavé pozorovať, ako sa pri veľkých súdnych, politických či akýchkoľvek kauzách vygenerujú dve skupiny diskutujúcich. Jedna bezvýhradne prijíma výsledky vyšetrovania, rozsudky či interpretácie médií ( nezáleží či komunistických alebo "slobodných" ) a akékoľvek pochybnosti odmieta, lebo verí že je nemožné aby vyšetrovanie, rozsudky či mediálny obraz mohli byť manipulované alebo len jednoducho chybné. Tejto skupine sa iste žije jednoduchšie a aj pri debatách o čomkoľvek má vo všetkom úplne jasno. Druhá skupina, ktorá si aj prečíta dostupné informácie, pýta sa , pochybuje, analyzuje a prípadne sa aj aktívne podieľa na hľadaní realite bližšieho obrazu, má život trocha komplikovanejší. Pre úplnosť - nehovorím nehovorím v tomto prípade o konšpirátoroch od narodenia, ale o normálnych ľuďoch, ktorí sú otvorení rôznym názorom a ochotní uznať omyl ak sa potvrdí, že sa mýlia. Pravda je jednoduchá, to lži sú zložité. ()

CrashHP

Dokumentárni film, ktorý nás po jeho zhliadnutí nenechá chladných. Takmer 40 ročná udalosť, ktorá je nevyšetrená dodnes, neschopnosť vtedajšieho režimu, zvláštne praktiky pri vyšetrovaní, neschopnosť súdov, ktoré vo svete nemá obdobu. Nuž názor nech si urobí každý sám... ()

ciapok

Pravdu v tejto kauze nepoznám a nemyslím, že by niekedy bola odhalená. Film ale priniesol odkaz nemlčania, ukázal že mnohé, najmä zásadné veci v kauze sú silne pochybné, zmanipulované a predovšetkým poukázal na to, že v najvyšších politických a súdnických pozíciách, sú ľudia arogantní, necnostní, ignorujúci čestnosť, spravodlivosť, záujem hľadať bezvýhradnú pravdu. ALE pokiaľ bol zámerom autora dokumentu priamo obhájiť nevinu obvinených (čo bolo veľmi zjavné), zvolil pre mňa nedôveryhodný, sugestívny (až vydierajúci), miestami neprofesionálny, lacno zošitý, primitívne explicitný koncept. Niečo podobné bolo časté v dokumente Šmejdi, čo tu spomínam preto, že to nie je náhoda, že to je a isto aj bude obľúbeným nástrojom dokumentov "žalujúcich krutú nespravodlivosť" a ktoré mňa ako diváka znechucujú, až urážajú. V tak zložitej a závažnej téme by malo záležať na každej sekunde stopáže a tvrdo preferovaná by mala byť vecnosť a argumentačná sila. Dôležitý záver pre mňa je však to, že si veľmi vážim ľudí, ktorí idú proti stádu, múru, proti moci a ukazujú iným, čo sa im môže stať, ak rezignujú alebo majú len smolu a stáli niekomu vplyvnému v ceste. To režisér vo filme robil. K prvej vete tohoto komentáru predsa len čosi dodám.... aj tento film ma troška asi posunul v pocite o pravde o skutku na druhú stranu (čo je teda medvedia služba Roberta Kirchhoffa obvineným) .... ()

Martin D

Kauza Cervanova. Jeden z najlepsich slovenskych dokumentov. Obdivuhodna investigativna praca Roberta Kirchhoffa. Chcem sa mu podakovat ze pocas 8 rokov co s prestavkami pracoval na filme to nevzdal a film dokoncil, klobuk dole. Jeho pohlad na kauzu a aj nase sudnictvo je mrazivy a poucny a otvara oci pre vela ludi v tom ako to funguje aj v nasom sudnictve. Ako je mozne aby nevinni ludia sedeli v base tolke roky? Spravedlnost? Zabudnite. Film sa aj pyta ci je mozne ze sa podobna udalost moze stat v dnesnych casoch a komukolvek z nas? Moze sa stat. Silny filmovy zazitok. Film ostry ako britva a bez debaty jeden z najlepsich filmov roka 2013. ()

papez12 odpad!

dalsi priklad ako media lahko manipuluju verejnu mienku, kedze aj toto audiovizualne dielo je medium, niet divu ako dokazalo ovplyvnit nespocetne mnozstvo divakov. Najhorsie na tom je, ze mladi ludia, ktori nezazili socik, nemaju paru o kauze tak si spravia nazor na zaklade jednostranne podsunutych lzi, nezmyslov a nelogickych konspiracii. Kazdy tu je sudca, vysetrovatel a dokonca bohovia ktori proste vedia pravdu lebo ved za sociku vsetko zle, pritom faktom je ten ze obet tejto kauzy nie je nik iny ako Ludmila Cervanova, ona je obet, ona je poskodena. Mily reziser a mili uzivatelia csfd si neuvedomili tuto jednoduchu vec. Cely dokument je dehonestujucim odpadom voci Ludmile Cervanovej. Nie len ze dokument by mal byt objektivny, teda ukazovat aj PRE aj PROTI, ale najma by mal mat nejaku vypovednu hodnotu. Ako moze mat vypovednu hodnotu jednostranne zamerany dokument obhajujuci odsudenych pachatelov a ako si moze dokumentarista dovolit opominat fakty? Ako moze fabulovat nove akoze dokazy a konspiracie? Ako moze takto ovplyvnovat verejnu mienku? Takto vznikaju konspiracie, takto sa masiruju mozgy a verejna mienka, takto sa ovladaju masy. Je zarazajuce ako dokument ktory skoro 100 minut sa snazi podsunut divakom ako bol cely system proti Nitranom, ako sa vsetko vykonstuovalo a ako sa hladelo len na ich vinu a pritom dokument robi TO ISTE akurat naopak. Toto je tragedia. Tragedia ako sa niekto silou mocou chce zviditelnit a aj za cenu zneuctenia obete Cervanovej podsuva divakom jednu hlupost za druhou. Takto nasilu podsuvane lzi ku podivu dostali tolko pozitivneho ohlasu od nic netusiacich divakov ze ich vzapati ziskali na svoju stranu. Na tejto baze a na tomto pripade je nevinny aj Ondrej Rigo, Jozef Slovak a ini, ktori tiez vela krat zavadzali vysetrovatelov, priznavali sa a nasledne odvolavali svoje vypovede a doznania. Nakolko tento 100 minutovy oblbovak je tak neobjektivny a skodlivy, ze sa neda hodnotit pozitivnejsie ako odpad. Taketo zavadzanie, zlahcovanie je smutne. Bohuzial vzdy sa najdu taki, ktori radsej zavru oci a radsej uveria nelogickym fabulaciam nez dokazom. Hnus ()

whiteboard odpad!

Nie je o čom pochybovať. Pozrel som si Hribovu Lampu s Cervanovou, Kirchhoffov dokument, prečítal som knihu od matky zavraždenej Cervanovej, knihu od Petra Totha, videl som fotky mrtveho tela Ludmily Cervanovej a vypočul som si aj polhodinove priznanie jedneho z vrahov. Kto si týmto všetkým prejde tak ako ja, tak bude mať ucelený názor na celý prípad. Žiadny justičný omyl sa nekonal. Skutoční vrahovia (Kocúr, Andrášik, Lachman, Čerman, Dubravický, Brázda a Bedač) boli potrestaní (aj keď neprimerane). ()

hujerita

Asi takto : mám napozerané a načítané okolo tejto kauzy mnoho a vychádza my len pár vecí z tohto FILMU. NIE NIEJE TO DOKUMENT!!! Je to FILM a ešte aj na dve veci urobený. Zvuk stojí v určitých momentoch za nič a režisér si asi myslí že všetci slováci ovládajú mumlavú francúštinu či čo to bolo za pazvuky. Dokonca by som dal aj lepšie hodnotenie , ale nemôžem, nedá sa, pretože tento rádoby režisér povedal že je to DOKUMENT a pritom je to FILM a Zasraná AGITÁCIA a aj to nahovno natočená. Bodka. ()

TonySoprano

dokument je rozhodne angažovaný. kirchhoff síce explicitne nehovorí na akej strane sporu je, ale je to rozhodne cítiť. v podvýživenej slovenskej dokumentaristickej scéne je toto však neobvyklý počin, nakoľko uvážime okoľnosti, pôvodne krátke nakrúcanie sa pretiahlo na niekoľko rokov. prípad z 1976 a desiatkami tisícov strán vyšetrovacieho spisu, pamäť svedkov, neumožňuje nakrútiť iné než lyrické angažované dielo. sugestívna hudba, sugestívne scény smerujú presne tam, kde uvažovanie o tomto nešťastnom justyčnom omyle / zložine má smerovať: proved beyond reasonable doubt? ()